No. 3818. V E R S C H IJ iN T D A G 111 1,1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN 0VKHZICHT. Prijs van «lit Blad: Voor Schiedam per 3 maande/'1.50 Franco per post, door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau tien inhoud tlerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124.} Prijs der Advertent iën Van 1(3 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. 0.60 »0.J0 billijke DUITSCHLAND. De Duitsclie rijkskanselier Von Caprivi zal door koning Humbert teMonza ontvangen wor den, waar hij eene bijeenkomst zal hebben niet den minister Crispi. Te Dortmund en te Dusseldorf zijn Zon dag talrijk bezochte vergaderingen van Ka tholieken gehouden tot aansluiting bij het petionnement om terugkeer der Jezuïeten en aanverwante congregatiën. In eerstge noemde stad, waar ruim 2500 personen, on der presidium van den gewezen mijn-asses- sor Tilmann, in de groote zaal van Ivühn vergaderd waren, haalde dr. Birkhof, die als eerste spreker optrad, een reeks van onverdachte getuigen aan ten gunste van de Jezuïeten, als den protestantschen schrijver Burkhardt, keizerin Catharina II, de Czaren Paul I en Alexander I, Fredeiik II van Prui sen, Ferdinand VII van Spanje, Talleyrand en Montalembert, zelf prins Bismarck, welke laatste indertijd verklaard heeft, dat hij de Jezuïeten boven de vrijmetselaars verkoos. Na hem sprak de proost Losers, die evenals de vorige redenaar levendige instemming vond. Te Dusseldorf spraken de heeren Kiese], Krüsemann, Eickholt en Biesenbach, en daar, zoowel als te Dortmund, werden maatregelen genomen voor het inzamelen Van handteekeningen op de Keulsche peti tie. Ook te Paderborn zal eerstdaags een soortgelijke vergadering gehouden worden. Maandag hielden de besturen der katholieke vereenigingen aldaar reeds een voorbereiden de bijeenkomst. De Duitsche rijkscommissaris Wissmann Zou zich heden-ochtend naar Varzin begeven en aanstaanden Zaterdag naar Berlijn terug- keeren. Op 27 dezer verlaat hij de hoofdstad Voor goed. ENGELAND. In den eergisteren gehouden ministerraad is de bijeenroeping van het parlement be paald tegen 25 November. Naar de Times mededeelt, wordt de juist heid van het bericht nopens de plannen van 'le reeders in twijfel getrokken. Vanwege he vereeniging der matrozen wordt het als een proeiballon beschreven. Engeland schijnt den Mahdi voor te willen ZlJn, want gisteren reeds vertrok de bekende Kfrika-reiziger Samuel Baker naar het Zwarte M, erelddeel om de zaken eens te gaan opne men en eens te zien of het oogenblik nog rilet is gekomen, om Karthoem en Kassala te bezetten. Maandag door de censuur werd toege- FRANKRIJK. De president der republiek heeft een be sluit geteekend, waarbij de raad der admi raliteit wordt opgeheven en vervangen door 3 inspecteurs-generaal van de marine. Naar verzekerd wordt, is het rapport van den heer Pelletan over de begrooting vervat in een zoodanigen geest, dat de commissie aarzelt zich te vereenigen met de conclusiën. De Boulangistische patriot Derouléde, op wien, naar men weet, Fransche Kamer de past, omdat hij Reinach een »slaaf van alle regeeringen" noemde, is door genoemden redacteur Reinach op een duel gedaagd, dat eergisteren reeds heeft plaats gehad en zonder bloedvergieten, is afgeloopen. Marcial Jacob, die op den Bastilledag (14 Juli) op president Carnot schoot, is wegens zwakke geestvermogens van alle vervolging ontslagen en zal vermoedelijk naar een krank zinnigengesticht gaan. Te Tourcoing en te Roubaix zijn reeds eenige fabrieken gesloten tengevolge van de Amerikaansche Mac-Kinley-wet. ITALIË. De Osservatore Romano maakt het pro gram openbaar der Italiaansche Katholieken. »Dit