13e J No. 37H2. VERSCHIJN T DAG E L IJ K S. algemeen overzicht. aarg. Vrijdag 12 September ïoïïö! Bureau: Boterstraat, E 39. Trijs der Advertentiëii NIEUWE SCHIEDA Trijs van dit ltlad: ^001' Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland j» 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de7er courant is ver- reherd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (5/rW. no. 124.) V Van 16 regels0.00 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. billijke BELGIE. Het internationaal congres voor maat schappelijke aangelegenheden wordt te Luik ftint dezelfde opgewektheid voortgezet, waar mede het begonnen is. De toevloed van hen, die de vergaderingen bijwonen, neemt voort durend toe. Het is thans tot 1800 geklom men. De belangstelling concentreert zich op de werkzaamheden der 2e sectie (internatio- nale wetgoving.) De discussie over de be perking van den arbeidsdag is gisteren-och tend hervat. Een zeer levendig debat had Plaats De bisschoppen van Trier en Mont- Pellier voerden het woord. Ten slotte werd een door den kanunnik Winterer voorge stelde formule met algemeene stemmen aan genomen. Zij huldigt het beginsel der be perking door wijze restrictiën verzacht. Het Congres, dat aanleiding tot een hee- ten strijd gaf, zal kalm ten einde loopen. De rriP tusschen de voorstanders van de wet- telijke regeling van den arbeid en die van de vrijheid der betrekkingen tusschen pa- Hoons en werklieden is in den boezem der sectie zeer levendig geweest. jjDoch de leden hebben de christelijke spreuk in omni bus charitas in toepassing gebracht. Hoe diep gaand ook het verschil in meening was, het Iacht geen nadeel toe aan de eenheid der darten: men hoopte en wachtte op de ver zoeningsformule en het was de kanunnik Winterer, de warme vriend van den werk man, die haar eindelijk bracht; zij werd wiet algemeene stemmen aangenomen. DUITSCHLAND. He Reichstag, het eerste stoomschip in de vaart op de nieuwe Duitsche lijn naar Afri ca's Oostkust, heeft het ongeluk gehad te stranden. Reeds heeft in Duitschland het gerucht geloopen, dat het was wrak gewor den, maar uit Zanzibar komt thans de tij ding dat men bezig is met lossen en het bij 'et eerstvolgende springtij hoopt los te krijgen. He Duitsche Rijkscommissaris majoor von issman, van zijn uitstapje naar België weer gekeerd, heeft Zondag en Maandag, respec tievelijk te Bremen en te Hamberg, bij ge- egenheid van te zijner eer gegeven feestmaal- Hjden, telkens voor een 300-tal personen, et woord gevoerd over het hooge nut eener uitsche stoomvaart op het Victoria-Nyanza, teneinde den Engelschen voor te zijn en het nadeel der jongste conventie nog zooveel mogelijk goed te maken. Onmiddellijk werd 1 eeds voor 70.000 M. ingeschreven. Het totaal der kosten wordt op 150.000 M. berekend. Het bezoek van den Duitschen keizer en den koning van Saksen aan keizer Frans Jozef zal in het begin van October plaats hebben. Op 2 October ontvangt de Keizer zijne gasten te Weenen en des namiddags wordt in het keizerlijk paleis van Schönbrunn een feestmaal te hunner eere gegeven. Een dag of tien zal keizer Wilhelm op keizer Frans Jozefs jachtverblijf doorbrengen. Prins Bismarck is eergisteren, op zijn reis van Hamburg v/d. H naar Varzin, Berlijn gepasseerd. Aan het Stettiner station aldaar werd hem door een talrijke menigte eene ovatie gebracht, welke getuigt dat hij, ondanks zijn dwaze interviews, bij de Berlijners althans zijn oude populariteit nog niet geheel verloren heeft. ENGELAND. De Iersche parlementsleden O'Brien, John Dillon en nog drie hunner geestverwanten zullen 1 October naar Amerika vertrekken, om er weer de gematigde Iersche partij te organiseeren, dewijl de aldaar gevestigde fenians en dynamietmannen de