13e Jaarg. Dinsdag 11 November 1890. No. 3832. VERSCHIJN T DAG EL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. WESCH Prijs van <lit Blad Voor Schiedam per 3 maanden f i.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (StsbL no. 124..} Prijs der Advertentiëu Van 16 regels f 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens gezaghebbende Amerikaansche Bladen zou de overwinning der democraten lri de allereerste plaats tot gevolg hebben de zegepraal van de voorstanders der vrije Zl'ver aanmunting. De pers der gelmele bereid houdt zich bezig met den uitslag der Verkiezingen in de Ver. Staten. De demo- Craten zijn enthousiast, te meer daar zij ten gevolge van hun overwinning voor verschil lende locale wetgevende Lichamen ook de ^enaatsmeerderheid van de republikeinen 'uilen vernietigen. Hun heerschappij is als dan verzekerd. Uit nadere berichten blijkt '■hans, dat de Mac Kinley-wet niet alleen de overwinning dor democraten heeft verzekerd, a'' is zij ook de voornaamste oorzaak daar van geweest. De kiezers hebben ook een ufkeurend votum uitgesproken over het po- l'tiek bederf en het nepotisme door de repu blikeinen ingevoerd sinds zij weer aan het Bestuur ziju, door alleen ambtenaren die Bunne richting zijn toegedaan te benoemen °f te bevorderen. Eindelijk heeft ook de Grsche kwestie een rol gespeeld bij de ver kiezingen, althans te New-York. De repu blikeinen hadden daar ernstige pogingen in t werk gesteld om de afgevaardigden en urnbtenaren te verwijderen, die met het oog °P hun iersche kiezers (Er leven millioenen Rren in de Ver. Staten) hij iedere gelegen heid hun sympathie aan Ierland betuigen. k*eze pogingen zijn ten eenenmale mislukt, en de Ieren, die in 1888 grootendeels de republikeinen begunstigden, hebben zich thans weder hij de democraten aangesloten. Ierland zal derhalve den steun blijven ge- Uieten, welke talrijke Amerikaansche poli- Dei het reeds zoo lang doen toekomen. Ecuador, de bekende Zuid-Amerikaansche repuhliek, waar eene echt katholieke regee- r,ug aan het bewind is, en de edele Garcia Moreno viel als slachtoffer van zijn plicht, Rag zich ook thans weder in het bezit van ®e" uitmuntenden president verheugen. Het ls de heer Flores, een neef van Monero, die Rouw de voetstappen van zijn grooten voor ganger drukt. Zijn jongste boodschap aan Bet Parlement levert hiervan een krachtig Bewijs. Na dank te hebben gebracht aan Ben Almachtigen God, geeft de President Uiting aan zijn groote blijdschap over de g°ede betrekkingen, welke zijn gouverne ment met den H. Stoel onderhoudt en over Be getuigenissen van welwillendheid, welke Bet hof van Rome hem heeft doen toekomen, 'his Land, zegt hij, heeft groote verplich tingen aan den roemrijken Opperpriestër Leo XIII, die niet ophoudt ons met zijne gunsten te overladen. De President legt getuigenis at van den eerbied der Repu bliek voor het hoogste gezag, dat op aarde door den Stedehouder van Christus wordt uit geoefend. De Republiek zal voortgaan, jaar lijks een bedrag van een millioen francs toe- tekennen aan den H. Vader, ter tegemoet koming in de kosten van onderhoud en van het bestuur der Kerk. De staat harer finan ciën bloeit en de ontvangsten nemen voort durend toe. Verscheidene wegen en spoor wegen worden aangelegd, een bewijs dat de >ultramontaansclie regeering ook de materi- eele belangen des Lands geenszins verwaar loost. Het belastingstelsel is verre van druk kend. Gemiddeld draagt iedeie bewoner in de belastingen slechts 10 gulden 'sjaars bij. Onder een liberaal bestuur zou dat cijfer zeker heel anders klinken! DUITSCHLAND. De Keizer heeft het ontslag van de Ber- lijnsche hofpredikers Stöcker en Schrader aan genomen. Stöcker was verontwaardigd over Dryanders benoeming tot opperhofprediker in de