Bij dit maimer Bekoort ra BiitoeiseL 13e Jaarg. Zondag 16 en Maandag 17 November I860. No. 3837. V E R S C H IJ N T D A G li LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad De Vrouwen-Regeeringen. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Scliiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Jen inbond dezer courant is ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.-) Trijs tier Atlverteiitiëu v. I Van 1—0 regels r 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het is een historisch feit, dat, hoewel het hoogste gezag in den Staat, in den regel aan man is toevertrouwd, er bij uitzondering ook wel vrouwen tot de regeering geroepen Worden. Dit feit is bijna zoo oud als de wereld. Heeds in het oude Assyrische rijk zien wij aan het hootd van den Staat eene koningin Semiramis, die haren naam voor immer aan de beroemde hangende tuinen heeft verbon den en ook in de latere tijdvakken der Oude Geschiedenis leveren eene Elisa en eene Cleopatra het bewijs, dat ook bij de volkeren der oudheid de vrouw tot het besturen van het schip van Staat bekwaam werd geacht, althans wanneer zij daartoe de naaste rech ten kon doen gelden. In de eeuwen der christelijke tijdrekening Werd de vrouw, meer nog dan in de oudheid, herhaalde malen tot het besturen van een rijk geroepen immers het christendom heeft Wel-is-waar steeds de onderdanigheid van de vrouw aan den man geprediktmaar het heeft tevens geleerd, dat zij niet is de slavin van de man, zooals zij in de oudheid veelal werd geacht, maar diens gelijkeen op grond van die leer werd dan ook steeds aan de vrouw naast den man de eerste plaats toegewezen, en werd zij geroepen hem te vervangen, als hij tijdelijk afwezig was of ten eenenmale ontbrak. Zoo zien wij in de middeneeuwen eene Blanca van Castilië den scepter voeren, dien de H. Lodewijk van Frankrijk tijdelijk voor het zwaard moest verwisselen, en eene Isabella van Castilië naast een Ferdinand van Arragon een deel van het Iberisch schier eiland besturen. Ook in de nieuwere geschiedenis doet zich het geval herhaaldelijk voor, dat eene vrouw geroepen wordt een rijk te besturen. In Frankrijk zijn de regentschappen van Anne de Beaujeu en Anna van Oostenrijk historisch geworden en Engeland heeft in de laatste eeuwen herhaaldelijk vrouwen tot bestuurde ressen gehad. In Oostenrijk en België blijft de regeering van Mar ia Theresia (in de tweede helft der 18e eeuw) tot op den huidigen dag in dankbare herinnering; en de Rus spreekt met vervoering van de regeering der begaafde Czarina, die tegen het eind der vorige eeuw aan de boorden van den Newa der scepter voerde. De geestdrift en de vereering, welke de beide laatstbedoelde vorstinnen bij hare on derdanen wisten te wekken, is voorzeker het beste bewijs, dat ook wanneer de hand eener vrouw het roer van het Staatsschip bestuurt, de koers uitnemend zijn kan. Die waarheid zien wij ook in den tegen- woordigen tijd bevestigd. Engeland wordt reeds sedert meer dan een halve eeuw door eene, Vrouw geregeerd, en is onder die re geering tot een lioogen trap van bloei en ontwikkeling gekomen. Handel en scheep vaart zijn onder het bestuur van koningin Victoria belangrijk uitgebreid. Het reusach tige, de wereld omvattende koloniale rijk der Britten, is nog aanmerkelijk vergroot, en de welvaart zoowel in het moederland als in de koloniën is daarbij toegenomen. Engeland heeft zijne positie als groote mogendheid en als zee- en koloniale mogendheid van den eersten rang gehandhaafd niet alleen maar nog bevestigd. En bij dit alles zijn de uit rechten en vrijheden der Staatsburgers gebreid, eene uitbreiding die vooral den Ka tholieken is ten goede gekomen. De Britten hadden dan ook alle recht de Vijftigjarige