GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Zeetijdingen. Dan blijven ze ons in 't harte Als vrienden voort bestaan Als lieve, goede englen Met ons door 't leven gaan. Bij gelegenheid van het vertrek der se minaristen naar de Kazerne op 30 October jongstleden, droeg de Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Richard, een plechtige Mis op in de Kerk van St. Sulpice. Vier-en tachtig jonge geestelijken die de soutane tegen de militaire uniform gingen verwis selen, naderden tot de Heilige Tafel. In zijne vaderlijke vermaning beval hij hen de liefde tot het Vaderland, den eerbied voor de discipline, de vergiffenis voor de beleedigin- gen, en vooral de bewaring van hun christen-geloof, aan. «Wij verbergen u geens- «zins, zoo ging kardinaal Richard voort, de «de smart die wij gevoelen met u uit uwe »studiën en leven in het seminarie te zien «rukken, die nu door de oefeningen in de swapenen zullen vervangen worden, ter- «wijl gij het leven van overweging, gebed sen studie, dat zoo onontbeerlijk is bij sde voorbereiding tot den priesterlijken sstaat, voor eenigen tijd moet verlaten. Doch swij zeggen u met nadrukGedraagt u met «Gods hulp zóó, dat deze beproeving tot uw svoordeel keere, dat uw deugd er niet door slijde en uwe roeping er niet door verbro- sken worde. Mgr. Richard stelde hen «onder de bescherming van den heiligen «Martinus en zeide verder: Evenals deze «vrome krijgsman aan hen die hem van «lafheid wilden beschuldigen, antwoordde, heb- «ben wij, uwe bisschoppen ook aan hen die »u den millitairen dienst opleggen, geant- woord«Gij schijnt te gelooven dat het «gebrek aan moed is, die ons tegen den dienst- «piicht doet zijn; welnu, maakt ons aalmoe- «zeniers en ziekenverplegers in uwe ambu lances en op uwe slagvelden. Zonder wape- »nen, doch ook zonder vrees zullen wij in «naam van Jezus Christus en zijne Kerk er «heengaan om uwe gewonden en ster- «venden te helpen en te troosten ons leven «als alle Franschen voor het Vaderland wa- «gende." Alvorens de vertrekkenden te zege nen, besloot den eerbiedwaardige grijsaard «Dat de gezegende naam der Maagd Maria, «die reinheid van levenswandel, gehoorzaam heid en toewijding beteekent, uw wacht- «woord zij en blijve, tot gij weder als getrouwe «zonen in ons midden terugkeert.'" Het is nu maar te hopen, dat de vijanden der Kerk hun duivelsch doel niet mogen be reiken, hoewel het niet te ontkennen valt, dat er zeker zeer veel karakter en vaste wil zal noodig zijn om tusschen al die lichtzin nige Fransche recruten vast in de schoenen te blijven staan en niet door do bespottingen en verleiding te worden overwonnen en mede- gesleept. De beroemde Dominicaan, père Didon, wiens predikatiën eenige jaren geleden zoo druk bezocht waren en bijna plotseling wer den afgebroken, is hier weder teruggekeerd en heeft in dien tijd een werk aJêsus Christgeschreven, dat zeer de aandacht der geloovigen en der geleei'de wereld trekt, daar het als een tegenhanger van het god- delooze boek, La Vie de Jésus van Renan kan beschouwd worden. Deze laatste heeft getracht aan het werk van zijnen tegenstander atbreuk te doen, met te beweren, dat een priester, door een dogma gebonden, in een godsdienstig vraag stuk niet onpartijdig kan spreken. Pater Didon antwoordt hierop, dat een priester even goed en misschien wel beter dan ieder ander de geschiedenis onpartijdig kan raad plegen hij heeft het leven van Christus alleen met zijn rede bestudeerd, slechts op feiten, oorzaken en gevolgen lettende. «Ik heb dit boek, zoo zegt hij, met de grootste onpartijdigheid geschreven, alle schrijvers over Christus heb ik geraadpleegd, alle do cumenten en schrifturen gebezigd. Na allen met de rede onderzocht te hebben, besluit ik tot de Godheid van Christus en geen onbevooroordeelde of van systematische vooringenomenheid vrije geest kan volhouden, dat Jezus niet meer dan een mensch was." Pater Didon heeft evenals Renau Palestina bezocht, om op de plaatsen zelf het leven van Christus te bestudeeren, doch Renan is het H. Land alleen doorgetrokken, terwijl Didon er twee malen heen toog, om het met de Evangeliën in de hand en Christus' voet- j sporen volgende, in alle richtingen te door- i kruisen, en er al de belangrijkste plaatsen i te bezoeken. De jaren in afzondering en op die reizen I doorgebracht, zullen voor pater Didon en het Christendom beiden dus niet onvruchtbaar I zijn geweest, en het is een verblijdend tee- ken dat dit werk zooveel besproken en ge prezen wordt. Het zooveel besproken schilderij «I'Ange lus" van Millet, dat de Amerikanen bij de veiling-Secrétan hier de Franschen voor fr. 503.000, zegge vijfhonderd en drie dui zend franks, afsnoepten, is nu weer van de Amerikanen door een Franschman, den schat rijken eigenaar der Magazins du Louvre, Mr. Chanchare, voor fr. 750.000 teruggekocht en zal in Februari aanslaande in Frankrijk wederkeeren, om het vooreerst niet meer te verlaten. Wat de kunst ook hare ca- pricen heeft. De groote