Vrijdag 26 September 1890. No. 3794. V E R S O H J N T D A G H E IJ KS. 13e J aar gr. o Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVEHZICMT. BINNENLAND. lijs van dit Klad: Noor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet. van 28 Juni 1881 S/sblno. 124.) l'rijs der Adverteiitiëii: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Fe Kuryer Poznanski bevat de gewichtige fijtUng dat kardinaal Rampolla als staatssecre taris wil aftreden, wijl de vertegenwoordiger eener groote Mogendheid het hem te lastig 'naakt in zake het bezetten van bis schoppelijke zetels." En het blad voegt er bij, dat waarschijnlijk kardinaal Vannutelli de nieuwe staatssecretaris zal worden, en dat de persoon, door wien het bericht is inge zonden, zeer goed op de hoogte is omtrent il"e omstandigheden van Von Schlözers terug keer naar Rome. M. a. w. de Pruisische regeering volhardt Gj haar eiseh dat geen Pool, maar een F uitschei' op den aartsbisschoppelijken zetel van Gnesen-Posen zal benoemd worden. E11 de Pruisische gezant Von Schlözer, dezer dagen van zijn verlof uit Pruisen naar Rome Weergekeerd, heeft den H. Stoel zulke on beschaamde eischen gesteld, dat het kardi- naal Rampolla verdriet langer staatssecreta- ris te zijn. Zóó althans schijnt het bericht yan de Kuryer te moeten worden verstaan maar de berichtgever acht de »den tijd nog met gekomen" om weer te geven wat te Pome onder ingewijden omtrent de lastige zudringlichkeit van den gezant verhaald wordt. Het vervallen der socialistenwet, welke met ultimo dezer ten einde loopt, zal te Herlijn en elders door de Duitsche sociaal democraten feestelijk gevierd worden: niet enkel op ultimo September en 1 October, maar ook eenige dagen vroeger en later. Hp het eigenlijke oogenblik van het vervallen der Wet, d. i. in den nacht van 30 Sept. op Oct. bij klokslag van twaalf, zal de soci aal-democratische afgevaardigde Singer een bestrede houden Uier en daar koestert men eenige ongerustheid over den alloop der demonstraties maar de Regeering-zelf Heelt uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, en overigens is het in 't belang der socialisten-zelf, het bewijs te leveren, dat de pas afgeschafte Wet niet voor de handha- v'ng van orde en rust onontbeerlijk is. ENGELAND, bi plaats van de werkstakende zeelieden te Southampton worden door de reeders aldaar manschappen te Hamburg aangewor- ven. De eerste troep van 46 vreemdelingen vertrok dezer dagen uit Hamburg en verdere bezendingen staan gereed. De werksiakers overwegen nu een maatregel om dezen invoer van werkkrachten te beletten. Zij willen ge wapende makkers naar Hamburg zenden om de verscheping te verhinderen. Het is echter de vraag of de Duitsche politie hen zal laten begaan. Uit Bombay wordt van gisteren geseind Te Manipur is den 24n dezer eene omwen teling uitgebroken. De Maharadja is ge vlucht in het Engelsche residentshuis, waar zich twee kompagniëen infanterie bevinden, die sterk genoeg geacht worden om de opstandelingen in bedwang te houden. Zondag II. hebben te Marcia (Portugeesch ge bied) wanordelijkheden plaats gehad, tenge volge waarvan de staat van beleg is afge kondigd. Blijkens een nader bericht uit die plaats is het echter thans daar weder rustig en hebben de aanstokers der wanordelijkhe den de vlucht genomen. De dagbladen te Lissabon melden, dat een Engelsch eskader den 22n voor Mozambique is aangekomen. De Portugeesche regeering heeft den gouverneur doen weten, dat hij don Britschen vlootvoogd en zijne onderge schikten met al de achting behandelen moet, welke aan eene bevriende mogendheid verschuldigd is. Maar indien de admiraal iets