GEMENGDE BE1UCHTEN. LAATSTE BERICHTEN. O neenIk wilde veel liever dat arme poppenkind daar in dat hemdje hebben, dat nog niet loopen kan, en waarvoor ik kleertjes kan makenmaar nog veel liever had ik Zij bleef steken en zuchtte, als ware zij verschrikt over de reusachtigheid van haar wensch. Nu, spreek maar, wees maar niet be vreesd Ik geef niet meer dan ik betalen kan Die viool daar! en een kleine, ver kleumde vinger wees op eene viool. Wat wilt gij daarmee beginnen vroeg de vreemde man verbaasd. - Er op spelea O, ik speel al heel lang op de viool, maar die viool is van vader, en die heeft haar zelf noodig, dus kan ik haar zelden krijgen Als dat zoo is, kom dan maar bij me, ik heb verscheidene van die dingen thuis en wil er u gaarne eene leenen, als ik eerst weet, dat het u werkelijk ernstig is met de studie. Maar kom, die pop zal ik u ook geven. Al di oomend liet het meisje zich de pop in de armen leggen en drukte haar vast tegen zich aan. Toen zag zij haar onbekenden vriend aan eene wereld van dank en geluk lag nu in de oogen. Zeg me nog eens, hoe ge heet, vroeg hij bij het naar buiten gaan. Praxeda Marceline Kochanska. En wat doet uw vader En hebt ge nog eene moeder? Moeder past op zusje en kookt voor ons, en ik help haar, en vader geeft les op de viool en leert mij pianospelen. Zeg hem dan, dat hij u morgen bij mij brengt, dan kan hij eene viool, die ge zoo gaarne hadt, uitzoeken. Ik heet Johann Badwan von Janowitz en ben ook muzikant. Ik woon daar achter de Dominicaner-kerk kunt ge dat alles onthouden Zij knikte slechts want spreken kon zij niet, zoo overgelukkig was zij. Op een draf ging zij naar huis. Het was een armoedig kamertje waar zij eenige minuten later, buiten adem en met gloeiende wangen, binnenstormde. Aan de tafel voor de kleine lamp zat de moeder gebogen over haar naaiwerk naast haar stond eene wieg waarin een kind sliep. Uit de kamer daarnaast klonken de tonen eener viool haar tegen. Waar blijft ge toch zoo lang, Marcel- line vroeg de vrouw met zachte stem. Vader is al ongeduldig. Ge zoudt hem nog bij een nieuw stuk op de piano moeten begeleiden. Ach moeder, ik ga terstond. Maar hier, zie eens, mijne lieve pop Een vreemde man, die bepaald een Prins was, want hij droeg eene ster onder zijn mantel heeft haar mij gegeven. O, ik ben zoo gelukkig En vader moet ook bij hem komen. (Slot volgt.) Een portefeuille met geldswaarde, die een badgast aan het Kurhaus vermiste, is in de Wassenaarschestraat te 's-Gravenhage terug gevonden. Alle papieren bevonden er zich nog in, behalve hetbankpapier. De stoomboot De Batauiuer geraakte gis teren-ochtend op de hoogte van het Doren- wéerdsche veer in het ongereede. Misschien was er een defect aan den ketel ontstaan, want de stroom ontlastte zich met vreeselijk geraas. Door een bootje van de steenfabriek van den heer v. W. werden de passagiers aan wal gebracht. In de afdeeling drukkerij van de Leidsche Katoenmaatschappij, op de Heerengracht te Leiden, heeft een treurig voorval plaats ge had. Karei Tiel namelijk was bezig eene der machines schoon te maken en had het on geluk met beide handen daartusschen te ge raken, zoodat deze hoogst ernstig verwond werden. Het dadelijk loopende gerucht, dat de twee handen waren afgesneden, bleek onjuist. De gewonde is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Beide handen heeft hij, al is het nu dan ook op verschrikkelijke wijze, nog aan het lichaam, en zoo er geen koortsen bijkomen, zal hij ze misschien kunnen behouden. Bij de ontvangst der congresleden ten Raad- huize te Amsterdam, werd o. nu. het woord gevoerd door een der afgevaardigden van hét Werklieden-Verbond, den heerNolting. Tijdens zijn toespraak meende hij in de houding van een der congresleden iets minachtends tezien tegen over den spreker-werkman. Hij toonde zich daarover zeer gevoelig, en meende dat, waar een werkman het voor hem zeer zware offer van zes gulden voor een toegangskaart tot liet congres bracht, dit getuigde van den wil, het ernstig streven naar siamenwerking en dat het tegenwoordig zijn bij deze ont vangst waarlijk niet te doen was om een dronk wijns. De Burgemeester wist op hartelijke wijze het misverstand op te helderen en den in druk te vestigen, dat voor de ernstige leden van het congres en wie hecht aan de meening van anderen? de tegenwoordig heid van afgevaardigden der Werkliedenver- eeniging eene gewichtige beteek en is had gegeven aan het congres, die het anders niet zou hebben erlangd. Woensdagavond omstreeks 8 uur is aan den overweg nabij het station Naarden-Bus- sem een jongen van elf jaar door een trein, die uit de richting Hilversum kwam, over reden. Hij moest voor zijn moeder petro leum halen, en had een vriendje bij zich, die hem nog waarschuwde niet over de baan te loopen, maar »hij kon het nog best doen" zeide hij. De trein verbrijzelde hem de beide beenen en het hoofd. