FEU ILLFT ON. De Wraak van een Christen, Kerknieuws. De Burgemeester van Schiedam, gezien de wet van den 30 December 1887 Staats blad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij inrichtingen van 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92); Gelet op art. G van het Koninklijk Be sluit van den 10 Janüarij 1888 Staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de be taalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot onvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werk dagen van des voormiddags '10 tot des na middags 3 uren, ter Secretarie der gemeen te verkrijgbaar zullen zijn. Door de politie is opgespoord en aange houden de persoon van H. M. B, wonende alhier, reeds meermalen ter zake van diefstal veroordeeld, die zich in den nacht van Zon dag op Maandag heeft schuldig gemaakt aan diefstal van twee konijnen van de plaats eener woning in de Oranjebuurt alhier. De konijnen zijn in beslag genomen in de bran derij van den heer Wittkampf in de Wal- vischsteeg, waar ze door den meesterknecht waren gekocht. De Staatscourant van gisteren bevat een koninklijk besluit van 13 dezer, waarbij voor schriften worden gegeven tot uitvoering van art. 45 der wet op het lager onderwijs, hoofd zakelijk wat betreft de regeling der comp tabiliteit. De staatscommissie voor de arbeiders-en quête zal '1 October te 's-Gravenhage in plenum bijeenkomen. In den loop van de maand October zal de sub-commissie voor den arbeid op spoor- en verkeerswegen hare verhooren aanvangen, welke daar ter stede zullen afgenomen wor den onder presidium van den algemeenen voorzitter der staatscommissie, jhr. Rochussën. Overigens zoude enquête in andere deelen des lands niet voor Januari van het volgend jaar worden voortgezet, waarbij de provin cie Groningen het eerst aan de beurt zal komen. Bij het onderzoek van de wet op den krijgsdienst in de afdeelingen der Tweede Kamer is gisteren door het lid, den heer Bahlmann, in zijn sectie te dezer zake eene nota overgelegd. Episode uit den tijd der Fransche revolutie, Naar het Fransch van Just Girarii. I. 1Het Land van Auvrigny. Op de Westelijke helling der Vogezen, in dat gedeelte van het land dat aan Lotharin gen en Champagne grenst, strekten zich, in den tijd waarin dit verhaal begint, uitgestrekte wouden uit, die sedert aanmerkelijk vermin derd zijn door een buitengewoon ijverige uitroeiing. In dien tijd, dat is omstreeks '1788, vormde het kanton, waarover wij spreken, hoewel onder verschillende namen aangeduid, zooals Bois-des-Dames, Bois-Touffu, het bosch van Méricourt, het dal van Berceville, het woud van Auvrigny enz., slechts één en de zelfde woudstreek van twaalf a vijftien vier kante mijlen oppervlakte, doorsneden met De Fransche vereenigingen der Gens de lettres en der Auteurs dramatiqwes zijn van plan, op het congres, dat in October te Lon den moet plaats hebben, voorstellen te doen tot volled'ge bescherming van den letterkun digen eigendom, Een der middelen zal zijn de hulp der Regeeringen in te roepen, om op Nederland in dit opzicht invloed te oefe nen. De steun der Fransche regeering schijnt reeds toegezegd. Het voor gouvernementsrekening opnemen en opleiden van kweekelingen voor den veeartsenijkundigen dienst in Ned.-Indië is voorshands gestaakt. Wat de Deutsche Ost-Africa linie betreft kan worden medegedeeld, dat te Rotterdam van eene verwisseling van daarnaar Amster dam nog niets bekend is, daar de eerstvol gende boot, Der Reichstag, '15 November van Rotterdam vertrekt. (Hand.) Na verkregen informatiën van zeer goed ingelichte zijde zegt de N. Haarl. Crt. kunnen wij mededee'en, dat het gerucht omtrent onderhandelingen over den aankoop van eenige huizen en stallen aan de Groote Houtstraat, teneinde die gebouwen af te breken en op het openkomende terrein eene nieuwe kathedrale kerk te bouwen, allen grond mist. Volgens een bericht uit Haarlem aan het Centrum zijn er wel ter genoemder plaatse opmetingen van wege het bisdom gedaan, maai' is het terrein niet groot genoeg voor den bouw eener kerk van dusdanige afme tingen als het plan opgevat is. Op den 30n September, des avonds ten half acht, zal in de concertzaal van de socië teit »De Kroon" te Haarlem door het zang koor »Te Deum Laudamus" der kathedrale kerk, onder leiding' van den heer N. H. An- driessen, ter gelegenheid van het 13e eeuw feest van den H. Gregorius den Groote, eene uitvoering van Gregoriaansche en Palestrijn- sche kerkmuziek worden gegeven. De gemeenteraad van Amsterdam keurde gisteren zonder debat of hoofdelijke stem ming de voordracht