No. 377(5. Vrijdag 5 September V EIIS C H IJ N T D A G II E 1.1 K S. 13e Janra*. Bureau: Boterstraat, E 39. essa 1'rijs der Advertent iën ALGEMEEN OVERZICHT. O {'rijs van dit Blad "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 liet auteursrecht, vau den inlioml de/er courant ia ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1S81 (S/sfil, no. 124..') Van 16 regelsf 0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden bilhjl overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Omtrent den moordaanslag door de dochter van generaal Barrundia op den gezant der ^ereenigde Staten te Guatemala gepleegd, ■Wordt nog het volgende gemeld. Nadat zij den gezant allerlei beleedigingen naar het hoofd had geslingerd, haalde zij een revolver te voorschijn, dat zij op hem lostte. De gezant, die bemerkt had, dat zij iets verborgen hield, Weerde het schot af door een dik boek, dat hij nog juist bijtijds greep. Voor zij een tweede schot kon lossen, had hij zich reeds op de moordenares geworpen, die hij vast hield tot Cr hulp kwam opdagen. Generaal Barillas bood der Amerikaansche 'cgatie onmiddellijk hulp aan, wat echter door Miszer werd afgeslagen. De weduwe vati generaal Barrundia heeft van president Harrison voldoening geischt voor den dood van haar man, die zich onder bescherming der Amerikaansche vlag bevond. Toen gene ral Barrundia, de leider der oproerlingen, zich aan boord van het Noord-Amerikaansche stoomschip Acapulco te San José de Guate mala had begeven, werd hij door de haven politie gearresteerd. De generaal wilde zich hier tegen verzetten en in de schermutseling die ontstond, werd hij gedood. DüiTSOHLAND. De Reichsanzeiger zegt gemachtigd te Hjn te verklaren, dat de in een artikel van een Hamburgscb correspondent voorkomende bewering betreffende eene ontstemming tus- sclieu den Duitschen keizer en den Czaar van ahen grond ontbloot is. Gisteren-ochtend heeft keizer Wilhelm te Kiel over liet Oostenrijksche en over het 'hiitsche eskader revue gehouden, vervolgens aan boord van het vlaggeschip Frans Jozef b'j admiraal baron Sterneck liet déjeuner gebruikt, daarna het pantserschip Kronprin- zessin Stéfanie bezichtigd, en is 's namiddags, a£m boord van de Hohenzollern overgegaan, Uaar Ekensund gestevend, waarheen de Duitsche en Oostenrijksche eskaders volgden. Hen aantal, met toeschouwers dicht bezette, particuliere stoombooten begeleidden de es- kadeiS. De gewezen Beiersche minister von Lutz gisteren-namiddag te Pöcking overleden. ^°°als men weet, heeft hij zich in de laatste llgen verzoend met de Kerk, die hij in zijn even had vervolgd. Hij mocht deswegens Van den H. Vader een vereerend schrijven ■van gelukwensching ontvangen. ENGELAND. Het congres dei- trades-unions heeft een besluit genomen om, wegens erkenning der voordeelen eener internationale organisatie onder de werklieden, de uitnoodiging dei- Belgische werklieden aan te nemen tot bij woning van het internationaal congres, hetwelk het volgende jaar te Brussel zal worden ge houden. De Londenschen Standard, het orgaan der conservatieve regeering, neemt de gelegen heid van den verjaardag van Sedan te baat om na te gaan, welke gevolgen deze slag voor Europa heeft gehad en wat daaruit nog voor de toekomst kan voortspruiten. Tegen over de triple-allantie staat thans het stil zwijgend bondgenootschap tusschen Russen en Franschen. Het eerste verbond komt der Standard voor, slechts één doel te hebben het handhaven van den vrede; van het tweede verwacht het, dat het de gevolgen van den slag van Sedan wil te niet doen, welke Rus land thans voor zich-zelf even noodlottig acht, als voor Frankrijk. Beide mogendheden wach ten thans slechts op het tijdstip, waarop de militaire toebereidselen van Rusland geheel voltooid zullen zijn, wat volgens zekere be rekeningen in 1894 het geval zou wezen. Duitschland kan desnoods zoolang wachten, maar de Standard betwijfelt, ot hetzelfde ook van Oostenrijk en vooral van Italië gezegd kan worden. In Soedan heerscht volgens bericht uit Londen groote behoeften aan levensmiddelen doordien de volgelingen van den mahdi al het koren opkoopen te Soedan komen dage lijks uitgehongerde reizigers aan, die op kosten der regeering worden gespijzigd. Osman Digma is met zijn 3000 soldaten half verhongerd te Tokar aangekomen. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gezanten in de verschillende rijken inlichtingen gevraagd over de arbeids wetgeving in de landen waar zij Frankrijk vertegenwoordigen. Minister Ribot heeft thans de meesten dier rapporten ontvangen, welke belangrijk^ mededeelingen inhouden. De laatste zullen hem den 15n September worden toegezonden. De onthullingen, die in den laatsten tijd in de Figaro omtrent het Boulangisme zijn gedaan, hebben reeds eene scheuring in den boezem van het overschot der Boulangistische partij bewerkt. De heer Naquet heeft zich gedrongen gezien de juistheid der artikelen van den Figaro te erkennen en wil uit het politieke leven terugtredende Ligue des Patriotes, vroeger een der groote steunpilaren van het Boulangisme, zal een manifest uit vaardigen, zoodra de reeks artikelen geëindigd is, en het is meer dan waarschijnlijk, dat dit manifest in eene publieke verloochening van Boulanger zal bestaan; zelfs Boulangis tische comité's hebben den afgevaardigden hunner partij uitleggingen verzocht met het klaarblijkelijk doel zich van den banneling van Jersey los te scheuren. Ook de welbekende Rochefort keert klaarblijkelijk het Boulan gisme geheel den rug toe. Naar aanleiding van de artikelen in de Figaro heeft hij in zijn lntransigeant een artikel geschreven, dat lang niet malsch is voor den bekenden George Thieband, die als den uitvinder van het Bou langisme wordt aangemerkt. Deze is dan ook reeds naar Londen vertrokken, om Roche fort wegens dit artikel tot een tweegevecht uit te dagen, dat, naar men zegt, op de Hollandsche grenzen zou plaats hebben. De gemeenteraad van Toulon heeft een feestmaal aangeboden aan de officieren van het Engelsche eskader voor de stad. De En- gelsche vlootvoogd en de maritieme prefect hebben een dronk ingesteld. Het Engelsche eskader zal heden naar Spezzia vertrekken. PORTUGAL. Volgens het officieele bulletin lijdt koning Karei van Portugal reeds sinds 21 Augustus aan typheuse koortsen van zoo goedaardig karakter, dat men de uitgifte van bulletins niet noodig achtte. De ziekte neemt een regelmatig verloop de temperatuur is reeds van 40 op 38.8 en 39.8 gedaald. De XIXikme Siècle verneemt, dat Portugal zal voorstellen Frankrijk als bemiddelaar aan te nemen in het geschil met den Congo- Staat betreffende Oost-Kowangs. Intusschen zal kapitein Arthur he Paiva, van Loenda uit, en gesteund door troepen uit Benquella en Mossamedes, die zich te Cacorda vereeni gen, den koning van Bihé aantasten, wiens rijk aan dat van Loenda grenst. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat een groot gedeelte dier stad door het stijgen van den Newa gedurende eenige uren over stroomd is geweest. In het zuiden des lands hebben tal van branden plaats, ontstaan door broeiing tengevolge der groote hitte na de nattigheid der vorige weken. De inkomsten der katholieke kerken zullen voortaan aan eene strenge staatscontrole worden onderworpen. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is een wetsontwerp ge reed gemaakt, dat het toezicht over de in komsten der kerken verscherpt, de bevoegd heden van het kerkbestuur in zake het beheer daarvan vermindert en een tarief zal vast stellen voor de stipendia der geestelijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1