FEU 1LLF1 ON. n 1 N TN K N L A N 1). ])c Wraak van een Christen, deel gevallen. Vervolgens begaf hij zich naar de Capucijnerkerk, waar hij een krans legde op de lijkkist van kroonprins Rudolf en geruimen tijd biddende en weenende in de grafkapel bleet. Nadat de Duitsche kei zer ook nog een bezoek aan graaf Kalnoky had gebracht, keerde hij naar den Hofburg terugdaarna vertrok hij onmiddellijk naar Schönbrunn, waar hij gisteren-middag het middagmaal zou gebruiken, om daarna te vertrekken naar hei terrein der jacht, bij Muerzsteg, waar een groote drijtjacht zal worden gehouden, die drie dagen zal duren. ZWITSERLAND. In den Bondsraad zijn gisteren de beraad slagingen over het gebeurde in Tessino voort gezet. De president der Republiek beval ge matigdheid aan. Hij verklaarde eene herziening der kieswet noodzakelijk. De conservatieven in Tessino zullen allen tegen de herziening van de grondwet stem men. Wordt de herziening aangenomen, dan zal de Bondsraad de kieswet van 1880 intrekken en de verkiezing van een consti- tueerenden raad uitschrijven. Bij afstemming komt de conservatieve regeering weder op het kussen. Schiedam, 2 October 1890. De Toestand van den Koning. In een artikel over den toestand van den Koning zegt Ds Tijd o. a. het volgende: »'t Is een feit, dat sinds geruimen tijd zeer ongunst'ge geruchten loopen omtrent den lichamelijken en geestestoestand van onzen geeerbiedigden Koning, en dat de zeer schaar- sche, over het algemeen vrij gunstig klinkende berichten, welke langs offtcieuzen weg nu en dan ter kennis van het publiek worden ge bracht, bij de meeste Nederlanders geen geloof vinden. Het bezoek van den heer Tindal op Het Loo heeft deze hoogst belangrijke zaak op nieuw in de dagbladpers ter sprake ge bracht, en opmerkelijk mag het genoemd worden, dat op eenmaal de officieuze be richten zooveel minder geruststellend klinken." Hoedanig is de toestand, waarin de Koning gedurende de laatste weken en maanden lichamelijk verkeert? gaat de Tijd voort Is de Koning werkelijk nog in staat behoor lijk kennis te nemen van de stukken, die hem door zijne omgeving worden voorgelegd en zijn onderteekening behoeven? Ziehier vra gen op welke het Nederlandsche volk recht heeft een antwoord te ontvangen en waarom trent het thans in volkomen onzekerheid ver- Episode uit den tijd der Fransche revolutie, 7) Naar het Fransch van Just Girard. Op reis naar Bern, ontmoette hij een jong, Fransch heertje, die voor zijn pleizier en zijne kennis op reis was.- Remi vertelde hem zijne avonturende jonge heer luisterde met be langstelling en bood hem aan om zijn bediende te worden. Dit postje had wel weinig aan trekkelijkheid voor een jongmensch, die bovenal zijn vrijheid lief heeft, maar hij was niet in omstandigheden die hem kieskeurig konden maken; hij nam het aanbod dus aan. Zijn meester, graat B was een dweep zieke bewonderaar van J. J. Rousseau, zooals er destijds onder de hoogere klasse der maat schappij velen waren. In deze school voltooi de Remi Toustain zijne opvoeding, waarvan- hij de beginselen in zijn rondzwervend leven had opgedaan. Hij las, gedurende zijn ver blijf bij den graaf, alle werken van den phi- losoof van Genève en andere wijsgeeren van keert. Immers, reeds sinds jaren had het Neder landsche volk niet meer het voorrecht den Koning te zien van algemeene bekendheid daarbij is, dat alle persoonlijke aanraking j tusschen den Koning en zijn grondwettige j raadsgevers heeft opgehouden, en dat slechts een zeer kleine kring van personen, welke zich stipte stilzwijgendheid tot plicht schijnt te rekenen, door eigen aanschouwing van den toestand des Konings kan zijn ingelicht. Wat niettemin uitlekt, is alles behalve geruststel lend. In deze omstandigheden achten wij het hoogst wenschelijk, dat aan alle geheim zinnigheid een einde kome, en dat èn door de Regeering èn door 's Konings omgeving een stilzwijgen worde verbroken, dat op den duur toch niet is vol te houden." Het Dagblad voor Nederland heeft reeds getracht door het zenden van een correspon dent naar Het Loo iets meer dan het gewone publiek te vernemen. De correspondent kwam door eene samenkomst met 's Koning par ticulieren secretaris en adjudant, graaf Du Monceau, tot de ervaring dat deze wel in lichtingen zou kunnen geven, maar dat hij zich-zelf het zwijgen had opgelegd. De personen to Apeldoorn, die wèl spreken, zijn het volgens den correspondent er over eens, dat Z. M. niet in staat is de regeering waar te nemen. Dezelfde geruchten en ook nog wel andere - kan men te Amsterdam en 's-Hage vernemen. De Tijd meent dan ook, dat elke redelijke aanleiding uit den weg behoort te worden geruimd, die zou kunnen leiden tot het vermoeden, dat voor het Nederland sche volk zaken en toestanden worden ver borgen gehouden, welke het recht heeft te weten en waarbij hooge belangen betrokken zijn. De vrouw, die op Dinsdag den 30 Septem