Bli dit Nuner bekoort m Bpeisel. 13e Jaarg. Zondag 26 en Maandag 27 October 1890. No. 3820. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. De Toekomst van Nederland. Het is voorzeker voor ieder, die den loop der gebeurtenissen in ons dierbaar Vaderland aandachtig nagaat, geen vraag, of er in den laatsten tijd aan den politieken horizon ook dreigende teekenen zijn waar te nemen, die °ns met zorg voor de toekomst vervullen, beginnen wij van boven af, dan is het vooral de toestand des Konings, die ons met vrees r°or de komende dingen vervult. De toestand daarin Z. M. onze geëerbiedigde Koning zich bevindt, is van dien aard, dat de vrees niet ongegrond is, dat Hij ons eerstdaags, wel licht spoediger dan wij hopen en verwachten, zal ontvallen. De Erfgename van den Troon ls een Kind, eene Vrouw, die vooreerst zelf n,et de teugels van het bewind zal kunnen roeren, en als zij die eenmaal zal aanvaar den, zeker in vele moeilijke gevallen meer bracht zal behoeven dan de vrouwelijke Sekse pleegt te bieden. Het valt dus niet te °ntkennen, dat wij een ongewonen toestand tf-gemoet gaan, een toestand zooals Neder - 'and in deze eeuw nog niet heeft doorleefd. En de vraag mag gesteld worden, welke houding men in het binnen- en buitenland ^genover dien nieuwen toestand zal aanne men. Zal de tijd van het regentschap en der Vrouwelijke regeering in Nederland kalm rerloopen, en niet, zooals hij in vele landen pleegt te zyn, een tijdvak worden van be roering en een periode van den strijd der hartstochten, die elkander den voorrang bij tien Troon en den invloed op Haar, die dezen bekleedt, betwisten Maar vooral zal geen vreemde invloed zich in den nieuwen toe stand waarin Nederland gaat verkeeren, doen gelden Dit zijn gewis vragen, wier be antwoording, wat haren vollen omvang betreft, aan de toekomst is voorbehouden. Maar die 0ns niet zonder zorg laten. Zeker is het, '1^ al het beleid en de ervaring van bekwa me stuurlieden zullen noodig zijn, om het Schip van staat door de ongewone wateren van het regentschap en der vrouwelijke re geering in de veilige haven te brengen en ons b<ederlaudsch goed en bloed van alle «vreem- ('ef smetten" vrij te houden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. (Hijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud (Wer conrant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124..") l'rijs der Advertent iën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.!0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Pot die vreemde smetten" moeten voor- 2eker gerekend worden het invoeren van 'Wetten en gebruiken, die ons tot heden vreemd Waren. De wetten en gebruiken regelen zich gewis naar den aard van een volk en naar c'e gesteldheid van het land dat het bewoont. Vandaar dat het altijd een bedenkelijk feit is, wetten en gebruiken in te voeren, welke niet overeenkomen met den aard van het volk waar voor men ze bestemtze zullenin hetland-zelf geen wortel schieten, maar alleen den vreem deling een gewenscht voorwendsel bieden tot overheersching, op grond van eene vermeende verwantschap, die ze doen veronderstellen. Het is dus voor allen wien de onafhanke lijkheid van hun land lief is, zaak er voor te zorgen, dat het eigenaardig volkskarak ter behouden blijve en de wetten daarme de in overstemming zijn. Handelde onze be windslieden in dien zin, toen zij een wet voorstelden, die in het kader van onze volks- wetten en gebruiken zeker allerminst past toen ze de eerste schrede zetten op den weg van het militairisme, dat wellicht eene mi litaire natie, zooals de Duitsche, zich kan laten welgevallen, maar dat het minst strookt met den aard onzer nijvere en landbouwende be volking, die slechts naar het zwaard grijpt ter verdediging van eigen haard en eigen hof, maar niet om zich met