Binnenlandsche Berichten. ingezonden. Parijsche Kroniek. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 26 en 27 OCT. 1890. {Vervolg.) Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voortaan elke maand de troepen één maal moeten worden geoefend in het la den en in bet lossen uit spoorwagens van manschappen, paarden en voertuigen en dat in garnizoenen, waar geen bereden artillerie aanwezig is, de paarden voor het overbren gen der voertuigen moeten worden gere- quireerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zul len, nu door de goedgekeurde spoorwegover eenkomst het bezwaar van de overbrugging van de Gouwe is opgelost, aan de Provinci ale Staten machtiging vragen, om eene ont eigeningswet aan te vragen, voor de in 1887 besloten vaartverbetering tusschen Amster dam en Rotterdam. Door de directie van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is de maat regel genomen, dat geen enkele buitenlander door haar in dienst zal worden gesteld. Van den stoker tot den directeur-generaal moe ten allen Nederlanders zijn. De N. Rott. Ct. is in staat gesteld de heugelijke tijding mede te deelen, dat weder een lid der Vereeniging voor Lijkverbranding de storting in het fonds voor lijkovens heeft gedaan, recht gevende op crematie voor rekening der Vereeniging, en wel f275, volgens de 8e klasse van het tarief (boven GO tot hoogstens 70 jaar). In liet geheel is nu t 3925 door 20 leden gestort (of ge middeld f 196.25 per lid. Voor drie crematies, die in December 1887 en in Januari en April 1890 te Gotha plaats vonden, werd door de Vereeniging betaald f 1232.18 (of gemiddeld f 410.73 per crematie). Hoe jammer dat niet de namen der moedige baanbrekers om ook door de herleving van dit heidensch gebruik het Christendom een zet te geven, ter vereering aan het menscli- dom worden voorgesteld Men zou dan tevens kunnen zien, welke ij veraars met het woord zich niet haasten een daadwerkelijk bewijs van hun overtuiging uit hun zak te geven. {lijd.) Door het handels-informatiebureau Van der Graaf Co, te Rotterdam, wordt onder den titel Handelsbelangen uitgegeven een weekblad, gewijd aan de belangen van den handel. Het blad stelt zich ten doel, alles wat voor den koopman en industrieel wetenswaardig is, en dat in tal van binnen- en buitenlandr sche bladen is verspreid, in een kort bestek te vereenigen, onder den titel hierboven ver meld. In de bijkerk van den Allerh. Verlosser, Goudschen Rijweg te Rotterdam, zal een nieuw kerkorgel van twee klavieren en vrij pedaal geplaatst worden. Dit orgel zal door de Gebr. Franssen te Roermond worden gebouwd naar dispostitie en onder toezicnt van den heer M. H. Van 't Kruys. Het hospitium, aan het strand te Kijkduin, badplaats Loosduinen, ten behoeve van aan gewrichtsziekte lijdende kinde ren, zal reeds in het volgende jaar worden gesticht. Het Rotterdamsche comité schijnt de inrichting op vrij groote schaal tot stand te willen brengen men spreekt van een gelegenheid voor 86 kinderen voor winter- en zomerver blijf. Van een verwijzing van de zaak van mej. Aafke Kuypers naar de openbare terecht zitting, zooals andere dagbladen mededeelden, is nog niets bekend. W.el is aan de ver dachte de beëindiging der instructie betee- kend. Zij blijft standvastig alle schuld ont kennen. (DU. v. IS./ Aan het Hbl. wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld Jonkvrouw A. Juckema van Burmania ba ronesse Rengers zal worden benoemd tot derde hofdame van H. M. de Koningin, ter wijl de hofdame van H. M. jonkvrouw Van de Poll zal worden belast met het toezicht op de opvoeding van H. K. H. prinses Wil- helmina. Hoewel jonkvrouw Van de Poll haar positie als hofdame van H. M. blijft vervullen, zal zij niet als zoodanig dienst doen gedurende den tijd dat zij bij prinses Wilhelmina zal in functie zijn. Een en ander werd reeds vóór de jongste ongesteldheid van Z. M. den Koning door HH. MM. vastgesteldde ziekte van den Koning vertraagde echter tot nu toe de officieele benoeming van freule Rengers, na welke benoeming de nieuwe regeling zal intreden. De post-directeur te Enschedé is bekeurd wegens het niet geijkt hebben zijner ge wichten. De gewichten zijn in beslag ge nomen en den kantonrechter ter hand ge steld. Donderdag werd te 's-Bosch de jaarlijk- sche vergadering gehouden van de Zwanen- broederschap, gevolgd door het traditioneel diner. Voor het eerst in langen tijd prijkten er, zooals in vroegere jaren de gewoonte was, weer zwanen op tafel, bereidwillig verschaft door den heer A. M. J. T. van Rijckevorsel, burgemeester van Vucht, die het vorige jaar op het aloude gebruik wees en, daartoe uitge- noodigd, beloofde dit jaar een paar jonge zwanen uitzijn vijver daarvoor te bestemmen. Op diens aandrang werd ook weer de op den achtergrond geraakte groote bokaal in eere hersteld, zoodat de nieuwe leden bij hun installatie weder verplicht zijn, deze met champagne gevulde kelk te ledigen. Deze broederschap, die van de 13e of 14e eeuw af reeds bestaat, telt hare leden onder de eerste families en meermalen behoorden daartoe leden van het Koninklijk Huis, die ook van tijd tot tijd aan het jaarlij kscli diner deel namen. De broederschap bestaat uit een protes- tantsche en roomsche linie van de leden vaniedere linie zijn de oudste vier leden proost, de overigen hebben den titel van candi- dandus. De opbrengst der aan de broederschap behoorende bezittingen wordt aan de proosten in bons voor armbedeelingen verstrekt, zoo dat deze broederschap eene zeer nuttige strekking heeft. (N. R. Ct.) Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund door middel van uw geeërd blad den heeren Leden van den Ge meenteraad, bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1891, onderstaande aangele genheden in welwillende overweging te geven Uitbaggering van de Schie tot Overschie. Meerder diep- en schoonhouden van de Noordvestgracht, Binnenschie en Raam, als mede van de daar gelegen slooten en heulen. Verordening omtrent het laten afloopen in riolen enz, van afgekookte jeneverbessen. Wellicht is dan geen waterverschingska- naal noodig blijkt het echter, dat deze maat regelen niet voldoende zijn, dat men dan trachte voor gemeld kanaal eene provinciale subsidie te verkrijgen, al ware liet slechts f 50,000, en eene tegemoetkoming in de exploitatiekosten, want het kan een provin ciaal belang geacht worden. De heffing van straatgeld door de gemeente Vlaardingen van de Schiedammers opSchie- damsch grondgebied. Het is toch zeer onbil lijk dat zelfs voetgangers en schutters moeten betalen. Om dit te vermijden zal allicht eene verplaatsing van de Tol aan de Vijfsluizen reeds voldoende zijn. Betere bepalingen omtrent de Zeevisch- markt voor de visschers en koopers. Ook dient het keurloon voor visch voor gemeen de-rekening te zijn, evenals dat voor het vleesch. Alle aanbestedingen in het openbaar te doen geschieden en daarbij zooveel mogelijk de ingezetenen te bevoorrechten. Dat in het belang van winkeliers en ne ringdoenden geen vergunningen meer ver leend worden aan vreemde kooplieden om vaste standplaatsen aan te nemen, zooals aan de Beurs, en ligplaatsen in grachten buiten de bestaande verordening. Geregelde sluiting van de Varkenssluis voor spuiing des namiddags, in het belang van handel en scheepvaart- Tegemoetkoming aan de bewoners dei- Hoofdstraat (Buitendijks) voor hunne be moeiingen bij hoog water, alsmede omtrent het Brandpad, Gaslicht en Waterleiding. Inlichting vragen omtrent de terreinen van de scheepstimmerwerf »De Nijverheid" die nende tot het verwaardigen van hetgeen tot den scheeps- en machinebouw behoort. Wat is het voornemen van de Waterstaat, of welke voorstellen zijn gedaan omtrent den Maasoever ten oosten van het Haven hoofd? Welke pogingen zijn aangewend om be scherming te verkrijgen voor den Havenmond en Buitensluis, door het snelle voorbijstoomen van zeestoombooten, of zijn deze bemoeingen alleen aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken overgelaten Wijziging van de verordening op de Drink waterleiding hoofdzakelijk omtrent de zegel kwestie. Dat men voor de levering van gas aan de kerken van erkende godsdienstige gezind heden, liefdadigheidsgestichten en bijzondere scholen, de prijs stelle op zes cents per stère het is immers niet noodig dat de gemeente van deze inrichtingen bijzondere winst geniet. Met de plaatsing dezer regelen zult U, M. de R., wel verplichten. Een Opmerker. R y a une patrie dans la patrie, Vest la ville qui vous a vu naitre. De Lamartine. Wat heeft de staatkunde al een slagveld groote mannen achter zich liggen, hoe treu rig snel heeft zij de hoogstaangeschreven reputatiën versleten en de pogingen dei- edelste harten in een oogwenk ter vergetel heid verwezen. Deze droefgeestige over weging maakte ik bij het eeuwfeest der ge boorte van Alphonse de Lamartine te Maijon van 19 tot 21 dezer gevierd. Deze groote dichter-staatsman, wiens oprechte liefde voor het volk zich in zulke heerlijke taal en edel moedige daden uitte, is gedurende dertig jaren bijna geheel vergeten en met de on- vergeellijkste onverschilligheid behandeld ge worden. De van geboorte en door zijn ver heven geest aristocraat, heeft nooit de ver keerde vóóroordeelen, aan deze klasse helaas zoo dikwerf eigen, gekend, doch integendeel altijd met kracht bestreden. Wat hem zoo groot maakte, bestond hierin, dat hij niet alleen schrijver, dichter, redenaar, tribuun en staatsman was, doch een mensch met de hoogste gaven begiftigd, niet in staat zich in een vak, in eene kunst, in eene uitsluitend ambt te bewegen, onuitputtelijk in de meest

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5