No.i 13e Jaarg. Vrijdag 3 October 1890. algemeen overzicht. V E R 8C HUN T 1) A G E E 1J K 8. Bureau: Boterstraat, E 39. CHE Prijs van «lit lflitd: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er conrant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 ySts/'L no. 124..') iiiiHHhTOliiaiiiiiiiiiiiiiiuiun Prijs der Advertentie»: Van 1—6 regels fil Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. f 0.60 0.10 billijke AMERIKA. I)e Amerikaansche tariefwet heeft haar beslag gekregen. In navolging der Kamer heeft de Senaat de voorstellen van den heer Mac Kinley aangenomen in den vorm, daarin zij door de gemengde commissie zijn gebracht. De aanneming geschiedde met 33 legen 27 stemmen. Zooals men weet, treedt he nieuwe wet reeds G dezer in werking. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger meldt, dat de Engelsch- hian Thomson te Witu bij vergissing de Duit sche vlag heeft ingehaald, waarvoor hij door den gouverneur gestraft is. Deze en de Engelscbe eonsul-generaal te Zanzibar hebben over bet feit hun leedwezen uitgesproken en de hhi'-tsche consul-generaal heeft de zaak hier mede als geëindigd beschouwd. De feestelijke bijeenkomst, die Dinsdag avond op zeven plaatsen te Berlijn door kerklieden zijn gehouden en tot laat in den hacht werden voortgezet, zijn onder zang, toespraak en toosten op de helden der so cialistische partij, dood onschuldig afgeloo- pen. Debel, Liebknecht en anderen hebben er het woord gevoei'd de lokalen waren met roode vanen en roode bloemen versierd zelf« (ie kelners moesten roode rozen op de horst dragen. De politie heeft zich in geen van die lokalen vertoond en is op straat als gewoonlijk slechts dan opgetreden, wanneer et' een te groot gedrang heerschte. De afgevaardigde Bebel verklaarde eer- gisteien in de door hem gehouden lijkrede °P de socialistenwet, dat er geen werkzamer, geen meer afdoend wapen bestaat om aan he sociaal-democratie de overwinning te ver ghaffen dan het algemeen stemrecht, dat haar r°eds bij de verkiezingen voor den rijksdag 2°ozeer gediend heeft. Het socialistische program eischt het algemeen stemrecht van a"e onderdanen, van den twintigjarigen leef tijd at, ten behoeve van alle verkiezingen e" stemmingen in staat en gemeente. Ge- afrende de twaalfjarige werking der socia- hstenwet werden 892 volwassen personen (°nder welke 504 huisvaders met 973 kinde- ren) uitgezet, 315 veieenigingen ontbonden, ^168 bladen vlugschriften en boeken onder drukt, en gezamenlijk 731 jaren, 2 maanden «n 8 dagen vooiloopige en definitieve gevan genisstraf door socialistische aangeklaagden ondergaan. Het Molksblatt maakte gisteren het offici al programma der Duitsche socialistische kerklieden-partij bekend. Het is gesplitst m drie afdeelingen. De eerste handelt over algemeene punten, te zamen zich hierin concentreerende dat arbeid de bron van allen rijkdom moet zijn, derhalve staat en maatschappij in dien zin moeten worden hervormd. In de tweede worden in zes punten de grondslagen voor den nieuwen staat aangegeven. De derde bevat in acht punten eene omschrijving van de hervorming der tegenwoordige maatschappij. Bij verge lijking met het vroegere program bevat het werkelijk niets nieuws (dan alleen ditdat de partij in de eerste plaats werkzaam zal zijn binnen het nationaal kader, maar zich het internationaal karakter der werklieden beweging bewust en daarom vast besloten is, het tot waarheid te maken. De Germania wijst op het vruchtelooze der nu afgeloopen wet. De socialistenwet, zegt het blad, heeft tot verzekering der openbare orde en voornamelijk tot verzeke ring der personen ter wier gunste men ze hoofdzakelijk invoerde, niets bijgedragen zij heeft niet kunnen verhinderen, dat het do zijn soc.