BINNENLAND. verzekering-maatschappijen wordt op 8 milli- oen geraamd. OOSTENRIJKHONGARIJE. De schade, door de overstroomingen in het hooggebergte en in Bohemen aangericht, wordt op 59 millioen gulden geraamd. In Bohemen is de aardappeloogst vernield, ter wijl die van beetwortels zeer slecht is, zoo dat de productie van suiker 60 pet. onder het gemiddelde blijven zal. De Bohemers zijn diep getroffer door de instorting der beroemde Karelsbrug te Praag, daar het een historisch monument is, waar over de troepen van Wallenstein en Frederik den Groote zijn getrokken en waarop in den 30-jarigen oorlog de Bohemers den Zweden den intocht beletten. Wie ooit te Praag geweest is, zal zich die eerbiedwaardige oude brug met hare heiligenbeelden en met hare twee groote poorten herinneren. Des ochtends te 6 uur had het ongeluk plaats, nadat nog nauwelijks een rijtuig de brug gepasseerd was. Van de 16 bogen zijn er 3 ingestort. Het groote standbeeld van den H. Ignatius de Loyola, niet dat van den H. Nepomucenus, verdween in de golven. De boog waarop dit laatste stond is blijven staan. Zooals men weet, deed koning Wenceslaus den H. Nepomucenus van de brug in de rivier werpen, omdat hij, evenals ieder andere priester door het biecht geheim gehouden, de in de biecht afgelegde bekentenissen der Koningin niet wilde mede- deelen. Sedert dien is hij als patroon van Bohemen vereerd geworden en in Mei wordt het hem op den Moklau-brug gestichte monu ment steeds door talrijke bedevaarten bezocht. De brug is door koning Karei IV in 1537 gebouwdzij is 427 meter lang en rust op 16 bogen. Het prachtige gezicht dat men van die brug op het torenrijke Praag en de Hradschin heeft, is onvergetelijk voor ieder die het eens gezien heeft. In een woord 1 de brug was een monument van groote his torische waarde. ROME. Paus Leo XIII heeft opnieuw bewezen, dat hij buitengewoon veel beteekenis hecht aan de sociale kwesties. Op zijn bevel heett de kardinaal-vicaris aan vele pastoors van Rome en Italië een circulaire gericht, waarin zij gelast worden op den preekstoel deze kwes ties te bespreken en daarbij de beginselen door Z. H. in zijn Encycliek en verschillende toespraken aangegeven tot basis van hun be toog te nemen. Teneinde hun deze taak ge makkelijker te maken, heeft de Kardinaal vicaris een brochure gezonden, waarin de ge dragslijn voor patroons en werklieden staat aangetoond. Schiedam, 9 September 1890. Wij vernemen, dat de gewone driemaan- delijksche collecte van het college »uit liefde tot den arme" nietaanst. Donderdag, maar morgen (Woensdag) zal worden gehouden. De audiëntie van den minister van water staat handel en nijverheid zal aanstaanden Zaterdag 13 September niet plaats hebben. De Indische begrooting voor 1891, welke eerstdaags wordt ingediend, zal naar wij vernemen een belangrijk tekort toonen; men spreekt zelfs van 20 millioen. Vermoe delijk is de slechte koflieoogst de voornaamste oorzaak. (tfW.) De Tijd, het betreurd verscheiden van den ïeereerw. heer Vincent J. A. M. Jansen, pas toor van San Willibrordo, vermeldende, schetst daarbij in de volgende vereerende bewoor dingen de volijverige werkzaamheid van den onvermoeiden missionaris »In den eerwaarden pastoor Vincent Jansen verliest het vicariaat Curasao een zijner waar digste en verdienstelijkste priesters. In den vollen bloei zijner jaren, nauwelijks 40 jaren oud, gestorven, kan van hem met het schriftuur lijk woord getuigd wordenexplevil tempora multa. Onze landgenooten weten met hoe veel vuur en volharding hij ijverde voor den stoffelijken tempel, die als een monument van zijn priesterdeugd in het arme St. Willi brordo prijkt. Maar wat zij nauwelijks ver moeden kunnen, is de veel grooter en afmat tende zorg door den missionaris besteed aan de vorming zijner arme geestelijke kinderen. In een moordend klimaat, onder een bevolking die èn wat ontwikkeling èn wat welvaart betrett, op zeer laag pijl staat, ondanks alle teleurstelling en ontbering steeds welgemoed en met onverflauwden ijver te werken, 't is geen lichte taak. Pastoor Jan sen heett haar aanvaard, niettegenstaande zooveel in zijn verleden en toekomst, dat hem ervan scheen te moeten weerhouden en hoe hij haar volbracht heeft, leeren wij 't best uit een schrijven, dat wij van een alleszins bevoegden ooggetuige ontvangen. »Een geboren missionaris zoo heet het daar zonder eigen behoeften, tot ieder offer bereid, vroom en vol ijver voor het zielenheil levend en zich offerend voor zijn arm volk. Hij heeft zich doodgewerkt, zeide een geneesheer, die niet tot onze geestver* wanten behoort." De begrafenis van den waardiger) priester had plaats te Jacmel op het eiland Haïti. De groothertogelijke familie van Saksen- Weirnar is Zaterdag-voormiddag te 10 u. 6 min. langs den Rijnspoorweg, vergezeld van het gevolg en baron 'dYvoy van Mijdrecht, naar Maarsbergen vertrokken, teneinde van daar in een met vier paarden bespannen rij tuig naar den huize Amerongen" te worden vervoerd. