Bii flit timmer Meert ten butbbsbbL 13e Jaarg. Zondag 31 Aug. en Maandag 1 Sept. 1890. No. 3772. y li R S C H IJ N T D A G Si L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. SM'jjs van dit Blad: Prinses Willielini 11a, ALGEMEEN OVERZICHT. "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.?) Prijs der Advertentlën Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke 1880 31 Augustus XStOO. Het is tien jaar geleden, dat het Neder- landsche volk in angstige spanning eene ge beurtenis verbeidde, waarop het sedert eenigen tijd was voorbereid. Sedert eenige maanden was het bekend geworden, dat 's Konings tweede huwelijk met eene echtelijke spruit zou gezegend worden en hoe meerde stonde naderde, waarop de verwachte nieuwe loot op den ouden stam zou uitbotten, hoe meer de spanning toenam. Dagelijks zag men met ongeduld naar tijdingen van het Hof uit, en vooral in de residentie was het te wachten feit het onderwerp van alle gesprekken en werd het telkens vragenderwijs herhaald Wat zal het zijn een Prins of eene Prinses Eindelijk, in den vroegen morgen van den 31 n Augustus, scheen het, dat het raadsel zou worden opgelost. Voor het oude paleis in het Noordeinde schoolden voortdurend groepjes residentiebewoners te zamen, en in den Koekamp heerschte eene ongewone be drijvigheid. De kanonnen werden gericht, en weldra dreunden de saluutschoten door de residentie; met angstige spanning werden ze geteld, en toen ze tot 51 geklommen waren en de metalen vuurmonden verstom den, ging het van mond tot mondeene Prinses. Den Koning is eene Dochter ge boren Toen deze vorstelijke Spruit, het Kind van zooveler vurige wenschen, aan het Oranje- lievende Nederland werd geschonken, had nog betrekkelijk kort geleden het vorstelijk mausoleum te Dellt zich voor 's Konings oudsten Zoon, de Hoop des Vaderlands, ont sloten Een weinig te voren was hem een andere Oranjezoon in dat koninklijk graf voorgegaan, de man op wien geheel Neder land, als de vorstelijke en edelmoedige be schermer van zijn handel en nijverheid, grootsch ging. De oudste van het geslacht stond aan den avond zijns levens zonder man nelijke spruiten om zich heen te zien. En die zich thans 's Konings eerste onder daan mocht heeten, worstelde reeds met de Terschijnselen eener kwaal, die hem binnen een paar jaren ten grave zoude sleepen. De vrees dat de eens zoo fiere Oranjestam zou uitsterven, begon allen te bekruipen. Onder deze omstandigheden werd de geboorte van «ene koninklijke Prinses met luiden jubel begroetin Haar, hoopte men, zou het geliefd Oranjehuis, zij het dan ook in de vrouwe lijke lijn, voortleven, en de Koning zou niet zonder afstammeling in de rechte linie zijn. En te inniger werd de band tusschen deze kleine Koningsdochter en het.Nederlandsche volk, toen drie jaren na Hare geboorte ook de laatste mannelijke spruit van het Oranje huis door den onverbiddelijken dood ons werd ontrukt. Zoo was Zij dan geworden de toe komstige Koninginne van Nederland, de Hoop des Vaderlands Met klimmende belangstelling heeft steeds het Nederlandsche volk deze vorstelijke Spruit in Hare krachtvolle ontwikkeling gadegesla gen. Hoe werden zij niet verslonden, de be richten, die van Hare hoopvolle jeugd en bloeiende gezondheid gewaagden Haar leeren, Hare spelen, Hare bijzondere kinderlijke nei gingen alles werd de aandacht van het lezend publiek overwaardig gekeurd. En het bleek, dat men goed gezien had alles wat omtrent het Prinsesje werd gemeld, werd steeds zeer gaarne door het zoo verscheiden publiek gelezen. Prinses Wilhelmina is inder daad geworden het beminnelijk Kind van Staat, dat als het eerste onder Neerland's kinderen wordt geëerd en bemind. Dat blijkt vooral in de laatste