Burgerlijke Stand. GEMENGDE BERICHTEN. Handelsberichten. Zeetijdingen. Cargalijsten. Beursprijzen der Effecten. LAATSTE BERICHTEN. 787» 74'A 77'A 537» 147» verschillende vormen om zijneweldadige ideeën le verspreiden en tcgeljk zijn ideaal, van maatschappelijke moraliteit, te verwezenlijken. «Wanneer mijne gedachten rijp zijn, heeft hij gezegd, laat ik haar vallen, zoo als een vruchtbare boom doet." En inderdaad, deze rijke en edelmoedige natuur heeft niet op gehouden zich, hetzij door zijn koninklijk ■woord, hetzij door zijne moedige daden ge heel aan het eens opgevatte droombeeld te geven en tot aan zijn dood er voor te strijden. Het is nog slechts eenige jaren geleden dat er te Passy, de liefelijkste \oorstad van Parijs, een standbeeld voor De Lamartine werd opgericht. Te midden van een scpiare zit daar de dichter der natuur met zijn trouwe windhond naast hem als in een prieel, om ringd van boomen en bloemen, niet ver van het Chalet «Villa Lamartine" ge'neeten, hem door de stad Parijs geschonken en waar hij in 1869, dus op 79 jarigen ouderdom, stierf. Zijn groot fortuin had hij verloren en na zijne zoo weelderige reis naar het Heilige Land moesten zijne vrienden en vereerders hem ter hulp komen, om hem voor ellende te bewaren. Noch de ongelukken, noch de lasteringen waaraan hij bloot stond, konden hem in zijn ouden dag zijn onwankelbaar geloof ontnemen, en hij bewaarde tot aan zijn einde de kalmte, gematigdheid, wijsheid en liefde, die hij van af zijn vurige jeugd in zijne levenswandel getoond had in zulke hooge mate te bezitten. De hedendaagsche republikeinen, die hem nu te Majon, zijn geboorteplaats, waarvan hij zooveel hield, als een hunner vereerden, mogen wel veel veranderen, zoo zij hem nabij willen komen bij die ruime opvatting der vrijheid voor allen, welke geen plaats voor vervolgingen open liet. De drie dagen, dat de feesten te Mapon duurden, waren elk aan een van Lamartine's drie groote gaven gewijd. Den staatsman, natuurlijk liet eerst, toen den redenaar en eindelijk den dichter werden daar hulde gebracht. Anderen mogen in De Lamartine den Staats man willen vereeren, ik bewonder hem lie ver als schrijver en vooral als dichter. Wie wist als hij de natuur te bezingen De be geestering die hem bezielde, sproot uit de zuivere, eenige ware bron, het genie. Zijne Confidences", Meditationsen vllarmo- nies",wat hebben wij, die de Fransche taal lief hebben, ze niet gelezen en herlezen en die altijd zuivere, reine, edele, harmonische verzen bewonderd en verslonden. Wat ver heven gevoel van liefde leeft er niet in zijne minnedichten en welk jong meisjeshart klopt niet op de maat der riemslagen mede als hij in zijn heerlijk schoon gedicht y>LeLac" zijn verloren liefde beschrijft en ons met hem laat mede droomen en tranen aan onze oogen ontlokt. Uit zijne élégies en psalmen stijgt een geur als die der hoogere gewesten en zijne woorden vloeien even ongekunsteld als een stroom, wiens loop door niets gestuit wordt en die zich zooals de natuur haar schiep, in de zee stort. Wanneer hij bidt, zooals in zijn Hymne d' un enfant d son réveil" of in zijn Crucifix", in zijn »Speravit anima mea en zoovele anderen, is het dan niet alsof al onze gedachten op dien zang uit het Paradijs gewiegd worden en stijgen wij niet zwevende met hem op in die verrukkelijke streken waar onze ziel, door angsten, zorgen of smar ten geteisterd, dikwerf behoefte gevoelt in den geest te vertoeven of met vuur naar te verlangen. De Lamartine zong uit zijn hart en met geheel