BIJVOEGSEL belioorenclc bij de van Zaterdag 1 en Zondag 2 Nov. 1890. Ingezonden. Binnenlandsche Berichten. Kerknieuws. Goddelijk Hart van Jezus, help de arme Missie van Hemstrorth. ACKWORTH GRANGE, BIJ PONTEFRACT (ENGELAND), Over het bijziende zijn of dc kortzichtig heid (Miopia). NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT COIN CURREN TIJE. Voor eenigen tijd reeds liep het gerucht, dat onze geduchte concurrente, deNed.Gist- en Spiritusfabriek te Delft eerlang ook mout wijn zou gaan fabriceeren. Een opmer kelijk groot transport van koperen ketels (uit onze uitgebroken branderijen) naar Delft, deed de vraag stellen of die ketels ook be stemd waren voor de bekende fabriek aldaar, er' of de heer Van Marken ons ook op het punt van de moutwijn-fabrikatie concurrentie Zou gaan aandoen. Pi ie vraag is spoediger dan wij het ver- Wachtten met alle zekerheid beantwoord. De ^eer Van Marken maakt aan alle onzeker heid een einde, door in zijn orgaan de Fa brieksbode rond voor de zaak uit te komen. In een artikel »Naam gehouden," waarin hij groote vlucht, die zijne fabriek heeft ge- Uonien in 't licht stelt, maar ook de nadeelen Uiteenzet, die aan den omvang van een be kijf als het zijne, zijn verbonden, zegt hij °- a. het volgende »De gestadige uitbreiding onzer productie heeft nog andere nadeelige gevolgen gehad,, uie ons in eene bepaalde richting achter stellen bij de meesten onzer kleine binnen- landsche concurrenten. De branders bedingen voor hun distillatie- Product, den moutwijn, een hoogeren prijs dan wij voor onzen spiritus en dit verschil is 8rooter geworden, naarmate door het ver dwijnen van steeds meer branderijen, het aanbod van moutwijn op de markt is afge komen, terwijl het aanbod van spiritus dooi de uitbreiding der productie vooral van onze labriek en van enkele andere, steeds toenam. Dit- prijsverschil klom zelfs in 1889 tot ge middeld f 2.20 per hectoliter, zoodat wij in een rond cijfer 220 duizend gulden minder v°or ons gedistilleerd ontvingen dan onze Concurrenten voor gelijke hoeveelheid. In dit heit ligt voor ons eene zwakheid, die wij moeten '■'achten en die wij bezig zijn te herstellen. Door eene wijziging in onze distillatie-toestellen 2Ullen wij naar verkiezing moutwijn of spiritus moeten kunnen produceeren. Ten einde met °nze concurrenten in dit opzicht op gelijken v°et te staan, moeten wij het aanbod van moutwijn op de markt vermeerderen, tenge volge waarvan de prijs zal dalen en hier mede zal gepaard gaan eene mindere pro-' huctie in onze fabriek van eene gelijke hoe veelheid spiritus, tengevolge waarvan de prijs Van den spiritus zal stijgen. In die richting moeten wij voortgaan onze fabrikatie te vvijzigen totdat het verschil der marktprij- Zeo van moutwijn en spiritus niet meer be draagt dan het verschil der fabriekskosten van c'eze beide soorten gedistilleerd. De branders mogen het zich dus voorge- ?egd houder. Weldra zal de rijzing, die men ln den laatsten tijd in den moutwijnkoers mocht noleeren, voor eene belangrijke daling P'aats maken, als de moutwijn van de Neder- uudscheGist-Spiritus-enMoutwijnfabriek de markt zal overstroomen. Ook op dit ge bied zal de heer Van Marken ons dus eene geduchte concurrentie aandoen. Mogen onze Schiedamsche nijveren, zoo mogelijk, de noodige middelen van verweer niet onge bruikt laten Vervolg.) Uit Utrecht wordt ons gemeld Sedert weinige jaren heeft zich hier een jong kamerbehanger uit Den Haag gevestigd. Zijn optreden maakte hier, naar het schijnt, een geweldigen indruk, vooral in sommige aanzienlijke kringen en bij dames. De Haag- sche heer wist zich hier zoo slim in te drin gen, dat hij spoedig niet alleen aller ver trouwen bezat, maar zelfs bij een fancy- fair, aan welks regeling hij een groot aan deel had gehad, de hooge eer genoot, dat eene der voornaamste dames met haren chiquen kamerbehanger het bal opende. Dit moet een zeer duur dansje zijn geweest voor die dame. Men