ber 1890, des avonds, in den manufactuur winkel van den heer Thijssen op de Markt alhier, groen damast heeft gekocht, wordt verzocht zich aan te melden bij den com missaris van politie. Door den vrij hevigen storm, die heden nacht woedde, is het water in de haven zoo gestegen, dat de Hoofdstraat overstroomd werd en in den vroegen ochtend ongeveer een voet water tegen de huizen stond. Den 20n Sept. 11.4?rle weleerw. pater J. Dor- tants S. R. met del'rins Willem III te Para maribo en den 25n te Demarara aangekomen. Den 22 Sept. is daarop de weleerw. pa ter A. Bekkers S. R. met de Prins Maurits dien tijd, en ont?mg dikwjjls van zijn mees ter zelt zeer leiAzame ophelderingen over deze werken. Na Zwitserlandte hebben doorreisd, en Genève en Ferney als bedevaartplaatsen te hebben bezocht, ging de graaf naar Parijs terug. Daar verrfflm Remi Toustain de tijding van den dood zijn vaders, en hij verliet zijn meester om het kleine aandeel van zijn vader lijk erfd^. (wanl zij waren met hun vieren kinderen) te gaan ontvangen. Toen de goederen verdeeld waren, bedroeg zijn aandeel ruim acht duizend vijf honderd livresdit was een aardig fortuintje. Zijn oudste broeder sloeg hem voor, zich met hem te verbidden om te zamen den handel van hun vader voort te zetten maar Remi dacht er anders overhij weigerde. Zijn broeder telde, hem toen zijn aandeel in klinkende munt voor, behalve vijfhonderd francs schuld vorderingen, te ontvangen van personen, die zeer goed in staat waren te betalen, in de •Omstreken van Montbéliard en het land van Auvrigny. Remi nam de schuldvorderingen aan als klin kende munt, ea maakte aanstonds toebereid selen om deze te gaan innen. Een der hoogste van Suriname vertrokken, zoodat hij om streeks de helft dezer maand hier te lande kan verwacht worden. De staatscommissie voor de kustverdedi ging is gisteren weder te 's-Gravenhage bij eengekomen, na eenigen tijd niet vergaderd te hebben. De commissie voor de arbeiders-enquête is gisteren-voormiddag in volle vergadering- in het gebouw van het departement van jus titie bijeengekomen tot hervatting van hare werkzaamheden. Van den consul der Nederlanden te Djed- dah is per telegram te Batavia het bericht ontvangen, dat op den 13n Augustus jl. de stoomer Gelderland met 768 pelgrims van Gedza via Oleh-leh naar Padang is vertrok ken, en dat te Djeddah en Mekka de cholera heerscht. De directeur van O. E. en N. heeft naar aanleiding daarvan den gouverneurs van Atjeh en Sumatra's Westkust per telegraaf hiervan mededeeling gedaan en hun verzocht de quarantaine-maatregelen op dat schip in toepassing te brengen. Deli-Ct - Tindalisme - vóór Tindal! Velen zullen wel verondersteld hebben, dat de indeeën van den heer Tindal over de weerloosheid van ons land nieuwe waren. De heer Haffmans brengt echter in zijn Venl. Wkbl. in herinnering, datreeds in 1881 door een bekenden zonderling, den heer H. C. Van der Wijck, die destijds de Tweede Kamer voortdurend bombardeerde met adressen, waarvan niemand notitie nam, in allen deele hetzelfde beweerd werd, dat nu onder den naam van »Tindalisme" algemeen opspraak wekt. RN.) Naar wij vernemen, is nu reeds van 400 oud-leerlingen van het instituut St.-Louis te Oudenbosch de kennisgeving ontvangen, dat zij het feest der onthulling van het voor Vader Vincentius z. g. opgerichte monument, op den 8u dezer-, zullen bijwonen. (T.) Nadat sedert eenige dagen de orde te Wassenaar niet meer is verstoord, is de maatregel ingetrokken, welke bepaalde, dat dagelijks eenige beambten van de Rijksveld- wacht van Den Haag zich naar die gemeente egaven. De toestand van den persoon, die tijden- het optreden van de politie bij een der rust verstoringen werd gewond, is verbeterd. rekeningen was een pachter in Blagny schul dig. Toen hij deze ging ontvangen, maakte hij kennis met de dochter van dien pachter. Zij beviel hem zeer goedhij vroeg haar ten huwelijk, en de goede man meende geen enkele reden te hebben om zijne dochter te weigeren aan een mijnheer, die mooie klee deren droeg, een goed voorziene beurs had en bovendien zoo netjes kon praten. Na het huwelijk stelde de schoonvader zijn schoonzoon voor, zich met hem te verbinden en te zamen zijne boerderij te be sturen; maar Toustain had even weinig zin in den landbouw als in den handel hij durfde echter niet openlijk te weigeren, en zeide, dat hij over het voorstel zou na denken. Hij bleef intusschen zoolang op de boerderij, deed den geheelen dag niets dan jagen, en 's avonds bracht hij een flinken voorraad wildbraad meewant de streek was daarvan goed voorzien en Toustain was een handig schutter. Maar de boschwach ters bemerkten weldra, welke schade de nieuw gekomene in de bosschen aanrichtte. Uit achting voor den schoonvader van Tous tain maakten zij geen proces-verbaal tegen hem op, rr.aar zij waarschuwden den goeden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2