zijne ziel en daarom raakt men bij het lezen zijner gedichten onder den indruk van een heoger genot, terwijl hij door zijn kuische natuurlijke taal deze aangename stemming nooit verstoort. Wat een verschil met de nieuwmodische dichters, die de ge woonte aannemen door duistere, soms onmo gelijke woorden, ja geheele zinnen, ons als met opzet en alleronaangenaamst uit de be koring waarin zij ons eerst brachten, eens klaps te rukken. Ook vele moderne toon dichters lijden aan die kwaal, welke dikwerf onder den schijn van heel geleerde muziek te zijn, niets meer is dan eene onbegrijpe lijke ongenietbare kunst, die, zoo ze waarlijk de kunst der toekomst wordt, aan onze na komelingen weinig genot belooft. De Katholieke Kerk heeft bij het einde der feesten te Macon door een harer hoogst begaafde zonen, Mgr. Perraud, bisschop van Autun, lid der Fransche Akademie, De Lamartine als Christen gewraakt. Door Jules Simon als staatsman en <ioor Francois Coppée als dichter verheerlijkt, deed het na al dien republikeir.schen lof verkwik kend aan, die prins der Kerk den grooten man in een geheel ander lichtte zién stellen. «De woorden van De Lamartine zelf «O Dieu de mon berceau sois le Dieu de ma tombe", tot tekst nemende, begint de gewijde redenaar met het eeuwfeest comité dank te zeggen, de ware gevoelens van De Lamartine te hebben gehuldigd door aan die feesten een godsdienstig slot te be reiden. Zonder van den weg te willen wij ken, die zijn ambt hem aanwijst, moest de welsprekende prelaat toch zijn stem ver heffen tegen het tegenwoordig bizonder atheïsme dat het atheïsme van vroegere dagen vervangen heeft en dat op een meer handige wijze verderfelijk is. De Lamartine was een geloovige en om het te bewijzen, heeft Mgr. Perraud slechts in zijn werken te putten. «De schoonste «houding, zoo zegt hij, van den vrijen mensch «tegen over zijns gelijken, is met het hoofd «recht op te staan en de schoonste houding «der menschheid is, neer te knielen voor haar «God-" Een uur lang hingen de hoorders aan de lippen des Bisschops, die ongeveer als volgt eindigde: «Hij, die verkondigd heeft «dat een geweten zonder God gelijk staat met een rechtbank zonder rechten, stierf met zijn laatsten blik op het kruisbeeld, dat een priester van Jezus Christus hem voor hield, aldus zijn wensch vervuld ziende dat, de God van zijn wieg ook de God van zijn graf mocht zijn." De zielmis, die de schoone lijkrede voorafging, werd door den abt de Ligones, achterneef des dichters, opgedragen en door een uitgekozen schare geloovigen, ruim 3000, bijgewoond. Parijs, 11/25 Oct. 1890. Fidélius. Het is opmerkelijk, dat te Vlissingen geen enkel huis noch benedenhuis, zelfs geen enkele gemeubileerde kamer te krijgen is, zoo neemt er de bevolking toe. Het gezamelijk bedrag van de gelden, die nog in het bezit werden gevonden van de twee personon die oplichting pleegden ten nadeele der Kotterdamsche Bank bedroeg ongeveer f3100, zoodat zij in eenige dagen tijds ruim 11100 schijnen te hebben verteerd. Beiden hebben reeds eene volledige beken tenis afgelegd. Volgens de Difesa van Venetië had de dezer dagen overleden Italiaansche staatsman Alfred Baccarini, ofschoon op mafonnieke wijze begraven, in zijn langen, smartelijken doodstrijd tot driemaal toe om een priester gevraagd, ten einde zich met God te ver zoenen en de Genademiddelen der H. Kerk te ontvangen. In het bijzonder vroeg hij nog om den eerw. beer Jozef Calderoni, met wien hij bevriend was geweest. Maar al zijn smeeken was vergeefschde vrijmetselaars die bij zijn sterfbed de wacht hielden, ge doogden geen priester, en wilden zelfs de boven zijn legerstede hangende afbeelding der H. Maagd verwijderen, 't geen echter zijn vrouw op zijn aandrang belette. De Loge, die hij gediend had, wilde haar prooi niet laten ontsnappen en gebruikte zijn lijk, tot hoon der Kerk, voor een civiele begra fenis. Moge zijn ziel intusschen genade ge vonden hebben bij Hem, die op het berouw des harten ziet BEURS TE SCHIEDAM, 25 Oct. 1890. 