ie ECSEL Bmnenlandsclie Berichten. Ingezonden. behoorende bij de van 5 en 6 OCT. 1890. Vervolg.) Blijkens de thans in druk verschenen ge meente-begrooting voor 1891 bedragen de ontvangsten en uitgaven eene gelijke som van f415.997.01^. De post van onvoorziene uitgaven, die tevens strekt om de begrooting te doen sluiten, is groot f8840/18. De post van f 206.000, die in de begroo ting voor 1890 voorkwam voor «kosten we gens het maken van de werken der water- verversching en andere buitengewone werken," is thans voor «memorie" uitgetrokken, tot dat de middelen zullen zijn aangewezen tot be strijding van rente en aflossing van de voor die werken aan te gane geldleening. In de memorie van toelichting op dien post wordt er op gewezen, dat hierin tot dusver niet is geslaagd, daar de minister bezwaar maakte, zoowel de ingediende nieuwe belasting als de gewijzigde bestaande belasting aan Z. M. den Koning ter goedkeuring voor te dragen. Zoodra echter door het herzien der belas tingen, in verband met de door de regee ring voorgenomen wijziging van het gemeente belastingstelsel, de bovengenoemde middelen zullen kunnen worden aangewezen, zullen ook de voorgezegde werken noodigegelden, door eene andere regularisatie aan de begroo ting kunnen worden toegevoegd. Door een Staatscommissie wordt een on derzoek ingesteld omtrent de maatschappe lijke toestanden der arbeiders, de verhoudin gen tusschen arbeiders en werkgevers en arbeiders in verschi'lende bedrijven en den toestand van fabrieken en werkplaatsen, met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. De commissie zal thans een aan vang maken met haar onderzoek ten aanzien van de openbare middelen van vervoer en in het bijzonder van spoorwegen. Allen, die over hiermede verband houdende toestanden «uit eigen ervaring" inlichtingen meenen te kunnen geven, wordt verzocht uiterlijk Za terdag II October 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het adres Staatscommissie van Arbeids-enquete, 's Gravenhag'e, hun namen en woonplaatsen mede te deelen, met be knopte opgave van de onderwerpen, waar omtrent zij de commissie meenen te kunnen inlichten. (St.-Ct.) Behoudens enkele uitzonderingen heeft het geheele (tijnspoorwegpersoneel besloten tot den dienst van den Staatsspoorweg over te gaan, aangezien de vroeger aangeboden po- sitiën thans aanmerkelijk zijn verbeterd. Men verwacht, dat ook nu eindelijkin den financieelen toestand van het Staatsspoor- wegpersoneel eene verandering ten goede zal worden gebracht. De doorluchtige primaat van Afrika heeft een brief naar Het Loo gezonden, gericht aan H. M. de Koningin, wie hij verzoekt, het ingesloten schrijven aan haren vorstelijken gemaal te doen toekomen door de onschuldi ge handjes van beider kind, daar 't het lot geldt der bewoners van een geheel werelddeel, voornamelijk van de vrouwen en kinderen. Het schrijven aan den Koning is een smeek- schiift, dat het den edelen vorst van een zoo was, te herstellen. Maar hij was rijp voor den hemel. Hij had den goeden strijd des Heeren gestr^*^.d heeft hem beloond. De gezaglJ^HJ^n den Prins Maurits, gevolgd doc^pvoornaamste officieren, den heer J. B. Vital, Consul van Holland, de onderda nen van verschillende Hollandsche koloniën, de Leden van de Kamer van Fabrieken, den Bur gemeester, de geestelijken der parochie, de Broeders der Christelijke scholen, de geeste lijke dames van den «Heiligen Jozef van Cluny," achtten het hun plicht den eerwaar den overledene al de eer te bewijzen die men aan zijne priestelijke waardigheid was verschuldigd, en in deze droevige omstandig heid de afwezige familie te vervangen. De overblijfselen van den geliefden en diep be treurden vader Vincent Jansen rusten in het parochiale kerkhof, naast die van andere missionarissen, die evenals hij waren geroe pen om hun leven te offeren voor de groote zaak van God en der zielen. R. L P. P. A. Monsanto. De heer Mr. A. Van Weel, notaris te Oud- Beierland, is eergisteren in den ouderdom van 71 jaar overleden. De heer Van Weel had sedert 3 Juli 1849 onafgebroken zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Naar wij vernemen, was het lid der Twee de Kamer, de heer dr. Schaepman, sedert eenige dagen ongesteld, doch is hij thans weder aan de beterende hand, zoodat giste ren eenige vrienden bij hem konden worden toegelaten. (R_) edelmoedig Rijk als Nederland, hetwelk zoo veel voor Afrika gedaan heeft, moge behagen, te bevelen, dat zijne regeering zonder uitstel de op het anti-slavernij-congres te Brussel aangenomen akte mede onderteekene. In naam der christelijke eer, voor het geluk van's Ko- nings kind, smeekt kardinaal Lavigerie dat daardoor de afschaffing der