GEMENGDE BERICHTEN. Schiedam op 31 December 1889 12,148 mannen en 13.385 vrouwen, totaal 25.533 personenVlaardingen 6004 m, 6618 vi\, totaal 12.622 personen Vlaardinger-Ambacht 620 m. 570 vr., totaal 1190 personen Maas sluis 3089 m. 3366 vr., totaal 6455 personen, Maasland 1304 m. 1344 vr., totaal 2648 per sonen Kethel 708 m. 675 vr., totaal 1383 personen Overschie 2052 m. 2136 vr, to taal 4188 personen; Schiebroek 202 m. 183 vr., totaal 385 personen Pernis 1283 m. 1363 vr., totaal 2646 personen. Hieronder zijn begrepen de personen, die verklaard hebben in de hieronder gemelde gemeenten te wonen, doch wier woonplaats daar niet is gevonden Schiedam 5 m., Vlaardingen 3 m. 1 vr., Overschie 1 m. en 1 vr. Op de tentoonstelling der Hollandsche maat schappij van landbouw te Dordrecht is in de afdeeling voedingsmiddelen, dienende tot vetmesting, bekroond de Schiedamsche Spoe- lingvereeniging, voor hare inzending spoeling- meel, met den 3n prijsde Nederl. gist-en spiritus-fabriek te Delft, voor gedroogde spoe ling, met den 2n prijs, en de Nederl. oliefa- briek te Delft, voor grondnotenmeel, met den ln prijs. Vestigden wij reeds iu ons vorig nommer door overname van een ingezonden stuk uit de N. S. Cl. de aandacht op de nadeelige gevolgen die voortvloeien uit het snel voorbij de havens stoomen der groote zeestoomsche pen, thans kunnen wij daaraan een nieuw feit toevoegen. Woensdag-avond kwartier voor zeven uur passeerde alhier de zeeboot Sparen- dam, die met zulk een kracht werkte, dat de zuiging daardoor in het water teweegge bracht een boot van den in den havenmond lig- genden Deenschen schoener Thyra geheel aan stuk sloeg, terwijl de touwen, waarmede aldaar eenige loggers en bommen vast la gen, braken. Omdat het nog dag was, konden verdere ongelukken voorkomen worden, maar indien dit 's nachts gebeurt, blijft dat niet hier bij, en wordt er nog meer schade aan gericht. VlaardCl.) De heer mr. G. J. Goekoop, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, is be last met de waarneming der betrekking van griffier der Staten, gedurende de afwezigheid van den heer Tavenraat. De Post verneemt dat de Koningin voor nemens zou zijn om met H. K. H. prinses Wilhelmina binnenkort een bezoek te bren- aan de douairière graaf Bentinck van Mid- dachten, geboren van Waldeck Pyrmont, op het kasteel Middachtenbij De Steeg. Te Maasland brandde Vrijdag-avond eene hooischuur af met meer dan honderd voer ziek dan de gloedvolle Zigeuner-melodieën van haren ouden beschermer, nu eene vaste, 'naar toch zachte hand haar de wonder kerken van Bacli, Handel, Glück, Haydn, Mozart, Beethoven en anderen leerden ken nen. Ook Prof. Stengel zag na eenige jaren de noodzakelijkheid in, haar, zich steeds mach tiger ontwikkelend talent onder de hoede te stellen van een meester van den allereersten rang. Zij moet de leerlinge van het grootste genie worden, dacht hij, ik breng haar bij Liszt. Maar vooral moet mijn vriend Epstein 'n Weenen, haar hooren. Zoo kwam dan de dag, dat een nog altijd bleek, tenger meisje, in zeer bescheiden kleeding in de examen-kamer van Epstein te Weenen stond, begeleid door professor Stengel en hare moeder. Spoedig lagen de kleine vingers op de toetsen nog een ver- hooi. Daar de schuur vrij stond van andere gebouwen en er geen wind was, bleef de brand tot de schuur beperkt. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Jl. Zaterdag is uit het missiehuis te Rozen- daal de eerw. heer F. De Fraiture naar Mill-Hill, in Engeland, vertx-okken. Na zijn studiën aldaar voltooid en de H. Wijdingen ontvangen te hebben, zal hij gaan arbeiden aan het zielenheil der tallooze heidenen in Engelsch-Indië. (Msb.) Door het onvoorzichtig bijgieten van pe troleum in een brandenden toestel is Vrijdag te Apeldoorn, het huis, bewoond door D., met den inboedel in de asch gelegd. De vrouw bekwam hevige brandwonden, evenals het kind, dat met moeite door den vader uit een kinderstoel werd gered. Huis en inboedel waren verzekei'd. Te Dokkum heeft men tegen zes schutters, die een uur nadat de schutterij was ingerukt en na een kroeg te hebben bezocht, zich met hun klein kaliber geweer in uniform op straat begaven, proces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dragen van wa penen. ■■ttncgcrjripo^ ROTTERDAM. De zestienjarige dienstbo de, verdacht van eene poging tot vergiftiging van het kind harer meesteres met petroleum, is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Zij is dezer dagen met de moeder gecon fronteerd. Het kind leeft nog steeds. DEN HAAG. H. M. en prinses Wilhelmina zullen Dondei'dag bij haar bezoek aan de residentie tegen 11 ure voormiddags per Rijnspoor alhier aankomen en 's nam. 4 ure naar Het Loo terugkeeren. MAASSLUIS. Het Hoogheemraadschap