I'ie Jaarg. Donderdag 16 October 1890. No. 3811. VERS CHJJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van (lit Kind: v°or Schiedam per 3 maanden 1.50 F ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van tien inhoud dezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) BELGIE. bi geheel België zullen Zondag aanst. de ^orkiezingen voor de gemeenteraden plaats 'ebben. Overal maakt men zich tot den strijd gereed. De Katholieken zullen op de 'neeste plaatsen den strijd tegen de libérale Semeentebesturen aanbinden. Te Brussel ('aa'entegen zullen zij zich onthouden, wijl daar de kamp met de liberaal-rad icaal-socia- 'stische combinatie geen hoop op succes biedt. Integenstelling met Brussel is te Eent de tweespalt in het liberale kamp vol komen geworden. De kandidaten der Msso- c'ation libérale verkregen twee derden der bommen, maar de Cercle Progressiste is 1111 besloten een afzonderlijke partij te vor ken, bij het heropenen der lessen van de vrije Universiteit te Brussel had eergisteren een Zeer onstuimig debat plaats. Nadat de bur gmeester Buis, als voorzitter van den Raad van Beheer, den lof had verkondigd van het degens hoogen leeftijd uittredend lid Schoor, Werd professor Philipsen tot rector magnifi es aangewezen; maar aanstonds verhief zich elk een oorverdoovend geschreeuw van »weg met (}e Joden", dat Buis de politie te '"'p riep en deze weldra met de studenten slaags was en heel wat moeite had om de zaal te doen ontruimen, terwjl de vergade- rillg gesloten werd. DUITSCHLAND. bi het socialisten-congres te Halle brach- ten gisteren-namiddag de Fransche afge vaardigden Jules Guesdes en Ferroul den groet °Ver van het congres te Rijssel en van de ®°cialisten inde Fransche Kamer. Liebknecht betuigde daarvoor dank. Er waren gisteren 310 afgevaardigden aan wezig. Singer bepleitte de werkzaamheid der Parlementaire fractie in en buiten het Par lement. Vollmar verlangde eene uitbreiding Vlln het recht van coalitie, het opheffen van sh'afarbeid en van elke bedreiging der ar- beidgevers tegenover de arbeiders bij de Uitoefening van hunne wettelijke rechten. ischer (uit Londen) stelde voor, dat de Werkzaamheid der parlementaire fractie over- fiengebracht worde met de te St. Gallen genomen besluiten. Ten slotte werd Fi- scher s voorstel met algemeene, Vollrna^s foorstel met twee stemmen tegen aangeno men. Nadat het plan tot een groot huldelijk der uitsche steden aan Moltke op 26 dezer, in en vorm van een gezamelijk adres, op zwa- ''o leden van de zijde der commissie was afgestuit, heeft thans de opperburgemeester van Berlijn de zaak in handen genomen. Reeds hebben zich 766 steden tot deelne ming aangemeld. De opperburgemeester heeft gisteren de burgemeesters van alle Duitsche steden met meer dan 50,000 inwo ners tot eene voorbereidende vergadering naar Berlijn genoodigd. FRANKRIJK. De ministerraad is gisteren onder voorzit terschap van den president der republiek ver gaderd geweest. De beraadslagingen liepen voornamelijk over het douane-tarief, waarin men de noodige wijzigingen wil brengen om daardoor het tekort op de begrooting te dekken. De minister van financiën, de heer Rou- vier, deelde mede, dat hij door de commissie voor de staatsbegrooting gehoord zou worden, en voornemens was die commissie de mid delen te doen kennen, door welke hij het tekort van fr. 19 millioen denkt te dekken. In de eerste plaats raamt hij de inkomsten 6 millioen hooger, tengevolge der rechten op rijst en melasse, waar de begrootings-com- missie geen rekening mede hield. Ten tweede denkt de minister vijf millioen te bezuinigen op het krediet dat