BüflltHmner behoort eenBiivoeiiseL I3eJann*\ Zondag 9 en Maandag 10 November 1800. No. 3831 VERSCHIJN T D A G E h IJ K S. HO O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. WE SCHIED IMijs tan dit Bhul Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (ten inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (S/s/'l. no. 1 l'rijs der Advertentie» Van 16 regels 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 November '90. Heden verlaat hertog Adolf van Nassau Luxemburg weder, na er opnieuw het re- Sentschap aanvaard en den eed op de con stitutie des Lands gezworen te hebben. Haarmede is de gang der regeeringszaken in '■et kleine vorstendom weder verzekerd want °Uchoon in het kleine Luxemburg, veel meer "°g dan in Nederland, in den regei alle 2akeri als van zeiven gaan, kan het niet a"ders of er moet stagnatie in de regee- ''"gsinachine komen als het fioofd van den Staat ontbreekt. Intusschen is hertog Adolf ditmaal voorzichtiger geweest dan de vorige Inaal, in het voorjaar van 1889, toen hij het ''Agentschap aanvaardde. Hij heeft bij zijne komst in het groothertogdom alle luidruch- Hgheid vermeden, en trekt zich, na zijn con- stitutioneelen plicht vervuld te hebben, be scheiden op zijn landgoed Hohenburg nabij frankfort a/d Main terug, om van daar uit Luxemburg te regeeren. Dat hij echter eerstdaags in Luxemburg, wellicht als de "orstdes Lands, zal terugkeeren, is zeer waar schijnlijk de toestand van den Koning-Groot- hertog geeft tot dit vermoeden maar al te Veel gronddan zal hij de reserve die hij thans in acht neemt, kunnen laten varen, en '•et Luxemburgsche volk zal hem als zijn Groothertog huldigen. De Luxemburgsche grondwet gedoogt de vrouwelijke opvolging '"et, en zoo zal dus de agnaat van het Huis van Nassau in het groothertogdom moeten "Pvolgen, ook al staat die agnaat tot onzen Loning slechts in eene bloedverwantschap, "wier oorsprong tot den voormaligen stad houder prins Willem V moet gezocht wor den. Als aanverwant bestaat de hertog van Nassau den Koning nader, want hij is de °oin der Koningin, wier moeder evenals hij eene Walramsche uit het Huis van Nassau ^as. Zoo zal dus Luxemburg, dat slechts door een zwakken personeelen band aan ons Land verbonden was, geheel van Nederland gescheiden worden. Wij behoeven dat niet betreuren of de Koning der Nederlanden tegelijkertijd Groothertog van Luxemburg of '"et is, doet niets ter zakemaar de schei- hing van Luxemburg zal ons daarenboven voor vele moeilijkheden vrijwaren. Luxem burg is altijd een twistappel tusschen Duitsch- 'and en Luxemburg geweest, en in een ge schil over het groothertogdom zouden wij allicht betrokken kunnen worden, hetgeen thans door de scheiding vermeden wordt. Het schijnt, dat het verblijf van den koning van België te Berlijn ook aan de Congo-kvves- tie was gewijd. Sinds zijn verblijf aldaar be vatten alle officieuse en officieele bladen hef tige artikel tegen ons Land. Zoo lezen wij thans weder»Alle mogendheden hadden zich bij het voorstel van baron Lambermont tot het heffen van matige invoerrechten aan gesloten, en evenmin de zendelingen-missies aan den Congo als de belanghebbende han delshuizen protesteerden, eene enkele stapel plaats uitgezonderd, toebehoorende aan eene Nederlandsche firma, welke factorijen aan den Congo bezit en haren zetel te Rotter dam heeft. Voor deze geheel alleen staande oppositie wierp de Regeering in den Haag zich als verdedigster op. Niet omdat Neder land gelijk de gansche wereld de noodige middelen niet zou willen toestaan, opdat de Congo-staat den slavenhandel zou kunnen be strijden; neen in beginsel is Nederland het op dat punt met geheel Europa en Amerika eens. Maai- in invoerrechten schijnt het Rotter- damsche huis nu eenmaal geen lust te heb ben men zou andere rechten willen geheven zien, b. v. uitvoerrechten. Op deze wijze, wegens geheel secundaire redenen, is het geheele