spreekt van drie kwart ton Heden wordt het overschot van den ka- merbehangerboedel onder den hamer ge bracht; hij zelf vertoeft buitenslands, waar heen hij zich met vrij veel bagage bijtijds heeft teruggetrokken. Behalve de dansende dame, heeft hij ook nog verscheidene meer rustige dames voor kolossale sommen bij den neus gehad. En niet alleen dames, maar ook vele heeren, van wie men anders waarlijk nog nooit gehoord heeft, dat zij het geld over den balk gooien, hebben dezen oolijken Hagenaar hun vertrouwen geschonken. In het geheel noemt men een bedrag van vier a vijf ton, dat het verblijf van den Haagsehen kamer behanger aan den communalen rijkdom zou gekost hebben. (IV. R. Ct.) Op het kerkhof te Roosendaal bij Arnhem had Woensdag; 11. de overdracht plaats van het grafteeken door vrienden en vereerders van Hofdijk aan diens nagedachtenis gewijd. De graftombe is gedekt door een marme ren steen, die den naam en de jaartallen van des dichters geboorte en sterven, zoomede eenige dichtregelen bevat. IHHWHVW OVERSCHIE. Op den den November e. k., hoopt de brigadier-titulair der rijksveld- wacht B. Tillij, alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaren bij de rijksveld- wacht in dienst trad, van welken tijd hij 19 jarer. te Overschie was gestationeerd. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Goor den weleerw. heer H. Herfkens, tot kapelaan te Losser den weleerw. heer G. A. Wes- sels, tot assistent te Driel den weleerw. heer T. C. M. Van Vilsteren, en tot assis- Mi—n—MMB—1 tent te Benschop den weleerw. heer H. G. G. Overbeek. Door een tweetal eerw. Zusters Ursulinnen van Batavia (Noordwijk) zal gevolg gegeven worden aan het sedert een jaar bestaande voornemen om te Amsterdam een noviciaat voor Oost-Indië op te richten. In een perceel aan de Prinsengracht bij de Brouwersgracht is de jeugdige stichting gevestigd. De erva ring door de beide religieuzen gedurende een veeljarig verblijf in Indië opgedaan, bil lijkt voor de belangwekkende inrichting de schoonste verwachtingen. November 1890. Waarde Geloofsgenooten, Vergun mij in deze maand van November eene aalmoes voor mijne arme Missie van U af te smeeken. Ik vraag U deze gunst tot lafenis van uwe overledene bloedverwanten en vrienden. Het is vooral door gebeden, goede werken en het H. Misoffer dat wij deze lijdende zielen kunnen te hulp komen. Daarenboven verricht gij een der heiligste werken, want gij helpt medewerken aan de zaligheid van zoovele arme Ieren, die hunne kinderen als heidenen laten opgroeien, door dat zij twee a drie uren van de naaste ka tholieke kerk verwijderd wonen. Voor de intenties van al mijne weldoe ners, die één gulden voor deze arme Missie van het Heilig Hart van Jezus hebben bijge dragen, zullen Honderd H. Missen onmiddel lijk worden opgedragen, zoodra de som van vijf duizend gulden bijeengezameld is. Reeds drie duizend gulden heb rk met dankbaar heid voor deze Missie ontvangen. Bovendien zal voor een geheel jaar iederen Zondag (om negen uur) het H. Misoffer voor al mijne weldoeners worden opgedragen. Moge de goede God in deze maand van November vele liefdadige harten bewegen om eene aalmoes ter lafenis van hunne over ledenen voor het kerkje van het H. Hart te stor ten, en dus de vereering van het Godde lijk Hart te bevorderen dan voorzeker zul len vele geestelijke en tijdelijke zegeningen het lootr mijner weldoeners zijn. Hoogachtend, Uw Dienstwillige Dienaar, BERNARD SPEET, Pr. Liefdegiften zullen met dankbaarheid ontvangen worden bij den zeereerw. heer P. B. Vismans, pastoor, Nederllorstdenberg bij Weesp. >>e Redactie van de Maasbode, Wijnstraat 91, Rotterdam. De Redactie van dit blad. Alsmede bij den weleerw. heer B. Speet, Ackworth Grange bij Pontefract, Engeland. I. De kortzichtigheid bestaat hierin, dat het doorschijnend hoornvlies en het kristalvocht te bol, en de oogvochten, inzonderheid het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5