Spoorwegongeluk bij Zandvoort. GEMENGDE BERICHTEN. Kerknieuws. nog vast werk hielden, niet te klagen hadden. Het nemen van buitengewone maatregelen tot voorkoming of leniging van armoede werd niet gevorderd. De armenzorg werd, in overeenstemming met de strekking der armenwet, zooveel mogelijk overgebracht naar de kerkelijke besturen en de particu liere liefdadigheid. Het verstrekken van ge neesmiddelen door het burgerlijk armbestuur, waaraan de kerkelijke armbesturen zich in den laatsten tijd bijna geheel onttrekken en waarvan dus de zorg meer en meer op de gemeente wordt overgebracht, was ook in 1889 weder belangrijk. De kerkelijke armenzorg blijft zich, voor zooveel de daarvoor bestemde tondsen dit toelaten, steeds uitbreidenterwijl de be staande inrichtingen van particulieren aard, vooral door het uitdeden van warme spijzen kleedingstukken aan de behoeftigen, ge- durende den afgeloopen winter veel tot hunne ondersteuning bijdroegen. Het getal burgerlijke, kerkelijke en bij zondere instellingen van liefdadigheid werd met één vermeerderd, door het in t leven roepen der bijzondere instelling, genaamd kerkelijke kas der Nederduitsch Gere formeerden te Schiedam". In de bestem ming kwam geen verandering. Binnen de gemeente bestaan de volgende ongesubsidieerde en niet door of vanwege de gemeente beheerd wordende instellingen, ter voorkoming van armoede, als De Spaar bank, opgericht* door het departement Schie dam der Maatschappij Tot nut van 't Al gemeen dertien Zieken- en begrafenisbnsscn en de Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden. De locaaltrein, welke, in aansluiting met den trein van 4.29 van Amsterdam, om 4.5b van Haarlem naar Zandvoort vertrekt, is gis teren tusschen Overveen en Zandvoort, op een kwartier gaans van dit dorp, ontspooid. De locomotief werkte zich diep in het zand, een goederenwagen werd geheel, een wag gon derde klasse en een waggon tweede klasse gedeeltelijk verbrijzeld. De balkons van al de wagens, behalve van den laatste, werden in elkander gedrukt, zoodat het een geluk was, dat wegens den motre gen deze balkons niet bezet waren. Eerst werd een schok gevoeld. Men be greep, dat de trein ontspoord was, doordien de wagens zeven of acht keer bonsden over dwarsliggers. Toen een harde schok gekraak het knarsen van ijzer, het splin teren van hout en stilstand. De locomotief had zich rechts van den weg in het mulle zand gewerkt en was blijven staan. De machinist was er waarschijnlijk rechts van af gesprongen en bleef ongedeerd. De stoker werd er links afgeslingerd of sprong er aan die zijde af en geraakte dus onder den goederenwagen, die tegen de lin kerzijde van de locomotief geheel te pletter liep. Het onderstel van den goederenwagen werd gedrongen onder den salonwagen twee de klasse, die opgenomen werd en geheel achterste voren gekeerd werd. Het voorste smalle compartiment van het tweede klasse r'jtuig werd verbrijzeld. De personen die l,ier zaten werden allen gewond. Het schijnt een wonder dat geen hunner gedood werd. Van het middenstuk van de tweede klasse, de zoogenaamde salonwagen, werd de eene zijde ineengedrukt tegen de locomotief, na dat de wagen achterste voren gekeerd was. De reizigers, die er door de vensters uit kwamen, deden eerst eenige stappen naai de zijde van Haarlem, denkende dat ze naar Zandvoort liepen. Ze hadden, verdoofd door den schok, niet opgemerkt, hoe de wagen gekeerd was. Van de twee derde klassen-wagens die nu volgden, werd een bijna geheel verbrijzeld. De eerste klassen werden tegen de andere wagens aangedrukt, met verbrijzelde balkons en gebroken vensters aan de zijde van de locomotief. De deuren aan de voorzijden der wagens waren door de gebroken balkons on beweeglijk vastgewrongen. Toen de reizigers uit de wagens spron gen of kropen, was het een treurig schouw spel. De arme stoker, Born, (die een weduwe en vier kinderen achterlaat en na een paar maanden werkeloosheid, juist weder den arbeid had kunnen hervatten; lag met ge spleten hoofd onder den goederenwagen. Vele reizigers lagen achterover op het zand uitgestrekt, met bebloede hoofden. Som migen omringd door schreiende vrouwen en kinderen. De meesten waren echter meer ontsteld en geschrikt dan zwaar gewond. Twee conducteurs lagen ook kermend op den grond. Reizigers die hen hielpen en onder zochten, meenden dat de een enkel gekneusd was en dat de schouder van den ander uit het lid was. Eene dame had een ernstige hoofdwond. Een heer had een wond in-den hals en een gebroken sleutelbeen. Vele passagiers hadden bloedende wonden of bulten aan het hoofd, doch overigens schijnt het, dat er geen ernstige gewonden waren. De gekwetsten werden per kar naar Zand voort gebracht, enkelen waren echter in staat zich te voet derwaarts te begevén. Door dr. Gerke werd geneeskundige hulp