Millet, die het zelf nooit heel breed had, liet eene weduwe na, die bijna in behoeftige omstandigheden ver keert, terwijl de handelaars in de meester stukken haars mans ermede fortuin maken. Parijs, 25 Oct. 7 Nov.1890. Fidklius. Jl. Donderdag heeft een gevangene, die, om verhoord te worden, in het gerechtsge bouw te 's-Hage vertoefde, van een onbe waakt oogenbhk gebruik weten.te maken om te ontvluchten. Tot nu toe is men zijn spoor bijster gebleven. De brievenbesteller B., aan de Lage Vuursche onder Baarn, had een poos geleden eene revolver gekocht en dit voorwerp ge laden in eene kast liggen. Woensdag II. bekeek zijne vrouw het wapen, niet wetende wat gevaarlijk voorwerp zij in de hand had. Het schot ging af en trof een meisje, dat daar gelogeerd was, zóó ernstig, dat men voor haar leven vreest. Een voorbeeld ter navolgingOm het pu bliek beter in de gelegenheid te stellen de raadsvergaderingen bij te wonen, heeft de gemeenteraad van Hengelo besloten, deze vergaderingen des avonds te zeven uur te houden, in plaats van in de morgenuren, daar op dezen tijd het meerendeel der ingezetenen verhinderd is te komen. In de Davidsteeg, te Groningen, ten huize van zekeren De Boer, waren in den nacht van Woensdag op Donderdag, onder meer anderen aanwezig Jan Zuidema en zekere «dame" Maria Pruim. Het schijnt, dat Maria Pruim toen aanleiding heeft gegeven, dat Zuidema aan haar trouw kon twijfelen, ten minste deze geraakte in woede, en bracht haar met een mes een levensgevaarlijke ga pende wonde toe in den buik. De dader is in hechtenis en de gewonde in het acade misch ziekenhuis genomen. Ten huize van den president der arron- dissements-rechtbank te Breda hebben Don derdagnacht dieven ingebroken. Uit een damesschrijftafel in de salon hebben zij al het daarin liggende geld, p. m. f 100, ge nomen, en al de zilveren en gouden voor werpen uit eene zilverkast, tot eene aan zienlijke waarde gestolen. Bij de ontdek king van den diefstal vond men de schrijftafel in den tuin liggen. Hoewel dadelijk een streng onderzoek is ingesteld, is men de dieven nog niet op het spoor. Donderdag-nacht is mede diefstal met in braak gepleegd in de R. K. kerk te Tete- ringen bij Breda. De dieven schijnen door een raam binnengedrongen te zijn, hebben al de zilveren en gouden kerksieraden geroofd en de offerbussen geledigd. Slechts de gou den kelk, welke zich in de sacristy bevond, is van alles overgebleven. De notaris Snoeck te Kuijk is voortvluch tig. Er moet een vrij aanzienlijk tekopt zijn- Door de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch is een bevel van aanhouding tegen hem uitgevaardigd. (IV. R. Ct. Te Groningen is de belangstelling in de voorstellingen van den Circus Carré zoo bui tengewoon groot, dat er 's avonds honder den personen vruchtelooze pogingen aanwen den om een plaatsje te veroveren. Voor hooge prijzen worden er kaartjes van de hand gedaan. Kaarten 1ste rang a f 1.50 vinden koopers voor f 10 en liooger, terwijl de 2de en 3de rang- bewijzen voor f5 tot f8 verkocht zijn. Vele stoombooten, omnibussen uit Groningen en Drente brengen een groot aantal bezoekers aan, waarvan niet een de voorstelling wegens gebrek aan plaats kan bijwonen. Te Vierhuizen is een arbeider van den landbouwer Cock, met zijn knie indestoom- dorschmachine geraakt. Het lichaamsdeel werd geheel vermorseld en de arme man gaf spoedig na het ongeval den geest. In antwoord op een vraag namens den keizer van Oostenrijk gedaan, heeft eene Hamburgsche firma gemeld, dat een wrak, dat voor Kaap Hoorn drijvende werd ge vonden, geleek op het schip, waarvan de heer Johann Orth, gewezen aartshertog van Oos tenrijk, kapitein was. De Oostenrijksche vlag was op het wrak duidelijk waargenomen. De Capucijner-orde heeft 235 kloosters, 268 gasthuizen, 50 missie-huizen en 7881 leden. De leden van den 3en regel, aan deze orde verbonden, zijn 557,213 in getal. De Minister van Koloniën heeft zich heden naar Het Loo begeven vermoedelijk in ver band met de benoeming van H. M, de Ko ningin tot Regentes. De heer C. Van Schalkwijk, vertegen woordiger van de Afrikaansche Handelsver- eeniging, die te Londen eene conferentie van belanghebbenden bij den Congo-handel heeft bijgewoond, is in bijzonder gehoor ontvan gen door den Minister van Buitenlandsche Zaken. LUXEMBURG, 8 November. De hertog van Nassau is ten een ure naar Frankfort vertrokken, vergezeld door zijnen zoon en graaf Villiers, staatssecretaris voor de Luxem- burgsche zaken. Er had geen officieel af scheid plaats en er waren geene autoriteiten aan het station, maar eene talrjjke menigte riep den vertrekkenden regent het vaarwel toe. BRUSSEL, 8 November. De MoniteW bevat een kon. besluit, waarbij de heer Mélot benoemd wordt tot minister van bin- nenlandsche zaken ter vervanging van den heer De Volder, wiens verzoek om ontslag is aangenomen. Ilnrry gepasseerd 5 November «Emma nuel", kapt. J. Pijl, van Cardiff naar Rio Janeiro.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6