Kerknieuws. Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. Een daverend hoezee weerklonk, en deze blijken van waardeering, benevens den dank door den Voorzitter der Aldeeling namens het bestuur hem gebracht, beloonde den spreker voor zijn moeilijke taak, die hij geheel onvoorbereid en welwillend had aan vaard. De heer De Bruijn voerde daarna nog kor- telijk het woord. Nog werd voorlezing gedaan van een ge dicht, betrekking hebbende op den feestdag door de schrijfster, het eerelid der afdeeling, mevr. Bongaerdts-Smeets aan de vergadering toegezonden. Alvorens de vergadering uiteen ging, noo- digde de voorzitter de aanwezigen uit, met hem het »Wien Neerlandsch Bloed" aan te heften, aan welk verzoek met geestdrift en onder luid hoera gevolg werd gegeven. Maandag II. zijn 7 kweekelingen van het college te Woluwe bij Brussel naar het Klein seminarie St. Eugène bij Algiers in Afrika vertrokken, nadat zij afscheid van hunne familiën genomen hadden. Onder hen waren vier Nederlanders, nl. de lieeren N. Eijk uit Heerlen, B. Drost, uit Harlingen, M. Mesters, uit Meerssen en A. Wolters, uit Nijmegen. Donderdag 11. zijn uit het noviciaat te Mai- son-Carrée bij Algiers de studenten naar Carthago vertrokken, waar zij het tweedeen laatste jaar van hun noviciaat gaan doorbren gen en een jaar philosopbie en drie jaar theologie studeeren. Onder hen zijn even eens eenige Nederlanders. Msb Opnieuw is een onzer missionarissen in Oost-Indië overleden, nl. de zeereerw. heer C. Ten Brink, apostolisch missionaris te La- rantoeka, op liet eiland Flores. Hij ruste in vrede Uitspraak doende in de zaak van Johannes Oostenburg te Alkemade, tegen wien de offi cier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, wegens verduistering van horloges en andere goude voorwerpen drie jaar gevangenisstraf had geëischt, veroordeelde die rechtbank hem tot twee jaren. De beklaagde zit te Rot terdam in de gevangenis voor een ander vergrijp. De rechtbank te Zutfen bevestigde eer gisteren het vonnis van den kantonrechter te Groenlo, waarbij de zeereerw. heer J. v. L., pastoor te Ruurlo, werd vrijgesproken van het als bedienaar van den godsdienst, voordat partijen hem hebben doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den burg. stand is voltrok ken, eenige godsdienstige plechtigheid daar toe betrekkelijk verrichten. Op bevel der arrondissements-rechtbank te Roermond is de heer Clercx, notaris te Weert, weder in het bezit gesteld der ak ten en bescheiden tot zijn kantoor behoo- cende. In de Egelantierstraat, te Amsterdam, kreeg een man een duchtig pak slaag van eenige vrouwen, omdat hij zich ongunstig over de Ih'inses uitliet. Een niet onaardige aanmaning tot beta ling van een schuld, die tien jaar oud is, had Maandag-middag plaats op de Wester straat, te Amsterdam. Een oude juffrouw had 10 jaar geleden eenig geld geleend aan den eertijds veelbesproken Lavertu, thans reeds sedert drie jaren overleden. Diens weduwe hertrouwde later en het was juist haar tweede man, die door de oude juffrouw werd aangemaand tot betaling. Na elkander de huid vol gescholden te hebben, beweerde de man, dat, als zijn vrouw de geleende som teruggaf, dat van zijn centen was, en hij wenschte daartoe niet mede te werken. De juffrouw beloofde haar recht te zullen zoeken aan het bureau op de Noordermarkt, De echtverbintenis van een paar bewoners van Den Haag, welke eergisteren zou wor den voltrokken, is niet tot stand gekomen, wijl de bruidegom, na nog eergisterochtend een bezoek bij zijn aanstaande te hebben gebracht, niet meer terugkeerde van den barbier, waarheen hij voorgaf even te gaan om zich te laten scheren. Van de trouW- rijtuigen, die op tijd aanwezig waren, werd dus geen gebruik gemaakt. Gister-middag te ongeveer 2 uur zijn op het stations-emplacement Utrecht nabij den Leidschen overweg, bij het binnenkomen van een extra-goederentrein uit Rotterdam, de machine en vier wagens ijzererts gederail leerd. De personentreinen ondervonden hier door geene vertraging. