FEUILLETON. steun zijner moeder, tijdens de onlusten te Bellinzona doodschoot. Castioni beweert daarin, dat hij dezen moord beging om dezelfde re denen, waarom elke patriotische Helvetier hetzeltde zou gedaan hebben. Het schijnt, dat Castioni opzettenlijk uit Londen, waar hij als beeldhouwer gevestigd is, naar Tes- sino is gekomen, om aan den opstand deel te nemen en zijn slag te slaan. De Bondsraad heeft terstond zijne uitlevering gevraagd, maai de Engelsche regeering heeft die vraag af wijzend beantwoord. BINNENLAND. Schiedam, 30 September 1890. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning schrijft men Was tot voor enkele dagen in 's Konings toestand geenerlei verandering te bespeuren, thans schijnt daarin in zoover een minder gewenschte wending te zijn gekomen, dat zich onverwachts bij eene grootere behoefte aan rust een in'toog vallende vermindering van eetlust heeft geopenbaard, waarop spoe dig eene merkbare verzwakking is gevolgd. °Te Apeldoorn liep gisteren 't gerucht, dat Z. M., hulp bij zijne bewegingen afwijzende, tweemaal zou gevallen zijn. Is onze bericht gever juist ingelicht, dan bevatte dit gerucht waarheid. (^-) De minder gunstige berichten omtrent den toestand van Z. M. den Koning hou den aan. MeD seint ons, dat heden (Maandag) mid dag omstreeks 1 uur prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen op het Koninklijk Paleis op't Loo zijn aangekomen om over's Konings toestand met dr. Vlaanderen een consult te houden, wegens de geringe voedselopname van den Hoogen Lijder. Zaterdag en Zondag bracht Z. M. grooten- deels te bed door. (R- N.) Het contract, voor eenige jaren door het Bestuur derOfficieren-Vereeniging alhier met den heer Van Lier, van Amsterdam, geslo ten, is afgelooper. Genoemd Bestuur heeft zijne redenen gehad om dat contract niet te vernieuwen, zoodat de heer Van Lier hier geen tooneelvoorstellingen meer zal geven daarentegen werd men liet eens met de heeren Legras Haspels, van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, zoodat men ver trouwen mag, dat wij in vele opzichten ver beterd zullen zijn. Tot die zeer noodige ver beteringen mag men rekeneneene goede keuze van stukken, geschikt voor ons eigen aardig, gemengd publiek meer zorg en am bitie, aan de opvoering besteed, en eene goede monteering met fraaier decoratief vergeten wij ook niet het regelmatig genot van muziek, waarvan wij vroeger zoo dik wijls verstoken bleven. Zullen de heeren Legras Haspels in alle opzichten aan deze eischen voldoen. Voor een goed deel zal dat eerstin de toekomst kun nen blijken, hoewel wij erkennen mogen, dat de eerste indruk, door het decoratief enz. gemaakt, in 't geheel niet ongunstig was; men schijnt de zaak ernstig en degelijk aan te vatten. Zulk een gunstig voordeel mogen wij ech ter niet uitspreken over de keus van het stuk, dat gisteren-avond opgevoerd werd. Het Tooneelspel »De Eer" is niet geschikt om een goeden indruk te maken. Noch het onder werp, noch de wijze waarop het behandeld is, konden ons behagenintegendeel ver dient vooral het laatste onze volle afkeuring. Er werden gevoelens geuit en leeringen ge predikt, welke met alle goede begrippen strijden. Wij betreurden het dan ook ten zeerste, dat verschillende Leden van den Tuin gemeend hadden, ongestraft hunne jeugdige dochters te kunnen medebrengen. Zij hadden echter ongetwijfeld vertrouwd op hetgeen gezegd was omtrent den invloed en het toe zicht, welke thans door het Bestuur van de Vereeniging op de keuze der stukken zouden uitgeoefend worden. En vraagt men, of het publiek zich gister avond geamuseerd heeft, dan zouden wij deze vraag gerust met »neen" durven beantwoorden. Behalve het over 't alge meen zeer goede spel, was er weinig of niets dat stof tot vermaak of genoegen gaf. Wij willen dan ook wel hulde brengen aan de wijze waarop het stuk werd opge voerd, maar herhalen het, dat dit Tooneel spel volstrekt niet behoort tot de soort, welke hier opgang kunnen maken. De Di rectie heeft den eersten keer den besten eene fout begaan, welke spoedig moet goed gemaakt wordengeschiedt dit niet, dan vreezen wij voor het succes der onderneming. Voor heden zullen wij het hierbij laten. De Regeering wil, op voorlichting van de deskundigen, eens een proef nemen met het opkweken en loslaten van zalmen op de bo- venrivier en de daarbij gelegen zijrivieren, in plaats van in de mondingen, zooals totdusver geschiedt. Deze hoogere deelen der stroomen worden geoordeeld de beste paaiplaatsen te zijn voor de zalm. Bij wijze van proef, en zonder eenige ge volgtrekking voor later, zal nu een som van f3000 worden aangewend om onder Neder- landsche controle in den Duitschen Bovenrijn zalmbröed te poten, dat afkomstig is van dezelfde omgeving- Voor deze 3000 gulden zal volgens contract de vischkweekerij te Freijburg (Baden) in het aanstaande jaar 600.000 zalmen leveren. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oor log zal op Donderdag 2 October niet plaats hebben. De minister van waterstaat, handel en nij verheid had Zaterdag drukke conferentiën in verband met de nieuwe spoorweg-regeling en kon dientengevolge geen audiëntie ver- leenen. Deze week was de Minister voor deze aangelegenheid wederom te Utrecht. De administrateur van het ministerie van waterstaat, de heer De Marez Oijens, bevindt zich te Berlijn in verband met de regeling in overleg met hetDuitsshe spoorwegbestuur van het beheer der lijn Zevenaar—Emmerik ingevolge de spoorweg-overeenkomsten. Den Rijnspoorweg-ambtenaren, die in dienst der Staatsspoorweg-maatschappij overgaan, is aangezegd, dat hunne echtgenooten, welke handel mochten drijven in sterke dranken enz. daarmede vanaf 1 Januari 1891 niet meer zullen mogen voortgaan. In een Reuter-telegram uit St. Petersburg wordt gemeld, dat Z. M. de Keizer van Rus land het scheidsrechterschap tusschen Frank rijk en Nederland, met betrekking tot de grensscheiding in Guyana, voorgoed heeft aangenomen. Voor het examen van tweede-klerk bij het departement van Marine hebben zich 57 ad- spiranten aangemeld voor twee plaatsen, en voor gelijke betrekking bij het pensioen-en weduwen fonds 68 kandidaten voor 3 vacaturen. De Wraak van een Christen, Episode uit den tijd der Frcmsche revolutie, Naar het Franseh van Jusx Girard. 4) Zoo, zoo, Mijnheerriep M. Couriet ver bitterd uit, gij voegt den spot, ik zoude haast zeggen de beleediging bij de ongehoorzaam heid. Ik ga dadelijk proces-verbaal opmaken en uwe herberg laten ontruimen. Gij,vergist u geheel in mijn woorden, hernam de herbergier met de grootste kalmte, er steekt noch ironie, noch beleediging in. De lieden, die hier zijn vereenigd, mannen, vrouwen en kinderen zijn, zooals gij weet, afkomstig uit het graafschap Moutbéliard, een protestantsch land zij zijn in dien gods dienst geboren en opgevoed, en daar er hier geen protestantsche kerk, noch leeraar is, hebben zij mijn huis uitgekozen om er zich des Zondags te vereenigen en te zatnen hunne godsdienstoefeningen te houden. De gezangen, die gij daar zooeven hebt gehoord, en die gij voor dronkemansliedjes Hieldt, wa ren Fransche lofzangen en psalmen, die men Het jongste manifest geeft het Centrum aanleiding om den wensch te uiten, dat de heer Tindal, na zoo herhaaldelijk het Neder- landsche volk te hebben opgeroepen, dit in kennis stelle met het gedetailleerde plan van onze verdediging, dat hij gereed heeft ge maakt, maar in zijne portefeuille verborgen houdt. »Tot heden," zegt het blad, »heeft in deze vergaderingen gewoon is te zingen. Op dit oogenblikj^l het gezang opgehou den, omdat een^^fcilerlingen, bij atvve- bun eenige blad- zijden uit den futiel voorleest. Indien gij wilt overtuigen, Mijnheer, voegde Toustainlj erbij, dat ik de waarheid spreek, kunt gij de zaal, waar de vergadering gehouden wordt, binnentreden." Terwijl hij deze woorden zeide, wierp luj de deur die met deze zaal in verbinding stond, wagenwijd open en M. de gerechts dienaar bemerkte personen, die m stille overpeinzing luisterdjtt, of schenen te luis teren naar iemai^^Bfcj|ü >liet z)lo' maar dien hij eenige^^^^^n Franschen bijbel hoorde De arme een dergelijke door verbluft waar de vergi^^^^^^^^^Bc'en> te treden om de deu.^^^^^^K.8'e0P<md, van hem geen drink"^^^^^^^^^^^®lt oogenbhk bij u bevinden, maar gij overtreedt niette min de wetten van het koninkrijk, die op zeer strenge straffen de vergaderingen dei- Protestanten verbieden." Maar Mijnheer, weet gij dan met dat die "wetten in onbruik geraakt zijn, vooral in dit land, dat sedert kort weer uur Frank rijk is gekomen, en geheel is omgeven door protestantsche landen Bovendien, op die voorwaarde heelt de directeur der smeltery zijn werklieden aangeworven, en zoo gij als overheidspersoon iels hebt aan te merken op de onwettigheid dezer vereemg ogen, dan moet gij u tot he n, en niet tot mij richten. Meester Couriet dacht er geen oogenbhk aan om met den directeur der fabriek te onderhandelen, een trotsch, heei schzachtig man die, ofschoon een gewoon burgerman netje honderdmaal ontoegankelijker en las tiger' was dan de graaf-zelf, wiens pachter hij slechts was. Van een anderen kant, kende de schrijver voldoende den geest des üjds en de bestaande strekking der publieke meening om te begrijpen, dat hij met groote voorzichtigheid moest handelen, bij gebreke waarvan men weldra zou gaan schreeuwen over onverdraagzaamheid en geloofsvervol ging Hij besloot dus M. de pastoor en de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2