ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Posterijen. Kerknieuws. Eenige Belgische geneesheeren zullen zich naar Berlijn begeven om de door Koch uitgevonden geneeswijze van tering te leeren kennen. Voor omstreeks drie weken vervoegde zich bij verschillende winkeliers te Rotterdam een persoon, voorgevende handelsagent te zijn, die zeer schoone aanbiedingen deed, om bedrukt pakpapier te leveren binnen de veertien dagen. Hij wist zelfs verschillende winkeliers te bepraten, de helft van het geld vooruit te betalen. Dezen wachten nu ver geefs op de levering der bestellingen en zien te laat in, met een behendigen oplichter te hebben te doen gehad. In den loop der vorige week had te Gover- nelle, onder Gouda, het volgende plaats Jaar en dag maakte een buitengewoon groote snoek de wateren onveilig nabij en rondom de aldaar staande boerenhoeven. lederen dag werden er eenden gemist, en als een roover- hoofdman had hij aan een der landzijden een gat gewoeld, waarin hij zich ophield. Don derdag jl. zag een boerenknecht, dat de snoek een eend kaapte en daarmede in zijn hol ging. Gezegde bergplaats werd gestopt en na veel inspanning en dubbel gezette netten werd hij gevangen. Zijn gewicht was 16| kilo. Zondag-nacht is te Nijverdal, in het lokaal waar het ïLeger des Heils" zijn oefeningen houdt, met geweld ingebroken en daarna de stoelen, banken, lampen, kachels, niets uitge zonderd, geheel vernield. Zelfs werd een kook- machine in een aangrenzend vertrek nog in elkaar getraptniets bleef gespaard alles werd met geweld uit elkaar getrokken en totaal vernield. De maréchaussees van Raalte hebben Maandag een onderzoek inge steld. Op de Bloklaan tusschen Loosdrecht en Loenen is Dinsdag-avond zekere Dalhuisen uit eerstgenoemde plaats, die per as naar zijne woning terugkeerde, door twee onbe kende personen aangehouden. Zij grepen het paard bij de teugels en eischten het geld van D. Dat hij geen plan had dit zoo maar dade lijk aan de heeren te overhandigen, bleek uit zijn antwoord, hetwelk bestond in het uit zijn koker halen van de zweep. Nadat de aanvallers de leidsels bij het hoofdstel hadden doorgesneden, verweerde D. zich met zijn zweep zoo krachtdadig, dat zij eindelijk zonder geld het hazenpad kozen. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Ten bewijze hoeveel waarde men hecht aan het »vergunningsrecht" tot verkoop van ster ken drank in het klein, diene, dat eergiste ren te Maastricht een huisje, gelegen Kes- selskade, groot 20 zegge twintig centi aren, verkocht werd voor den prijs van f 3400 (komende alzoo met de kosten op pl. m. 13800). De opstand gaat een werkelijke waarde van f1200 niet te boven. De Fransehe noorder spoorweg-maatschap pij en het bestuur der Belgische staatsspoor wegen onderzoeken de mogelijkheid,om met een locomotief volgens een door een Fransch ingenieur gedane vinding, het traject Parijs Brussel in 3 uur 24 minuten af te leggen met een snelheid van 100 K. M. in het uur. De afstand tusschen Rotterdam en Parijs zou dan binnen 7 uur afgelegd kunnen worden. Volgens brieven uit Hamburg is het schip, waarop Johann Orth (prins Salvator van Oos tenrijk) zich bevond, tusschen Montevideo en Valparaiso met man en muis vergaan. De Duitsche mannengezang-vereeniging »Arion" te New-York, welke thans reeds over een fonds van om de 100.000 doll, beschikt, zal volgens een besluit van zijne laatste al- meene vergadering in 1892 met alle wer kende leden eene reis naar Duitschland on dernemen en in Leipzig, Berlijn, Dresden, Eisenach, Frankfort, Mainz, Keulen en andere steden concerten geven. De opbrengst zp! overal telkens aan de instellingen van lief dadigheid geschonken worden. Een groote brand heeft te San Francisco gewoed. Daar werden het Burling-Hötel en het Grand-Hotel met een blok belendende huizen in asch gelegd. De schade wordt op 1,500,000 doll, geschat. De directeur van het postkantoor te Rotterdam vestigt de aandacht der be langhebbenden op de gelegenheid tot verzen ding der correspondentie naar Noord-Ame- rika, door middel van het stoomschip Veen- dam. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 8en No vember a. s., des morgens te 8.30 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. voor den landbouw een nuttige zaak is. Velen hebben reeds hun toevlucht genomen tot klemmen, maar of dat voortdurend het ge- wenschte resultaat zal geven valt te betwijfe len. De geweer- kruit- en patroonverkoopers klagen steen en been en niet het minst de fabrikanten. DELFT. De heeren Vreede en Van Rin- SUm, machinefabrikanten, zijn eigenaars ge worden van de bekende sociëteit »Reineveld", alhier. LEIDEN. De heer A. E. van Kempen heeft voor de hem door de anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier aangeboden kan didatuur voor den gemeenteraad bedankt. Z. D. IIw. de Bisschop van Haarlem heeft henoemd tot kapelaan te Westwoud, den Weleerw. heer A. B. Trautwein tot kape laan te Amsterdam, (H. Bonifacius), den Weleerw. heer ,1. Th. Lagerweij tot kapelaan te Zoeterwoude, den weleerw. heer C. J. B. Dlifiers, die kapelaan was te Leimuiden en l°t kapelaan te Spierdijk, den weleerw. heer R- N. Bollinger, die kapelaan was te Haar lemmermeer (H. Franciscus van Sales.