1Makelaars f 12. 1 j Commissie f 12. Verhandeld: fll'/s. Stemmingonveranderd. Jenever f 17.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 18.75. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Rogge, Oct. Oct./Nov. Spiritus Oct. Apr./Mei l Rogge dadelijk, j Nov. Meell2Merk.l.md. 1 12 Nov. Rogge, loop. md. Nov. I Spiritus, loop. m. Nov. 23 Oct Maïs 0.58^ 21 Oct.[25 Oct. 177.75179.— 43.20[ 39.40 18.75 16.75 57.75 57.60 15.90 16.10 33.50 33.75 43.10 39.10 18.75 16.70 57.50 57.60 15.80 16.10 33.25 33.75 21 Oct. 0.58|. New-York. Amsterdam. 24 Oct. Rogge op levering ruim prijshou dend; Oct. vóór 1 uur f 150, 151, 152, 151, later f152, 151 Maart f145, 146,145, 144, 145. Aangezegd heden 325, totaal deze maand 2675 last. 25 Oct. Rogge op lev. weinig veranderd; Oct. f150, 151 Maart f144, 145. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 24 Oct. 3.12 M. 25 Oct. 3.00 M. Schiedam aangekomen 24 October st. «Rolf," kapt. G. Fleischer, van Riga. Windau. Latana, kapt. C. Petersen, 2325 heet. Gerst, 530 heet. Haver. Reval. Bona, (st.) kapt, N. Walter, 7970 heet. Rogge, 2858 heet. Gerst. Riga. Rolf, (st.) kapt. G. Fleischer, 8922 heet. Gerst, 50000 kilo Lijn zaad, 9086 kilo Anijszaad en Stukgoed. te Amsterdam. Per Telegraal De ministers van justitie en van koloniën, de heeren Ruys en Mackay, benevens dr. Vinkhuyzen, hebben zich heden weder naar Het Loo begeven, teneinde zich te vergewis sen in afwachting van de Vereenigde Ver gadering der Kamers, van den toestand des Konings. DEN HAAG, 25 October (per telegraaf) Een door de heeren Rosenstein, Vinkhuijzen en Vlaanderen heden op Het Loo afgegeven bulletin, luid als volgt: De lichaamskrachten des Koning zijn, hoe zeer een weinig verzwakkend, voldoende. De stoornis dergeestvermogens blijft aanhouden." 24 Oct. 25 Oct. 2'/s pCt. Nederland 789/in Buitenl. Spanje 56"/16 57'/4 Rusland 1867/69 100'/2 9674 1875 100»/» 12 F/» 74'/„ Gr. Ruas. Sporen 12 2 Baltisch» 64 647, Zilver Metall 77 76»/» 7674 18 18'/, Turksche loten 183/4 1874 Italië 1887 (Spw.) 5317,, Peru 507» Central. Pacific Shares 307„ 301/, Denver Rio Grande 171/4 161»/.» Canadian Pacific 74»/» 7474 Northw. and Pac. Hb. 102 102 Missouri Kansas 16»/s 167» Oblig. Chic. Atlantic BpCt. Prior Lien Bond. 105i/a Zweedsche N. Spw. Mij 141/3 Aand. Cultuur Mij 3 3 Wisselkoersen te Rotterdam Per Telegraaf. Londen kort. f 12.07» Disconto 5 pCt. Parijs - 47.825 3 Antwerp. - 47.70 3 GEBOREN: 24 October. Maria Francina Johanna, doch ter van P. J. Gudde en A. K. Verhoeckx, Warande. Hermanus Johannes, zoon van W. J. de Vries en J. G. Brandt, Piet Hein- straat. Francina, dochter van W. Groene- weg en N. Jongsten, Baan. 24. Jacoba Antonia Johanna, dochter van F. S. de Goede en C. van Kampen, Hendrinastraat. Teu- nis Balthazar, zoon van J. Krullaars en C. Rijntalder, Singel. OVERLEDEN: 24 October. Elisabeth Dries, oud 26 jaar en 8 maanden, echtgen. J. G. de Koning, Nieuwe Singelstraat. Arij Verdoe, soud 2 jaar en 4 maanden, Baan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6