ondernemen mocht dat inbreuk maakt op den staat van zaken, die vóór het En- gelsch-Portugeesch tractaat bestond, dan zal de gouverneur te doen hebben, wat de eer der Portugeesche natie vordert. FRANKRIJK. De graaf van Parijs, die zich met zijn zoon, den hertog van Orleans, en eenig gevolg naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op reis heeft begeven, heeft uit Folkestone een brief gelicht aan zijn getrouwen Bocher, waarin hij zegt, dat de jongste indiscretion de openbare meening op een dwaalspoor zou den kunnen brengen ten ^aanzien van de poli tiek die hij werkelijk heeft gevolgd bij ge legenheid der laatste verkiezingen. Ik ge loof, zegt de graaf, op een moeilijk tijdstip de belangen van de zaak der monarchie goed begrepen te hebben. Verbannen dooi de republiek, breng ik de wapenen bij elkan der, die zij mij zelve verschaft, om haar te bestrijden. Ik mag geene gelegenheid ver zuimen om de zegepraal der monarchie voor te bereiden. Ik verzoek mijnen vrienden niet voort te gaan met hunne onderlinge kibbelarijen, maar zich te vereenigen, opdat de strijd kunne worden voortgezet. Het door kardinaal Lavigerie belegde internationale anti-slavernij-congres te Pa rijs wordt niet door den kardinaal-zelven ge presideerd, maar door den gewezen Kamer afgevaardigde Keiler, den voorzitter van het Parijsche comité. De Kardinaal zag van het presideeren af, omdat hij te dikwijls zelf het woord moet voeren. In de eerste zitting, die Maandag-middag om drie ure geopend werd, verwelkomde president Keiler de buitenland- sche afgevaardigden en roemde de verdien sten van kardinaal Lavigerie. Voorts trachtte hij aan te toonen, dat de mahomedaansche godsdienst getoond had, niet in staat te zijn de beschaving onder de negers te ver breiden. Alleen christen-zendelingen zijn geschikt voor dit werk. Mg. Livinhac, oud-superior der missie van Oeganda en tevens vertegenwoordiger van den kardinaal-aarts bisschop Richard van Parijs, hield een lofrede op het groote werk van mgr. Lavigerie, waarna de hoogeerw. heer Deschamps van Leuven op de leiding der Voorzienigheid wees, waardoor alleen deze conferentie op het einde der 19e eeuw mogelijk is gewor den. De religieus Alexis van Carlsburg be sprak den tegenwoordigen toestand van Afrika, PORTUGAL. In den staat van zaken is nog geene ver andering gekomen. Er is nog altijd geen nieuw ministerie gevormd. De Staatsraad heeft den Koning buitengewone kredieten toegestaan tot het nemen van maatregelen tegen de cholera, tot verhooging van de soldij van het leger en tot oproeping van 8000 reservisten. De soldij wordt voor de manschappen ver- i hoogd met 20 reis (ongeveer een stuiver) per dag, voor sergeanten 2e klasse met 60 en sergeanten le klasse met 80 reis. De offlciers-tractementen zijn kort geleden ver hoogd. De vredesterkte van liet leger be draagt 26.000 man. De demissionaire re geering heeft langdurige beraadslagingen ge houden met de gezanten van Spanje en Italië en een aantal telegrammen gewisseld met het gouvernement van Brazilië, dat dezer dagen door Portugal is erkend. Men tracht daardoor allen steun van bui ten voor de republikeinen te fnuiken. Het republikeinsche comité geeft vlugschriften uit, waarin gemeld wordt, dat de studenten der verschillende universiteiten gewapend zijn, en besloten hebben de republikeinen te Lis sabon te hulp te komen. Vandaar de oproe ping der reservisten. Schiedam, 25 September 1890. Aan ons Bureau is gisteren ontvange» Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren Voor den Zwarten Kruistocht van Z.Em. kardinaal Lavigerie 15.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1