13e Ja; arg. Dinsdag 7 October 1890. No. 3803. VERS C H IJ N T D A GEE IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itiad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverteutiën: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. De sultan van Zanzibar, die aanvankelijk voor den afstand zijner souvereine rechten op de vastelandkust tegenover zijn eiland zulke hooge eischen aan Duitschland stelde, heeft zich onder Engeland's pressie eindelijk laten vinden tot eene schikking, waarbij onder dagteekening van 30 Sept. de aan hem door Duitschland te bepalen vergoeding is bepaald op 4 millioen mark. De British South-African-Company heeft zonder de ratificatie der Anglo-Portugeesche conventie af te wachten, een groot deel van Masjona-land bezet. Nog bevindt zich de expeditie op 140 Eng. mijlen afstands van de hoofdplaats Hampdenberg, maar reeds zijn goede verkeerswegen aangelegd en heelt het hoofd van den Barotse-stam 200.000 Q Eng. mijlen, dus meer dan de oppervlakte van Frankrijk, aan de Compagnie afgestaan. Over het geheel zijn de Engelschen door de in woners van Masjona-land zeer goed ontvangen, omdat deze zich nu beveiligd achten tegen de oorlogzuchtige Matabelen, wier gebied tusschen Masjona-land en de Transvaal gelegen is. Behalve deze expeditie naar Masjona- land heeft de Compagnie nog eene tweede expeditie uitgezonden door Khama-land naar het Ngami-meer, in welks omtrek mede hier en daar versterkte handelstations of obser vatieposten zullen gevestigd worden, om de karavaanwegen te beveiligen. Naar de Duitsche consul-generaal te Zanzibar meldt, is uitliet verhoor van Meuschel gebleken, dat de sultan van "Witu, Hunzel en de zijner, naar Witu heeft laten brengen, omdat zij niet hadden voldaan aan des Sultan's eisch dat zij, alvorens hun de vergunning zou worden verleend om zich te vestigen, een schrijven zonden overleggen van den Engelschen consul to Lamu, maar integendeel onmiddellijk be gonnen waren met het werk voor de vestiging. J wee dagen daarna werden de Duitschers, die trachtten zich met geweld te bevrijden, deels in, deels buiten de stad, om het leven gebracht. Meuschel kan niet zeggen wie er begonnen is met het gebruiken van wapenen. Toppau, dien de Sultan ontboden had, kwam eerst na afloop van het bloedbad. Met den koning van Dahomey heelt Frank rijk thans vrede gesloten. De blokkade is opge heven. Door den admiraal Cuverville is eene overeenkomst onderteekend, bij welke bedon gen wordt dat net bezit van Cotonon en het protectoraat over Porto-Novo voortaan geëer biedigd zullen worden. ENGELAND. Het zal tot geene werkstaking van de werk lieden der Londensche gasfabriek komen, in gevolge de krachtige maatregelen der Regee ring, die reeds '1000 man troepen gereed hield, om bij de eerste manifestatie naar Woolwich te trekken. De handelwijze der Regeering wordt door de liberalen intimidatie genoemd en zou Zaterdag in het Parlement een discussie uitlokken over de vraag of de Regeering bevoegd is met de militaire macht eene werkstaking te bezweren. Castioni, beschuldigd van den staatsraad Rossi, tijdens de onlusten te Bellinzona, te hebben doodgeschoten, werd krachtens eene aanvrage tot uitlevering in zijn eigen domi cilie te Chelsea, bij Londen, waar hij se dert vele jaren de beeldhouwerij uitoefent, door twee deteetives Vrijdag-avond gearres teerd. Veertien dagen geleden reeds werd het bevel tot inhechteni.Riming uitgevaar digd, maar het kon tot dusver niet ten uit voer worden gelegd, omdat Castioni zich schuil hield. Gisteren-avond drongen de detectives zijne woning binnen. Castioni's dochter zeide, dat haar vader niet thuis was, en zij zijne verblijfplaats niet kende. De detectives vonden den beklaagde in een tuinhuis, omringd door Zwitsersche geestge- nooten, die