Dinsdag 26 Augustus 1890. No. 3767. VERSCHIJNT DAGELIJKS. algemeen overzicht. 13e Jaarg. Bureau: Boterstraat, E 39. NIEUWE SCHI Prijs van dit Bind: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van flen'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 Stsblno. 124.) Prijs der AdvertentiCn Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Het hoofd der ridders van den arbeid in de Vereenigde Staten heeft een manifest tot de arbeiders gericht. De werklieden-vereeni- gingen worden daarin opgeroepen zich aan de zijde van den arbeid te scharen tot be strijding van het monopolie. Volgens bericht uit Libertad zou San Sal vador de door het corps diplomatique in Guatemala voorgestelde vredesvoorwaarden verworpen hebben, omdat zij onvoordeelig waren. Men gelooft nu, dat de vijandelijkheden zullen hervat worden. De voorgestelde vredes voorwaarden hielden in, dat Ezeta als presi dent van San Salvador zou aftreden, dat de vice-president Ayala voorloopig president zou zijn en dat deze de verkiezing van den nieuwen president zou uitschrijven volgens de bestaande bepalingen. Naar men verneemt, zal Amerika niet in Engeland's voorstel om in de Behringzee- kwestie scheidsrechters te benoemen, toe stemmen, doch (op advies van Blaine) zijne rechten op grond van het bestaand verdrag handhaven. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heett Vrijdag 11. te Peter hof de manoeuvres meegemaakt aan het hoofd van het naar hem genoemde Wyborgsche infanterie-regiment. Na alloop werd het ontbijt gebruikt, waarbij de Czaar dronk op het welzijn van den Duitschen keizer en het Duitsche leger. De rijkskanselier Von Caprivi ha l Zaterdag 11. een audiëntie bij den Keizer, die een uur duurde. De Neueste ISachrichten van Munchen deelen een sensatie-bericht mede omtrent de samenkomst der Keizers. Wilhelm II zou namelijk voornemens zijn den Czaar te be wegen een Europeesch congres bijeen te roepen, waarop alle Europeesche geschillen op vriendschappelijke wijze zouden worden behandeld. Alvorens de invitaties tot dit congres worden rondgedeeld, zal in een Oos- tenrijksche stad een bijeenkomst moeten gehouden worden van den Czaar met de keizers van Oostenrijk en Duitschland. Deze bijeenkomst zou reeds in de volgende maand Plaats hebben. De Kreuzzeitung loochent echter het bericht van een ontmoeting der 'bie keizers, welke in Berlijn niet veel geloof vi«dt. Het Sleeswijksche blad Flensborg Avis Scb'ijft) dat de inwoners van Flensborg hun- ne huizen niet zullen vlaggen bij de komst des Keizers, die de terugreis van Rusland °ver hunne stad zal nemen. Wij kunnen geen vriendschappelijke ontvangst aan den Duit schen keizer bereiden, schrijft het blad, en wij willen geene huichelachtige gehecht heid toonen. De jonge vorst zal onzen rouw zien en begrijpen, dat de Déensche bevolking niet wil veinzen te zijn, wat zij nooit zal wezen: nl. Duitsch van geboorte of uit vrijen wil. De Pruisische bisschoppen hebben dit jaar weder eene vergadering gehouden te Fulda, welke Vrijdag-ochtend met eene godsdienst oefening in de crypte van den H. Bonifacius gesloten werd. Zooals altijd worden de ge voerde beraadslagingen geheim gehouden en zullen de genomen besluiten deels door akte stukken, deels door maatregelen ter gelegener tijd worden bekend gemaakt. ENGELAND. Het gerucht liep Zaterdag te Londen, dat ook eene vrouw in een der hospitalen ziek lag aan cholera; het bleek echter ongegrond te zijn het was ontstaan door eene gelijk heid van naam met de ziekenoppasseres, die den eenige dagen geleden aan cholera over leden zeeman verzorgde en dientengevolge zelve eergisteren aan die ziekte overleed. Groot opzien verwekt de bekeering tot het Katholicisme van den