slavernij worde tot stand gebracht, hetgeen nog slechts van Nederland afhangt. (Msb.j In de Amigoe di Curacao, weekblad voor de Curacaosche eilanden van 13 Sept. 11., lezen wij, als ingezonden, in de Fransche taal, het volgende Eene treurige plechtigheid vereenigde op den 6en Augustus in de parochie-kerk de autoriteiten en inwoners der stad Jacmel. Het Hollandsche stoomschip Prins Maurits, dat dezen morgen op de reede teruggeko men was, bracht het lijk aan van een eer- biedwaardigen priester van Curacao, die eenige uren na liet vertrek van het stoom schip op zee was overleden. Als een man van een bewonderenswaar dig heiligen levenswandel, vaD een toewij ding boven alles verheven, laat de eerw, heer Vincent J. A. M. Jansen in de harten van hen die hem gekend hebben diepe droef heid achter. Als pastoor van de parochie Willebrordo" heeft hij letterlijk het woord van onzen Heer Jezus Christus volbracht Bonus pastor animarn suam dat pro ovibus suis. De goede herder geeft zijn leven voor zijne schapen. De heilige en wakkere missionaris heeft zijn leven, zijn fortuin ten offer gebracht, de zoetheid van het familieleven opgeofferd, om de Blijde Boodschap van Jezus Christus aan de bewoners van Willebrordo te verkondigen. Zijne nagedachtenis zaj^ieuwig voortduren, want het is die van eetfrechtvaardige. De eerw. vader begaf zich naar Europa om zijne gezondheid, die door het waken en de ver moeienissen der heilige zending geschokt Naar men verneemt bestaat het plan om nog in den loop dezer maand bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal «de Stedenwet" aan de orde te stellen. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand September 11. 558.489 reizigers met eene opbrengst van f 42.437.28 tegen 532.701 reizigers met eene opbrengst van f39.781.81 in dezelfde maand van 1889. Het reizigersvervoer in de vorige maanden be droeg 4.046.952 met f 302.894.94 brengst van eene opbrengst van tegen 4.119.442 met eene op- f307.299.30 in dezelfde maan den van het vorige jaar. Het totaal over 1890 wijst aan een cijfer van 4.605.441 reizigers met eene opbrengst van f345.332.22 tegen 4.652.143 reizigers me+ een opbrengst van f347.081.11 over 1889. Niet de Kamper beurtman is op de Zui derzee vergaan, zooals uit een kort bericht onjuist is afgeleid, maar de b e u r t s c h i p p e r Kroeze is overboord geslagen en verdronken, zooals reeds een bericht van andere zijde ons gemeld had. (ZV. RQt.) Op de rivier bij Rotterdam isgisteren een geladen lichter door midden gebroken. Het is gelukt het schip bij de werf der reederij De Maas op het droge te zetten, waar nu de lading in kleine schepen wordt gelost. Gister-ochtend omstreeks half elf is in de Enschedesche katoenspinnerij, die sedert het jaar 1834 bestond en de oudste was in Twente, brand ontstaan, vermoedelijk door het heetloopen eener spinmachine op de der de verdieping. De spinnerij is geheel uit gebrand, maar de achter gelegen loodsen zijn gespaard gebleven daarentegen zijn diie blokken arbeiderswoningen in de nabijheid mede verbrand. De spinnerij is verzekerd op beurspolis voor f210,000 in gemeenschap met f45000 eigen risico. Zij was voor en kele weken pas voorzien van een nieuwe stoommachine en machinekamer, welke be houden zijn. Er waren in de 18000 spindels werkzaam 130 arbeiders, die tijdig de fabriek hebben kunnen verlaten en vermoedelijk wel werk kunnen krijgen te Gronau, waar nieuwe spinnerijen in aanbouw zijn. BRIELLE. Naar wij vernemen, zal van anti-liberale zijde voor het lidmaatschap dei- Provinciale Staten van Zuid-Holland (dis trict Brielle), kandidaat gesteld worden de heer L. Beijerinck, ontvanger van de regis tratie en domeinen alhier. (R. N.) De Maasoever. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van 2 September 1887, no. 2868, komt als ingezonden het volgende voor «Teneinde verdere afschuiving te voorko men, heeft dezer dagen aan de oostzijde van onze haven eene uitbakening plaats gehad voor eene schoeiing of kade, welke voor het einde van het jaar 1890 gereed moet zijn. Indien dit tot stand wordt gebracht, dan verliest de gemeente mettertijd aan die zijde den oever, nl. zoodra de normaallijn ten dienste voor den waterweg naar zee vol tooid zal zijn. Waarom heeft men de haven van de waterleiding niet circa 40 meter verder in de rivier gebracht, en van daar een strekdam in de richting van het Ooster havenhoofd aangelegd, dan kon door aan plemping en aanwas veel grond gewonnen worden, en de gemeente behield den oever. Moge de geschiedenis van de plaat aan het Westerhavenhoofd tot voorbeeld strek ken." Sedert bovenstaand werd gepubliceerd, mnmcemin»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5