H I N N KIN LAN 1). wil, dat het tractaat met Engeland worde ingetrokken, en dat het nieuwe ministerie van Engeland betere concessiën trachte te verkrijgen, hoewel men zeker is, dat Enge land zal weigeren. De republikeinen eischen den oorlog, de aftreding des Konings en een verbond met Brazilië. ZWITSERLAND. De zitting van den Bondsraad werd gis teren geopend. De president van den Staats raad, Miililheim, een conservatief, hield eene toespraak, waarin hij alle gewelddadig verzet afkeurde en de hoop uitsprak, dat de wet telijke orde spoedig, dank zij de vaderlands liefde van beide partijen, hersteld moge wor den. De Bondsregeering schijnt echter over de aanstaande verkiezingen in Tessino niet ge rust te wezen. De leider der katholieke en die der radicale partij zijn tot een onderhoud naar Bern ontboden. Een regiment kavalerie en een bataljons infanterie zullen waar Bel- linzona vertrekken. Nog meer troepen wor den saamgetrokken. Een bevel tot aanhouding van Castioni, den moordenaar van den heer Rossi, is uitgevaardigd, nu men den moordenaar een week tijds heeft gelaten om naar Engeland te vluchten. Het dorp Reidli is met den geduchten Rehag en Moos in de Rijnvallei, door een hevigen brand verwoest. Vele inwoners zijn dientengevolge zonder dak. Schiedam, 23 September 18(10. Wij vernemen, dat in den aanstaanden winter, in de groote zaal der Officieren- Vereeniging een reeks van Tooneel-voorstel- lingen zal gegeven worden, waarvan de eerste op Maandag 29 dezer door de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten, directieLe Gras en Haspels, zal plaats hebben. Verder vernemen wij nog, dat het tooneel grootendeels vernieuwd is, en alle décors naar de eischen des tijds geschilderd wer den door den heer Poutsma, decorateur van den Rotterdamschen Schouwburg. In een artikel over «Volksdranken" be spreekt de Vlaard. Courant ook de appel- wijnfabricatie, die vooral in de laatste tien tallen jaren in Zuid-üuitschland zulk een kolossalen vlucht heeft genomen. Het Vlaar- dingsche blad vindt daarin aanleiding ons, Schiedammers, zijdelings den raad te geven, ons op die tak van industrie te gaan toe leggen. «Het mag vreemd genoemd wordenzegt de Vlaard. Courant dat men te Schiedam, waar de jeneverstokerijen met den dag achter uitgaan, niet eens gaat beproeven andere volksdranken te fabrjceeren. Op dat gebied is nog veel te doen. «Zoowel als men granen uit Rusland laat komen om er jenever van te maken, kon men ook evengoed appelen uit Duitschland betrekken om appelwijn te vervaardigen. In het algemeen kunnen niet te veel volksdran ken gefabriceerd worden, mits zij prikke lende en verfrisschende eigenschappen be zitten, doch onschadelijk voor de gezondheid zijn." De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van ooi - log zal op Donderdag 25 September aanstaande niet plaats hebben. De Indische begrooting voor 1891 bedraagt in uitgaaf 130 millioen en in ontvangsten 116 millioenhet tekort wordt geraamd op 20 millioen. De koffieopbrerigst is 15£ mil lioen, de opium-inkomsten 1.021.000de sui kercultuur 667.030 lager geraamd. Er zijn posten uitgetrokken van 2 millioen voor be vloeiingswerken en 12 ton voor de verlen- i ging van den spoorweg naar het Ombiliën- kolenveld. H. M. de Koningin, vergezeld van prinses Wilhelmina en gevolg, bracht Zaterdag een bezoek aan het remontedepót te Millingen. Door den hoöfdconsul van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, mr. C. A. Beels, is een schrijven gericht aan alle con suls iti het land, waarin hij medewerking ver zoekt ter uitbreiding der zoogenaamde bonds- hotels, waar de wielrijder tegen verminderd ta rief zijn intrek kan nemen. Op de algemeene vergadering van den Ned. Politiebond te 's-llertogenbosch is o. m. besloten de volgende vergadering te Leeu warden te doen plaats hebben, en aan Z. M. den Koning een adres te zenden om intrek king van het Min. besluit, waarbij het den leden van den bond is verboden de dienst- medailles anders dan buiten dienst te dragen. Uit een bericht in de Haarl. Ct. blijkt, dat sedert eenigen tijd naast de diaconessen of protestantsche pleegzusters ook diakenen of verpleegbroeders bestaan, protestantsche jonge mannen, die zich aan de dienende liefde hebben gewijd. Zij belasten zich ook met de verpleging van zieken aan huis en wel geheel kosteloos. Hun verblijf is thans te Heemstede, huize «Meer en Bosch." Men schrijft uit Vlaardingen In den regel kenmerkt zich de maand September door drukke haringvisscherij. De visschers varen dan af en aan, de kaden en pakhuizen liggen dan vol met tonnen haring en er heerscht hier eene