Bil uit Humer Wwt eea BiitoweL 13e Jaarg. Zondag 7 en Maandag 8 September 1890. No. 3778. V E R S C H J N T DAG E h IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. DE OCTROOIEN. ALGEMEEN 0VEHZICHT. i ijs van «lit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nornrners0.05 Het auteursrecht van (leu inhoud ile7er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsolno. 124.) «MM l'rijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. I. Onder de eigenaardigheden, waardoor de toonaangevers der laatste veertig jaren in Nederland zich op het gebied van het open- j bare leven kenmerkten, behoorde ook deze, ('at zij er altijd op uit waren om vooruit strevender te zijn dan anderen; dat zij zich niet vergenoegden met het goede, of meestal slechts schijnbaar goede, hetwelk bij anderen gevonden werd ot door hen werd verricht, natevolgen, maar zeer dikwijls nog verder dan dezen gingen. Zij betoonden zich op die wijze Wat men wel eens noemt plus royaliste que le roi, en het gevolg daarvan was, dat het doel menigmaal voorbij werd gestreefd. Nie> rr|and zal het afkeuren, dat men zich door bet voorbeeld van anderen laat leeren en zijn voordeel doet met de ondervinding, door voor- gangers op eenig gebied opgedaandaaren tegen pleegt men het in het gewone leven ^et den naam van dwaasheid te betitelen, als deze of gene zich laat verleiden tot het ge vaar om op de klippen te stooten, welke dooi' anderen zoo zorgvuldig zijn vermeden. Inden regel toch kan men als zeker aannemen, dat ZÜ die den moed en de energie hebben om ee'i of andere zaak aan te vatten en op touw te zetten, wel degelijk al de gevolgen hebben voorzien, al de voor- en nadeelen hebben overwogen. Daarom is voorzichtigheid, of wil n*en liet noemen behoedzaamheid, in het volgen hunner schreden steeds aanbevelens waardig en wijs. Evenzoo is het met betrek- b'og tot de theoriën over een of ander vraag- st"k. Hoe schoon deze dikwijls ook schijnen, eene waarheid is het, dat zij bij de toepassing dikwijls falen, ja voor de praktijk zelfs onhoud baar zijn. Een voorzichtig man laat zich daarom niet zoo gemakkelijk er toe bewegen, °m met allerlei nieuwe stellingen mede te gaan of met ieders theoriën de proef te nemen, rn;Uu' hij tracht eerst de deugdelijkheid en bet steekhoudende er van te ervaren. Doch n'et alzoo handelden zij in ons land van wie wij hierboven spraken, en die meenden dat de vooruitgang, waarvan zij zich de baanbre- kei's noemden, ook zeker en vast de ware vooruitgang was. De voorzichtigheid, welke °nze voorvaderen kenmerkte, was bij hen niet meer te vinden; meer of minder roeke- °os zelfs handelden zij dikwijls, en bet meest enmerkend, doch ook het ongelukkigst tevens *J Ingezonden. was het, dat zij altijd afbraken, zonder daar tegenover ook weer op te bouwen. Het duidelijkst, maar helaas ook het ge voeligst hebben deze theoriën en de toepassing daarvan zich doen gevoelen op het gebied van handel en nijverheid. De toepassing, in ons land, van het door Engeland uit louter eigenbelang gepredikte en aanbevolen vrij handelsstelsel, heeft de bijna algeheele ver nietiging van onze eigen handel ten gevolge gehad, terwijl de zoo goed als bandelooze vrijheid, op industrieel gebied, aan onze nijverheid het grootste nadeel heeft toege bracht. Zoo heeft de afschaffing der diffe- rentiëele rechten in Indië tot gevolg gehad, dat onze markt voor suiker totaal is verloopen, tot groot en onberekenbaar nadeel van den handel en niet minder van onze Oost-Indische scheepvaart. Het zou niet mogelijk zijn te zeggen, hoe groot wel de schade aan het algemeen belang is en aan den nationalen rijkdom, welke door het verloopen van onze koopvaardij is veroorzaakthoe groot de na deelen zijn, van af den bouwmeester van een schip tot aan den kleinsten leverancier ge leden, door het verval