BINNENLAND. vaderland voor de klasssen, welke in de te genwoordige maatschappij de macht in handen ihebben. De bisschop van Luik sloot de ver gadering met een woord van dank aan o o sprekers en toehoorders, waarna een gebed, de zegen der gezamenlijke bisschoppen en het 7e Deum in de kerk van het Je zuïeten-college het Congres bekroonden. Dienzelfden avond ten 8 ure had te Luik eene vergadering van omstreeks 2000 werk lieden plaats, waar vier bisschoppen, kanun nik Winterer, de heer Woeste en eenige der voornaamste leden van het Congres te genwoordig waren. Een Luiksch werkman bracht den dank der werklieden aan het Congres, dat zich zoozeer met de belangen van den arbeidenden stand had bezig ge houden en aan de bisschoppen, de groote leiders der beweging. Een volgend spreker drukte de wenschen uit der werklieden, o. a. dat een volgende maal afgevaardigden van katholieke werkmansbonden aan de sectie-zittingen van het sociaal congres mo gen deelnemen. De bisschop vau Luik be loofde dezen wensch in ernstige overweging te zullen nemen. De bisschop van Nottingham juichte deze bijeenkomst van werklieden en priesters toe, want Christus zelf was én priester én werkman. Nadat de bisschop van Luik er aan herinnerd had, wat onze groote Paus voor de sociale kwestie heeft gedaan, zond de werklieden-vergadering onder luide bravo's op zijn voorstel een telegram aan den Paus en een aan den Koning, waarna ook deze vergadering met gebed werd gesloten. DUITSCHLAND. De Keizei bracht gisteren eenen dronk uit op Silezië, dat (zeide hij) in de dagen der vernedering te Tilsit en Memel tot op heden een schitterend voorbeeld had gegeven van trouw en dapperheid tot in den dood. De Keizer houdt zich overtuigd dat deze gezind heid, het schoonste edelgesteente in de kroon der provincie, erfelijk blijken zal van geslacht op geslacht. Te Glatz, in Silezië, is sedert Zondag de jaarlijksche Algemeene Vergadering van Sile- zische Katholieken vergaderd geweest, welke een zeer bevredigend verloop had, vele schoone redevoeringen te hooren gaf en be langrijke resolutiën aannam. Als een der goede resultaten dezer Vergadering wordt o. a. gemeld de stichting van een Vereeni- ging voor den katholieken adel in Silezië Verein katholischer Edelleute in Schlesien onder presidium van graaf Friedrich Zu Stolberg-Stolberg, te Brustawe. De bekende socialist Bebel heeft een bro chure uitgegeven over den toestand der ar beiders in de bakkerijen en komt daarin tot de slotsom, dat het bakkerij-bedrijf in de hoogste mate verderfelijk en afmattend voor den werkman is en tot de bedrij ven behoort, welke het grootst aantal menschen lichamelijk te gronde richt. De brochure is bewerkt naar een vragenlijst, waarvan 53..D exemplaren door Bebel verspreid zijn. FRANKRIJK. Jn het zevende arrondissement van Parijs is door een paar honderd boulangisten eene vergadering gehouden, waarin hun afgevaar digde Mermeix verzocht was zich te verant woorden over het openbaar maken der Cou lisses du Boulangisme. Mermeix was echter niet gekomen, maar had schriftelijk geant woord, dat hij rekenschap geven zou, nadat de Coulisses voltooid zouden zijn. De ver gadering heeft daarna eenparig eene motie van wantrouwen tegen Mermeix aangenomen. Wegens de onthullingen omtrent de sa menzwering der boulangisten en royalisten ter omverwerping der republiek wordt door de opportunisten veelvuldig de vraag over wogen of het wenschelijk zou zijn de instruc tie en het proces van hoogverraad opnieuw te doen beginnen. De staatkundige positie van Floquet en Freycinet is dóór de onthul lingen verzwakt. Met het proces te herope nen zouden de opportunisten vooral een aanval beoogen tegen Floquet en Freycinet, die als radicale leiders te zwak tegen het boulangisme zijn geweest. De 'Lïberté ver klaart zich er tegen, en pleit voor verge ten van het verledene, nu de republiek toch eene volledige overwinning heeft behaald. De Temps bevat belangrijke bijzonderheden omtrent de eerste reis der stoomboot Yun nan van Itanoi naar Laokaj, langs de Roode rivier, die altijd als onbevaarbaar gold. De reis opwaarts duurde vier dagen, waarvan zestig uren stoomens, en de terugreis zestien uren stoomens. Er was eene buitengewoon sterke strooming door veel waterafvoer in dit seizoen. De ingenieurs bestudeeren eene verbetering van het vaarwater in de Roode rivier door het doen springen van rotsen bij Taecia. Daardoor zou een groote vaarweg geopend worden naar de grens van Zuid- China door Tonkin. De algemeene raad van het departement Gironde heeft den wensch uitgesproken, eene Fransche markt te openen voor Amerikaansch varkensvleeseh, uit vreeze voor represail les der Vereenigde Staten tegen invoer uit Frankrijk. ITALIË. De Regeering is voornemens den Staat nog meer van de