Ingezonden. Haarlem. De verkoop van de manége Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. stelling gevolgd door een tentoonstelling van achels in het Paleis van Volksvlijt en de 'eer Martin Wolf heeft tevens een vlug schrift het licht doen zien over het houden ^an een maritime tentoonstelling, die hij in 1 2 ot later, bij gelegenheid van de opening *an het Merwedekanaal te Amsterdam gehou den wenscht te zien. De heer Martin Wolf verwacht van die entoonstelling veel goeds voor den handel €n de scheepvaart der hoofdstad, en voor telt, dat zij meer de aandacht op hare ^aven zal vestigen, dan de kaart, die de niei' van Koophandel onlangs ter avereeu- ^'gmg van de afschaffing der haven- en kanaal ge] den in het licht gaf. Men meldt ons De beslissende slag (bij de manoeuvres) ,VNu '1 ^Ondag-avond te Maartensdijk in de 'ei berg geleverd. Daar werd onder volko men duisternis een paar heldhaftige he en hadden de lampen uitgeblazen of stuk geslagen eene vechtpartij gehouden tus- Schen boeren en in kwartier zijnde militai- r'waarbij tot wapen messen dienden, '"et het gevolg, dat verschillende personen Werden verwond, een paar Soldaten zelfs zoo l'euoi dat men voor het behoud van hun ven vreest. De gekwetsten werden per '■'ekenwagen vervoerd. (N. R. Ct.) Door den heer Lelieveld, te Maastricht, aangekocht het landgoed Palanka, te alkenburg. Het zal ingericht worden tot eea hotel met badinrichting. DEIDEN. De feesten van Leiden's ontzet, op den 3n October, vallen dit jaar op een rijdag, denmarktdag voor vee enkaas. Om Ie 'eden zal dit jaar de vee- en kaasmarkt die week op Woensdag '1 October gehou- fle" worden. kari het R, K. kerkbestuur is een feit. Voor DOO is ,jat bestuur eigenaar geworden. De zeereerw. heer P. Verschueren, pastoor te T'ik 'ourg (Korvel), is in den ouderdom van 55 jaren overleden. Nog lang zal in '6|mnering blijven wat pastoor Verschueren ^°01 den luister van Gods Huis en het le'l cler jjem toevertrouwde zielen heeft §edaan. De zeereerw. heer J. Van Sleeuwen, pas- toor te Nieuwendam, heeft zijn 25-jarig Pr'esterschap gevierd en mocht op velerlei w'jzen ondervinden, hoe innig zijn parochia- "en aan hem gehecht zijn, en tevens hoe 'u'kbaar zij hem zijn voor de vele moeiten en den grooten ijver voor de oprichting der •schoone nieuwe kerk, waarop de gemeente 'ans bogen mag, door hem aan den dag 8e'egd. Alvorens het herderlijk ambt hier te aanvaarden, stond pastoor Van Sleeuwen V erscheiden jaren aan het hoofd der parochie ^an den H. Augustinus te Utrecht, waar hij 'J zijn vertrek veel droevigen, en niet het ""nst onder de armen, over zijn heengaan achterliet. Pen bewijze dat de werkzaamheden der derlandsche geestelijken in de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika op prijs worden gesteld, vermelden wij met genoegen dat de zeereerw. heer J. F. Eisen, geboren te Wa rn®'' diocees 's-Bosch, pastoor te Grosse- ointe, door Z. D. H. Mgr Foley, bisschop van Detroit, is benoemd tot consultor of kanun nik van dat bisdom. (T.) Mijnheer de Redacteur, Van vele zijden worden pogingen aange wend om handel en scheepvaart te bevorde ren, doch van zekeren kant schijnt men juist het tegendeel te beoogen. Zij het mij ver gund, dit door het volgende hier in 't licht te stellen Zonder eenige kennisgeving of waarschu wing worden op order van wien des namiddags soms reeds te twee uren de sluizen aan de Varkenssluis gesloten, zoodat dan de geheele scheepvaart aldaar belemmerd wordt. Denkt men aan de talrijke bran derijen en distilleerderijen, benevens het Algemeen Handelsentrepöt en de bergplaats of pakhuizen van de Ned. Handelmaatschappij, welke zich in de Wester- en Nieuwe Haven bevinden, dan zal men mij toegeven, dat handel en scheepvaart zeker niet door wille keurige maatregelen mogen belemmerd wor den. Daarom zou ik bij dezen wel in overwe ging willen geven, te bepalen, dat gemelde sluis des namiddags niet voor vier ure zal gesloten worden, en dat deze sluiting ter openbare kennis zal worden gebracht aan de Buiten- Binnen- en Varkenssluis b. v. door een bord (goed leesbaar) bevattendeHeden namiddag na vier ure wordt wegens spuiing de Varkenssluis aan de Hoofdbrug gesloten.