plaats van dominee Kogel, die ongesteld is. Stöcker en Schrader, die in rangorde op Kögel volgden, achten zich gepasseerd en namen ontslag. Schrader legt te weinig ge wicht in de schaal, dan dat het publiek zich om zijn ontslag zou bekommeren met Stöcker valt echter niet enkel een persoon, maar ook een beginselde strenge orthodoxie en de anti-joodsche agitatie. Achteraf wordt ook 's Keizers moeder, keizerin Frederik, er weder in betrokken. Zij was het, zegt men, die wegens Kogels voortdurende ongesteld heid aandrong op het benoemen van Dry ander, dewijl zij niet wilde, dat eerlang Stöcker zoude geroepen zijn, om liet huwelijk van hare dochter, prinses Victoria, met prins Adolf van Schaumhuig-Lippe in te zegenen. Maar ook andere redenen werkten samen tot Stöckersval. De groothertog van Baden, oom des Keizers, had bij Wilhelm geklaagd over eene anti-semitische agitatie, welke onlangs door Stöcker in Baden was aange stookt. De joodsche en liberale pers jubelt na tuurlijk over Stöcker's val, wijl voor haar het jodendom een kruidje-roer-mij-niet en de orthodoxie een ergernis is. De National- Zeitung noemt het ontslag van Stöcker eene ^bevrijdende" daad des Keizers. Het Berli ner Tageblatt zegt»Aan de trappen van den troon is geene plaats voor den man, die de politiek van verzoening loochent, tot welke de Keizer den weg heeft geopend." De conservatieve organen laten zich in ge heel anderen geest uit. De orthodoxe Kreuz- zeitung beschouwt den val van Stöcker als een groot politiek teeken van de aanstaande heerschappij des jodendoms en der nationaal- liberale grootburgerij. Maar zoo laat dit blad volgen de Keizer zal, evenals zijn grootvader, die in den beginne ook liberaal wilde regeeren, nog eenmaal erkennen, dat de christelijk-conservatieve beginselen het eenige fondament voor de monarchale staten vormen, waarop men zich verlaten kan. Het blad verklaart als tot hiertoe aan de zijde van Stöcker te willen strijden voor de be vrijding der Evangelische Kerk van den staat, van het jodendom en het kapitalisme. Stöcker's lijfblad Das Volk verklaartWij blijven voortgaan met tegen de joodsche ontwrichting te strijden onverschillig of de machtigen der wereld voor of tegen ons zijn. ENGELAND. De minister van landbouw Chaplin hield Zaterdag eene redevoering te Driffield. Hij constateerde den merkwaardigen vooruit gang van den Britschen veestapel in 1890. Het cijfer van den veestapel vermeerderde met zes percentdat der schapen en lam meren met ruim evenveel, dat der varkens met tien percent. Chaplin schreef dit toe aan de vermeerdering der voorzorgen van zijn departement tegen invoer van ziek vee, waardoor bij de landbouwers vertrouwen en lust om vee aan te fokken terugkeerden. Chaplin zeide het te betreuren dat hij in de noodzakelijkheid was gebracht Hollandsch vee te weren, want geen staat deed meer voor de beveiliging van den veestapel dan Nederland, hetwelk aan het Engelsche land- bouw-departement immer den meest mogelij ken eerbied bewijst. De Times bevat een onderhoud met Stan ley in Noord-Amerika, dat drie kolommen vult, waarin hij de beschuldigingen tegen de officieren van het kamp te Yamboeya scherper herhaalt. Stanley zegt dat Barttelot zich schuldig maakte aan stelselmatige gru welijke onderdrukking van zijne inlandsche onderhoorigen. De ergste beschuldiging treft echter den overleden Jameson deze zoude het slachten eener jonge negerin toegelaten, ja aangemoedigd hebben, ten einde eene smulpartij der kannibalen hij te wonen en daarvan eene teekening te maken in zijn schetsboek. Een Europeesch ooggetuige zou de schetsen gezien hebben. De Times zegt, dat zulke onthullingen door de geheele be schaafde wereld eene rilling zullen jagen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1