verleend. De reizigers, die met den volgen den trein van 5 uur naar Zandvoort waren vertrokken, moesten tusschen Overveen en Zandvoort uitstappen, daar het spoorwegver keer gestremd was. De gemeenschap per telegraaf en tele foon is gestoord, doordien verschillende draden afgesneden en palen omvergeworpen ramen in de kerk en een prachtig processie vaan met de beeltenis der H. Liduïna. Algemeen zoo schrijft men uit Haas trecht is de wensch, dat onze pastoor nog eenmaal in ons midden zijn gouden feest moge vieren. De graven der HH. Gorkumsche Martela ren te Brielle werden Maandag bezocht door 200 pelgrims uit Schoonhoven. Dit was de laatste processie die dit jaar de graven be zocht. Gedurende de laatste maanden zijn er te Brielle 12710 pelgrims geweest. Te Kampen is de bliksem geslagen in den houtzaagmolen van de erven, W. J. Swurt, De molen, die was verzekerd, is geheel af gebrand. Door de kommiezen bij 's-rijksbelastingen te Koewacht (Zeel.) is eene hondenkar aan gehouden, welke bij onderzoek bleek beladen te zijn met eene aanzienlijke hoeveelheid ge raffineerd zout, hetwelk frauduleus werd in gevoerd. Het standbeeld van Admiraal de Ruijter, te Vlissingen, zal verplaatst worden. Men heeft op den Boulevard, die tot Wandeling zeer rietjes is ingericht, een, gedeelte als plat form bestemd, om den grooten zeeheld daar te plaatsen met het front naar de volle zee. I De collectie roofvogels der Rotterdamsche - Diergaarde is met een tweetal van den hoogst zeldzamen Europeeschen lammergier ver- meerderd. Deze soort wordt in de Zwitser- sche Boven-Alpen waargenomen en is zeer moeielijk te vangen. Buitendien bezit de Diergaarde nog een exemplaar in volle kleur i van den Afrikaanschen lammergier. zijn. De oorzaak van het onheil is nog onbe kend een uur na het ongeval was echter reeds mr. Rethaan Macaré, officier van jus titie te Haarlem, ter plaatse, om een ondei- zoek in te stellen. (0.) Omtrent het Zilveren Priesterfeest van on zen oud-stadgenoot, den zeereerw. heer M Nolet, pastoor te Haastrecht, wordt uit die gemeente nog gemeld, dat de kerk, reeds een sieraad door de aanhoudende zorg van den pastoor, door de ijverige bemoeiingen der feestcommissie, samengesteld uit eenige pa rochianen, prachtig versierd was. Indrukwekkend was de eenvoudige intocht van den jubilaris, die, afgehaald aan de pas torie door jeugdige bruidjes, onder den plecli- tigen zang van dan Veni Creator zich naar het altaar begaf, om God zijn plechtig dankoffer te gaan opdragen. Aan het het altaar werd hij geassisteerd door den weleerw. heer C. de Bruin, van Velzen, oud-kapelaan der parochie, als dia ken, en den weleerw. heer A. van Aalst, te Gouda, als subdiaken. Na het Evangelie werd door den weleerw. heer C. de Bruijn de feestrede gehouden, die den parochianen een opwekkend woord toespiak en hun de beteekenis van het feest verklaarde. Na den H. Dienst kwamen alle parochianen hun pastoor gelukwenschen, terwijl ook vele aanzienlijken uit het dorp gedurende den dag hun hartelijke deelneming kwamen betuigen. Talrijk waren de geschenken die werden aangeboden, o. a. zes heerlijk geschilderde Een kleedermaker te Delft, die sedert ge- ruimen tijd met zijn 17jarigen aangenomen zoon in onmin leefde, weigerde hem om de eene of andere reden eergisteren-avond eten. De jongen hierover ontstemd, vatte het voor nemen op zich op zijnen pleegvader te wre ken, en toen hij de zekerheid had, dat deze en de huishoudster in slaap waren, verliet hij in het holle van den nacht zoo stil mo gelijk den zolder, waarop hij sliep, haalde beneden uit de kast de petroleumkruik en begoot met den inhoud zijn bed en den zol der. Met eenige medegenomen lucifers stak hij een deken in brand en toen hij zag, dat de vlam lustig opflikkerde, verliet hij op zijne kousen de woning, in de onderstelling dat de achtergeblevene wel zouden ontwaken op het oogenblik dat de zolder in lichtelaaie zou staan. Hij ging daarop naar het politie bureau, tamelijk ver van de woning gelegen, en gaf van de brandstichting kennis. De po litie begaf zich onmiddellijk naar het bedreigde punt, bluschte met eenige emmers water het brandende beddegoed en nam eenige voor werpen, met petroleum gedrenkt, in beslag. De veelbelovende jongeling is, na gehoord te zijn, naar het huis van bewaring te 's-Gra- venhage otergebracht. Een treinopzichter van de Holl. Spoor te 's-Hagc werd gisteren-avond door een onge lukkig toeval op de treeplank geworpen van den sneltrein, die om 9.27 vandaar vertrekt en door dan trein medegesleept. Op tele grafische order van den stationschef te 's-Gra- venhage stopte de sneltrein te Voorschoten, alwaar de treinopzichter, die zich bijna niet langer kon vasthouden, weid gered. Hij had een zijner beenen ernstig gekneusd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3