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft de heer Id. Moll, calligraaf te's-Hage aan H. K. H. een calligrafie aangeboden, bestaande uit een vlaggentrophée met den oranjewimpel, ge dekt met het wapen van Nederland, waar achter een guirlande met de woorden Oranje en Nederland. Daaronder de woorden sbij gelegenheid van het 10de jaarfeest van H. K. H. de Kroonprinses der Nederlanden" in oud kerkschrift, en daaronder het wapen van Z. M. den Koning voorzien van de Oranje en Waldeck-Pyrmont vlaggen, Vervolgens een achtregelig gedichtje in gothieke frac turen en als rand of lijst de wapens in kleu ren van de verschillende provinciën, benevens die van Batavia en Suriname. Namens de Prinses is den heer Moll dank betuigd voor zijnen gelukwensch en voor de fraai gecalligrafeerde dichtregelen, welke omvat zijn door een zeer sierlijke lijst. De lieer Oscar Carre ontving voor de ga- la-voorstelling van Maandag jl. eene vergoe ding van f5000, terwijl II. M. bovendien de kosten van gas-aanleg, ten bedrage van f600, voor haar rekening nam. Men schrijft uit Delft De commissie, die destijds gevormd werd tot het ontwerpen van een adres aan Z. M. den Koning, inzake 't stinkende grachtwater, zal heden-avond opnieuw bijeenkomen ter beraming van middelen, om verlost te wor den van den onhoudbaren toestand waarin het grachtwater sedert eenige dagen weder verkeert. De toestand van het water in onze grach ten is in de laatste dagen weder zoozeer verergerd, dat die thans nagenoeg weder gelijk is aan den tijd, den 15n Juli vooraf gaande (besluit Haagschen gemeenteraad tot zomerspuiing). De gevels onzer woningen zien er dan ook weder uit alsof zij in jaren niet zijn onderhouden. Wat nu weder oor zaak is van die groote vervuiling van het water of dit ligt aan niet spuien of andere in vloeden, is ons onbekend. DC Gisteren-nacht ontstond in een pand aan den Leeuwenhoeksingel te Delft brand. Het perceel, in gebruik bij den timmerman K., was sedert Zaterdag niet betreden en de omstandigheid dat het vuur op 4 verschil lende plaatsen tegelijk brandde, deed denken dat hier kwaadwilligheid in 't spel is. Niet temin zijn hiervoor geen bepaald tastbare bewijzen voorhanden. De politie doet onder zoek. (R. IV.) Zondag-avond werd de Veiligheidstentoon stelling te Amsterdam meteen druk bezocht avondfeest, illuminatie van de groote zaal en den tuin, laatste werking der macliienen en een concert gesloten. Het aantal bezoe kers is grooter geweest dan het slechte weer en het technisch karakter der tentoonstelling mochten doen verwachten. Den 16 Juni ge opend is ze gemiddeld door 1400 personen per dag bezocht, de avondfeesten meegere kend. Omtrent het gebeurde te Nederhorst den- Berg zegt de Tijd, na een feit uit het ver leden in het ware licht gesteld te hebben, waaruit o. a. blijkt, dat de Protestanten in die gemeente zich reeds vóór jaren door verregaande onverdraagzaamheid jegens de Katholieken hebben gekenmerkt, het vol gende Ook omtrent de overige door den »do- leereude" in De Standaard ter sprake ge brachte punten, met name over de onbe hoorlijkheden, waaraan volgens hem de Katholieken zich bij het jongste schandaal schuldig gemaakt hebben, werden ons ver trouwbare informatiën verstrekt. Spoediger echter dan wij mochten verwachten, is het gerechtelijk onderzoek omtrent het gebeurde aangevangen. Wij meenen dus over het verdere te moeten zwijgen. Aan de justitie zij met gerustheid overgelaten, de ware schuldigen aan te wijzen. Alleen wenschen wij het feit niet onvermeld te laten, dat onder het vrij aanzienlijk getal personen, tegen welke naar aanleiding van het ge beurde proces-verbaal is opgemaakt, zich geen enkel Katholiek bevindt. Reeds deze omstandigheid dunkt ons, zegt voorloopig genoeg. Gisteren ontspoorde aan den Overweg, buurtschap Haart, te Aal ten de trein 8.40 van Winterswijk. De locomotief zit dwars van den weg in het zandhet eerste rijtuig is vooraan vrij aanmerkelijk beschadigd. Een passagier kreeg eenige kwetsuren aan hoofd beenen en handen. Ter voorkoming van verdere ongelukken werd door den machinist onmiddellijk het vuur van de machine gedoofd. De rails, zijn op een afstand van 50 meter verbo gen. De machine is van achter beschadigd. "wwoomiun MAASSLUIS. De gemeenteraad heeft be sloten tot de onderhandsche aanbesteding Wij cursiveer an. Red. N~. S. Cl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2