jaren, sinds men begonnen is den verjaardag van de hoopvolle Konings dochter als een Volksfeest te vieren. Voor zeker, allen: armen en rijken, grooten en kleinen nemen van harte aan die feestviering deel maar het eigenaardig karakter van dat feest komt toch maar al te duidelijk uithet is voor alles een Kinderfeest, waarin de eerste van Neerland's kleinen als het beeld en de hoop der toekomst wordt gevierd en geëerd. Hoe dierbaar het leven van dit beminnelijk Koningskind voor geheel het Nederlandsche volk is, bleek het best in de treurige dagen van 's Konings ziekte. Toen heel Nederland met smart het naderend einde van den ge liefden Vorst tegemoet zagtoen het met angstige spanning de stonde verbeidde, waarop de volkslieveride koning Willem III niet meer zou zijntoen eerst begreep men, wat het leven van dit vorstelijk Kind voor ons onafhankelijk volksbestaan waard was. In Haar zoo vertrouwde men zou het geliefd Oranjehuis, hoewel in de vrouwelijke lijn, in de rechte linie voortleven, en wij zouden ons eigen nationaal regeerend stam huis behouden. In die kritieke oogenblikken begroetten wij vooral in ons geliefd Prinsesje de Hoop des Vaderlands, de toekomstige Vorstin, die eenmaal tot eene krachtige en rijkbegaafde vrouw opgegroeid, ons volk door Hare lieftalligheid steeds meer aan Haar ver binden en met vaste hand besturen zou. En dat beeld, die hope der toekomst, blijft voor ons Prinses Wilhelmina, schoon de om standigheden, die ons Hare komst tot den troon zeer nabij deden achten, Gode zij dank, veel gewijzigd zijn. Blijve Zij nog lang de vreugde en het geluk van een innig lief hebbenden Vader en eene teeder minnende Moeder. En wanneer eenmaal de ure komt zij het spade waarop Zij Haren ko ninklijken Vader in de regeering zal opvolgen, moge Zij dan zijn en vele jaren blijven, onza geëerbiedigde Heerscheresse, Neerland's be minde en gevierde Koninginne Dat dan op dezen heuglijken dag de Va- derlandsche driekleur met de Oranjevaan alom vrij en vroolijk wapperen. Verkondigen zij de vreugde die er heerscht in het hart van eiken rechtgeaarden Vaderlander, nu wij het leven van het ons allen dierbare Konings kind tot het eerste tiental jaren verlengd zienNog menig tiental jaren, zoo zij ook hier de bede en de zang. Spaar, o God, nog lang dat voor ons zoo kostbare leven bescherm en leid op Uwe wegen de edele KoningsdochterZij leve en bloeie DUITSCHLAND. De Duitsche Katholiekendag te Coblenz ie eergisteren gesloten. In de vierde en laat ste openbare vergadering was de aartsbis schop van Keulen, mgr. Ivrementz, aanwezig. Pastoor Wacker besprak den toestand in Baden, waar veel verbetering valt waar te nemen, terwijl dr. Windthorst het laatst 't woord kreeg. De »kleine Excellentie" wierp een terug blik op het Congres en constateerde, dat de bijeenkomst van Coblenz tot de belangrijkste vergaderingen behoorde. Men zal er nog lang van gewagen. Zij bewijst, dat de Ka tholieken geen eensgezindheid, vastberaden heid en kracht missen Wij zijn goed toe gerust. De vergadering heeft ook eene inter nationale beteekenis gehad. De wereldvrede wordt door iedere bemoeiing van vredelieven- den aard der volkeren onderling gediend. Alle standen waren hier vertegenwoordigd, een bewijs dat alleen de Kerk allen veree- nigt. De regeeringen weten thans, dat al wat katholiek in Duitschland is, in hutten en paleizen, eensgezind naast elkander staat. Derhalve tast ons niet aan. Windthorst drong daarna aan op het stichten van missiehuizen, den terugkeer der geestelijke orden en d« wegruiming der overblijfselen van den Kul- turkampf. Verder betuigde hij zijne instem ming met de bekende geschriften des Keizers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1