FEUILLETON. De Wraak van een Christen, zekerheid, dat de Koning voor het oogenblik en voor de naaste toekomst verhinderd is, de regeering waar te nemen. In deze om standigheden eischte 's Lands belang, lettende op de stagnatie, die nu reeds in 's Lands zaken bestaat, voorziening in den toestand. De Kamer nam het besluit, terwijl de Le den en de Ministers van hunne zitplaatsen waren opgestaan. De Voorzitter sloot de Vergadering met de bede, dat de Almachtige het dierbaar Va derland en het Vorstenhuis moge behoeden CJit de lezing der stukken door den Minis terraad aan de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal overgelegd, blijkt wel, dat de toestand van Z. M. den Koning thans zeer ernstig ,is. De geneesheeren rapporteerden reeds op 15 October, dat «sedert veertien dagen eene zoodanige vermoeidheid der hersenen is out. staan, dat Zijne Majesteit buiten staat is zich met ernstige aangelegenheden bezig te hou den." Uit het advies van den Raad van State volgt nader, dat de ministers mondelingaan dat college hebben medegedeeld, dat volgens de geneesheeren »de algemeene toestand van den Hoogen Lijder steeds achteruitgaande is." Sedert zijn steeds ongunstige berichten ingekomen, terwijl de geneesheeren in hun rapport van '25 Oct. constateeren, dat sedert 26 Sept. een vi ij plotselinge verandering heeft plaats gegrepen. «De verschijnselen," zoo lezen wij verder, »van aandoening der nieren en van de suikerziekte zijn nu, na eene korte verheffing van pijnen, meer op den achter grond getreden. Daarentegen hebben zich psychische verschijnselen voorgedaan, die zich kenmerken door algemeene verwarring van denkbeelden en de onmogelijkheid de aan dacht zelfs voor korten tijd op een zelfde punt gevestigd te houden. Ook de physieke krachten toonen, ofschoon nog altijd voldoen de blijvende, een langzamen achteruitgang aan." Een gisteren verschenen Staatsblad bevat de volgende afkondiging De voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in vereenigde vergadering hebben ge nomen het volgende besluit «De Staten-Generaal in vereenigde «vergadering verklaren, dat het in art. «38, 1ste lid, der grondwet omschreven «geval aanwezig is," Gezien art. 40 der grondwet Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 25) Naar het Fransch van Just Gikard. Reeds vroeg in den morgen was de ge- heele gemeente in opschudding. De tamboer sloeg appel om de nationale garde te ver zamelen, en de gevolmachtigde van het co mité tot algemeen welzijn begaf zich naar de pastorie, waar hij zijn hoofdkwartier had opgeslagen. Hij was vergezeld van den ad junct Brulat, gekleed in een mouwvest, om gord meteen driekleurigen sjerp, en getooid met een verbazend grooten rooderi muts hij wilde ook zijn hamer medenemen, die bijna nooit zijn hand verliet, maar Tous- tain verbood het hem en trachtte hem de reden voor deze weigering aan het verstand te brengen. Brulart gehoorzaamde, zonder iets van de uitlegging van zijn chef te begrijpen. De commissaris, begeleid door den adjunct en twee gendarmen, begon dadelijk met huis- Gelast, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het Staatsblad, wordt afgekon digd. 's-Gravenhage, 29 October 1890. De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Van Naamen. Uitgegeven den negen en twintigsten Octo ber 1890. De minister van justitie, Ru vs van Beeuenbroek. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren nog ingekomen verschil lende missiven van Ged. Staten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeurde raads besluiten. De rekeningen over 1889 en begrootingen voor 1891 van het burgelijk armbestuur en het Stadsziekenhuis hadden op de financieele commissie een weinig gunstigen indruk ge maakt zij kon niet tot goedkeuring advi- seeren. Omtrent het rapport van de comm. voor de herz. der pi. dir. bel. over het ontwerp- straatbelasting van den weth. Elzevier Dom, valt nog op te mei ken, dat de comm. zich zelfs niet in staat acht, het voorstel door aan- of toevoeging zoodanig te wijzigen, dat het aannemelijk wordt; zij adviseert hetzij eene inkomsten-, hetzij eene verteringsbe lasting in te voeren. liet voorstel van B. en W., naar aanlei ding van het ingekomen verzoek van den Directeur der Drinkwaterleiding, tot verhoo ging van diens jaarwedde van f800 tot f 1000, werd aangehouden tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1891. De missive van het bestuur der aldeeling Schiedam en Omstreken van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst, dat voor de animale vaccinatie hier ter stede voortaan in plaats van f600 slechts f400 subsidie be- noodigd is, werd voor kennisgeving aange nomen. De heer J. M. Van der Schalk berichtte, dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming tot regent der hofjes van Belois niet aanneemt. Aan genomen voor kennisgeving, zullende aan de regenten dier hofjes hiervan mededeeling worden gedaan en zij uitgenoodigd worden tot het indienen eener nieuwe aanbeveling. De