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling vernamen zeker velen niet mij, dat de Gemeenteraad in hare zitting van 29 October 11. besloten heeft, zoowel aan het Rijk als aan de Provincie een derde van de voor de werken der waterverversching te betalen som als bijdrage te verzoeken. Maar om nu succes daarop te hebben, zou ik wel in overweging willen geven, het fo graven kanaal zoo in te richten, dat het voor binnen-vaartuigen bevaarbaar wordt en dezen aldus langs dien weg van de Schiein de Maas kunnen komen. De bij het gra ven van bedoeld kanaal te verkrijgen grond z°u men kunnen gebruiken bij het opwerpen Van een spoorwegdijk, welke ten dienste van de verbinding van hel Holl. Spoor met de rivier de Maas (in verband met de verwach te spoorlijn Schiedam Capelle) zou kunnen Worden aangelegd. Hierdoor zou niet alleen de Holl. IJz. Spw. Mij. een goederenstation aan de rivier bekomen, zooals thans de Maatsch. tot Expl. van Staatssp. er een te Rotterdam heeft (vroeger Rijnspoorstation), uiaar ook de scheep- en stoomvaart en de transito-handel zouden ar zeer door bevor derd worden. Mag ik (J, M. de R., voor bovenstaand een bescheiden plaatsje in uw geeërd blad ver zoeken. Ontvang daarvoor bij voorbaat den dank van Een Handelsman. ternis noodzaakte hen, terug te keeren, om toortsen te halen. Toen zij van licht voorzien waren, daalden Zij in den grafkelder, dien wij reeds ken- nen zij zochten in alle hoeken, maar geen spoor van de gevangenen was te ontdekken. Zij begonnen toen langs de muren te on derzoeken, of er niet een of anderen verbor gen uitgang bestond, waardoor de vluchte lingen ontsnapt konden zijn zij zagen slechts °veral een massief, min of meer regelmatig nietselwerk. Wij zullen later zien, hoe het kwam, dat Z'J het deurtje, waardoor de hertog zijne gasten naar de hoogere galerijen, of liever naar den overdekten gang die in de oude vestingwerken was aangelegd, had geleid, niet °ntdekten. Eindelijk, na een kwartier vruchteloos ge zocht te hebben, bemerkten zij dat de bodem naast de trap, en verder overal elders, met een dof en zwaar geluid hunne voetstappen Weergaf, het klonk evenals of men op een houten vloer loopt, waaronder zich een die nen kelder bevindt. Zij hielden hunne toortsen naar omlaag en weldra bemerkten zij een soort valluik, voor zien van een ijzeren ring, blijkbaar bestemd om het luik op te lichten. De ring was echter zoodanig ingericht, dat hij, wanneer het luik gesloten was, in een groet lag, zoo dat er geen oneffenheid op den bodem door ontstond. Een der gendarmen lichtte den ring op, stak zijn hand er door en trok toen zonder moeite het valluik op. Het gemak waarmede hij dit deed, en de afwezigheid van roest aan de scharnier, waarom h.t luik draaide, en een menigte andere bijzon derheden deden vermoeden, dat dit luik, nog niet lang geleden, moest zijn geopend. Het vierkante gat, dat zich voordeed, gaf toegang tot een trap, die als 't ware een voortzetting scheen van de trap, die tot de sacristie leidde. Een frissche lucht, die er uit opsteeg deed vermoeden, dat de trap naar gangen leidde, die veel uitgestrekter waren, dan die, waar men zich nu bevond. Ditmaal zijn wij ons wild op het spoor, geloof ik, riep de commissaris verheugd uit. Aha, mijnheer pastoor, gij wilt uw spel met mij tot het uiterste drijven gij moest even- vsjfel weten, dat ge met een jager bij uitne mendheid te doen hebtwij zullen eens zien of gij er in slaagt een ouden speurhond als ik, op een dwaalspoor te brengen. Het is onnoodig, ging hij voort, terwijl hij zich tot de gendarmen richtte, dat gij allen met mij gaatlaat een uwer met een toorts naar beneden gaan, ingeval de mijne uitgaat. Ik zal mij overtuigen of mijn vermoedens ge grond zijndat is een zaak van eenige minuten, en ik vind u hier meteen weer terug." Het was een wenteltrap, zooals men die in torens aantreft, zoodat zij, die boven wa ren gebleven, na de eerste omwending het licht der fakkels uit het gezicht verloren. Na verloop van vijf minuten kondigde een zwak schijnsel den terugkeer der beide be spieders aan, en eenige oogenblikken later, waren zij de trap weer opgeklommen. Toen zij weer in den kelder kwamen, deed Toustin het valluik weder sluiten, zeggende »Alles gaat best; mijn vermoedens zijn juist. Ik hoop, dat wij ze nu zullen vangen. Laten wij nu weer naar boven gaan. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3