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Alleen is schade aan materieel en weg toegebracht. Uit Tjalleberd deelt men medeDat melk een bij uitstek goed bluschmiddel is bij een pe- troleumbrand, bleek ook hier. In de gelag kamer der wedw. M. viel een brandende lamp naar beneden en in een oogwenk stroomde het brandende vocht over den vloer. Spoedig meende men den brand te blusschen, door zakken en dekens erop te werpen maar zoodra men ze weer opnam, kwam de vlam weer lustig opflikkeren uit de openin gen tusschen de vloerplanken. Een der aan wezigen gaf den raad melk in de vlam te werpen, en dit gaf een verrassend verschijn sel. Oogenblikkelijk doofde de vlam uit en bleef zoodoende het gebouw bewaard. Door een Middelburger is aan H. K. H. prinses Wilhelmina ten geschenke gegeven een door hem vervaardigd prachtig mahonie houten zilverkastje. Te Groningen is de bliksem geslageninde vlag, die op den A.-toren wapperde. Het doek is ongeveer half verbrand en de stok verbrij zeld. Van de vlag sloeg de bliksem op de telephoondraden over, die hem naar een boom geleidden. De toren heeft'echter geen schade bekomen. Te Oudemirdum verspreidt sedert eenigen tijd een vreeselijk spook angst in het dorp. Eiken avond vertoont zich op een bepaald terrein een hoofdeloos man, die den vreed- zamen bewoners schrik aanjaagt door zijn akelige geluiden en woeste gebaren. Het ge loof aan dit spook, dat velen beweren ge zien te hebben, is zoo groot, dat menigeen 's avonds het huis niet durft verlaten. Te Maastricht gebeurde het gisteren, dat de hoed van een wandelaar in het kanaal viel. De eigenaar begaf zich te water om zijn hoofddeksel te redden en werd daarin door een kameraad gevolgd. Deze laatste werd echter in zijne bewegingen verhinderd door den eerste, die zich aan hem vastklem de. Dit werd opgemerkt door een derden persoon, die ook in het water sprong, doch op zijne beurt door de drenkelingen werd vastgegrepen. Alle drie zouden er slecht zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluiswachter hen door het toewerpen van een reddings boei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeling had geneeskundige behan deling noodig. Uit Brussel wordt aan de Times gemeld, dat in socialistisch congres, dat op 14 dezer in die stad zal gehouden worden, de oprich ting van een »Volksparlement" van 138 leden zal worden behandeld. In het kanton Tessino zijn door den Imo gen waterstand vele bruggen ingestort. Ten gevolge van eene verzakking bij het station Capolago in Tessin ontspoorde de lokaal- trein van de St. Gothhardbaan, waarbij een conducteur gedood en drie reizigers gewond werden. De Rijnbrug bij Tardis in Grauwbunderland is weggeslagen, waarbij een vrouw en een knaap verdronken. In het geheele kanton Grauwbunderland is het postverkeer gestremd. De werkstaking in de Australische havens zal vermoedelijk niet spoedig ophouden. Door de reeders en de bemanning der schepen worden steeds bijeenkomsten gehouden, maar geen van beide partijen wil iets toegeven. Intusschen wordt toch het gewone werk in de havens verricht, daar nu een voldoend aantal nieuwe werklieden in dienst is ge nomen. Ook is de gasverlichting te Melbourne verbeterd wegens de aanwerving van ander werkvolk. Extract van oude paarden. Dezer dagen hadden te Londen voor een po litierechter een stalhouder en een koetsier zich te verantwoorden, op de aanklacht van de vereeniging tegen mishandeling van dieren, dat zij een paard, dat niet meer in staat was dienst te doen, hadden laten werken. De rechter wilde het paard zien, maar dat kon niet, omdat het van de hand was gedaan, met vijf andere oude paarden. Op de vraag van den rechter»Waar blijven die paarden antwoordde de stalhouder: »Ze zijn naar Holland om te worden gekookt 1" »Gekookt! Ge meent zeker geslacht, om opgegeten te worden," hernam de rechter. »Neen", antwoordde de verdediger, »maar om er vleeschextract van te maken." Aldus lezen wij in een Engelsch blad. Is 't waar, dat hier te lande van oude, afge werkte paarden vleeschextract wordt ge maakt De sneltrein der Great Eastern Rail way, !van Dover naar Londen, is Maandagavond als door een wonder aan een groot gevaar ontsnapt. De trein liep met een snelheid van 40 mijlen per uur en werd plotseling tot stilstand gebracht, omdat een aantal paar den op den weg waren geraakt. De meeste paarden werden gedood, maar de trein bleef op de rails. Er bevonden zich 200 reizigers in den trein, die er allen met den schrik afkwamen. De cholera. In de provincies Alicante, Ba- dajoz, Tarragona, Toledo en Valencia kwa men 33 gevallen en 25 sterfgevallen voor. Officiëel wordt bevestigd, dat te Ohlau, in Pruisisch Silezië, een plaats aan den spoor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3