verzoeken van de firma H. J. Plant Co. om continuatie van huur van een perceel open grond aan het Oosterhavenhoofdvan het bestuurder Symphonie-Vereeniging alhier om het lokaal in den St. Joris Doelen, dat zoekingen in alle huizen van het dorp te doen. De huizen van vader Planart, van Couriet, van den geneesheer en van den ridder Blossac, den ouden officier, dien wij reeds leerden kennen, (tegenwoordig noemde men hem eenvoudig burger Blossac) waren in't bijzon der het voorwerp der ijverigste onderzoekin gen van Toustain. Hij doorliep ze van den kelder tot den zolder, liet zich alle kasten openen en de verborgenste hoekjes aanwijzen. Hij onderzocht alle muren, en mat hunne dikte, om zich te overtuigen, dat men geen schuilplaats in den muur zeiven had vei bor gen. Hij sprak met niemand over het doel van deze nauwlettende onderzoekingen, nie mand durfde het hem ook vragenmaar ieder begreep, dat het zijn bedoeling was de schuilplaats van den pastoor te ontdekken. Zijne onderzoekingen duurden twee of drie dagen; daarna keerde hij naar de hoofdplaats van het district terug, maar hij verzekerde een spoedige wederkomst en liet de afdeeling gendarmes in de pastorie, terwijl hij hun beval nauwkeurig acht te slaan op de gangen van zekere personen, die hij hun aanwees. Twee dagen later was hij reeds terug, gevolgd dooi' nieuwe gendarmen, die een ge vangene met zich voerden. De commissaris liet dien man in eene der kamers van de in gebruik is bij het muziekkorps der dd. Schut terij, ook voor hare leden toegankelijk te stellen op de door den Raad te bepalen voor waarden, en van de firma Hardy, Dispas en Philippart, te Tilburg, om kwijtschelding van boete ten bedrage van f 300, werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Hetzelfde geschiedde met het adres van de heeren J. Lourens, T. Lourens en S. Lou-„ rens, landbouwers alhier, houdende verzoek om aanleg van een uitweg van hunne erven naar de bebouwde kom der gemeente of wel aan schaffing en onderhoud van een praam of overhaalschuit of wel eene op heden ingaande billijke verhiindering van belasting. Aan mej. de wed. J. v. d. Burg en de heeren H. J. Meijer J. Hzn. en H. Zaat werd op hun verzoek afschrijving of ontheffing van pi. dir. bel. verleend, terwijl een soort gelijk verzoek van den heer P. A. Tempe laars werd afgewezen, omdat het te laat was ingekomen. De benoeming van den heer A. A. Beek man. leeraar aan het gymnasium te Zutfen, geschiedde bij derde stemming met 1 2 stem men, zijnde er 7 uitgebracht op den heer dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan het gymnasium alhier, die met dr. B. C. Goudsmit op de voordracht stond. Veel beter dan het tooneelspel «de Eer", het werk van den naturalistischén tooneel- schrijver Sudermann, wiens litterarische pro ducten zelfs te Berlijn niet meer op het too- neel worden toegelaten, heeft gewis gisteren avond de opvoering van het tooneelspel «Dok ter Klaus" den talrijken bezoekers van den Officieren-tuin voldaan. Dit «beroemd tooneelspel" van Adolf L'Arronge door Soranus uit het Duitsch vertaald, doet ons een blik slaan in het leven van een geneesheer, een degelijk man, die zijn plicht boveii alles, zelfs boven de ge noegens van het familieleven stelt, maar des ondanks toch ook in net belang van zijne familie nuttig werkzaam weet te zijn. Dat er eene liefdeshistorie doorloopt, spreekt als van zelf; immers wie zou een beeld van het familieleven kunnen schetsen, zonder het in zijn oorsprong voor te stellen. Maar gezegd moet worden, dat de gewisselde verklarin gen mochten gehoord worden, en dat het stuk over 't algemeen niet Te misprijzen valt. De verschillende scènes van dit tooneel- stuk kwamen door het voortreffelijk spel der artisten uitstekend tot hun recht. Met ware voldoening zagen wij den heer Haspels pastorie opsluiten; vervolgens ontbood hij vader Planart en notaris Couriet. Toen dezen gekomen waren, bracht hij ze bij den gevangene, en vroeg hen of zij hem kenden. «Dat is burger Rei nier, den oud- rechter uit C***," antwoordden zij zonder aarzelen. Welnu, zeide Toustain, zich tot den- gene richtende, dien wij Reinier hoorden noemen, gij hoort het; en toch beweert gij hun niet te kennen. - Dat beweer ik ook nu nog; wat hen betreft, 'tis niet te verwonderen dat zij mij kennenik heb langen tijd het ambt van rechter in het kanton C... vervuld, zoodat mijn gelaat aan vele menschen bekend is, die mij, als rechter noodig hadden, zonder dat ik daarom al die menschen ken... Maar toch, her nam hij, na een oplettende beschouwing, er is een van deze beide burgers, dien ik mij herin ner in het tribunaal te hebben gezien, waar hij, meen ik, als getuige in een of ander proces diende. Dat is deze, zeide hij, terwijl hij Couriet aanwees; maar ik herinner mij zelfs zijn naam niet. Wat den anderen belieft, die is mij volkomen onbekend. Is dat al lang geleden? vroeg Toustain. Het is minstens zeven of acht jaar ge leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2