Donderdag 13 November 189(1. 'No. 3834. !3e J V E R S O H IJ N T A G E E IJ K S. aarg. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SChOEOAMSCHE COURANT Prijs van dit JJIad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sbl. no. 124-) Prijs der Adverteutiëu Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens een dépêche uit La Libertad aan de New-York Herald, is er in Honduras eene omwenteling uitgebroken. Het heet dat de stad Tequisiganta belegerd wordt en dat een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad zich van het arsenaal heeft meester gemaakt. De president van het land moet door vijan delijke troepen ingesloten zijn. DUITSCHLAND. De Keizer heett dezer dagen tweemaal in audiëntie ontvangen prof. Koch, den uitvin- vinder van het geneesmiddel voor de long tering, die hem eene mondelinge mededee- ling heeft gedaan. Het gerucht loopt, dat de Keizer 2000.000 M. aan Koch ter beschik king wil stellen een millioen als persoonlijke eeregift aan Koch, die, zonder op eenig voor deel voor zich aanspraak te maken, zijne Uitvinding aan de geheele wereld schenken "Wil, en een tweede millioen tot het bouwen van eene staatsinrichting ter bereiding van het geneesmiddel. Var) eene andere zijde wordt gemeld, dat er onder Koch's toezicht een groot militair hos pitaal zal worden gebouwd voor de aan tering lijdenden onder het Berlijnsche garnizoen, en dat bij den Rijksdag een krediet van 500.000 M. zal worden aangevraagd tot stoffelijke be vordering van proefnemingen ter genezing van andere, met name besmettelijke ziekten. ENGELAND. Bij den maaltijd in het Mansion House te Londen zeide gisteren lord Salisbury, dat alle teekenen des tijds een gunstig aanzien hebben voor den Europeeschen vrede. Een dier teekenen is het aanstaande bezoek van den Russischen Kroonprins aan Britsch-Indië. Alleen Nederland dreigt de Brusselsche con ferentie te zullen doen schipbreuk lijden. Er bestaat geene beduchtheid voor gevaar ten opzichte van de onderhandelingen met Por tugal, terwijl er heden eene voorloopige Schikking met die mogendheid gesloten is. De spreker betreurde het Mc Kinley-tarief, maar verklaarde dat Engeland geene tegen maatregelen zal voorstellen. Het Stanley-schandaal neemt groote af metingen aan. De limes wijdt er eenige kolommen aan ongerekend een hoofdartikel. Het belangrijkste op heden is Bonny's on derhoud met een verslaggever van de Times, waarbij Stanley's aantijgingen tegen Bartte- lot en Jameson, behalve in eenige bijzaken, bevestigd worden. Bonny verklaart Bartte- lot's geweldplegingen en gruweldaden te Jamboeja door verstandsverbijstering. Inder daad kon slechts een krankzinnige zoo han delen als hij. Eens zeide hij o. a. tot Bonny, dat hij niet gaarne bij Stanley zoo logeeren, uit vrees van door dezen vergiftigd te wor den. Een ander maal stelde hij in allen ernst voor, den neef van Tippoe Tip, Salim ben Milia Mohammed, te vergiftigen en vroeg daarvoor aan Bonny om smakeloos vergift uit de medicijnenkast. Bonny zag zich ver plicht de vergiften voor den majoor verbor gen te houden. Eens schopte Bartelot een negerknaap Sondv genaamd, zoo, dat deze aan de gevolgen overleedeen andermaal bracht hij eene vrouw eene diepe byïwonde toe. Een Christen-jongeling, John Henry, die uit hongersnood een revolver weggeno men en voor voedsel verruild had, zou eerst gefusileerd worden, toen wilde Barttelot hem de ooren laten afsnijden, en als Bonny zich ook daartegen verzette, werd het von nis veranderd in 300 zweepslagen Tenge volge daarvan overleed de jongen 24 uren later. Ook heelt de majoor wel degelijk de zingende vrouw van Sanga geslagen en ge trapt. Omtrent Jameson zeide Bonny, dat die officier inderdaad eene slavin dooi de kannibalen