BINNENLAND. ZWEDEN-EN-NOORWEGEN. Het derde internationale congres ter be strijding van liet misbruik van sterken drank is gisteren te Christiania geopend in de Universiteitszaal. 212 personen nemen deel aan het congres, onder welke 102 uit 13 staten van het buitenland. De heer Dahl is tot voorzitter gekozen. Schiedam, 4 September 1890. Wij vernemen, dat de heer J. B. Nolet zijne herbenoeming tot wethouder dezer ge meente heeft aangenomen. Zij het hem gegeven, dit ambt nog vele jaren tot welzijn van onze gemeente te ver vullen De staatscommissie voor den landbouw is tegen 15 dezer weder ter vergadering op geroepen. Zij zal, nu de landbouw-enquête is afgeloopen, hare aandacht gaan wijden aan de landbouw-vertegenwoordiging en de be lastingen. Bij het wetsontwerp tot herziening der plaatselijke belastingen, is hoofdzakelijk voor gesteld, aan de gemeenten meer bevoegdheid te geven om opcenten op directe belastingen te heffen, haar belastinggebied in liet alge meen te verruimen, haar gelegenheid te ge ven uitwonenden te belasten en haar meer vrij heid te laten ten aanzien van gemeentelijke retributies. De gemeenten krijgen door de heffing van opcenten meer aandeel in de grondbelasting en het patent. Bijhettweede wetsontwerp wordt de grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen be paald op vijf percent der belastbare opbrengst, als gevolg der afgeloopen herziening. Uit de met de jongste mail aangekomen Indische bladen blijkt dat Z. D. Hoogw. de aartsbisschop van Sirace, apostolisch vicaris en pastoor te Batavia, der Regeering ver zocht heeft om gratis-verstrekking van ge neesmiddelen ten behoeve der behoeftige be volking te Maumerie, eiland Flores (residentie Timor.) Een vereerder van wijlen pater Bernard vestigde er de aandacht op, dat gisteren juist vijf-en-twintig jaar waren voorbijgegaan sinds de beroemde kloosterling zijn schoone ziel teruggaf aan zijn Schepper, die hem onge twijfeld reeds lang het loon voor al zijn arbeid zal geschonken hebben. Velen, die door het krachtige woord en de wijze raadgevingen' van pater Bernard op den goeden weg zijn teruggekeerd of in het goede versterkt zijn, zullen hem voorzeker een dankbare herinne ring wijden. T Wegens beleedigende artikelen in Recht voor Allen voor minister De Savornin Loh- man en een officier is rechtsingang verleend tegen den uitgever Hoekstra, die niet ver volgd wordt bij tijdige bekendmaking van den schrijver. Naar men meldt, heeft de Nederlandsche bank aanzienlijke uitbreiding gegeven aan de verkrijgbaarstelling van assignatiën. Thans zijn ook bij alle correspondentschappen 1ste en 2de klasse, dat is op G6 plaatsen, assig natiën tot een rnaxium van f2000 tegen de kosten van 30 ct. per stuk voor zegel en provisie verkrijgbaar op de hoofdbank, de bij bank, de agentschappen en sub-agentschappen, dat is op 19 plaatsen. Het doel van de thans te 's-Gravenhage vergaderde conferentie betreffende de zalrn- visscherij op de Maas is het aan de hand geven van de middelen tot bescherming van den vischrijkdom der Maas, en meer bepaal delijk van den zalm. Vermoedelijk zullen de bijeenkomsten 14 dagen duren. De conferentie zal heden geen vergadering houden, maar in een gedeelte van Noord- Brabant per boot een tocht maken langs de rivier, teneinde een en ander in loco in oogen- schouw te nemen. De firma Volker Bos te Sliedrecht en Gorinchem heeft (voor f 222.945) het laagst ingeschreven voor de gisteren aanbestede voortzetting van de werken ten behoeve van den Rotterdamschen waterweg. De Koningin en Prinses Wilhelmina woon den Dinsdag-avond tot de pauze de voor stelling in den circus Carré bij. Na de pauze kwam een gedeelte der hofhouding terug. Het bezoek in den circus overtreft aller verwachting. Te 1 uur was geen plaats voor de avondvoorstelling meer te krijgen. De verslaggever van het Handelsblad deelt mede, dat de poppen der Prinses, om een tafel geschaard, haar het eerste bloemstuk op haar tienden verjaardag aanboden, en dat prinses Wilhelmina tegenwoordig onder toe zicht van den heer Stiei's, chef van het stal departement, in de open manege van haar pa leis rijles neemt. Zij maakt goede vorderingen en toont geen vrees. Koken is een van haar lievelingsbezigheden, en daar zij zich gaarne met allerlei liefhebberijtjes bezig houdt, is zij ook nu aan het metselen gekomen met een kalkbakje en truffeltje en steentjes voor haar vervaardigd. Zij gaat er al handig mee om. Nog wordt gemeld, dat H. K. H. de Prin ses behalve de reeds genoemde geschenken nog ten geschenke ontving een Engelsch rijpaard (schimmel) alsmede veenig zilverwerk uit de fabriek van de firma De Geer, te Utrecht. Uit tal van plaatsen ontvangen wij berichten over de viering van het feest der Prinses. Het is