Openbare Moopim SPOELINGrMEEL, Binten en Delen, Brandhout en verder Houtwerk, BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Ondertrouwd '0 '^U'ÖI1JÖ> is voornemens op Donderdag 30 Octo ber 1890, des namiddags half drie uur voor het pand aan de Konijnenbuurt, wijk B, No. 97, te Schiedam, publiek t® verkoopen min of meer door brand en water beschadigd. Het MEEL is te zien op Woensdag 29 Oct. a- S-, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 5 UUr. J], Donderdag is te Cardiff eene voorloopige overeenkomst geteekend, krachtens welke de voornaamste dokmaatschappijen inZuid-Wales, alsmede de Taff-Vallei-spoorweg zich met elkander zullen samensmelten. Het geheele aandeelen-kapitaal van deze nieuwe combina tie zal twee millioen pd. st. beloopen. Davitt's orgaan gaat voort met onthullingen, waarin de regeering beschuldigd wordt van allerlei denkbeeldige samenzweringen waaronder eene tot vermoording van Gladstone te hebben uitgedacht, om de lersche nationale zaak in een hatelijk licht te stellen. Een dezer dagen verschenen boek. geti teld Diaries and Letters of Major Barttelot en uitgegeven door den broeder van den overledene, bevat zware beschuldigingen te gen Stanley, die met voorbedachten rade Barttelot met de zieken, zwakken en weer- spannigen te Yambuya achtergelaten en daar door het verder trekken onmogelijk gemaakt zou hebben. ITALIË. De Grootmeester der Italiaansche vrijmet selaars Lemmi heeft een circulaire aan de loges gezonden, waarin dezen wordt voorge schreven met alle middelen te werken aan de zegepraal der kandidaten, waarvan hun de namen binnenkort door het Groot-Oosten zullen worden bekend gemaakt. Deze kan didaturen zullen door de regeering gesteund worden. Het mag niet meer gebeuren, schrijft Lemmi, dat de vrijmetselarij in het Parlement zoo wordt aangevallen als m de laatste zitting is geschied, daar anders de voorgenomen hervormingen zouden gevaar loopen. Aan de Figaro wordt uit Lodi gemeld, dat de onderprefect, onder voorwendsel, dat het daar vergaderde Katholieken-congres eene openbare bijeenkomst is, den commissaris van politie met manschappen er heen zond. De voorzitter van het congres protesteerde, zond de politiebeambten weg en sloot de deuren der kerk, waar het congres verga derd is. De volgende bijeenkomsten van het congres hebben in het bisschoppelijk paleis plaats gehad. De redevoeringen van verschillende voorname sprekers vonden warme toejuiching. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat tal van geestelijken der Grieksch-Ortliodoxe Kerk verklaard hebben hun kerkelijke bevoegdheden te blijven uitoefenen ondanks het verbod van den patriark. Aan een Londensch syndicaat is door den Sultan van Turkije concessie verleend voor de vestiging eener handelsonderneming en den aanleg van spoorwegen in Palestina en in andere deelen van Aziatisch Turkije. Koning Karei van Rumenië heeft Dinsdag den eersten steen gelegd van een nieuwe spoorwegbrug over den Donau bij Tcherna- voda. De vorst zeide in zijn speech, dat deze brug de langste van Europa zou zijn en de kortste weg tot gemeenschap tusschen de Noordzee en de Zwarte zee; hierdoor kreeg het feit een bijzondere beteekenis in de ge schiedenis van ons werelddeel, terwijl daar mede het bewijs werd geleverd van de oeconomische kracht van Rumenië. Na den terugkeer van prins Ferdinand van Bulgarije te Sofia, hebben de vertegenwoor digers van Engeland, Oostenrijk, Italië, Grie kenland en Rumenië hun namen op het re gister van het paleis ingeschreven met hun officieele titels. PORTUGAL. Be Dia logenstraft het bericht omtrent een nieuw gevecht der Portugeesche troepen in Mozambique. Het opnieuw daarheen ge zonden oorlogsmaterieel, zegt het blad ver der, voldoet aan de militaire behoeften. Het bericht omtrent een nederlaag der Portugeezen aan de Shire wordt beschouwd als een sensatie-bericht, dat er op berekend is om in Portugal indruk te maken, en tot het goedkeuren der overeenkomst met En geland te dwingen. Het gerucht loopt, dat de Cortes weder terstond zullen worden bij eengeroepen, wanneer Engeland de onvoor waardelijke aanneming van het tractaat blijft eischen. Het verdrag moet namelijk voor 1 November worden geteekend. Lord Salisbury heeft herhaaldelijk gedreigd, dat hij tot geweldige maatregelen zal overgaan, wanneer