reverend S. B. Thorp, anglicaansch parson van de St. Mattheus-kerk te Sheffield. Bedoelde geestelijke behoorde tot de ritualistische richting. Hij is op heftige wijze van den kansel aangevallen door zijn gewezen vicar, reverend Bumaney, d.e uit riep, dat hij zich door zijn overgang tot een andere Kerk onteerd had Een gerucht te Capetown verspreid wil, dat de Portugeezen herhaaldelijk geschoten hebben op de Engelsche expeditie onder be vel van Thomson op de oevers van de Zam besi. FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden is thans tot October uiteengegaan. Eenige harer leden, o. a. de heeren Montant, Manjau, Guillard, De Vaucluse en Hubbard hebben zich voor genomen, bij de heropening der Kamer in Oct. e. k., een voorstel in te dienen tot in voering van eene andere wijze van verkiezing voor den Senaat, opdat deze, evenals de Ka mer, bij rechtstreeksch en algemeen stem recht gekozen worde. De radicale pers ver heugt zich bij voorbaat over dit plan, wel wetende, dat dit spoedig op de afschaffing van den Senaat en de instelling eener Con ventie zou uitloopen. Eene ontzettende gebeurtenis, welke allen Franschen radicalen den schrik om het hart doet slaan, moet te Havre hebben plaats gehad. Eenige paters Dominicanen aldaar zouden zich verstout hebben, de H. Mis te lezen in de kapel van het klooster, waar zij tien jaar geleden op wederrechtelijke wijze uit verjaagd zijn! 'tls om van te rillen! De radicale pers van Parijs eischt dan ook strenge maatregelen van den minister Constans zoo wel als van den prefect Hendié der Beneden- Seine, opdat de jonge Republiek tegen het dreigend gevaar behoed worde. PORTUGAL. De onderhandelingen tusschen Engeland en Portugal over hunne wederzij dsche rech ten in Afrika gevoerd, hebben een voor Por tugal bevredigenden uitslag gehad. De Por tugeezen hebben aan de oostkust een aanzienlijk hinterland achter hunne kustko- lonie Mozambique gekregen, welke zich thans tot aan de oevers van het Nyassa-meer uit strekt. Engeland heeft een gedeelte van het bij koninklijk charter aan de South- Africa ■Company toegekend grondgebied af gestaan aan Portugal, welks bezittingen daardoor zuidwaarts tot aan de grenzen van de Transvaal en Swaziland verlengd worden. In het hart van Zuid-Afrika evenwel heelt Engeland zich een uitgebreid gebied voorbe houden, dat aldus eene scheiding vormt tus schen de Portugeesche bezittingen aan de Oost- en de Westkust, welke elkander dwars door Afrika heen de band reiken. Ook op dit punt zijn evenwel concessiën aan de Portugeezen gedaan. De kolonie aan de Westkust mag zich binnenwaarts uitstrekken tot aan de grens van het door de Engel- schen voorbehouden land, zoodat Angola en Mozambique in ieder geval niet meer dan door ééne kolonie zullen gescheiden zijn. En dwars door dit gebied heen mogen de Portugeezen middelen van gemeenschap tus schen hunne beide kolonies aanleggen, als spoorwegen, telegrafen, enz.daarvooi heb ben de Engelschen echter het recht om de Zambesi te bevaren, zoodat zij van de oos telijke zeekust vrij hun ingesloten gebied kunnen bereiken. Hierdoor is ongeveer een zelfde toestand ontstaan, als door het Duitsch- Engelsch verdrag werd tot stand gebracht, waarbij de Engelschen een weg over Zan zibar van en naar hunne Midden-Afrikaan- sche bezittingen hebben verworven. Daarenboven is voor immer uitgemaakt, dat geschillen die tusschen Engeland en Portugal mochten rijzen over grondgebied in Zuid-Afrika, voortaan door een scheidsge recht zullen worden uitgemaakt. Portugal is dus gewaarborgd tegen een conflict, waarbij het zijn mededinger zich het leeuwenaan deel zou kunnen zien toeëigenen erkend moet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1