van onze scheeps timmerwerven voor de groote vaart! Hebben onze vooruitstrevers zich door die handeling vergrepen aan onzen handel en scheepvaart, ook ten opzichte van de nijverheid lieten zij zich vervoeren tot een daad, waar van al de nadeelen ten laste van de industrie zijn gekomen. Wij bedoelen de afschaffing van onze Oc- trooiwet van het jaar 1817, waartoe men in 1869 is overgegaan. Deed men dit onder voorwendsel ook dat de wet zelve niet goed was, ook toen maakte men zich schuldig aan het kwaad waarop wij reeds wezenmen brak af, zonder daartegenover weer op te bouwen of te trachten iets beters te geven. Doch men mag daarbij niet vergeten, dat deze handeling ook beschouwd werd als een helden daad in het voordeel van het vrijhandelsstelsel, waarvan men zich hier te lande gouden bergen beloofde. Dat dit waar is, bleek nog voor eenige jaren, toen op een landhuishoudkundig congres werd gezegd, dat de Octrooien wel zijn afgeschaft, maar dat er sinds jaren een protectionistische geest waait door het land, waarom het nuttig is er tegen te waken." Doch hoe groot moet hier de vergissing zijn, of hoe inconsequent is men in dit geval in het opvolgen van Engelands vrijhandelsleer want Engeland, hoe vrijhandelsgezind het ook geprezen wordt, heeft wel degelijk zijn Oc- trooiwet behouden, ja, die zelfs in 1883 nog gewijzigd in dien zin, dat door vermindering van de kosten, aan het nemen van Octrooien verbonden, de gelegenheid tot het verkrijgen van wettelijke bescherming voor uitvindingen of verbeteringen zooveel te gemakkelijker werd gemaakt. En dat deze handeling doel treffend was bleek wel het duidelijkst hieruit, daf het aantal aanvragen om Octrooi binnen korten tijd met vele duizenden vermeerderde. Zal men soms beweren dat dit op zich-zelf nog niets bewijst in het voordeel van de nijverheid, dan willen wij nog wijzen op een andere poging tot opwekking van den geest en den lust om de industrie te dienen. In 1882 werden door de scheepsbouwmeesters Dennv, te Dumbar ton in Engeland, premiën uitgeloofd voor verbeteringen, welke door de werklieden-zelf werden uitgevonden. Het gevolg daarvan was, dat binnen één jaar zeven-en-twintig verbeteringen werden aangeboden en onder zocht, waarvan er een-en-twintig waardig gekeurd werden om beloond te worden. Nadat de maatregel twee-en-een-half jaar gewerkt had, was het aantal uitgevonden verbeteringen tot ruim zeventig gestegen en werden vijftig daarvan als nieuw en praktisch erkend. Zouden deze verbeteringen uitge vonden zijn, als er niet een groote prikkel was gesteld in den vorm van de bovenbedoelde premiën? En zou men niet meenen dat èn de uitvinders èn de nijverheid hier werden gebaat In een volgend artikel hopen wij op deze aangelegenheid nader terug te komen. BELGIE. Het internationale katholieke congres voor maatschappelijke aangelegenheden zal morgen (Zondag) te Luik worden geopend. Zooals men weet, belooft dit Congres ditmaal bijzon der schitterend te zijn, daar de aanzien lijkste en op maatschappelijk gebied meest bevoegde personen hun medewerking en aan wezigheid hebben toegezegd. Het Congres zal, gelijk men weet, worden gesplitst, in drie sectiesde eerste zal behandelen de maat schappelijke stichtingen, vereenigingen enz. en de propaganda, welke op dit punt te maken isde tweede beraadslaagt over de internationale overeenkomsten, de derde over de sociale wetgeving. De redactie der Gazette de Liège heeft verschillende rapporten onder de oogen gehad, welke reeds zijn ingekomen, nl. van graaf Kuefstein, lid van het Oosten- rijksche Heerenhuis, over den arbeidsduur van den Luikscher, industrieel Joseph Begasse over de verzekering van arbeiders tegen ziekten en ongelukken,'; van pastoor Winterer, lid van den Duitschen Rijksdag, over de be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1