aangevraagd moet worden in verband met de nieuwe staatsleening. Ten derde denkt hij 12 millioen te trekken uit speciale rechten op pharmaceutische en hygië nische middelen en op toiletzaken. Na de ophelderingen, door den minister Rouvier gegeven, heeft de commissie voor de begrooting eene motie aangenomen, de hoop uitsprekende dat het ontoereikende der mid delen gedekt zal kunnen worden door nieuwe bezuinigingen. De commissie verklaarde zich bereid om aan de regeering hare medewer king te verleenen. Men voorziet, dat het financieele jaar 1890 een bedrag van 50 millioen boven de raming zal opleveren. ITALIË. De prefect van Napels, die op 4 Oct. zich met geweld toegang verschafte tot de afge sloten ruimten van het klooster Snor Ursola aldaar, heeft drie dagen later, gelijk thans blijkt, nog een tweeden inval gedaan, name lijk in het klooster der Clarissen van de zoogenaamde Trenlrate (33.) Een Capucijner pater, biechtvader der Zusters, wees den prefect af, doch bood aan bij den aartsbisschop verlof te gaan vragen om hem toe te laten. De prefect verklaarde echter zoolang niet te kunnen wachten. De pater wenschte bij proces-verbaal geconsta teerd te zien, dat hij niet dan voor geweld week, waarop de prefect verklaarde, ook zonder protocol ten allen tijde gaarne te zul- len getuigen, dat inderdaad de pater alleen voor overmacht gezwicht had. Daarop werd de deur geopend en moesten de Zusters zich ontdoen van haar sluiers. Ook werden de eetzaal en alle cellen doorzocht, waarna de prefect 100 lires voor de Zusters achterliet. Onder de gegeven omstandigheden was deze aalmoes als eene bespottingimmers zij maakt de schandelijke inbreuk niet goed, die men zich op de individueele vrijheid veroorloofd heeft, 't Behoeft nauwelijks ge zegd te worden, dat ook hier evenals bij de sepolte vive alles in de beste orde werd aangetroffen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van gisteren geseindIn dien de Porte niet toegeeft, zullen overmor gen de Grieksche kerken worden gesloten. Men gelooft echter, dat de Porte het niet zoo ver zal laten komen. In de te Berlijn verschijnende bladen wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Armeniërs en Drusen te Selencia in Syrië des nachts een gedeelte der kazerne aldaar in Je lucht deden springen, waarbij 40 Turk- sche soldaten gedood werden. Tevens over vielen zij de openbare gebouwen, vermoorden den gouverneur, beroofden de kas en bevrijd den uit de gevangenis de Drusen, die wegens den opstand in de Libanon gevangen waren genomen. Volgens de Daily Neivs ontving de Porte ongunstig nieuws uit Armenië. Een nieuw komplot tegen de Christenen zou er te Erze- roem ontdekt zijn. PORTUGAL. Het gerucht liep gisteren te Lissabon, dat een der Engelsche kanonneerbooten, die bij de monding der Zambesi zijn aangekomen, bij het manoevreeren een der Portugeesche kanonneerbooten heeft aangevaren, waardoor deze is gezonken. Dit gerucht veroorzaakte groote opschudding. Ook in de provinciën neemt de opwinding toe tengevolge van het opstoomen van Engel sche kanonneerbooten op de Zambesi. Voor het ministerie te Lissabon hadden gisteren nieuwe volksbetoogingen plaats. De toestand is zeer dreigend en zelfs van dien aard, dat gisteren bericht werd, dat het nauwelijks samengestelde nieuwe ministerie reeds zijn ontslag genomen had, een bericht dat zeker nog alle bevestiging vereischt. ROME. Kardinaal Lavigerie heeft eene particuliere audiëntie gehad bij Z. H. den Paus om dezen rapport uit te brengen over de resultaten van het anti-slavernij-con- Prijs der Advertentie» Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1