n 13e Jaar***. o Zaterdag September 1800. No. 3777. VERSCHIJN T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. E>iijs van dit Blad ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1-50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er conrant is ver- rekerd volgens ile Wet van 28 Juni 1881 Stsilno. 124.) I'rijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 5 September '90. Be onthullingen over het Boulangisme zijn tc Parijs steeds aan de orde. Een redac- teur van de XIXme Siècle heeft een onder- boud gehad met Boulanger, die gezegd heeft °P '19 Augustus 1890 den navolgenden brief Ie hebben ontvangen: «Generaal, hoewel gij den brief, die ik de eer had U in Mei te schrijven, zonder antwoord hebt gelaten, acht ik het mijnen plicht tot uwe kennis te bren gen, dat ik de schrijver ben van de artike len in de Figaro over het Boulangisme. Ik geloof de zaak te dienen, die wij verdedigd bebben aan uwe zijde, door deze onpartijdige geschiedenis te openbaren. Daaruit zal de indruk voortspruiten, dien gij begeeren moet, dat gij nooit gewerkt hebt tegen de republiek, aan welke al onze vrienden onwrikbaar trouw zijn. Mijn boek zal als zeker uitwerksel bebben, de breuk tusschen de democratische republikeinen, die met U streden, en de royalisten nog grooter te maken. Aanvaard, generaal, de verzekering van mijne steeds innig toegenegen gevoelens. Meumeix, 60 Rue de Clichy." Over dezen brief heeft Boulanger gezegd lot den redacteur, dat hij slechts het eerste der artikelen in de Figaro had gelezen, en niet kunnende vermoeden wat het gevolg behelzen zou aan logen en laster, heeft hij geschreven aan Mermeix, dat het oogenblik voor eene dergelijke publicatie hem slechts gekozen scheen dat hij echter erkende dat er veel ^aars in zou staan, te oordeelen naar den iohoud van het eerste artikel; dat hij de rest belangstellend lezen zou en later zijnen indruk 2°u rnededeelen, en dat daardoor blijken zou hoezeer hij steeds aan de republiek gehecht was. Boulanger is daarom nog meer verbaasd dan verontwaardigd geweest over deze reeks Van leugenachtige verhalen, waarin eene Vrouw gehaald wordt, die er niets mede te «laken heeft (de hertogin d'Uzes). Boulanger "Keent dat alle eerlijke menschen recht zul- leu doen over dergelijk bedrijf. Hij vermoedt dat bet hoofddoel des schrijvers is, de oppor tunisten, die aan het gezag zijn, te vleien, door hen te doen gelooven, dat zij bedrogen z'Jn. en om aan de monarchalen nieuwe subsidiën af te persen door eenen nieuwen "evisionistischen veldtocht te beginnen zon- de'" Boulanger, omdat deze bepaald gewei gerd beeft tot eenen staatsgreep mede te Werken, die burgeroorlog zou hebben ver oorzaakt. Boulanger meent, dat de Kamer leden, verkozen onder zijne vlag, zich aan een nieuwe verkiezing moeten onderwerpen; nu zij hem in den steek lieten. Hij verklaart dat hij aan de staatkunde niet vaarwel zegt, dat hij wel fouten beging en bedrogen werd, j maar dat hij revanche zal nemen en bewijzen zal, dat wie vertrouwen in hem stelden, ge lijk hadden. In het blad Paris schrijft de bekende Ranc, dat Mackau en De Martimprey, beiden leden der rechterzijde, die met Boulanger in overleg traden, toen deze kommandant van het 13e legerkorps was, vervolgbaar zijn evenzeer als Boulanger. Mackau en De Martimprey hebben gezegd tot Boulanger als gij u wilt verbinden te werken voor het herstel der monarchie zullen de kamerleden der rechterzijde stemmen op uwen kandidaat voor het presidentschap der republiek, die zich van zijnen kant zal verbinden u opnieuw minister van oorlog te maken. Boulanger heeft dien koop aangenomen, in tegenwoor digheid van Le Herissé en beloofd een staats greep te doen als hij opnieuw minister van oorlog was