regeering van hunne hoog gevierde Vorstin met dankbare geestdrift te herdenken. Een tweede toonbeeld van vrouwen-re geering biedt in onze dagen het veelbewo gen Spanje. Sedert koningin Christina er het regentschap voert, is de rust in het Land niet verstoordde ministeriën volgen elkaar zonder schokken opde republikei nen houden zich kalm, en hun leider Caste- lar heeft nog betrekkelijk kort geleden ver klaard, dat hij, zoolang het regentschap duurt, niet tot een militant optreden zal overgaan. Ook de Carlisten houden zich rustig in de Baskische provinciën is eene sterke anti-al- fonsistische oppositie blijven bestaar:, maai' de Koningin heeft door haar herhaald bezoek aan die gewesten zoo al niet onverdeelde sympathie dan toch eerbied voor het regee- ringsstelsel dat zij vertegenwoordigt, weten te wekken. De Regentesse wijdt zich met ijver en overtuiging aan hare veelomvatten de taak, en heeft door hare innemende goed heid vele harten gewonnen, niet alleen voor haar persoon, maar ook voor hare waardig heid en de monarchie, die zij in Spanje in eere houdt. Ons Land staat op het punt, een nieuw geval van vrouwen-regeering in de 19e eeuw op te leveren. Ook in ons Land is die re geering niet zoo geheel ongewoon. Nog in het laatst der vorige eeuw heeft hier eene Pruisische prinses als gemalin van den stad houder Willem V het bewind gevoerd. Het moet evenwel erkend worden, dat hot tijdvak, waarin Anna van Pruisen hier als gouver nante het bestuur voerde, niet tot de schit terendste perioden van ons volksbestaan mag gerekend worden. Moge de regeering van de huidige Regen tesse, onze beminde en geëerbiedigde Ko ningin, voorspoediger zijn! Met ons verwacht gewis ieder rechtgeaard Nederlander, dat zij voor ons Land zoo heilzaam mogelijk zal zijn. De Koningin heeft Zich in Haar twaalf jarig verblijf hier te Lande de sympathie van het Nederlandsche volk weten te ver werven. Zij heeft getoond hart te bezitten voor het volk, dat Haar als 's Lands Moeder lief heeft. In al wat dat volk betreft toont Zij steeds groote belangstelling. En aan de Kroonprinses, Hare teerbeminde Dochter, wordt door Haar eene opvoeding, geheel in overeenstemming met Derzei ver grootsche roeping, gegeven. Het Nederlandsche volk zal Haar daarvoor dank betuigen als Zij straks de teugels van het bewind zal hebben opgenomen. Het zal zijne gehechtheid aan de geliefde Vorstin en de trouw aan het dierbaar Vorstenhuis zoo mogelijk nog verhoogen. Het zal daardoor de Regentesse loonen voor Hare ijvervolle plichtsbetrachting en Hare zelfopofferende liefde, die bij een edel en ridderlijk volk als het Nederlandsche steeds de ware erken ning vinden. AMERIKA. De verpletterende nederlaag, doorderepu- blikeinsche partij bij de jongste verkiezingen in de Vereenigde Staten geleden, is nog steeds in Amerika het onderwerp van den dag. De republikeinsche organen bespreken de vraag wat nu moet gedaan worden. De Oostelijke bladen, zooals de New- \ork Tri bune en de Presse van Philadelphia, zijn van oordeel, dat de Mac Kinley-wet noch opge heven, noch veranderd mag worden, alvorens met haar een behoorlijke proef is genomen. De bladen uit het westen, welke de meening der partij in Illinios, Minnesota, Michigan, Kansas, Nebraska en Jowa vertolken (in deze staten behaalden de democraten bij de jongste verkiezingen belangrijke overwinnin gen) zijn daarentegen van gevoelen, dat de wet moet afgeschaft worden, wanneer het congres in December weer bijeenkomt. Hoe ontmoedigend de zaak ook zijn moge, de republikeinsche leiders hebben geen an dere keus. De wet is te uitdrukkelijk ver oordeeld, dus luidt het betoog dezer bladen, dan dat men den schijn zou kunnen aanne-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1