Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL FEUILLETON. behoorende bg de van 7 en 8 SEPT. 1890. (Vervolg.) be minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, is Woensdag met een verlot van drie weken naar het buitenland ver trokken. Op eene vraag aan den minister van jus titie omtrent de toepasselijkheid der wet op het dragen van wapenen op schutters, die zich naar eenen wedstrijd in eene andere ge meente begeven, heeft de minister geant woord, dat in zoodanig geval voor de schut ters voldoende is een bewijs van den bur gemeester hunner woonplaats, en dat die wedstrijden als optochten te beschouwen zijn. be gemeente Vianen heeft ter plaatsing in het Rijks-Museum afgestaan de groote pomp, welke daar op de Voorstraat staat. Deze schenking is gedaan naar aanleiding van een verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, om aankoop voor het Rijk. Deze pomp dagteekent uit het begin der 16e eeuw. Uit Rotterdam zal den 4en Oct. e. k. per stoomschip Bromo naar Indië vertrekken een detachement suppletie-treepen, sterk 4 onder officieren en 40 minderen, onder bevel van den ie luit. der int. F. W. Smthger en dat van de medegeleiders den '2e luit. der inf. K- F. Collard en den 2e luit. der artillerie A. Van den Bovenkamp. Blijkens telegrafisch bericht uit Selzaete heeft de Nederlandsche gendarmerie het duel, dat tusschen Henri Rochefort en George Thiebaud op de Nederlandsch-Belgische gren zen zou plaats hebben, verhinderd. De beide partijen zijn daarop met de getuigen naar Gent teruggegaan. De te 's-Gravenhage vergaderde zalmcon ferentie zal in de volgende week hare werk zaamheden ten einde brengen. Door den centralen raad van den Ned. R.-K. Volksbond, zitting houdende te Am sterdam, is van wege de afdeelingen Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam en Middelburg, eergisteren, ter gelegenheid van zijn 12|-jarig kroningsfeest, een telegram van gelukwensch aan Z. H. den Paus ge zonden. De meeste ambtenaren en beambten, thans werkzaam op die stations der Staatsspoorweg- Maatschappij, welke door de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zullen wor den overgenomen, hebben geweigerd in den dienst van laatstgenoemde Maatschappij over le gaan en blijven alzoo behooren tot het Wps ambtenaren en beambten der Exploi tatie-Maatschappij. (A- Cf.) Na afloop der laatste voorstelling in het circus Carré te Apeldoorn, werd Donderdag avond het volkslied gespeeld als hulde aan de koninklijke familie. Het werd staande door het publiek aangehoord. Den Directeur hracht men een luide hulde naar aanleiding der onderscheiding hem ten deel gevallen. Mevr. Carré ontving uit de hofloge van de dames en heeren van het gevolg en voor name leden der hofhouding een mand bloe men. Alle rangen waren bezet. Men is te Maassluis thans bezig met het aanbrengen van naambordjes aan de straten, tot dusverre eene ongekende weelde in die gemeente. De uitbreiding der laatste jaren maakt deze «nieuwigheid" echter wel noodzakelijk. Zooals het in dergelijke geval len meer gaat, kunnen de meeste ingezete nen de namen der straten óf niet óf soms onder geheel andere benamingen dan de eigenlijke. Men noemt bijv. de «Nieuw- straat" steeds »Kalestraat", de sSandelijn- straat", sLangestraat", de «St. Agathastraat zelfs »Het Paard z'n bek" misschien zal dit nu veranderen althans bij een volgend geslacht, daar het tegenwoordige niet zoo licht meer de volksnamen voor de stadhuis namen zal verwisselen. Wat bij de nieuwe benamingen opvalt, is, dat sommige door- loopjes, waarin zoowat niemand woont, den eernaam «straat" dragen, terwijl andere meer bewoonde en bezochte wegen met «steeg" zijn aangeduid. De Nauwe Koestraat tegenover de Lijndraaierssteeg geelt daarvan al een zeer dwaas voorbeeld. RN.) Vrijdag-nacht omstreeks '2 uren brak er bij den schoenmaker Blok, in de Dijkstraat te Kralingen, een felle uitslaande brand uit, die bijna 3 volle uren duurde. Aan het flinke optreden van spuit No. 13 uit Rotterdam is het grootendeels te danken, dat de brand tot dit perceel beperkt bleef, daar de Rotter- damsche spuit nog eerder water gaf dan de 4 Kralingsche spuiten. Er waren nog 2 spuiten uit Rotterdam op het terrein, doch die be hoefden geen water te geven. De luxe-hondententoonstelling in de Sche- veningsche Wielerbaan werd gisteren zeer druk bezocht en niet 't minst door de dames. Er is dan ook slechts één roep over het bij zonder welslagen van deze hondenmonstering en van alle zijden ontvangt de regelingscom missie en in het bijzonder haar eerste voor zitter, graaf H. A. Van Bylandt, aan wiens ijverige bemoeiingen