— Zoodoende weten schippers en belangheb benden iets. Met de plaatsing dezer regelen zult U., M. de R., wel verplichten, Uw getrouwen lezer, N. N. Als verdacht van diefstal van vervoerbiljet- ten, tot een bedrag van ongeveer f700, uit het kantoor der Gooische Stoomtram, in Am sterdam, is in bewaring gebracht een 13-ja- rige jongen, bij wien voor ongeveer f 100 aan kaartjes is gevonden. De twee ongelukkige weezen, die onlangs van Argentinië te Stiphout terugkeerden, zijn uiterst zwak, zoodat men vreest, dat zij den staat van uitputting, waarin zij verkeeren, niet te boven zullen komen. Alleen bij een uiterst zorgvuldige verpleging, welke zij overigens genieten, zullen zij misschien we der aansterken, maar de kans is gering. Maandag-avond ging een paard, voor eene vigilante bespannen, op den Oudendijk te Kralingen op hol. De koetsier, die in het portier van het rijtuig zat, sloeg, teneinde de leidsels in handen te krijgen en het paard tot staan te brengen, eene ruit van het rijtuig in stukken, doch terwijl hij daarmede bezig was, geraakte hij met het rijtuig te water. Aan de spoedige hulp die hem werd verleend is het te danken dat hij nog behouden op het droge werd gebracht. Het paard werd op den Goudschen Weg tot stilstaan ge bracht. Het rijtuig bekwam belangrijke schade. Dinsdag-ochtend ten ongeveer 5 ure had in de papierfabriek te Kampen een treffend ongeluk plaats. Een werkman, wiens vrouw stervende was, had daarom vrijstelling van arbeid verkregen en was nog slechts éven in de fabriek ontboden, om iets aan eene machine te verrichten. Gedurende een kalm oogenblik, dat zijne vrouw mocht genieten, spoedde hij zich naar de fabriek om dit te doen, doch kwam daarbij om. Bij de bezig heden nl. die hij verrichtte, geraakten zijne kleederen om eene as vast, waardoor hij werd rondgeslingerd, en, voor dat men ue machine had kunnen stoppen, was hij reeds een lijk. Heeft het beweren, dat men aan den klank van den donder kan bemerken of de bliksem getroffen heeft, eenigen grond Op die vraag antwoordt De NatuurAls de bliksem van een wolk op een aardsch voorwerp of omge keerd overgaat, met andere woorden inslaat dan legt de vonk lo. een betrekkelijk korten weg af, zoodat de donder ook kort van duur zal zijn2o. ontstaat daarbij het geluid in eene dichtere lucht, dan wanneer de bliksem zich in hoogere luchtlagen tusschen de wol ken beweegt, zoodat de donder krachtiger kan zijn 3o. geschiedt het inslaan, zooals de photographieën van den bliksem geleerd heb ben, gewoonlijk door het tegelijkertijd over gaan van verscheidene vonken, zoodat ook hierdoor de donder sterker kan zijn. Een kortdurende, krachtige donderslag kan dus met eenige waarschijnlijkheid als eene aanwijzing van het inslaan des bliksems be schouwd worden. Dit geldt natuurlijk alleen van het inslaan op voorwerpen in onze na bijheid. Is de afstand tusschen den waarne mer en het voorwerp groot, dan heeft men geen kenmerk in den aard van den donder. Vergiftige haarwaters. Aan het Maand blad, uitgegeven door de Vereeniging te gen de kwakzalverij, ontleenen wij het vol gende Loodhoudende, dus vergiftige haarwaters, die in Nederland verkocht worden, zijn Allen's haarstelier, Ayers haar versterker, Eau royal de Windsor, Eau de Castille, Eau de Zénobie, Eau des Teés, Eau de Florida, Eau magique, Eau Hamilton, Eau d(Améri- que, het nieuwe haarmiddel (Verkoophuis), Melrose, nieuwe London haarhersteller, Roset- ters hair restorer. Deze 14 zijn ons bekendmisschien zijn er nog meer. Al deze haarwaters, verte genwoordigen eene geringe waarde, doch worden tot zeer hoogen prijs verkochtzij zullen het haar misschien een beetje verven, doch geenszins bevorderlijk zijn voor den groei van het haar. Er heeft zich te Londen een comité ge vormd, dat onder voorzitterschap van den hertog van Norfolk zich ten doel stelt een monument op te richten ter gedachtenis van kardinaal Newman. Ook de Protestanten der hoofdstad hebben verzocht in dit comité opgenomen te worden, opdat ook zij door hunne bijdragen in staat gesteld mogen worden een blijk van eerbied en vereering te geven voor een van Enge- land's grootste zonen. In de Londensche Exeter-Hall hield Don derdagavond het Leger des Heils' een zeer opgewekte en talrijk bezochte bijeenkomst. Men vierde het huwelijk van den comman dant Herbert Booth met mej. Corrie Scboch, en tevens drukte men het zegel op een plan tot het aanwerven van 4000 nieuwe officie ren in verband met de sociale beweging, welke het leger in de achterbuurten van Londen denkt te gaan uitvoeren. Generaal Booth verklaarde dat het leger thans reeds meer dan 9000 officieren telt. Voorts trad hij in eenige bijzonderheden omtrent zijn groot plan tot maatschappelijke ■verbetering, hetwelk hij binnenkort in een boekwerk aan de wereld zal voorleggen. De telephonische muts. Men leest in de ItaliëHet algemeen bestuur der artillerie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3