Kerknieuws. Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. '^handeling de interpellatie-Cremer over den oorlogstoestand in Floresde overeenkomst etreffende de reparatiewerf te Tandjong- "ok en de aanvulling van de Middelenwet Va'i 1890. Volgens het Dagblad v. Z.-Il. is het be- 'ieht van de N. R. Ct. omtrent den kom- 'fiandant van Zr. Ms. zeemacht in Indië be- z'jden de waarheid. Behalve voor het perso- neel heelt de kommandant der zeemacht in Jost-Indiniets te maken met den minister Van marine. Hij staat onder de bevelen van e" Gouverneur-Generaal, die ook het hoofd 115 van de Land- en Zeemacht in Indië. Naar het Vad. verneemt, zal de heer Frits misen, leeraar aan de Academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhage, worden belast met bet geven van onderwijs in het teekenen aan P'inses Wilhelmina. De iV. Rott. Ct. noemde onlangs Z.E. den Ordinaal Lavigerie een Barnum en heet Gians generaal Booth, het hoofd van het »Leger der Ileils" een veldheer in vollen ernst, Nv'ens strategie bewonderd wordt door de 'uarmen van het krijgsvak, door een Wolse- ley, óók een generaal en allicht minder be kwaam dan Booth, dien hij het grootste of- Sftnisatiegenie van onzen tijd genoemd heeft" verder seen merkwaardig inensch, die z°nder ander zichtbaar oogmerk dan de her vorming zijner medemenschen, er in geslaagd ls eene wonderbaarlijke en vernuftige, wer kelijk grootsche organisatie in het leven te '°epen, welke bestemd schijnt in eene toe komst, die niet ver aan ons afligt, nog om- v'angrijker omwenteling te bewerken, dan reeds achter ons zijn." Alle goden kan het "beralisme aanbidden behalve den waren G°d. Zuidli De heer J. Simons te's-Gravenhage oppert het Sociaal Weekblad het denkbeeld, °m het sparen nog meer te bevorderen dan 'bt reeds geschiedt en wel door het verkrijg- aur stellen van spaarbons tot verschillende edragen als van 5, 10, 25, 50 cent, f 'l en f2i. Sigaren-winkeliers, boekverkoopers enz. z°uden zulke bons in voorraad nemen, als ZlJ '1 a li pCt. korting bekomen en trach- l'U' er zooveel mogelijk van aan den man te rengen. Het bedrag der bons zou later °P de boekjes kunnen worden ingeschre ven. be 's-Gravenhage heeft zich een consor- Uum gevormd, dat zich ten doel stelt, de groote 'let geld niet ontvangen had, dat vader Pla- art mij overzond. e reis werd dus ondernomen een droe- i.'jU en noodlottige reis, die onder verschrik- ehjke omstandigheden ten einde werd ge- 'achthet is waar, als het ongeluk iemand euinaal geti'offen heeft, vervolgt het hem °nder ophouden, totdat hij bezwijkt. Mijne vrouw werd op reis onwel, en nau- ehjks waren wij op het kasteel Blenheim 'uugekomen, nauwelijks had zij den tijd öehad hare moeder te omhelzen, of zij werd (l°0r barenssmarten overvallen. Na drie j.agen van vreeselijk lijden bracht zij een !"d ter wereld, dat slechts zoo lang leefde s noodig was om het H. Dsopsel te ont ogen. Zij zeiven overleefde slechts en- m e uren de geboorte en den dood van haar 'vind De hertog hield hier op, overstelpt door P aandoening, welke deze herinnering bij I b.m opwekte. Lenige oogenblikken bleef J, z'lten, met het gelaat in zijn zakdoek 'borgen en het hoofd op de linkerhand nif'!"UnCb He toehoorders verbraken de stilte zü ,,e" eerbiedigden die aandoening, welke too i bee'Jen. Eindelijk verbrak de pas- 1 het eerst het stilzwijgen, terwijl hij op 1 buitenplaats «Zorgvliet", aan den ouden Scheveningschen weg, van de Groother togin van Saxen-Weimar-Eisenach aan te koopen en die terreinen te exploiteeren op de wijze van de sPalmengarten", te Frank fort a'M. De verwenlijking van dit plan zou voor Scheveningen en Den Haag van groot belang wezen, en iedereen zal wenschen, dat de overschoone dreven van Oats' geliefkoosd buitenverblijf, thans als een heiligdom aan liet, publiek oog onttrokken, weldra toegan kelijk zullen gesteld worden. Men spreekt van een koopsom van 7 ton gouds, waarvan de Groothertogin een gedeelte in de onderneming zou laten. 's Konings toestand blijft onveranderd. Déze ofücieele mededeeling geeft aan de Haagsche Ct. de volgende opmerking in de pen Maar dat wordt ernstig. Want wij schrij ven heden 10 October, en op Woensdag den 15n moeten de 38 mi Hoen aan de Ned. Rhijn- spoorweg-Maatscliappij worden uitbetaald, waarvoor, om ze beschikbaar te kunnen stellen, een Koninklijk besluit noodig is. Is dat er den 15n niet, dan kan de N. R. S. Maatschappij niet voldaan worden. En wat dan? Er zou misschien wel iets op te vinden zijn. De N. R. S. Maatschappij zou bv. zeker wel uitstel tot 15 Januari willen geven, om dat zij dan vrij zou zijn van het betalen van de f 95,000 legesgelden, die zij bij afdoening van de koopsom in 1890 zou hebben te be talen. Maar dit zou een al te groote te leurstelling vóór de Tlepartements-ambtenaren baren. Doch zonder een dergelijke schadeloos stelling zal de maatschappij wel geen genoe gen nemen met uitstel van betaling. Als er vóór Woensdag