van liefland is voornemens de brug over de Noordvliet nabij het «Huis ter Lucht" 35 centimeter hooger te leggen. Dit staat in verband met de onlangs plaats gehad heb bende opening der Monstersche sluis alhier. Van deze sluis werd reeds door 370 schepen gebruik gemaakt met een tonnemaat van 5773 tonnen. D Het ongeveer zesjarig zoontje van den heer d. G., aan de Kloksteeg, te Leiden, geraak te in de woning zijner ouders door een nood lottig toeval in den regenbak. Hoewel nog levend daaruit gehaald, overleed het knaapje weinig tijds daarna. De heer Crol spreekt het bericht tegen als zoude hij weder zijn aangesteld als amb tenaar bij het departement van binnenland- sche zaken. Wel heeft hij ettelijke weken kaarten geteld van de volkstelling, maar dit trouwenden blik in de oogen van haar jon gen leermeester en vriend, en Marcelline speelde met een kloppend hart. Opmerkzaam en steeds meer gespannen luisterde de gestrenge rechter. Na afloop wist hij niet wat meer te prijzen het piano- dari wel het vioolspel. Toen het meisje geëindigd had, klopte hij haar op den schouder en vroeg schert send Nu, wat kunt ge nog ïneer? Ik geloof dat zij ook eene stem heeft, die waard is gevormd te worden, zeide haar begeleider. Ik heb haar dikwijls de liederen, die zij zooeven speelde, hooren medezingen. Zij zong 'zoo helder en zuiver als een vogel in het bosch. Dat zal dan toch wel de minste gave wezen van dit talent, het kleine ding zou anders iets eenigs zijn. Maar zing eens wat. Wij willen alles hooren is een arbeid die door een ambtenaar van het departement, buiten den minister om, kan woi'den gegund aan particulieren. Deze arbeid werd hem door tusschenkomst van zijn broe der, ambtenaar bij genoemd ministerie, aan geboden. Een buitenman, die Vi'ijdag-avond in een bierhuis te Rotterdam een glas bier ge bruikte, gaf aan eene daar aanwezige kel nerin een bankbiljet van f 40 ter inwisse ling. De kellnerin is met het bankbiljet spooi*- loos verdwenen. In het Notarishuis is het eindvonnis ge veld over het huis »In duizend vreezen'op de Groote Markt hoek Hang te Rotterdam, waarin sedert eeuwen een garen- en band winkel was gevestigd. Het huis, dat in den laatsten tijd vrij bouwvallig is geworden, werd met de historische tegels bij den afslag toegewezen aan den bekenden slooper Jan van Ginkel, voor de luttele som van f 755. Een modern winkelhuis met groote spiegel ruiten zal er binnenkoi't verrijzen en natuur lijk voor den stadgenoot, of vreemdeling, van weinig historische waarde meer zijn, al draagt het denzelfden naam. Een 300-tal Belgische onderwijzeressen en onderwijzers met dames maakten Vrijdag een uitstapje naar Middelburg en Viissingen. Bij aankomst te Middelburg werden zij verwel komt en toegesproken door bestuursleden der afdeeling van het Nederlandsch onderwijzers- gezelschap, onder wier geleide de beziens waardigheden werden bezichtigd. Te halftwee vertrokken de bezoekei's naar Vlissingen. Een surpi-ise van het jongste St. Nicolaas- feest, die thans hare nawerking heeft, wordt uit Zeelst bericht In het naburige Wiltelre woont eene landbouweres, de wed. II. Deze had sedert lang een oogje op een der knechts. Even voor het jongste St. Nicolaasfeest, zegt ze leukweg«Ik zou bij u ook een klompje willen zetten en zult ge 't nemen wat ik er in leg «Zeker," zegt Hannes. Den volgen- den morgen, op St. Nicolaasdag, ontwaakt Hannes en ziet het weeuwke in zijn klompen in de kamer staan De vorige week is het bruiloftsfeest on der de meeste opgewektheid door beiden gevierd. Onlangs werd melding gemaakt van de ontdekking in de St. Servatiuskerk te Maas tricht van de sarcophagen der bisschoppea Monulphus, overleden in 599, en van zijn opvolger, Gondulphus. Het blijkt thans, dat de steenen kisten van jongere dagteekening Marcelline zette zich weer aan de piano, en zon"' een Poolsch oogstliedje, dat haar juist in den geest kwam. Kind, zeide de geleerde meester na afloop hiervan, wij behoeven ons over uwe toekomst het hoofd niet te breken. Gij zult zangeres worden. Het spijt me dat Mozart u niet hooren kan, hij zou ongetwijfeld al leen voor u een tweede «Zauberflöte" heb ben gecomponeerd. Pak nu uw boeltje maar en breng den ouden Lamperti in Milaan een brief van mij. Veel geluk verder, kleine Pool- sclie nachtegaal Frisch als een dauwdrop is tot op heden deze stem gebleven. Sinds dien Kerstavond aan het venster van den speelgoedwinkel, waar haar kleine vinger naar de viool wees, is uit het Asschepoestertje, uit het «Kerst boompje" van den ouden Johan Von Jano- witz eene koningin van den zang geworden, maar men kent haar niet onder den naam van Praxeda Marcelline Kochanska, zij heet thansMarcella Sembrich. (IV. II. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3