Kerk af te scheuren ver schillende bladen melden, dat de minister van justitie eene wet tot invoering der bur gerlijke echtscheiding gereed maakt. De minister Crispi onderhandelt met de rechterzijde over de aanstaande verkiezing te Milaan, waar de oppositie zich zeker van de overwinning acht. Dezer dagen heeft hij opnieuw een anti-Oostenrijksche vereeniging, de republikeinsche club Valilla, te Rome, ont bonden. Graaf Nigra, gezant van Italië te Weenen, heeft van den keizer van Oostenrijk het grootkruis der Stefanusorde gekregen als eene belooning voor de vernieuwing van hettriple- alliantie-tractaat en voor het tegengaan der 'Tedeutisten in Italië. De anti-slavernij comités van Italië hebben zeven gedelegeerden benoemd voor het op 22 dezer te Parijs ender leiding van kardi naal Lavigerie te houden anti-slavernij-con- gres. RUSLAND. Te St. Petersburg zal in de volgende maand voor den Senaat een groot nihilisten-proces met gesloten deuren behandeld worden. Aan liet diner, dat ter gelegenheid der manoeuvres te Szekelyhid werd gegeven en waaraan de buitenlandsche militaire attachés deelnamen, heeft de Duitsche keizer een toost op den Czaar uitgebracht. ZWITSERLAND. De toestand in Tessino is nog niet veel verbeterd. De burgerwacht houdt de tele graafkantoren bezet en laat geen enkele dépêche van de conservatieve partij door. De Bondscommissaris heeft voorschriften ge kregen waarbij alle besluiten van het nieuwe kantonsbestuur vernietigd worden. De aan hangers van het oude bestuur roepen de troepen onder de wapenen. De stad Bellinzona is door liberale groepen bezet. De St. Gothard-spoorweg is van Airoio af op alle stations bezet door liberalen met roode linten aan den hoeden gewapend met geweer en bajonetzij hebben bevel om aan de aanhangers der verdreven kan tonnale regeering den toegang tot de spoor treinen te beletten. In de straten liepen gisteren patrouilles, die aan alle personen, uit een spoortrein komende, het wachtwoord vroegen. In de stad was het overigens rus tig. Men vreesde voor eene tegenrevolutie. Volgens nadere berichten uit Bellinzona is die vrees echter reeds grootendeels gewe ken. De troepen door de Bondsregeering af gezonden, zijn in de stad aangekomen en werden er met geestdrift ontvangen. De tus- schenkomst der Bondsregeering wordt gunstig opgevat en de opstand wordt nu als geëin digd beschouwd. Schiedam, 13 September 1890. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van de firma D. M. Zoetmulder &Co., alhier, betreffende beelden van de H. Liduïna. De voorstelling is zeer schoon en de poly- chromatie, in zachte kleuren, voldoet mede zeer wel. Wij durven deze beelden dan ook allen vereerders onzer heilige Schiedamsche Maagd gerustelijk aan te bevelen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), geven kennis aan de ingezetenen, dat aan A. Daalmeijer en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot u i t b r e i d n g zijner b r a n il e r ij aan de Mariastraat alhier, wijk A, no. 91', kadaster sectie M, no. 132, o. a. door plaat sing van een stoommachine van 2 pkr. met ketel. Bij Burgemeester en Wethouders van Schie dam is ingekomen een verzoek van de D i- r e c t i e der Stearine Kaarsenfa briek »Apollo" alhier, om vergunning tot oprichting eener a mbac hts-werk- plaats met stoomwerktuig van 6 pkr. en stoomketel van 9 M2 verw. opp. op de per- ceelen sectie L, nos 1556 en 1557, aan den Builenhavenweg alhier. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 25n Sept. a. s., des mid dags ten 12 ure, ten Raadhuize worden ge geven. Bij Kon. besluit van 10 Sept. zijn de luit.- kolonelsA. L. W. Seyffart en W. Rooseboom van den generalen staf, krachtens het bepaalde sub. lo. van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag waarop zij het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zulfen hebben aanvaard. Wat men gevreesd had, is door de uit komst bevestigd. Het kaarten-systeem bij de volkstelling is gebleken zoo ondoelmatig te zijn, dat er veel meer dan anderhalt jaar zal moeten worden gewerkt om het eind resultaat te verkrijgen. Van sommige gemeenten lieten de opga ven zooveel te wenschen over, dat zelfs de kaarten teruggezonden werden men sprak zelfs van een nieuwe volkstelling te Amster dam. Daartoe schijnt het niet te zullen komen, maar die terugzending getuigt toch, dat er heel wat te verbeteren valt; terwijl wat omtrent Leiden bekend is geworden, waar een verschil van een paar duizend zielen ontdekt is, ook wel in andere gemeenten zal voorkomen. Is werkelijk een zuivere statistiek van de bevolking een nationaal belang, dan verdient het overweging of een hertelling niet wen schelijk ware, maar dan volgens het oud» beproefde systeem. ArnhCf.) Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2