niet in den toe stand is voorzien, zal er dus misschien voor den Staat niets anders overblijven dan surséance van betaling bij den HoogenRaad aan te vragen, na door de N. R. S. Maat schappij bij deurwaardersexploit te zijn ge sommeerd tot voldoening van de som van 38 millioen gulden N. Ct. met de kosten, sprekende de deurwaarder met Z. Exc. den heer Minister van Financiën, Godin de Beau fort, in persoon. Het stoffelijk overschot van den heer H. L. Enthoven (van de «Pletterij") te s' Gra- verihage, werd gisteren plechtig ter aarde besteld. De ongeveer 800 werklieden hadden zich langs den weg geschaard, waar de stoet ernstigen en deelnemenden toon zeide «Tot nog toe waren wij onbekend met het wreede verlies dat u heeft geleden, mijnheer indien onze genegenheid uw smart eenigszins kan lenigen, gij weet dat ze u verzekerd is. Wij zullen onze gebeden daarbij voegen, dat is de eenige troost in de diepe smart, waar mede God soms diegenen beproeft, die hem toebehooren. «Heb dank, mijnheer pastoor, heb dank, mijn waarde vrienden, hernam de hertog, terwijl hij het hoofd weder langzaam ophief, en zijn gelaat, dat met heete tranen bedekt was, ontblootte, ach, jal vervolgde hij, ik heb uw genegenheid en uwe gebeden wel noodig, want er is misschien niemand, die zoo door het ongeluk werd getroffen als ik maar ik ben nog niet aan het eind mijner ellende. Ik was, nauwelijks twee of drie jaar geleden, een der machtigste heeren van Frankrijk, hertog en pair van het konink rijk, luitenant-generaal van het leger des konings, landvoogd der provincie slechts de prinsen van den bloede stonden boven mij. Vereenigd met een jeugdige, beminnelijke gade, die door de Koningin zoo zeer werd beschermd, dacht ik mij verzekerd van eene toekomst, nog schitterender dan het tegen- passeerde. De rouwwagen droeg in een groo- ten voorraad bloemen en kransen de bewij zen van sympathie en deelneming van fami lie, vrienden en bekenden van den overleden industrieel. Een bloemstuk, uit twee palm takken met een rad van violen als medaillon en daarover rozen, twee gekruiste voorha mers, waarvan een met rouwkrip omwonden, was een zinnebeeldige hulde van het admi nistratief en technisch personeel. Op de kist prijkten de ridderkruizen en verdere eeretee- kenen, die de overledene gerechtigd was te dragen. PERNIS. Het «Leger des Heils" zal wegens onvoldoende belangstelling het optreden alhier moeten staken. De bijeenkomsten worden in het gunstigste geval door een tiental personen bezocht. (R. N.) Z. D. Hw. mgr. P. Ley ten, bisschop van Breda, heeft Zondag 11. in de kathedrale kerk te Breda tot Priester gewijd de weleerw. heeren P. Hopmans en J. van den Brink, beiden van het seminarie Hoeven. Tot pastoor in de parochie van O. L. Vrouw, te 's-Gravenhage, is benoemd de weleerw. pater G. J. A. Philippens S. J., ter vervanging van den weleerw. pater P. Maas, die om gezondheidsredenen overplaatsing heeft verzocht en benoemd is tot kapelaan te Rotterdam. De rechtbank te Zutten heeft zekeren H. R., uit Deventer, die in den loop van dit jaar in een grafkelder van de famillie Y. v. d. C., te Vaasren, heeft ingebroken en toen dooi de politie werd aangehouden, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en f '10 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis. Zekere milicien L., van het le regiment infanterie te Leeuwarden, die, onlangs van verlof terugkeerende, in den spoortrein al lerlei voor den Koning kwetsende liedjes zong en deswege door eenige burgers werd aangeklaagd, is door den krijgsraad te Leeu warden, wegens opzettelijke beleediging van den Koning, veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Het lijk der vrouw, die vóór eenige weken omgekomen is bij het ongeluk met de Ka- woordigeik zag mij-zelven weder geboren in een kroost, dat ik rijkdommen, grootheid en waardigheden zou nalaten. En ziedaar in weinig tijds al die vooruitzichten, al dien luister in rook opgegaan, en om de maat der ongelukken vol te maken, verlies ik de zoete gezellin mijns levens, die mij in mijne be kommernissen als een weldoende engel ter zijde stond. En nu ziet gij mij dolend, voort vluchtig in het land mijner vaderen, genood zaakt mij te verbergen als een misdadiger, in ellendige kleeding gehuld, om de graf stede mijner voorouders te komen bezoeken gij ziet mij, de machtige van gisteren, heden gebannen, ter dood veroordeeld, zonder schuilplaats, zonder fortuin, genoodzaakt mijn vrijheid en mijn leven in de waagschaal te stellen om mijn kind weder te z.en en te beproeven eenige brokstukken van het erf deel dat ik voor hem had bestemd, terug te bekomen. Zijn dit nu rampen genoeg Zijn dit vernederingen genoeg O, mijn God mijn God 1 wanneer zal Uwe hand ophou den zoo loodzwaar op mij te drukken Wat heb ik gedaan om zulke wreede straffen te verdienen En opnieuw zweeg hij, daar zijn stem in de tranen verstikte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3