BINNENLAND. men zich hieromtrent niet te bekommeren. Deed men liet laatste, dan zou de partij in 1892 bij de presidentsverkiezing een nog ernstiger nederlaag lijden. Mac Kinley en de zijnen, die nog in den Senaat de meer derheid hebben, zullen evenwel van geene verandering der tarievenwet hooien. De wet zal derhalve in kracht moeten blijven tot het nieuwe thans gekozene democrati sche Congres in December 1891 samenkomt. Het plan der democraten schijnt te zijn, om maatregelen door te voeren, waardoor ach tereenvolgens de inkomende rechten op de verschillende artikelen worden ingetrokken. DUITSCHLAND. Uit goede bron wordt gemeld, dat de heer Von Lucius, minister van landbouw, zijn ont slag heeft ingediend. Hij zou vervangen worden door den vrijheer Yon Huene, lid der ceritrumspartij, wien de Keizer nog dezer dagen bijzondere blijken van genegenheid heeft gegeven. Het Collegie voor Landhuishoudkunde heeft met nagenoeg eenparige stemmen een voor stel aangenomen van den heer Hamrnerstein, strekkende tot bestrijding van eene verla ging der invoerrechten op granen en vee en van de opheffing der grens-afsluiting. De voorsteller deed in zijne toelichting uitko men dat de minister Von Lucius zijn ont slag genomen heeft, omdat hij ten aanzien van de verlaging der invoerrechten en de opheffing der maatregelen tot afsluiting van de grenzen, het niet eens is met de Staatsregeering.' De Loss. Ztg., lord Salisbury's scherpe re devoering bij den lord mayor's maaltijd be sprekende, ontkent, dat alleen Nederland tegen de invoerrechten van den Congo pro testeert; zij herinnert aan de soortgelijke protesten van Fransche, Portugeesche en zelfs Engelsche handelaren, en meent, dat Frankrijk zelfs geheel en al op de hand van Nederland is. In elk geval, zegt zij, moet men zich niet verbeelden, Nederland door dreigementen te zullen winnen, want dat ligt allerminst in het Nederlandsch tempe rament. In centrumskringen liep gisteren het ge rucht, dat dr. Windthorst aan een hartkwaal lijdt en rust moet houden. De Germania spreekt dit tegen dr, Windthorst is nog even frisch als onlangs op het Congres te Coblenz, en heeft nog dezer dagen druk medegewerkt aan het voorbereiden eener gewichtige katholieke onderneming. Alleen het beklimmen van trappen begint Windt horst zwaar te vallen, doch men vergete niet, dat hij op op 17 Jan. e. k. in zijn 81e jaar treedt. Volgens het bij den Duitschen Bondsraad ingediende nieuwe wetsvoorstel tot regeling van het volksonderwijs staan het leerplan en de inwendige inrichting der volksschool onder toezicht der schoolcommissie, zooveel mogelijk met eerbiediging van de verschil lende geloofsbelijdenissen. Het beginsel der regeling moet zijn, dat geen kind zonder godsdienstig onderricht blijft, al naar mate de verschillende belijdenis. Het godsdienst onderricht wordt geregeld door de godsdien stige genootschappen, wier oordeel ook wordt ingeroepen omtrent de invoering van nieuwe leerplannen en schoolboeken. Afgevaardigden dier genootschappen zijn gerechtigd het gods dienstonderwijs bij te wonen, vragen te doen en den onderwijzer aan het einde der les over zijn onderricht opmerkingen te maken. Uit dit beknopt overzicht blijkt, dat aan de eischen der geloovige partijen in zake de regeling van het onderwijs op belangrijke wijze wordt tegemoet gekomen en aan de Kerk vrij groote bevoegdheden betreffende het godsdienstig onderricht worden verleend. ENGELAND. Blijkens inlichtingen uit offïcieuse bron is de modus vivendi tusschen Engeland en Por tugal gisteren bekrachtigd. De beide Staten zouden binnen een half jaar over een nieuw tractaat tot overeenstemming moeten komen. De Times zegt, dat de Britsche regeering haren steun onttrokken heeft aan Bennet's expeditie naar West-Afrika omdat deze ge bleken is, niet geheel wetenschappelijk te zijn. De bekende reiziger Cameron trok zich mede terug en weigert mee te gaan. De Times begon de openbaarmaking der Yam- boeya-bescheiden met Assad Farran's berucht geworden beëedigde verklaring waarin deze Syrische tolk niet enkel Barttelot en Sameson maar alle officieren te Yamboeye van allerlei wreedheden beschuldigt. Farran beschrijft vooral uitvoerig Jameson's kannibalen-geschie denis. De Times erkent, dat Farran's relaas omzichtig onderzocht moet worden, ook om dat hij later zijne verklaring introk; maar toch weigert de Times, de laatsgenoemde geheel waardeloos te noemen, aangezien de intrekking plaats vond onder sterken druk van het Emin-comité en ook omdat Farran's getuigenis bevestigd wordt door andere ge