program, zegt het blad, is eenvoudig en klaar, omdat het zich laat samenvatten in de volgende wenschenle liet herstel van den Paus, geëischt door zijne waardig heid, zijn gezag, zijn vrijheid en onafhanke lijkheid 2e. aan deze voorwaarde kan alleen worden voldaan door een burgerlijke feitelijke souvereiniteit3e. deze feitelijke souvereini- teit kan niet bestaan voor dat de Paus een eigen grondgebied, een eigen volk en een eigen gouvernement zal bezitten 4e. aari het oordeel van den Paus, den eenige wettigen en bevoegden rechter in wat noodig en nuttig is voor de Kerk en hare vrijheid, moeten worden onderworpen, hoe de aard en de uitgestrektheid dezer souvereiniteit dient te zijn5e de burgerlijke souvereini teit des Pausen moet in overeenstemming worden gebracht en gecombineerd met een definitieve, politieke en organieke regeling van Italië, welke strookt met zijn nationalen aanleg, zijn historisch verleden, zijn ligging, zijn internationale, economische en linancieele voorwaarden 6e de nationale vertegenwoordi ging moet worden hervormd, opdat zij de wet tige vertegenwoordiging worde van alle maat schappelijke klassen 7e. de zedelijke poli tieke vrijheden moeten in overeenstemming worden gebracht met den eerbied voor den godsdienst van bijna de geheele bevolking en met de politieke nationale instellingen en de internationale betrekkingen tot andere regeeringen en natiën 8e. een belastingstel sel moet worden ingevoerd, dat op billijke wijze alle bezit en allen publieken rijk dom treft9e. aan de provinciën en de gemeenten moet de grootst moge lijke vrijheid in eigen kring (autonomie) worden gelaten, zonder dat daardoor de ban den worden verbroken, welke deze bijzondei e lichamen moeten verbinden aan het centrale gouvernement10e. de natie en de regeering moeten goede en hartelijke betrekkingen onderhouden met alle andere mogendheden van Europa, opdat zij niet alleen komen te staan, maar politiek vrij blijven en onaf hankelijk van allen en in alles." OOSTENRIJK—HONGARIJE. In den Oostenrijkschen Landdag eischten eergisteren de afgevaardigden Schreider c. s. in eene interpellatie de inbeslagneming van den Weener tram en drongen met het oog op eventueele rustverstoringen of spoedige afdoening aan. De meerderheid achte dit echter niet noodig. Daarop werd door den afgevaardigde Fusz c. s. in eene interpellatie verlangd, dat de tram onder staatsbeheer zal komen. Intusschen meldt een telegrafisch bericht uit Weenen, dat de werkstaking van het trampersoneel geëindigd is. Alle pogingen der Ilongaarsche regeering, om van het Vaticaan te verkrijgen, dat het de oppositie der bisschoppen tegen de wet op de gemengde huwelijken zou afkeuren, zijn gefaald. Rome gaat zelfs nog verder dan eenige bisschoppen en heeft niet alleen het afteveren van doopbewijzen aan Prote- stantsche geestelijken, maar zelfs aan de bur gerlijke overheid verboden. ZWITSERLAND. De vertegenwoordigers van den Bondsraad hebben gisteren met een internationaal syn dicaat eene overeenkomst geteekend betref fende den aankoop door Zwitserland van d» aandeelen van den Jura-Simplon spoorweg. Daarvoor zal eene leening worden uitgege ven van 69.330.000 fr. De heer Respini, die eerlang als staats president in Tessino zal aftreden, heeft te kennen gegeven, dat hij het conservatieve volk van Tessino niet zal verlaten, maar het met raad en daad zal bijstaan in de moei lijke dagen, die het te doorworstelen zal hebben. Daarom zal hij als volksvertegen woordiger zijn zetel in den Grooten Raad weder innemen. Respini's schrijven heeft niet alleen in de conservatieve maar ook in de gematigd libe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1