tot het aangaan eener leening van 6 millioen tegen 3^ pet, rente goed, alsmede het voorstel tot den aanleg eener groentenmarkt nabij de de Marnix- straat, waarvan de kosten geraamd worden op f361,000. Bij den heer A. B., sigarenfabrikant te Tilburg, heeft Maandag-ochtend een werksta- heuvels en valleien, doorstroomd door een aantal beekjes, die zich allen in de voor naamste vallei, genaamd het dal van Au vrigny, vereenigden, en daar een riviertje vormden, bekend onder den naam Argentine. Deze landstreek nu heette het land van Auvrigny. Dit land werd door eene vrij talrijke be volking bewoond, die verscheidene dorpen en gehuchten vormde, waarvan Maulincourt, Berceville, Méricourt en het vlek het kasteel Auvrigny, of kortweg Auvrigny de voornaamste waren. Dit laatste dorp werd eenigszins be schouwd als de hoofdplaats van de landstreek, waarover wij spreken, hetzij omdat het in het midden was gelegen, hetzij omdat het vroeger de residentie was van den machtigen heer van Auvrigny, wiens burcht den top van den heuvel, aan wiens voet het dorp was gelegen, bekroonde. Maar sedert bijna twee eeuwen bestond de oude leenroerige vesting niet meer; slechts ruïnen waren nog overgebleven, die grillig tegen den azuren hemel afstaken en wier king plaats gehad. Een veertigtal werklieden vorderden van hun patroon, den meester knecht uit zijn betrekking te ontslaan en zijn voorganger weder in dienst te nemen. Zij werden door tusschenkomst van de po litie uit de fabriek verwijderd. In den na middag kwamen zij weder aan de fabriek terug, om met den heer B. in nader overleg te treden, doch deze heeft hen hur. gereed schappen doen uitreiken en allen voor hun werk bedankt. Een kijkje op het terrein voor de land bouwtentoonstelling, die de volgende week te Tilburg gehouden zal worden, doet zien dat deze niets te wenschen zal overlaten. Voor alles is gezorgd, en de fraaie muziekkiosk op het middenplein maakt een goed effect. De loodsen langs de buitenzijden zullen nog te klein zijn, zoo groot is het aantal inzendingen. Er zijn aangeboden: 120 paarden, 80koeien, 41 honden en verder veel inzendingen van pluimgedierte, werktuigen, landbouwproduc ten, bloemen en planten. Ook de commissaris des Konitigs in Noord-Brabant heeft een gouden medaille voor de tentoonstelling ge schonken. Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (O. L. V. Rozenkrans en H. Dominieus) den weleerw. heer P. J. Nierman, den '15n Augus tus II. priester gewijd tot kapelaan te Kethel den weleerw. heer H. C. Nelis tot kapelaan te Stompwijk den weleerw. heer C. W. Kortekaas, die assistent was te Den Briel tot kapelaan te Hellevoetsluis den 'weleerw. heer J. IJ. M. Meijer tot kapelaan te Lan- geraar den weleerw. heer A. Th. Hellegers beiden den 15n Aug. II. priester gewijd tot kapelaan te Amsterdam (H. Bomfacius) den weleerw. heer G. C. Van Berckeltot kape laan te 's-Gravenhage (H. Willibrordus) den weleeerw. heer G. Moerland tot kapelaan te Heemskerk den weleerw. heer. G. L. Buren, den 15n Aug. II. priester gewijd; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Willibrordus) den weleerw. heer Th. J. Zoetmulder, tot kapelaan te Voorschoten den weleerw. heer W, J. J. Van Straelen, den 15n Aug. II. priester gewijd tot kapelaan te Rotterdam (H. Dominieus) den weleerw. pater N. G. Orie. Behalve verschillende stoffelijke blijken van waardeering, die den zeereerw. heer Van Sleeuwen, pastoor van Nieuwendam, eergisteren, bij de viering van zijn zilveren priesterfeest, persoonlijk werden vereerd, ont- indrukwekkende massa getuigde van de macht der oude baronnen, die den burcht hadden gesticht. Die macht was zeer ver minderd en van a! de domeinen en leengoe deren, die zij vroeger hadden bezeten, bleef hun niets over dan eenige boerderijen, het woud van Auvrigny, de ijzersmelterijen van denzelfden naam en de oude ruïne. Dit alles vertegenwoordigde nog wel een aardig for tuintje, maar de inkomsten daarvan kwamen eerst in handen van een bestuurder, gen op zichter en andere ondergeschikten, die zich het grootste deel ervan hadden toegeëigend, alvorens het in handen der rechtmatige eige naars kwam. Overigens scheen de laatste vertegenwoor diger van dit oude stamhuis, de hertog van Auvrigny, graaf van Apremont, luitenant- generaal der legers van de* koning, gou verneur der provincie Barrois, die verschei dene rijke domeinen in andere gedeelten van Frankrijk bezat, en gehuwd was met een rijke Duitsche erfdochter, die met ko ningin Marie-Antoinette in Frankrijk was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2