aanvankelijk schenen zich te willen verzetten, doch Castioni ging zonder tegenstand te bieden mede. In zijne slaap kamer vonen de detectives honderden scherpe geweer- en pistoolpatronen van het systeem Minialsook een groote hoeveelheid bus kruit. De politierechter verdaagde de zaak acht dagen, maar weigerde Castioni's vrij lating tegen borgstelling. De verdediger zeide de uitlevering te zullen bestrijden, om dat de door Castioni gepleegde daad een po litiek misdrijf is. Met betrekking tot de te Napels gevoer de onderhandelingen over de grenzen van het koloniaal gebied in Afrika, meldt de Popoio Romano, dat Italië, het hooge ge wicht van Kassala voor Engeland erkennen de vooral als een der hoekpunten van den strategischen driehoek Khartoem- Kassala-Soeakim volkomen bereid is, die stad aan de Engelschen te laten, mits deze haar dan ook werkelijk terstond bezetten en van daar uit, het voortdringen-der Der- wisschen beletten: zoo niet, dan is Italië verplicht, zelf tot het bezetten van Kassala over te gaan, teneiade zijn pas veroverd# bezittingen in Abyssinië niet aan overrom peling bloot te stellen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Naar aanleiding van het naamfeest van kei zer Frans Jozef, heeft keizer Wilhelm bij het diner te Mürzsteg Vrijdag in warme bewoor dingen gedronken op den keizer van Oos tenrijk. De Oostenrijksche minister-president ont ving de vorige week in tegenwoordigheid des ministers van Koophandel, markies Von Bacquehem, eene deputatie van 15000 nood lijdende paarlemoerwerkers, die tengevolge van de Amerikaansche Mackinley-wet zijn broodeloos geworden, evenals weldra ook 40.000 knoopendraaiers in Neder-Oostenrijk Bohemen en Moravië buiten alle werk en dus ook buiten brood zullen zijn. De depu tatie verzocht der Regeering, dat ten spoedig ste een handelstractaat met de Vereenigde Staten zal gesloten worden, öf dat door den invloed der Oostenrijksche consuls, in het Oosten en in Australië nieuwe debouches voor de knoopen- en paarlemoer-industrie gezocht zullen worden, of dat anders op den uitvoer een premie gesteld worde, welke tegen het Amerikaansche tarief opweegt, terwijl voor het uiterste geval om geldelijke ondersteuning gevraagd werd. De Minister verklaarde zich zeer begaan met het lot der bedoelde arbeiders, maar zeide onmogelijk represaille-maatregelen te kunnen nemen, daar de Vereenigde Staten nauwelijks jaarlijks voor 180.000 dollar in voeren, terwijl Oostenrijk derwaarts voor meer dan 10 millioen dollars placht te zenden. Gaarne echter zou hij aan president Harrison om eenige begunstiging verzoeken, waartoe de Mackinley-wet de gelegenheid openlaat ook had hij reeds aan de consuls last gege ven om al het mogelijke te doen tot het aanknoopen of althans begunstigen van nieuwe handelsverbindingen in knoopen en verdere paarlemoer-artikelen. Prevatim voegde hij er later bij, dat hij in arristocratische krin gen zou werkzaam zijn, om paarlemoer-arti kelen tot een algemeen mode-sieraad te doen worden voor dames. In het Huis van afgevaardigden te Pesth zal eene interpellatie komen betreffende de afwijzing van Hongaarsche vrijwilligers bij het examen van reserve-officier wegens onvoldoende kennis van de Duitsche taal, door welke afwijzing de betrokkenen een tweede jaar moeten dienen. PORTUGAL. De republikeinsche agitatie in Portugal duurt nog steeds voort. In den nacht van Zaterdag op Zondag hield het repubhkeinsch- revolutionair comité der hoofdstad eene vei- gadering, welke acht uren achtereen duurde en waarin het huis van Braganza een som- mair proces werd aangedaan. Nalangduiige beraadslagingen werden de volgende resolu- NIEUWE SCHIEDA COURANT. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124Ï)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1