de overeenkomst op ultimo October niet bekrachtigd is. De Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschap pij schijnt hierop al vast te rekenen en gaat doodbedaard voort den kring van haar ge bied in de richting van het betwiste Nyas- sa-land en de Zamlesi-oevers uit te breiden. RUSLAND. Uit Warschau wordt gemeld, dat drie honderd inwoners van het Russische district Nieszawa, aan de grenzen van West-Pruisen, die, naar Brazilië willende emigreeren, 's nachts de grens trachtten te overschrijden, door de Russische grenswachters aangehou den en met geweld belet werden te ontko men. De wachters maakten van hunne vuur wapenen gebruik, waardoor verscheidene personen gedood en eene vrouw zwaar ge wond werd. Schiedam, 25 October 1890. Voor het te stichten kerkje te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons Bureau ontvangen Totaal der vorige giften f 267.85 Ingevulde Prikicaarten Van W. B. 1 - 1.50 Bij dezen verzoeken wij beleefd, allen die nog prikkaarten onder hun berusting moch ten hebben, deze, hetzij geheel of gedeel telijk ingevuld, aan ons Bureau terug te bezorgen. Het luiden van de brandklok, kort nadat de stadsklokken het avonduur hadden aangekon digd, bracht gisteren-avond de geheele stad in beweging; immers sinds bijna twee jaren had de brandklok hare onheilspellende tonen niet doen hooren het laatst was zij geluid den 9 November 1888, toen een begin van brand was ontstaan aan het dak der Mel- chers' Aromatic Schnapps-distilleerderij, dat spoedig werd gebluschten de laatste groote uitslaande brand had plaats den 12 Maart 1888, toen de branderij van den heer A. P. Holterman aan de Taansteeg door het woe dend element werd vernield. Het was omstreeks kwart over negen, toen gisteren-avond brand werd ontdekt in de Spoelingmeelfabriek aan de Konijnenbuurt, en wel in dat gedeelte, waar de machines zijn geplaatst en het bekende product der Schie- damsche Spoelingvereeniging wordt gefabri ceerd. Spoedig breidden zich de vlammen over het geheele gpbouw uit, dat een vuurzee gelijk was. Spuit no. 6 verscheen het eerst ter plaatseweldra volgden nog andere spuiten en werd ook de waterleiding als bluschmiddel in werking gesteldmaar on danks alle pogingen mocht het niet gelukken, de fabriek te behoudenhet bleek weldra dat het vernielend element ook woedde in het andere gedeelte der fabriek, dat hoofd zakelijk tot bergplaats diende en door een ombouwde brug van boven met het fabrieks- lokaal gemeenschap heeft. Het mocht der brandweer gelukken in dat gedeelte den brand tot de zolders te beperken het bene dendeel leed weinig schade. In het fabrieks- lokaal zetten de vlammen echter onverpoosd hunne vernielende werking voorteerst omstreeks half drie was daar het vuur schijn baar uitgedoofd, toen het lokaal in een puin hoop was verkeerd. Den geheelen nacht bleef het echter smeulen, zoodat er tot he den-ochtend half zes nog werd gespoten. Omtrent de oorzaak van den brand is mets met zekerheid bekendblijkbaar is hij in het bovengedeelte van het tabriekslokaal begonnen, waar evenals in het andere deel der fabriek een eest is, waarvan het vuur voortdu rend door den mouter wordt onderhouden de werklieden hadden 's avonds acht ure de fabriek verlaten. Alles is verzekerdhet pand en de losse goederen van het fabriekslokaal zijn geassureerd, resp. voor f40.000 en f 3000, op Rotterdamsche beurspolis, terwijl het gebouw en de losse goederen der bergplaats evenzoo voor f 12.000 en f 4000 bij de Engelsche maatschappij de »Imperial" verzekerd zijn. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 28 October a. s. niet plaats hebben. Zie verder het Bijvoegsel.) Bij dezen brengen wij ter kennis van allen, die gewoon zijn in liet Zondagsnuinmer te adverteeren, dat het volgende Zondagsnummer wegens den feestdag van ALLERHEILIGEN zal verschijnen Zaterdag-ochtend. Advertentiën voor dat nummer bestemd, gelieve men (lus voor Trijdag-middag vier ure in te zenden. THEOD. E. J. KRAMERS EN MARIA J. J. BUIJTENDORP. Ouwerschie, 24 October 1890. op a.s. Woensdag 29 October 1890, des voor middags teu 10 ure, aan den Noordmolen te Schiedam, van door den vendumeester P. BURGER, ten overstaan van den notaris Mr. H. M. C. POORTMAN. DE DIRECTIE VAN DE EENE GROOTE PARTIJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2