liet slachten en opeten, nadat hij haar voor een aantal zakdoeken had ge kocht en voorts, dat hij van het afschuwelijk tooneel zes verschillende schetsen liet ma ken, welke hij zeil aan Bonny heeft laten zien, en welke zich thans in het bezit van mevr. Jameson moeten bevinden. De Times betuigt, dat de geheele waar heid over Jamboeja thans moet worden me- gedeeld. Walter Barttelot behoort de weg gelaten stukken uit zijn broeders brieven en dagboek onverwijld te publiceeren. Daily News wil zijnerzijds, dat mevrouw Jameson voor den dag zal komen met de brieven van haar overleden echtgenoot. De bladen be vatten een brief van het Emin-comité, waar in geloochend wordt, dat Stanley's expedi tie zou uitgezonden zijn tot verovering en buitmaking van ivoor in plaats tot Emins ontzet. Naar men verzekert, heeft Stanley een aanklacht tegen Walter Barttelot inge steld wegens laster. FRANKRIJK. De generaal De Négrier, kommandant van het 7e Fransche legerkorps, heeft, met het oog op de dienstvervulling der seminaristen, een dagorder uitgevaardigd, waarin hij iedere zinspeling of misplaatste grap te hunnen opzichte dreigt ernstig te zullen straffen. In bijna alle bisschopssteden van Frank rijk, zooals te Parijs, Rennes, Reims, Bor deaux, Lyon enz. enz. had dezer dagen in de kathedraal of de kapei van het diocesaan seminarie een indrukwekkende plechtigheid plaats bij het vertrek der seminaristen, die volgens de nieuwe legerwet waren opgeroe pen om in dienst te treden. Op sommige plaatsen ging een retraite aan het vertrek vooraf en verbonden zich de vertrekkenden openlijk en schriftelijk tot het onderhouden van morgen- en avondgebed en veelvuldige communiën, ook tijdens hun kazerneleven, zonder zich om den spot van ongeloovige kameraden te bekommeren en zonder ooit naar schouwburg of koffiehuis te gaan, op dat steeds en overal het bijzonder karakter hunner roeping zou blijven uitschijnen en zij-zelven zooveel mogelijk voor de gevaren der omgeving zouden bewaard blijven. Onder de II. Mis vóór het vertrek gingen alle seminaristen te Communie en werd door de bisschoppen een hartelijk woord van vaar wel gesproken, zoodat alle aanwezigen diep bewogen waren. ITALIË. Het schijnt, dat sommige Katholieken in Italië zich moeilijk kunnen voegen naar het verbod van den Paus om aan de politieke verkiezingen op 23 November aanst. deel te nemen. De ongerechtigheden, waarvan zij reeds sedert zoo lang getuige zijn, wekken hunne verontwaardiging op, en zij zouden door het uitbrengen van hun stem protest willen aanteekenen tegen het liberale regiem, waar onder Italië thans reeds zoo langen tijd ge bukt gaat. o Een hunner graaf Campello, is zelfs zóó ver gegaan van in een liberaal blad, de Ga- zetta di Bergamo, een schrijven te doen op nemen, waarin hij over de onthouding der Katholieken klaagt en deze de oorzaak dei- verzwakking van den godsdienst in Italië noemt. Dit schrijven heeft op Z. H. den Paus, die den graaf sinds lang kent en hoog acht een pijnlijken indruk gemaakt. De graaf is een man met een vlekloos leven en wordt algemeen als een toonbeeld van een goed en braaf burger geprezen. Destemeer is het dus te betreuren, dat hij zich heeft laten ver blinden en op een dwaalweg is geraakt, welke hem en den Katholieken van Italië slechts doornen kan opleveren. Het zou ongetwij feld verkeerd zijn, wanneer de Katholieken thans aan den verkiezingsstrijd deelnamen. Zij zijn niet op den strijd voorbereid, hun krachten zijn met georganiseerd en er is geen veldtochtsplan, geen leiding, geen eendrachtig samenwerken. In zulke omstandigheden kan zelfs geene groote meerderheid zegevieren. En aangenomen, dat zij overwonnen, zouden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1