ag2o Augustus 1890. \o. 37(5(5. By dit Imer Bekoort ra Biimisel. V ERSO H JJN T D A GEL IJ K S. 3e Ji 24 en iMai Van d"6 regelsf°m o Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van (lit ISiad Voor Scliiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door gelieel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht, van (ten inhoud ile7er conrant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124..) Prijs der Advertentiën: Elk gewone regel meerO.'JO Voor herhaalde plaatsing worden billijke N overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten is be gonnen met de behandeling van het voor stel van den heer Quay tot sluiting van de discussiën over de tariefwet. De senator Hoar stelde als amendement voor, dat de zitting op 5 September zou gesloten worden. Na 30 Aug., wanneer de beraadslaging over de tariefwet wordt gesloten, blijft dan nog tijd genoeg over om ook de Federal Elec tions Bill of Kieswet af te handelen. Ver scheidene sprekers voerden het woord, maar men kwam weer niet tot eene beslissing. Men vermoedt dat het voorstel-Quay dooi den minister Blaine wordt gesteund. Het Engelsch-Amerikaansch conflict be treflende de robbenvisscherij in de Behring- zee is nog verre van opgelost. Wel heeft lord Salisbury, naar men zegt, een scheids gerecht voorgesteld, maar de Vereenigde Staten aarzelen nog dat voorstel aan te ne men, en zelfs loopt het gerucht dat zij het zullen weigeren. In elk geval is door de Marine der Vereenigde Staten een oorlogs schip, de Corwin, uitgezonden om over de robbenvangst te waken, en, zegt men, Britsche vaartuigen te weren, daar men te Washington de Bebringzee als een mare clausum of gesleten zee beschouwt. Enge land geeft dit volstrekt niet toe, en blijkens het Blauwe Boek" heeft lord Salisbury ver klaard de Engelsche visschers zoo noodig gewapenderhand te zullen beschermen. Naar het heet, heeft sir Julian Pauncefote in last, aan president Harrison zijn paspoort te vra gen en dus de diplomatieke betrekkingen af te breken. Dit gerucht klinkt echter on waarschijnlijk. AZIË. In Japan is het eerste Parlement dezer dagen gekozen. Deze volksvertegenwoordi ging telt 290 leden, die thans verdeeld zijn als volgt: '119 radicalen 50 progressisten, 9 autonomisten, 5 conservatieven en 107 onaf- hankelijken. Japan bezit dus thans een liberaal Parle- rn''nt, hetgeen men voor dat land ech- *ei niet in de beteekenis moet opvatten, die 16 Woord liberaal in Europa heeft, maar ïetwelk beteekent, dat de meerderheid der we gevende vergadering voor de uitbreiding van de £llropeescjle staatsorganisatie in Ja pan is. De reden dat er zoo weinig vertegen- wooidigerg zyn van ,]e partij, die aan de oude gebruiken de hand wil houden., ligt hierin, dat het stemrecht zeer beperkt is, uitsluitend tot de hoogste klassen. In ieder geval is de toekomst welke Japan tegemoet gaat, vooral van veel beteekenis met het oog op den invloed, dien zijn voorbeeld ongetwijfeld op het naburige, in zijne ge woonten zoo vasthoudende China zal uit oefenen. DUITSCHLAND. Verst Bismarck heeft te Kissingen een adres ontvangen van de Duitsche kolonie te Parijs, waarin geprotesteerd wordt tegen de hou ding van Duitschland tegenover den man, wien het land zijne grootheid te danken heeft en dien men nu in vergetelheid laat leven. Uit de naaste omgeving van keizer Franz Jozef verneemt de Post, dat keizer Wilhelm, na het aftreden van Bismarck, een brief van 36 bladzijden aan den Oostenrijkschen kei zer geschreven heeft, waarin uitvoerig den staatkundigen toestand geschetst en eene breede uiteenzetting gegeven werd van de redenen, welke keizer Wilhelm noopten om van Bismarck's diensten voor het vervolg af te zien, met