-dem. afgevaardigden tegelijk met j het aantal socialistische kiezers nagenoeg j verdrievoudigd is. De regen en niet de so cialistenwet heeft den duivelschen aanslag op het Niederwald verhinderd de uitbreiding der sociaal-democratie op het platteland is door de wet niet tegengehouden, maar daar entegen verheugde het socialisme zich onder de werking der wet in "CWi eensgezindheid, tucht, kracht en grootheid, waarop het niet j zoo spoedig meer zal kunnen wijzem Natuur lijk verheugt de Germania zich dan ook over het vallen der wet. Het Cefvïyum heeft dan ook trouwens nooit fpgehouden ze te bestrijden, er op wijzendyf dat het socialis me een zedelijke kwaal is, die slechts door zedelijke middelen kan gdnezen worden. Te Keulen zal een vergadering der Cen trumpartij gehouden worden, waarin zal wor den beraadslaagd over een adres aan den Rijks dag ter opheffing der beruchte Jezuietenwet. Ook in andere steden van hefj^Rijnland zullen vergaderingen tot dat doel worden be legd. ENGELAND. Telegrammen uit Nieuw Guinea.te Hart lepool ontvangen, melden dat de kustbewo ners aldaar den Engelschen schoener Isabel geplunderd en in den grond geboord heb- hebben, na de bemanning te hebben ver moord. De 'Times behelst een artikel over heN Armenische vraagstuk, waarin betoogd wordt, dat de berichten over de Armenische onlus ten en de verdrukking der Christenon, groo- tendeels berusten op verzinsels, die, zoo al niet te Londen dan zeker door Armeniërs te Constantinopel in de wereld worden gebracht De Times schijnt hiermede voornamelijk te beoogen, een steek onder water te geven aan de Daily News. Volgens de Times is de internationale con ferentie te Napels, in zake de afbakening van de Italiaansche en Engelscbe invloeds kringen aan de Roode Zee, vooralsnog onbe slist gebleven, vooral wat Kassala betreft. Lord Dufferin heeft te Londen nieuwe instruc tion aangevraagd. OOSTENRIJK -HONGARIJE. De verwachte samenkomst der keizers van Duitschland en Oostenrijk heeft gisteren plaats gehad. Keizer Wilhelm is gisteren ochtend te 9 uur aan het rijk versierde sta tion van den Noorderspoorweg te Weenen aangekomen, waar keizer Frans Jozef in Pruisische generaalsuniform zijnen hoogen gast opwachtte. De begroeting was kort maar hartelijk de beide keizers omhelsden elkaar, waarna de voorstelling van eenige personen volgde. Keizer Wilhelm, in de Oostenrijksche huzarenuniform gekleed, liep lanars de gelederen der eerewacht, welke O O hem de militaire eerbewijzen bracht. De keizers reden daarop in een met vier paarden bespannen en een voorrijder voor afgegaan open rijtuig door de met vlaggen, bloemen, wapenborden, bewimpelde masten, enz. rijk versierde Paterstrasse en Ring stras- se. In deze laatste straat stonden op kor ten atstaud van elkander twintig triomlbo- gen, wat een inderdaad grootsehen indruk maakte. Overal waren de tribunes met menschen gevuld, die de keizers met geest drift toejuichten. D» muziekkorpsen speel den bij het voorbijrijden het Pruisische volks lied. De stoet wei*d geopend door het rijtuig, waarin de beide keizers gezeten waren, en daarachter volgden zes rijtuigen, met twee paarden, waarin de aartshertogen Albrecht, Wilhelm, Reinier en het gevolg zaten. De burgemeester^ reed in het stedelijke gala rijtuig. De stoet reed langzaam door de ver sierde straten en, onder het voortdurend gejuich van het tallooze publiek, naar den Hof burg. Nadat de beide keizers op den Hofburg waren aangekomen, bracht keiaer 1' rans Jo zef een kort bezoek aan den Duitschen kei zer, die daarna zich naar de aartshertogen begaf. Een weinig later bracht Wilhekn II een bezoek aan de Duitsche ambassade. Hij betuigde zijne levendige voldoening over d« luisterrijke ontvangst, hem te Weenen ten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1