geworden. Ranc zegtdit is eene samenzwering tegen de veiligheid van den staat. Na al deze onthullingen wordt veelvuldig de meening verdedigd, dat de Boulangistische republikeinen zich aan eene nieuwe verkiezing moeten onderwerpen, of ten minste in eene openbare kiezersverga dering zich moeten rechtvaardigen. In het Vlaamsche deel van België is een «Boerenbond" in net leven geroepen, waarvan zoowel landeigenaars als pachters en belang stellenden in den landbouw, geestelijken en leeken, deel uitmaken, en welks eerste stre ven is plaatselijke of juister «parochiale gil den" te vormen. Het doel van dezen bond is van stoffelijken, politieken en geestelijken aard. Tot het eerste behoort het zeer loffelijk streven het landbouwonderwijs te bevorderen zoowel in de school als door wandelleeraars en cursussen voor volwassenenhet coöpe ratief aanschaffen van mest, landbouwwerk tuigen, zaaigranen, poters, enzonderlinge verzekering tegen hagelschade, tegen het verlies van veehet oprichten van spaarkas sen en ondersteuningsfondsen en het regelen van een onderling landbouwkrediet. Op politiek gebied eischt hij eene matige bescherming van den landbouw, eene wet tegen den woeker, afschaffing van onbillijke belas tingen, eene wet tot regeling van het landbouw krediet enz., en heeft hij verder ten doel te strijden tegen de verderfelijke moderne denk beelden der Fransche revolutie, die «door de guillotine en het vergieten van stroomen bloeds de laatste banden verbroken heeft, welke de 011de maatschappij aan de gilden verbond. De beweging is op touw gezet door de hee- ren George Helleputte, professor te Leuven en afgevaardigde voor Maaseijck, Franz Schollaert, afgevaardigde voor Leuven en advocaat aldaar, en een Leuvensch geestelijke, den weleerw. heer Ferdinand Mellaei'ts. AMERIKA. Uit Guatemala wordt aan de New-York Herald geseind, dat de verwoede bevolking de woning van den Amerikaanschen gezant bedreigt, en dat deze door de politie wordt bewaakt. In handen van het Comité voor de buiten- landsche zaken te Washington is gesteld een voorstel van het senaatslid Calle, om als eene beleediging voor de Vereenigde Staten te beschouwen den moord, gepleegd op ge neraal Barrundia te Guatemala, aan boord van een schip onder Amerikaansche vlagen daarvoor voldoening van Guatemala te ver langen. De 1 September is door de werklieden in een groote aantal groote steden der Ver. Staten gebruikt als een algemeene feest- en betoogingsdag. Te Pittsburg heeft dit aan leiding gegeven tot eene vechtpartij tusschen de bakkersknechts, meest Duitschers en an dere arbeiders. De Duitsche vlag, die de bakkers in een optocht voor zich uitdroegen, werd hun ontrukt en door de modder ge sleept er volgde een hevig standje,'dat dooi de politie uitgemaakt werd, maar groote opgewondenheid bij de vechtende partijen heeft achtergelaten. De werkstakers van de Panama-spoorweg maatschappij beletten den loop der treinen. Er zijn troepen heengezonden. De werksta king der timmerlieden te Chicago is mis lukt. FRANKRIJK. Een telegram van den gouverneur van Senegal bevestigt, dat de administrateur Jeaudet uit persoonlijke wraakzucht vermoord geworden is. Het Engelsche eskader is te Toulon met groote beleefdheid ontvangen. Apmiraal Hops- kins en prins Bottenberg hebben het arse naal bezichtigd en feestelijk gedineerd bij den Franschen admiraal Duperre aan boord der Formidable. De beide eskaders zullen niet Spezzia bezoeken, want Crispi heeft opnieuw verklaard, dat de Koning van Italië niet daar heen gaat. De Lanterne zegt, dat de Koning niet te Spezzia komt om de Fransche vloot niet te behoeven te ontvangen. De sneltrein van Calais is gister-ochtend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1