resultaat der conferentie op losse schroeven gezet, en belet de Nederlandsche regeering de uitvoering van een menschlie- vend werk der beschaafde staten." Ook de Londensche Times wijdt nogmaals een hoofdartikel aan de Congo-kwestie. Het blad betoogt, dat invoerrechten noodig zijn voor de inkomsten van den Conga-staat, zoo dat de kwestie van den vrijhandel hier niet in 't spel is. Wij kunnen zegt de Times sniet luisteren naar bijeenkomsten, gelijk ei- Dinsdag een te Londen door de Congo-hande- laars is gehouden, en de verklaringen der Nederlandsche diplomatie, dat Nederland be reid is, den slavenhandel te bestrijden, heb ben geen waarde, tenzij deze gepaard gaan met een practisch voorstel, waardoor de noodi ge middelen kunnen gevonden worden. Het voorstel om den Congo-staat een jaai lijksche subsidie te geven van 25000 francs, kan als ver worpen worden beschouwd, omdat verscheidene staten weigeren daartoe bij te dragen, en ook, omdat, indien ze bijdroegen, het bedrag toch geheel onvoldoende zou wezen. Eene verhoo ging van de invoerrechten op alcohol is even eens moeilijk, omdat daardoor de tariefkwestie weer ter sprake komt en ook wegens den naijver van de Fransche en Duitsche expor teurs van alcohol. De beste oplossing aldus eindigt de Times schijnt te zijn, hetgeen de voorzitter der Londensche vergadering van Congo-handelaars voorstelde, nl. dat de kooplieden-zei ven de f600.000 betalen, welke tot uitvoering van de besluiten der Anti- Sla vernij-conferentie noodig zijn; maar dit voorstel is onduidelijk, en bovendien zou het als een afzonderlijk voorstel bij de nu to Brussel vergaderde conferentie moeten inge diend worden." Eerder dan men dacht, is de Mac-Kinley- tariefwet door de Amerikanen zeiven beslist veroordeeld. Woensdag II. hadden in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de verkiezingen voor de Kamer van afgevaar digden plaats, en bij die gelegenheid be haalden de democraten, die besliste tegen standers der Mac Kinley-tariefwet zijn, be langrijke voordeelen, niet alleen in de noor delijke Staten, die veelal den democraten bijvielen, maar ook in de zuidelijke, waar totnogtoe het republikeinsche vaandel hoog werd gehouden. Mac Kinley-zelf is in Ohio met 200 stemmen in de minderheid geble ven. In Amerika is de partijtormatie geheel anders dan in de Europeesche landen. De democraten in de Unie zijn met de behou dende partijen ten onzent gelijk te stellen, terwijl de republikeinen het liberale element vertegenwoordigen. - Hoewel de overwin ning der democraten niet zoo ontzaglijk groot is, als de eerste berichten deden vermoeden, blijkt zij toch van overwegend gewicht te zijn. De democraten zullen in het nieuwe Huis van afgevaardigden eene meerderheid van 74 stemmen hebben, in tegenstelling met de oude Kamer, waar zij met 96 stem men in de minderheid waren de verhouding 118 214 is nu veranderd in 203129, zoo dat de democraten eene overwegende meer derheid hebben. Die meerderheid zal hun echter vooreerst weinig baten. De voorgenomen zitting van het Congres zal, nu de Kamer »om" is gegaan, wel niet plaats hebben de republikeinsche regeering zal de democratisch geworden Kamer wel liefst tot Maart thuis laten, te meer daar president Harrison-zelf een beslist voorstander van de door de Mac Kinley-wet verhoogde tarieven is. De democraten zullen dus vooreerst geene andere vrucht van hunne overwinning plukken, dan dat zij verdere buitensporigheden der ivould-be pro- tectionisfen zullen kunnen beletten. Eene intrekking der Mac Kinley-wet is in den eersten tijd dus geenszins te wachtenlo. omdat de Regeering wel zal zorgen de Ka mer vooreerst thuis te laten, 2o. de Senaat nog altijd overwegend republikeinschgezind is, en 3o. de President ook nog zijn veto kan stellen. Maar de nieuwe tariefwet is zedelijk reeds vermoord, omdat zij door een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1