13e Jaarg. Donderdag 23 October 1890. No. 3817. V E 11S O II IJ N T D A G E EU K S. Bureau: Baterstraat, E 39. ALGEMEEN 0VEKZICHT. BINNENLAND. HIEDAMSCH B*rljs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Jen inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124?) 1 II' 'I IliHi Prijs der Advertent iëii f 0.60 »0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Van 16 regels Elk gewone regel meer. BELGIE. Blijkens den tot dusver bekend geworden uitslag der verkiezingen hebben in de kleinere gemeenten de liberalen in 14, de Katholieken in 46 gemeenten zetels gewonnen. Van de herstemmingen, die te Namen inbegrepen, was de uitslag van 16 voor de Katholieken, van 11 voor de liberalen gunstig. Uit bovenstaand Reuter-bericht blijkt, dat de Katholieken over 't algemeen in de klei nere gemeenten, de liberalen in de groote steden gewonnen hebben. Te Brussel zijn natuurlijk de independente kandidaten ge vallen voor de liberaal-radicaal-socialistische combinatieHerstemming onder de geavan ceerde partijen moet plaats hebben over de socialistische kandidaturen, waaromtrent zij het niet geheel eens waren. Te Antwerpen werden, zooals te verwachten was, de con servatieven geslagen, doch zij behaalden 3/7 van het totale stemmencijferde socialisten bleken nog niet 1/50 van bet kiezerskorps te vormen. Te Mechelen daarentegen be haalden de Katholieken de overwinning; evenzoo te Brugge. Te Luik en te Leuven overwonnen de liberalen; te Tuinhouten te Kortrijk de Katholieken. In de hoofdsteden der Waalsche provincie Henegouwen behiel den de liberalen de overhand, maar in het vroegere geheel liberale Dinant zijn door de Katholieken reeds twee zetels vermeesterd en moet herstemming voor vier zetels plaats hebben evenzoo hebbende liberalen te Namen slechts drie aftredende leden kunnen herkie zen, en zullen do Katholieken hun Zondag 9 zetels betwisten. Van katholieke zijde wordt vooral over twee onbillijkheden in de kieswet geklaagd 10 de vrijstelling der ambtenaren van het capaciteitsexamen der bekwaamheidskiezers en 2o de verplichting der geestelijken om te gaan stemmen in hun geboorteplaats, terwijl de officieren mogen stemmen in hun garni zoensplaats. Aanst. Zondag zullen nog tal van herstemmingen moeten plaats hebben. DUITSCHLAND. 13e Reiclisanzeiger bevat een koninklijk besluit, waarbij de Pruisische Landdag den 12n November aanst. bijeengeroepen wordt. Officieel wordt medegedeeld, dat de Re geering zich reeds sedert weken bezig houdt met een onderzoek naar den toestand der woningen en den daarmede in verband staanden aanbouw te Berlijn. Intusschen heeft de minister geweigerd voor het bouwen van 4000 goedkoope arbeiderswoningen in de voor stad Lichtenberg, eene hypothecaire leening van staatswege te sluiten, aangezien hij meent, dat er te Berlijn genoeg kapitaal en bereid vaardigheid ten algemeenen nutte voorhan den is, om zonder staatshulp door particu lieren in den woningnood afdoende en tegen eene matige rente te voorzien. De rijkskanselier Von Caprivi gaat binnen veertien dagen op reis, om den Italiaanschen minister Crispi te ontmoeten. ENGELAND. Engeland erkent de Braziliaansche repu bliek. Dientengevolge heeft de admiraliteit aan de Britsche oorlogsschepen in de Zuid- Amerikaansche wateren bevel gezonden, om de Braziliaansche vlag te salueeren. Bij eenen maaltijd in de korenbeurs te Edinburg sprak Gladstone over den arbeid en de misslagen van het tegenwoordige Par lement, over buitenlandsche aangelegenbeden en over de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. De arbeiderskwestie, zeide hij, ver keert in eenen toestand van spanning en gaat voor alles. Hij laakte de Iersche poli tiek der regeering. De Times verneemt, dat de nieuw opge richte vereeniging van reeders en scheeps eigenaars in beginsel heeft besloten, alle Britsche koopvaardijschepen tijdelijk stil te doen liggen en alzoo de nationale scheep vaart te verlammen, als een middel om een eind te maken aan de onverdraaglijke ver drukking van de zijde der nieuwe dokwer kers en matrozen-vereenigingen. De Times keurt dit paardenmiddel goed als zijnde eene noodzakelijk geworden maatregel van tegen weer. De Chronicle verneemt, dat Osman Digma bezig is met Kassala te versterken en vol gens de geruchten voornemens zou zijn zich tot koning te doen krooneu en tevens te trachten, van Italië en Egypte zijne erken ning als zoodanig te verkrijgen door den Mahdi te bevechten en den handel van Soe dan te heropenen. Volgens bericht uit Soeakim aan de Ti mes zijn de Arabieren begonnen met stroop tochten te houden, en hebben zij op een-dezer tochten een paar honderd schapen buit ge maakt. FRANKRIJK. De graaf van Parijs, wien eergisteren te New- York door zijne vroegere wapenbroeders van het leger van de Potomac een feestmaal is aangeboden, heeft bij die gelegenheid eene rede gehouden, waarvan de telegraaf de volgende zinsneden heeft overgebracht De monarchie in Frankrijk is en blijft, in weerwil der revolutie van de vorige eeuw, de eenige traditioneele en tevens nationale staatsvorm, gelijk de republiek in Amerika. Daarom Mijne Heeren moet gij, die republikei nen zijt in den ruimsten en edelsten zin van het woord, die bezield zijt met gevoelens van trouw en toewijding aan de oude Ameri- kaansche constitutie, welke uwe eer is, be grijpen dat in Frankrijk zulke gevoelens niet bestaan kunnen ten aanzien der republiek, die er een nieuwe regeeringsvorm is. Gij zult evenzeer begrijpen, dat een groot aantal Franschen trouw blijven aan de over leveringen van een roemrijk verleden, en dat zij liet als een vaderlandslievenden plicht beschouwen, al hun verstand en hunne geestkracht aan te wenden, om het herstel der monarchie mogelijk te maken. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van gisteren geseindDe conservatieven willen de staatsraden Bonza- nico, Gionella en Soldati kiezen als leden der gemengde regeering in Tessino. Soldati zou in Respini's plaats regeeringspresident moeten worden. De liberalen, die slechts twee staatsraden verkrijgen, zijn ontevreden en dreigen met eene nieuwe omwenteling. Schiedam, 22 October 1890. Dc Toestand des Konings. In den toestand des Konings, welke tame lijk stationnair bleef gedurende de laatste dagen, is eenige, hoewel geringe, beterschap te bespeuren. Het gebruik van voedsel, boe weinig ook, neemt eenigszins toe, en de krachten nemen niet af. (Nws.) De Staatscourant van gisteren bericht om trent den toestand van den Koning het vol gende De toestand van Zijne Majesteit den Ko ning is sedert het laatste bericht bijna de zelfde gebleven. Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meerdere belangstelling in Hoogstdeszelfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Voorts bevat zij de mededeeling, dat de Raad van ministers, samengesteld uit de hoofden der ministerieele departementen, van oordeel, dat Zijne Majesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen gezien het advies van den Raad van State van den 18den October 1890; en gelet op de artikelen 38 en 39 van de grondwet; heeft goedgevonden en verstaan de Staten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1