j 3e Jaarg. Zaterdag 30 Augustus 1890. No. 3771. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs v»n dit Bind: l'rijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124..') Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De republikeinen in Ohio hebben Mc. Kin- ley weer als kandidaat der republikemsche partij voor het Huis van Afgevaardigden be noemd. Mc. Kinley hield een toespraak, waarin hij als zijne meening uitsprak, dat de aanneming van de tarietwet verzekerd is, en dat die in het land een in.de geschiedenis tot dusver ongekende» voorspoed zal teweeg brengen. Op 11 November zal Stanley de reeks zijner lezingen in het Opera House teNew- Vork openen. Eigenlijk zal dit openen slechts een hervatten wezeneen hervatten name lijk van de reeks voor welke de impressario Appleton in 1886 met hem contracteerde. Stanley moest toen vijftig lezingen houden en hij had er elf afgeleverd, toen hij onver wachts met de bekende zending voor het Emin-comité werd belast. Thans heeft hij zich dus nog van 39 lezingen te kwijten, die zeker noch hem, noch den heer Appleton Windeieren zullen leggen. De minister van financiën der Argentijn- *che republiek heeft aan eene deputatie ge zegd, dat hij de staatshegrooting met 25 mil- üoen verminderen zal. Er zal eene groote volksvergadering belegd worden met het doel de generaals Rocca. en Leval uit te noodigen, hun ontslag als ministers te nemen. In de i'egeeringskringen baart dit plan eenige on gerustheid. Aan de provinciale vertegen woordiging van La Plata is een nieuw ont werp ingediend ten doel hebbende de uitgifte eener nieuwe reeks cedula's, serie 9, ten be drage van 10 miliioen dollars. De Senaat heeft eene wet tot het toestaan eener alge- ftieene amnestie aangenomen. Blijkens berichten te New-York uit San Salvador ontvangen, zou het geschil tusschen Guatemala en San Salvador eindelijk zijn bijgelegd. Generaal Ezeta zoo luidt het telegrafisch bericht heeft het vredespro- tocol met Guetamala onderteekend. DUITSCHLAND. Be Post deelt mee, dat Emin-pacha aan Peters een brief heeft meegegeven voor bet Duitsche consulaat te Zanzibar, waariu b\j aan de Duitsche regeering kennis geeft VUri zijn voornemen, om in Midden-Afrika een njb te stichten, waarvan hij als souverein Zou optreden. he Berlijn heeft zich een comité gevormd orn den veldmaarschalk graaf Moltke op zijn negentigsten verjaardag een bewijs van hulde uit alle kringen des volks te doen toekomen. Het plan ishem een gemeen schappelijk adres van alle Duitsche steden aan te bieden, waartoe de bladen met de handteekeningen in iedere provincie afzon derlijk zullen worden verzameld en in een prachtband gebonden met het provinciale wapen erop. Deze verzameling wil men bijeenbrengen in eene prachtig bewerkte kast, prijkende met de buste des Keizers en het beeld der Germania. De minister van oorlog heeft voor deze beeldwerken en daar bij behoorende ornamentatiën de noodige hoeveelheid metaal beschikbaar gesteld uit geschut, hetwelk in den oorlog van 1870 is veroverd. Den 31n van deze maand zal door de Berlijnsche socialisten den gedenkdag van den dood van den staathuishoudkundige La salle gevierd worden, die, zooals men weet, in een duel werd gedood, en ter wier nage dachtenis de Duitsche socialisten een monu ment op Fransch grondgebied hebben opge licht. FRANKRIJK. De groote nationale bedevaart van Parijs naar Lourdes heeft zich ook dit jaar weder in talrijke merkwaardige gebeds^brhooringen mogen verheugen. Waren reeds op de heenreis te Poitiers drie lammen plotseling genezen op het graf van de H. Radegondis, ook te Lourdes, zoodra de