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Dezer dagen Zat te Deventer een gezel schap kaart te spelen. Er ontstond verschil en een der spelers maakte zich zoo driftig, dat hij oogenblikkelijk dood bleef. Het voorgenomen huwelijk van den jongen hertog van Orleans met zijn nicht, de dochter van den hertog van Chartres, zal niet plaats hebben. De bekende Fransche schrijver Chatrian, wiens naam tot voor eenige jaren onafschei delijk aan dien van zijn medewerker Erck- mann was verbonden, is op zijn buitengoed Villemouble nabij Parijs overleden. De berichten omtrent den watervloed te Praag luiden inderdaad schrikwekkend. Gis teren-ochtend omstreeks 6 uur bezweek de oude, eerwaardige steenen brug over de Moldau, met het groote gedenkteeken van den H. Nepomucenus, martelaar voor het biechtgeheim. Dit stortte met de twee bogen der brug, waarop het rustte, in de schuimende en woest stroomende rivier. Van lieverlede volgden ook de andere bogen, steeds onder het angstgeschreeuw der menigte, zoodat omstreeks 10 uur nog slechts één boog, de zevende der acht welke de brug telde, uit de golven opstak. Volgens een telegram van gisteren namid dag half 5, zouden er bij het instorten dei- brug 30 personen in de golven omgekomen zijnde gemoederen in Praag zijn evenwel zóó in onrust, dat vertrouwbare mededee- lingen vandaar nauwelijks te verwachten zijn. Zeker evenwel is het dat bij de verschil lende pogingen tot redding te Praag en in de naaste omgeving twintig manschappen der genie-troepen vordronken zijn, Gisteren namiddag deed de kommandant van dit te Praag liggende korps de naamlijst der ver miste manschappen openbaar maken. De vreeselijkste orkaan, dien men sinds menschenheugen heeft beleefd, woedde Zon dag-nacht boven Helsingfors en omstreken, overal de grootste verwoestingen aanrich tende. Prachtige, eeuwenoude bosschen zijn met den grond gelijk gemaakt, als een afge maaid korenveld. Het was droevig om de verwoestingen te zien, door den storm veroorzaakt. Overal waren daken afgerukt, vensters verbrijzeld, geheele huizen afgebroken, torenspitsen neer geworpen en bruggen totaal weggeslagen. Het land is als door een wonder herschapen. Een rijk met bosschen bedekte streek is in vele plaatsen geheel naakt. De verliezen zijn onberekenbaar, met schat dat 25 pCt. van de groote boomen zijn uit gerukt, in de streek waar de storm woedde. Men vreest bovendien voor vele schipbreuken in de Oostzee. De telegraafdraden zijn ge broken en de gemeenschap is bijgevolg gestremd. Na hetgeen reeds uit de berichten omtrent onweders, storm en regen uit Zwitserland is gemeld, wordt onder anderen nog het vol gende medegedeeld Uit Rheineck. 2 Sept. Er staan acht dor pen onder water. Rheinsdorf ligt nagenoeg geheel overstroomd het water staat totaan de zolderingen der begane-grondverdiepingen. In de schuren ziet men allerlei voorwerpen ronddrijven. Verscheidene huizen zijn door noodbruggen aan elkaar verbonden, .terwijl voor het overige het verkeer alleen met vaar tuigen kan plaats hebben. De overstrooming zoo leest men in een ander bericht heeft dit jaar een veel grooter omvang dan die van twee jaar ge leden. Van Lustenau tot bij Dornbirn ligt allés onder die watervlakte is meer dan een uur gaans breed. Van Bauren-Altach tot aan het meer van Constans ligt al het land over eene lengte van 6 uur gaans onder. Het water staat er bovendien een meter liooger dan bij de vorige overstrooming. De communicatie van Margrethen tot Bregenz en Dornbirn-Hohe- nems is gestremd, doordien de spoorwegdijk op verscheidene plaaatsen is weggeslagen; het kan maanden duren eer dit hersteld is. Van Lustenau heeft men ongeveer twee uren lang slechts een weg over een dam, vanwaar men, zoover het oog reikt, mets dan water ziet. Het aantal door den brand te Salonika vernielde huizen en winkels wordt op 1600 geschat. Er zijn 10000 personen van huisdak beroofd. Wegens volslagen gemis aan water zijn de werkzaamheden ter blussching ge staakt. De Temps bevestigt het bericht dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. Heden-ochtend omstreeks '11 uur werd een 3 4-jarig knaapje op den Korten Dam door een bierwagen aangereden. Bij den heer W. van Riet binnengebracht, bleek het, dat het voetje slechts licht verwond was. De commissie voor de gedachtenwisse- ling over de zalmvisscherij op de Maas heeft reeds heden hare werkzaamheden geëindigd en is uiteengegaan, Wellicht zal de confe rentie tegen het voorjaar van 1891 wederom worden bijeengeroepen. DEN HAAG, 6 September. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin met H. K. H. de Prinses Donderdag a. s. van Het Loo, naar de residentie komen en bij die gelegen heid ten paleize een déjeuner aanbieden aan Z. K. H. den groothertog van Saksen-Wei- mar en fldz. Dochter, de groothertogin van Mecklenburg. ARNHEM, 6 September. Het bezoek van II. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses is bepaald op Dinsdag 9 September.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6