f In Memoriam. Dinsdag 9 September 1899. N i\ o. 3779. Y E R S C H IJ N T DAG li LIJ K S. 13e Jaarg. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van «üt Klad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Stsöt. no. 124.Ï) Prijs der Advertentie»: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Met diepe ontroering vernemen wij de treurmare, vervat in het volgende artikel van de Amigoe di Curapao, weekblad voor de Curapaosche eilanden, van '16 Augus tus 11. De Prins Frederik Hendrik bracht Woens dag 11. de treurige tijding mede, datdeZEW. Heer VINCENT J. A. M. JANSEN, pastoor van St. Willibrordo, die tien dagen te voren tot herstel van zijn geknakte gezondheid een reis naar Nederland ondernam, reeds in den ''acht, die op zijn vertrek volgde, aan boord van de Prins Maurits plotseling overle den is. Die slag heeft de kudde, die aan zijn zor gen was toevertrouwd en wij mogen zeggen geheel Curasao te meer getroffen, wijl de vvaardige, ijverige priester zich de innige liefde van zijn volk, de vereering van alle katholieken, de hoogachting ook van vele an- dersgezinden had weten te verwerven. Wij voldoen aan een innig gevoel van P'ëteit door deze regelen aan de nagedach tenis van den dierbaren ontslapene te wijden. Vineentius Joannes Augustinus Maria dansen werd den 1 Juni 1850 te Schiedam u't vrome katholieke ouders geboren. Uit een godsdienstig oogpunt beschouwd, ken merkte zich zijn jeugd door een steeds toe nemende neiging en voorliefde tot al wat heilig en dierbaar is aan het katholiek hart. Deze neiging werd voorzeker niet verzwakt °P het gymnasium te Katwijk, waar hij onder- de kundige leiding der Paters Jesuieten tot een wetenschappelijk en godsdienstig jonge ling werd opgevoed. Langzamerhand begon in hem de zucht naar hoogere studiën te rijpen. Maar welke r'chting zou hij volgen? De keuze viel hem moeilijk. De rechten hadden voor hem iets aantrekkelijks. Naar de teologie zag hij met een eer biedige genegenheid op. Zijn prak tische geest, die hem immer bijgebleven is, schafte hier echter raad. Om den weg voor Hjn toekomst niet af te sluiten, indien hij voor (Je priesterlijken loopbaan niet bleek hestemd te zijn, bood hij zich aan de univer siteit te Leiden tot het admissie-examen aan dat hij cum laude aflegde. Deze voorzorgs maatregel bleek in de toekomst echter over bodig, daar hij reeds in de vacantie, die op dat examen volgde, zich naar Rome begaf, waar hij zich zóó tot het priesterschap voelde aangetrokken, dat hij aanstonds zijn philoso- phische studiën begon en na voleinding daar van zich met de borst op de godgeleerdheid ging toeleggen. Toen de tijd der heilige wijdingen voor hem aanbrak, keerde hij naar Nederland terug en ging zich in het Seminarie van Warmond in het bisdom van Haarlem, tot het verhe ven priesterambt met allen ernst nader voorbereiden. Hoe zijn hart van liefde en ijver brandde op den dag zijner priesterwij ding Hoe hetga en onderwijs alle volken hem als hemelmuziek in de ooren klonk Hoe hij zich toen reeds den Heer aanbood om zich alle offers en ontberingen ter ver spreiding van Zijne heiligen Naam te ge troosten! Een onweerstaanbaar verlangen naar de missiën was in hem ontwaakt. Daar was een breed veld geopend voor zijn vlam- menden ijver; daar, onder de armen, kon hij nuttiger zijn, meende hij, dan in zijn vaderland. Deze gedachte dreef hem naar het Missie-College te Scheutveld heen, waar hij ongeveer een jaar verbleef. Doch de Voorzienigheid riep hem naar elders. Reeds was zijn broeder, die in de orde van den H. Dominicus was getreden en daarin de de heilige priesterwijding had ontvangen, hem naar de missie in de Nederlandsche West-Indiën voorgegaan. Van over den oce aan scheen hem de stem zijns broeders toe te klinkenTransiens adjuva nos. Kom en help onsZijn keus was bepaald. Hij nam afscheid van familie en vrienden, be gaf zich scheep en lande in December van het jaar 1876 te Curasao aan. Reeds aan stonds begon hij zijn priesterlijken arbeid. Een half jaar na zijn aankomst werd de parochie San Willibrordo aan zijn zorgen toevertrouwd. Voor die parochie heeft hij geleefd, gearbeid, geleden en uit ijver voor zijn bemind volk is hij wellicht als slachtof fer gevallen. Na zes jaren arbeids gevoelde hij zijn krachten verminderen en ging hij herstel zoeken in het moederland. Het jaar, dat hij daar doorbracht, werd niet in behagelijke rust gesleten, wat voor zijn gezondheid wellicht beter ware geweest. Zoodra hij zich eenigszins hersteld gevoelde, nam hij de bedelstaf ter hand en ging de liefdadigheid inroepen voor zijn volk van S. Willibrordo. Een edele gedachte bezielde hem bij dat strevenhij wilde het ellendig kerkgebouw zijner parochie door een waar- digen tempel vervangen. Hoe hij daarin geslaagd is, mag ieder getuigen, die de kerk van S. Willibrordo heeft aanschouwd. Daar, op die kleine plek, verrijst ter eere van den apostel van Nederland een grootsch tem pelgebouw, waaraan den naam van den stichter voor immer zal verbonden zijn. Zou het ook echter op dezen ontslapen priester van toepassing wezen, dat de ijver voor dat huis Gods hem in letterlijken zin verslonden heeft Zooveel is zeker dat hij in de laatste maanden, terwijl hij nog op de voltooiing zijner kerk bedacht was, zijn krachten merk baar voelde afnemen. Zijn gezondheid was ondermijnd. Een nieuwe reis naar Nederland, zou er hem weder geheel ophelpen, meende hij. En ofschoon vooral in de dagen vóór zijn vertrek, menigeen met droefheid bespeurde dat zijn ziekte toenam en een reis wellicht onmoge lijk zou maken, zijn vast vertrouwen, dat de zeelucht hem genezen zou, ruimde alle be zwaren uit den weg. Zoo begaf hij zich dan den 4en Augustus 11. aan boord van het Nederlandsch stoomschip Prins Maurits, dat koers zette naar Haïti. Hij zou daar echter niet aanlanden. In denzelfden nacht reeds, die op zijn vertrek volgde, riep God hem tot zich. Omringd door de onvermoeibare zorgen van den niet genoeg te prijzen kapitein der Prins Mau rits en den tweeden hofmeester, bracht hij de weinige uren, die hij aan boord vertoef de, voorzoover dit mogelijk was, aangenaam door, toen plotseling, na een vrij onrustigen nacht, tegen vier uur in den morgen hem een beving overviel die onmiddellijk den dood ten gevolgejhad.De dokter, die,ijlings toegeschoten was, kon slechts den dood constateeren. Groot was de verslagenheid der beman ning en passagiers der Prins Maurits op het vernemen der treurmare. De goede hoeda nigheden van den kapitein traden hier weer in een schitterend licht. Met eerbied deed hij het lijk van den ontslapen priester in een net bewerkte kist neerleggen, plaatste op het deksel het teeken der Verlossingeen kruis van metaal en bedekte het geheel met de Hollandsche vlag. Wij zijn den heer Sibbelee innigen dank verschuldigd dat hij het dierbaar overschot niet aan de golven toevertrouwde, maar het aan boox-d hield en met kracht doorstoomde naar Jacmel. Ook

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1