krijgstrofeeën te tooien De beantwoording van die vraag laten wij aan het gezond ooi'deel on zer lezers over. Zeker is het, dat een be langrijk deel van het Nedeiiandsche volk zich reeds vrij duidelijk over de ontworpen legerwet heeft uitgesproken, en dat bij even- tueele invoering dier wet eene nadei'e ver klaring van het overig deel des volks niet zal uitblijven. Terecht mogen wij dan ook het voorstellen der ontworpen legerwet een bedenkelijk teeken des tijds noemen, dat ons voor de toekomst bezorgd maakt. Het in dienen dier ongehoorde wet lokte reeds een feit uit, dat wij in ons goede Nederland on mogelijk zouden achten, nl. dat de kiezers- vereenigingen een beslist oordeel uitspreken over het al of niet samenwerken van de Staten-Generaal met de Ministers des Ko nings. Dit is gewis een zeer ernslig feit, dat ons wijst op een dreigende wolk aan den politieken horizon, die ons met zorg en vrees voor de toekomst van Nederland vervult. Een ander bedenkelijk verschijnsel, dat ons voor de toekomst doet vreezen, is het toenemen der socialistische propagande in ons land. Het driest en onbeschaamd op treden der socialistische raddraaiers in open bare vergaderingen, in politieke bijeenkomsten en niet het minst op den openbaren weg, wijst ons op een bedenkelijken toestand, die wellicht door de zwakheid of toegevendheid der betrokken overheid in 't leven werd ge roepen. Waar gaat het heen met den eer bied voor het gezag als de socialistische agi tators in politieke bijeenkomsten of open bare vergaderingen maar alles mogen zeggen, wat hun voor den mond komt? Wat zullen de gevolgen zijn van het voortdurend onrust stoken eener schaamtelooze en bandelooze pers, waarvan een der minste organen zich zelfs verstout den naam van «Oproerkraaier" open lijk te voeren Ziet, ook dat zijn beden kelijke verschijnselen, dreigende wolken aan den politieken hemel van Nederland, die ons weinig goeds voor de toekomst voorspellen. Als wij alzoo letten op de teekenen des tijds, en in ons dierbaar Vaderland feiten zien plaats hebben, die men daar onmogelijk zou hebben geacht, dan worden wij terecht met zorg en vrees voor de toekomst vervuld doch laten zij ons niet te ver voerenwan hopen wij niet omtrent de toekomst van Ne derland. Het valt niet te ontkennen, dat bedenkelijke verschijnselen zich vertoonen maar het is niet minder waar, dat er bij het Nederlandsche volk, hoezeer ook op velerlei gebied verdeeld, toch ook vele goede eigen schappen zijn waar te nemen het regeerend stamhuis mag zich nog steeds in de warme genegenheid van het grootste deel des volks verheugen het meerendeel der natie is be reid de vrijheid en onafhankelijkheid des lands tot het uiterste te verdedigen en eerbied voor het gezag en gehoorzaamheid aan de wettige overheid zijn, Goddank, in Nederland nog geen ydele klanken. Deze waarheid doet ons vertrouwen dat, moge ook al de tijden moeielijk, de strijd zwaar zijn, Nederland er niet onder zal bezwijken. Ilij Die Neerland 's volk in bange oogenblikken steeds zoo zichtbaar nabij was, zal het ook in de komende ure des gevaars Zijne alvermogende hulp niet weigeren. God behoede en bescherme Ne derland AMERIKA. Blijkens berichten uit New-York wordt de wettigheid der Mac-Kinley-wet betwist door groote importeurs wegens fouten in de offi cieel aangekondigde wet. De minister van financiën Windom ver klaart echter, dat de wet van kracht is en de regeering hare bepalingen ten uitvoer zal brengen. ENGELAND. De politierechter te Londen besliste gis teren, dat de uitlevering van Castioni gerecht vaardigd zou zijn, dewijl zijn misdrijf niet van staatkundigen aard te beschouwen is en bovendien zonder provocatie gepleegd werd. Castioni heeft twee weken om van deze beslissing in appèl te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1