de uitdrukkelijke verzekering te vens, dat door de persoonsverwisseling in de leiding der Duitsche staatkunde geenerlei wijziging gebracht werd in, noch afbreuk gedaan werd aan het voortbestaan van het verbond. In hoofdzaak is, gelijk bekend, dat geen nieuws, maar de herinnering daarvan thans in den officieelen Post heeft ongetwijfeld eene politieke beteekenis, en blijkbaar wil men op die wijze alle berichten logenstraffen, welke onlangs van eene stoornis inde vriendschap pelijke betrekkingen en van eene toenadering der Duitsche staatkunde tot Rusland ten koste van Oostenrijk melding maakten, en nu juist ter gelegenheid van keizer Wilhelm's verblijf in Rusland de hechtheid van het drie voudig verbond als de prima ratio der Duitsche politiek in het licht stellen. ENGELAND. In alle katholieke kerken van Engeland werd Zondag 11. in de predikaties de deugden en verdiensten van kardinaal Newman her dacht. In de meeste protestantsche kerkge bouwen werd de nagedachtenis van den al gemeen geliefden prelaat met het zingen der door hem gedichte kerkhymne Lead kindly light vereerd zoo ook te Hawarden, waar Gladstone, een vriend uit de jeugd van den overledene, de godsdienstoefening bij woonde. Te Stewertstown (Ierland) zijn Maandag nacht orangisten en nationalisten (protestan- ten en katholieken) slaags geraakt. Het ge vecht duurde een uur. De katholieke school werd vernield en van dertig huize», door katholieken bewoond, werden de vensters vernield. FRANKRIJK. Het Congres, dat onder voorzitterschap van kardinaal La vigor ie den 22n September (en niet den 15 October) zooals aanvanke lijk het plan was, te Parijs geopend zal worden, om middelen te beramen tot het tegengaan van den slavenhandel, zal gelijk reeds gemeld is, een prijsvraag uitschrijven voor een werk dat het best aan dit doel be antwoordt. De Kardinaal bericht thans, dat de prijs 20.000 franks bedraagt. Déze som is reeds gestort bij de Fransche Bank. De antwoorden op de prijsvraag kunnen tot 31 December 1891 worden ingezonden aan den Secretaris, rue Chomei 6. De Parijsche Figaro heeft een serie van artikelen geopend, waarin »het Boulangisme achter de schermen" wordt behandeld. In het eerste artikel worden weliswaar nog geenerlei eigenlijke «onthullingen" aangetrof fen, maar wordt toch reeds geconstateerd, dat Boulatiger-zelf het grootste beletsel was voor het welslagen zijner avontuurlijke po litiek. Tevergeefs smeekten zijn vrienden hem, bij elke gunstige gelegenheid, toch eindelijk eens zijn slag te slaan. In fatalis tisch zelfvertrouwen op de zoogenaamde voorspellingen van een kaartlegster, bleef hij maar steeds volharden in zijn ge makkelijke afwachting, zonder zijn loszin nige genietingen van het oogenblik vaar wel te kunnen zeggen. Zelfs bij het grootste succes zijner verkiezing te Parijs, op den gedenkwaardigen 27n Januari, kon het Bou- langistisch comité hem tot geen enkele door tastende daad bewegen. Evenals vooraf Na- guet tevergeefs getracht had, hem tot een coup d' état over te halen, zag ook thans het Comité zich teleurgesteld. En van toen begrepen velen zijner intieme aanhangers, dat met den man niets te beginnen viel. In stede echter van zich af te wenden van den nietswaardigen viveur, werden zij van du pes nu zei ven dupeurs. De Italiaansche gezant te Parijs heeft de» Franschen minister van buitenlandsche zaken een Memorie overhandigd betreffende het oprichten van een vaste internationale ge zondheidscommissie, die aan de grenzen van Tunis en Perzië zoomede te Suez en te Babel Mandeb haar zetel zal hebben om maatregelen te nemen tegen het voortdrin- gen der cholera. De cholera in Arabia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1