niet doenlijk, aan al die berichten plaats te geven. Wij moeten ons dus bepalen tot de vermelding in het algemeen, dat door heel het land, in dorpen en steden, de verjaardag van Neerlands Kroonprinses met blijde opgewekt heid en vaderlandslievende geestdrift is ge vierd. (C.) De Tijd beantwoordt de vraagof een twaalf-en-een-halfjarige herinneringsdag in den echten en kerkdijken zin een feestdag is te noemen, ontkennend. «De Kerk kent alleen de anniversariën alleen de eigen datum van eerie gebeurtenis kan aanleiding geven tot eene feestelijke herdenking." Vandaar dat de dag van 3 September te Rome-zelf niet als feestdag werd aangemerkt vandaar ook dat noch in het buitenland, noch van officieel kerkelijke zijde in Nederland de Katholieken werden uigenoodigd de blik ken te wenden naar «over de bergen." Intusschen, de gewoonte in het burgerlijk leven, die bij ons niet slechts verjaardagen en zilveren en gouden jubilés, maar ook «koperen" of twaalf-en-een-halfjarige feesten doet vieren, heeft voor de Nederlandsche Katholieken in veel gemeenten des Lands, den 3n September gestempeld tot een feest dag". Door verschillende Katholieken te Rotter dam werd gisteren ter eere van de 12^-jarige regeering van onzen H. Vader de vlag met Pauselijken wimpel uitgestoken. Ook te Am sterdam en Den Haag wapperden aan vele pas- toriën en woningen van Katholieken de Ne derlandsche en Pauselijke kleuren en werd het teest in verschillende kringen gevierd. Te Utrecht werd eveneens gevlagd. De Standaard, het gebeurde te Nederhorst- den-Berg besprekende, stelt in het licht, dat «synodalen en doleerenden daarin één lijn trokken en een oogenblik hun onderlinge veete waren vergeten," en besluit verder zijn betoog, waarin hij het gedrag der Protestantsi^ie bevolking van Nederhorst-den-Berg tracht te verontschuldigen op de volgende wijze «En al moge de vraag geoorloofd zijn, of het verstandig is, in een dorp van gemengde bevolking zulke openlijke huldebewijzen aan kerkelijke personen in hunne qualiteit te brengen, verstandig bovenal om dit op Zon dag te doen, toch zal elk weldenkende het met ons betreuren, dat de protestantsche bevolking de eer van haar belijdenis door zulke gewelddadigheden schond." Hierop merkt het Centrum terecht aan »De uitdrukkelijke vermelding van den Stan daard, dat Synodalen en Doleerenden hierin één lijn trokken, en een oogenblik hun on derlinge veete vergeten waren en de vraag: of de Katholieken in het vrije Nederland verstan dig handelen om op gematigde wijze van hun vrijheid gebruik te maken, bevallen ons niets. Wij zeggen op onze beurt, dat de justitie ver plicht iszich deze zaak aan te trekken, te onder zoeken en de schuldigen te straffen. Waar moet het met de vrijheid en orde in Nederland heen, als de rechterlijke macht zulke overtreding dei- wet ongemoeid zou laten Als Katholieken zich zóó aan de wet vergrepen hadden, zou den wij hetzelfde zeggen. Gisteren bevatte de Standaard een brief van «een doleerende uit Nederhorst-den-Bergr," I die er op uit is de schuld van de onlangs gepleegde ongeregeldheden in hoofdzaak op rekening te stellen der Katholieken. De Tijd zegt, te hopen spoedig in de gelegenheid te zijn, met nauwkeurigheid mede te deelen, wat van da beweringen van den bedoelde doleerende te gelooven is. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departe ment een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden van hen, die tot tweede-klerk wen- schen te worden aangesteld, op een jaarwed de, aanvankelijk van f400. Dit vergelijkend onderzoek, waartoe uitsluitend worden toege laten zij, die op 1 October aanstaande den leeftijd van 16 jaren reeds hebben bereikt en van 23 jaren nog niet hebben overschre den en wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift de aandacht verdienen, zal op nader aan hen mede te deelen datum en plaats, in de tweede helft dezer maand ge houden worden. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschre ven op gezegeld papier, moeten bij het de partement zijn ingediend vóór of op 12 dezer. Men zie verder de Staatscourant" van 3 dezer. De nationale tentoonstelling vun luxe-hon den, te houden op de Wielerbaan te Sche- veningen op Donderdag 4, Vrijdag 5, Za terdag 6 en Zondag 7 September, belooft zéér belangrijk te worden. Niet minder dan 325 honden zijn ingeschreven, van alle ras sen in het oorspronkelijk programma ver meld. Ook de collectie ter opluistering ingezonden jachthonden overtreft buitenge woon alle verwachting. Het vroolijk terrein der wielerbaan is herschapen in een tentoon stellingsterrein, hetwelk echter gezellig er uit zal zien, daar alles dicht bij elkaar is. De entreé-prijzen zijn zéér verschillend ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2