het te danken is, dat deze tentoonstelling in het leven werd ge- verkoopers of bezitters, indien daartoe ter men zijn, en bericht. Met het einde dezes jaars wordt te Edam geopend eene R. Kath. school voor jongens en meisjes, terwijl te Volendam later eene R. Kath. school voor meisjes geopend wordt, die onder de leiding zal staan van geestelijke zusters. Te Maasbracht brandde Woensdag-avond eene groote schuur vol granen, toebehooren- de aan den landbouwer G., tot den grond af. Oorzaak onbekendeen en ander was ver zekerd. VLAARDINGEN. De heer A. W. Schip pers heeft zijne benoeming als wethouder aangenomen. HELLEVOETSLUIS. Gisteren-nacht wer den alhier in de Vest, loopende van de Beeck- mansbrug tot de groote brug aan de poort, door onbekende dieven de palingfuiken ge licht. Men had de baldadigheid gehad van er een, ter waarde van f42, stuk te snij den. Kerknieuws. In 't Missiehuis te Steijl bij Tegelen zal voor Nederlandsche leeken dit jaar nogmaals gelegenheid zijn retraite te houden. Aanvanke lijk was bepaald en reeds gepubliceerd, dat die zou zijn van 12 15 Sept. Daar op den 14 Sept., Kruisverheffing, eeni- o-e Priesters uit 't Missiehuis naar de Missiën vertrekken, heeft men besloten om die retrai te niet van den '12 15 Sept., maar van Vrij dag 19 tot Maandag 22 Sept. te houden. Begin Vrijdag, omstreeks drie uur. De retraite zal gegeven worden door den Zeereerw. pa ter Franken, S. J., uit Sittard. Waren bij de vorige retraite 70 Nederlanders in het Mis siehuis vereenigd, het is te hopen, dat een nog grooter getal van deze laatste gelegen- roepen, de gelukwenschen voor haar met heid zal gebruik maken. (C.) zulk uitnemend succes bekroonde pogingen. Gisteren kwamen nog ter opluistering op het terrein aan twee zeldzame honden-exem plaren, namelijk «Iersche Water Spaniels". De eigenaar, de kolonel hon. W. Le Poer Trench, uit Bucks, Engeland, is zelf meege komen. Hij mocht de voldoening hebben dat hem eéh eereprijs werd toegekend en dat de beide fraaie dieren algemeen bewonderd werden. Het is stellig te verwachten dat Zaterdag en Zondag het publiek naar de Wielerbaan zal stroomen, om deze merkwaardige verza- melinguitgezochte dieren, van't grootste soort tot het kleinste schoothondje, in oogenschouw te gaan nemen. (Dbl. v. Z.-Il.) In den nacht van 30 op 31 Aug. jl. is te Woerden, door middel van inklimming en braak, o. a. ontvreemd uit de R. K. kerk:l zwaar zilververgulde kelk met medaillons en kantieljewerk op den voet, waarin gegraveerd ten geschenke gegeven aan den weleerw. K. G. Bohner, 1861—1886; 1 glad zilveren kelk, meer of min verweerd aan den voet 1 zilv. doosje, waaronder een inscriptie 1 zilt. ziekenbusje in den vorm van een mon- trans 2 zilv. ziekenbusjes, eivormig op een voetje; en uit de woning van dr. De Feij- fer '1 geel lepeldoosje, waarin 24 groote en 6 kleinere zilveren theelepels. De Officier van Justitie te Utrecht ver zoekt inbeslagneming, alsmede aanhouding van De Poolsche Nachtegaal. Het was op een avond in de Kerstweek nu ongeveer '16 jaar geledeneen ijskoude wind woei door de straten van Lemberg en dreef de sneeuwvlokken als een vluchtende kudde schapen voor zich uit. De winkels aan den Dominicanerberg schitterden in alle pracht, terwijl allerlei schoone dingen achter de ruiten de koopers als het ware tot zich lokten. Voor een schitterend verlichten speelgoed winkel nu stond een groepje kinderen, de kleine handen in de zakken geborgen, heen en weer trippelend van den eenen voet op den anderen, met roode neusjes en wangen, maar toch met van vreugde stralende oogen de prachtige voorwerpen in den winkel verslindende. Als ze eens mochten uit zoeken 1 Naast deze kleine bewonderende groep stond een meisje van misschien 10 jaren naar al dat schoons te zien. Het was een zeer teer schepseltje, met donker haar, dat in zware vlechten over de smalle schouders afhing en een bleek gezichtje het verschooten kleed, dat zij aan had, scheen overal te kort en te nauw. Het kind dacht niet, dat het gerui- men tijd opgemerkt en aandachtig opgeno men werd door een man, die, in een grijzen mantel gehuld en met de pelsen muts diep in de oogen, er wonderlijk uitzag. Zachtjes legde hij eindelijk de hand op haar schouder. Wat zoudt ge nu wel gaarne wdlen hebben, kneine vroeg hij. De pop daar in dit roode kleed Zeg het maar ronduit 1 Het kind zag eerst een weinig bevreesd op naar het gerimpeld gelaat van den ouden man, maar zijn blik stelde haar onmiddellijk gerust, de lieve mond plooide zich tot een glimlach, en de kleine antwoordde Miuaaoii in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5