beweging in het moederland meer schade dan voordeel aanbrengen. Gisteren zijn to Southampton acht perso nen wegens de rustverstoring van den vori- gen nacht in arrest genomen. Op grond van de opgewondenheid van het volk zijn er nog 250 soldaten herwaarts gekomen. Twee kanonneerbooten kruisen in de haven, om het plaatsen van wachtposten door de werksta kers aan den waterkant te beletten. Heden ochtend riep een schreeuwende en schelden de menigte te hoop voor het huis van den Mayor, doch werd zonder moeite door de gewapende macht uiteengedreven. Des na middags werd er een groote optocht dooi de werklieden-vereenigingen gehouden, zon der dat de rust verstoord werd. Drie Engelsche officieren van het garni zoen van Gibraltar zijn, terugkomende van een pleiziertochtje op Spaansch gebied, door Spanjaarden mishandeld tengevolge van een twist met den tolk der officieren over eene geldkwestie. De Engelschen werden gekwetst, maar zij bevinden zich thans wel. Een onderzoek is ingesteld. FRANKRIJK. Het blad Pans bevat brieven van baron Mackau aan graaf Dillon en van diens secre taris Maurice Jollivet, ten bewijze dat de boulangisten nooit bondgenooten, maar alleen dienaren en stroomannen der monarchalen geweest zijn. Boulanger's manifesten werden ontworpen door Laguerre en Naquet en ge corrigeerd door Mackau uit naam van den graaf van Parijs. Men vermoedt, dat het openbaar maken dezer brieven geschiedt op verlangen van den minister van binnenland- sche zaken. In de Temjps schrijft een uit Dahomey teruggekomen koopman, Siciliano genaamd, dat de vrede met Dahomey zeer goed be waard kan blijven, maar de Fransche zee officieren verlangen naar eene expeditie. Hij beweert verder dat de barakken, waar de Fransche soldaten in gehuisvest zijn, gebrek kig en dat de Sengaleesche tirailleurs de eenige bruikbare soldaten zijn. De vesting muren van Portnovo en Kotonou verkeeren in goeden staat. ITALIË. De Italiaansche Correspondent van de 7emps zegt, dat koning Humbert geen lust had om naar Spezzia te gaan, dewijl het ailoopen van een pantserschip in tegenwoordigheid des Konings een duur feest moest worden en dewijl de gemeenteraad van Spezzia radi caal gezind is en de inwoners 'zeker eene warme ontvangst aan de Fransche vloot be reid zouden hebben. Crispi hoopte, dat Frank rijk geene vloot naar Spezzia zou zenden als de Konings derwaarts vertrok, en in dat ge val kon hij de Fransche regeering van onbe leefdheid beschuldigen. Toen het aanbod kwam om eene Fransche vloot te zenden, ried Crispi dus den Koning het bezoek af, hetgeen dezen zeer aangenaam was. De Tribuna meldt, dat minister Crispi eenige vergaderingen van Katholieken heeft verboden. De Moniteur de Rome meent, dat binnenkort verschillende katholieke ver- eenigingen zullen ontbonden worden. De reden van dezen onrechtvaardigen maat regel ligt alleen in den wensch van Crispi, om de radicalen, wier irredentistische ge nootschappen hij ontbonden heeft, door ver volging der Katholieken weer een genoegen te doen, en om niet door hen als »cleri- caal" te worden uitgekreten. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt onder dagteeke- ning van gisteren gemeld, dat de nationale raad van Armenië, in antwoord op eene vraag van de Porte betreffende de klachten der Armeniërs en de verlangde maatregelen, een memorandum ingediend heeft. Dit bevat den korten inhoud der uit de verschillende dis tricten van Armenië ontvangen berichten over den staat van zaken. Vervolgens wordt er in verlangd de ontwapening der Kurden en de oprichting eener Armenischo gendar merie. Dit memorandum, in handen gesteld zijnde van een buitengewonen ministerraad te Ildyz-Kiosk, werd op voorstel van Saïd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1