processie daar Woensdag 20 dezer was aangekomen, werd het vertrouwen der pelgrims terstond be loond met de plotselinge genezing van een 19-jarigen jongeling, die aan rugge- mergsteriug leed in den hevigsten graad. De brancarddragers, hem naar het badhuisje vervoerende, waren diep begaan met zijn deerniswaardig lot. Een oogenblik later echter verliet hij de piscine geheel genezen en liep met het grootsle gemak tusschen de pelgrims rond. Ook tijdens de processie met het H. Sacra ment en des avonds tijdens de flambou wenprocessie hadden dien Woensdag en op die volgende dagen verscheidene genezingen plaats. Aan die processiën namen telkens 30 a 40 duizend personen deel, onder welke circa 1000 priesters (een 50-tal in kazuifel dalmatiek of koorkap gekleed.) Wanneer deze indrukwekkende processie de honderden zieken voorbijging, die tusschen de Grot en de Piscine langs den weg geknield of op matrassen uitgestrekt lagen (in het geheel meer dan 1600), dan was het alsof de Mes sias rondwandelde in het H. Land: Jezus; Davidzoon, ontferm u mijnerriepen de zieken «Heer, dat ik zien moge 1" «Heer, indien gij wilt, gij kunt ons genezen En de pelgrims verdubbelden hun gebed en rie pen even luide om barmhartigheid voor de ongelukkigen. Maar dan ook zag men plot seling vele gebrekkigen opstaan, hun krukken als ex-voto's in de Grot nederleggen en jube lend de processie volgen. Vrijdag werd op een der bergtoppen een Kalvarie-groep opgericht: een reusachtig kruis (door 40 krachtige mannen naar boven gedragen) met een bronzen corpus, alsmede een Joannes en een Maria. Op een anderen top was reeds vroeger een kruis opgericht, dat het »Kruis van Jeruzalem" genoemd wordt. Dit nieuwe kruis nu heeft den naam gekregen van «Kruis van Frankrijk", wijl alle diocesen er toe hebben bijgedragen. De vermaarde Franciscaner pater Marie Antoine, ofschoon thans 70 jaren oud, hield bij deze plechtig heid een overschoone rede, en wel met zoo metalen stem, dat hij, over berg en dal, door al die duizenden van woord tot woord kon verstaan worden. Ook Zondag den 24n predikte hij te Betharram, een in de nabijheid gelegen bedevaartplaats, waarheen duizenden hem gevolgd waren. Intusschen was het aantal genezingen te Lourdes in die vier dagen der aanwezigheid van de Parijsche processie gaandeweg reeds boven de 50 gestegen, en de geneesheeren hadden druk werk met het onderzoeken en constateeren der merkwaardigste gevallen. Opmerkelijk was het, dat sommigen plotse ling genazen, anderen eerst na herhaalde indompelingen; eenigen bij de Grot,anderen bij de H. Communie; velen tijdens de pro cessie, maar ook eenigen onderweg, deels op de heen-, deels op de terugreis. En nog merkwaardiger, dat ook de honderden niet- genezenen allen opgetogen en tevreden huis waarts keerden, zonder een zweem van af gunst op de bevoorrechten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De keizer van Duitschland en de koning van Saksen worden, blijkens een telegrafisch bericht uit Weenen, den 2n October aanst. in de Oostenrijksche hoofdstad verwacht. Te Triest wordt de beweging onder de ltaliaansche inwoners steeds heviger. Er is een bom geworpen in het vergaderlokaal der Slavische vereeniging, welke uit den aard der zaak natuurlijk hoogst vijandig is aan het irredentisme. Volgens besluit der Hongaarsche regeering moeten de Mekka-pelgrims aan de zuidelijke punt van Dalmatië, te Spitza, landen en zich aldaar aan een streng geneeskundig onder zoek onderwerpen. RUSLAND. Een eigenaardig voorval, dat den laatsten dag van de manoeuvres van het Russische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1