drukte, waarvan ieder die Vlaardingen niet kent zich moei lijk een denkbeeld kan vormen. Thans is dit echter geheel anders; iu de haven ligt thans geen enkel vischschip, en terwijl er anders om dezen tijd tal van schepen op een en kelen dag binnenkwamen, arriveerden hier deze week slechts 7 loggers en 3 bomschui ten met een gezamenlijke vangst van 2826 ton haring. In het geheel zijn thans hier aangebracht 120,709 ton, tegen 143,789 in 1889, terwijl de vangst van de geheele Hol- landsche vloot thans 226,473 ton bedraagt, tegen 228,124 ton in het vorige jaar. De stemming van de markt is onveranderd vast met goeden kooplust. Voor volle haring wa ren de prijzen f 13 en voor ijleharing f9.25 per ton. (C.) Naar wij vernemen, zijn twee Nederland- sche seminaristen, de eerw. heeren Hubert Essen en A. Van der Wee, beiden uit Noord- Brabant, dezer dagen naar het noviciaat der missionarissen van kardinaal Lavigerie te Maison-Carrée vertrokken. Uit het apostolisch seminarie Woluwe Su- Lambert zijn tevens zeven jongelieden naar het seminarie St.-Eugène vertrokken, waar onder de heer N. Eyck, uit Heerlen. Diepen indruk heeft op de vertrekkenden gemaakt een in de Fransclie taal geste'd dichtwerk van den vader van genoemden apostoliek, den heer J. J. Eyck, advocaat van St. Pieter, instituteur te Heerlen. Het bestaat uit een sonnet A Son Eminence le cardinal Lavi gerie, prim at d'Afrique en eene warme ly rische ontboezemingL'heure du depart. A mon fils. Msb j Gisteren werd met het nieuw gebouwde stoomschip Carpentier een proefvaart gedaan in de Noordzee. Vele genoodigden waaronder hooge autoriteiten, waren aan boord. Het schip is gebouwd op de werf der fabriek Fijenóord voor rekening der Koninklijke Paketvaartmaatschappij het zal dienst doen j als mailboot op Indië en gekommandeerd worden door kapitein Metz. i» Te beginnen met den aanstaanden winter zal de kerk van het H. Hart aan de Van Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam worden verwarmd door eene centrale verwarmings inrichting. Eene nieuwe particuliere begraafplaats zal te 's-Gravenhage worden aangelegd op de uitgestrekte buitenplaats van den heer Maas Geesteranus, aan den Loosduinschen weg naast de begraafplaats »Eik en Duinen.'' Naar men verneemt, worden er onderhande lingen gevoerd met den heer A. A. van den Berg, eigenaar van de manége in de Groote Houtstraat te Haarlem, tot aankoop van dat perceel met de aanlioorige stallen en gron den strekkende tot aan het Klein Heiligland om daarop eene R. K. kerk te stichten. Reeds vroeg in den morgen wapperde gisteren de vaderlandsche driekleur van de tinnen der indrukwekkende nieuwe stichting, die over eene aanzienlijke breedte het ge deelte Mauritskade bij de Muiderpoort te Amsterdam beheerscht, en bestemd is tot een nieuw arbeidsveld voor de katholieke liefdadigheid in de hoofdstad. De doorluch tige bisschop van Haarlem, mgr. C. J. M. Bottemanne, kwam dien ochtend door de plechtige consecratie der kapel van het j St. Elisabeths-Gesticht den zegen Gods atsmee- ken over den nieuwen bouw en d en toeëigenen aan zijne bestemming: God te dienen in den persoon van de lijdende menschheid. De nieuwe stichting, door regenten van het R. K. Maagdenhuis uit de fondsen van die inrichting gesticht, is bestemd voor een tehuis voor ongeneeslijke zieken, al lereerst voor de weezen uit het Maagdenhuis. Het gebouw, ontworpen in Oud-Hollandschen stijl en uitgevoerd in berg- en baksteen, is onder leiding van den architect, den heer A. C. Bleys, nog slechts gedeeltelijk vol tooid. Van het nu afgewerkte gedeelte werd de heer ,f. Groenendaal in 1887 aannemer voor de som van f411.250. De directie be schikt over 12.000 vierk. meter grond. Als het gesticht, waarvan het nu voltooide ge deelte naar alle eischen des tijds is inge richt, geheel voltooid is, zal er gelegenheid zijn, om 350 zieken te plaatsen. De verpleging geschiedt door Eerw. Zusters van de Con gregatie van O. L. Vrouw, Moeder van Barm hartigheid, te Tilburg. Den 24 en 25 dezer zullen te Kwintsheul volksfeesten worden gehouden ter herinnering aan den lOden verjaardag van prinses Wil helmina. Op het programma der feestelijk heden staan een optocht, ringrijden fe paard en met paard en kar, katknuppelen, haansa belen diamantduikelen en andere wed strijden. De Haagsche kouter der Pr. Gr. Crt. deelt het volgende voorval mede Een jong schatrijk advocaat, die volmaakt gelukkig zou wezen, indien hij lid van den Gemeenteraad, Prov. Staten of van de Tweede Kamer worden kon, had reeds meermalen gepoogd, door eene der kiesvereenigingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2