tuigenissen. Blijkbaar bedoelt de Times hier mede die van Stanley en Bonny. Vari laatst genoemden publiceert de Times een nieuwe interview. Bonny zeide, dat de ambtenaren van den Congo-staat Jameson's kanibalen geschiedenis kenden en naar Brussel opzon den. Dit verontrustte Barttelot en Jameson zeer. Beiden deden alles om het uitlekken van het schandaal te verhinderen. Volgens Bonny moeten Barttelot's waanzin en Ja- messons doodelijke ziekte aan de daardoor verwekte gemoedsspanning geweten worden. Ook de Investor Guardian breekt opnieuw een lans voor Nederland inde Congo-kwestie, en hoopt, dat alsnog de Mogendheden tot een beter inzicht zullen komen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Rijksraad is tegen 4, December bij eengeroepen. De Landdag te Praag heeft eindelyk na 20 zittingen, waarvan de kort ste 5 uur duurde, aangenomen het ontwerp voor de instelling van een landbouwraad. De jong-Czechen stelden ten slotte nog voordat het ontwerp eerst uitgevoerd zou worden, nadat eene nieuwe wijze van verkiezing zou zijn aangenomen. Graaf Artenau, alias prins Alexander van Battenberg, heeft de officieren van het ba taljon, waarover hij tot kolonel is aangesteld, bij zich vereenigd, en een korte toespraak tot hen gehouden, waarin hij zijn militair verleden in herinnering brengend, den wensch uitdrukte, van zijn bataljon een model-ba taljon te maken, terwijl hij verder mede deelde, dat de Keizer binnenkort het garni zoen te Gratz zelf zal komen inspecteeren, wat in geen twee jaar geschied is. Schiedam, 15 November 1890. STATEN-GENERAAL. Vereenigde Vergadering van Vrijdag 14 November. Regentschap. Aan de orde is het wetsontwerp tot B e- noeming van eeneRegentes, waar bij wordt voorgesteld H. M. de Koningin tot die waardigheid te benoemen Alle ministers zijn aan de ministerstafel. De overweging, in de talrijk bezochte af- deelingen, van het wetsontwerp tot voorziening in het regentschap, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der gronwet omschreven ge val niet zal hebben opgehouden te bestaan, heeft tot de volgende uitkomst geleid. Met diepe smart nam men kennis van de rnededeelingen der regeering, volgens welke de toestand van Zijne Majesteit onzen ge- ëerbiedigden Koning zoo ernstig is, dat de onmogelijkheid om zelf de regeering waar te nemen voor den hooger lijder blijft voort duren. Onder deze droevige omstandigheden achtte men met 's Lands regeering het oogenblik gekomen om, hoe zwaar het vallen moge, uitvoering te geven aan de artikelen 37 en 38 der grondwet. Terwijl dan ook met instemming werd op gemerkt, dat blijkens de indiening dezer wetsvoordraeht reeds nu, naar het oordeel der Regeering, de waarneming van het ko ninklijk gezag door het hoogste college van staat volgens de bedoeling der grondwet van zoo kort mogelijken duur moet zijn, kon men zich met den inhoud van het ontwerp alge meen en volkomen vereenigen. Door ook in het geval, thans aanwezig, het regentschap op te dragen aan Hare Ma jesteit onze geëerbiedigde Koningin, wordt in overeenstemming gehandeld met het be lang van het vaderland en met den wensch van een getrouw volk. Men vertrouwde, dat Hare Majesteit bereid zal zijn het regentschap'te aanvaarden en dat zij, die aller harten wint door de wijze, waarop zij, met het minst in deze moeilijke dagen, hare roeping vervult, totdenieuwe taak, die haar wacht, kracht zal vinden in de eenstemmig heid, waarmede regeering en volksvertegen woordiging haar het regentschap opdragen. Zonder beraadslaging wordt het voorstel, bij stemming, aangenomen met algemeene (121) stemmen. De Voorzitter zegtHiervan zal op de ge bruikelijke wijze mededeeling worden ge daan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vereenigde vergadering gesloten. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk Woens dag het wetsontwerp betrekkelijk de kosten van het Regentschap komen afdoen, waar na de beeëdiging van de Regentes (denke lijk Donderdag) zal plaats hebben, Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 8 der wet van den 2n Juni 1875 Staatsblad no 95) geven kennis aan de ingezetenen dat de navolgende ver gunningen zijn verleend: lo aan J. Valkenburg en zijn recht verkrijgenden tot oprichting eener lachterij van runderen en varkens aan de Verbrande Ervenwijk F. no 188 en 186. kadaster sectie A. nos 333, 334 en 1100 en 2o aan M r. A. J. B e u k e r s en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner brander ij aan de Nieuwe Haven, wijk G, no. 238/21/c, kadaster sectie M. no 227, o. a. door plaatsing daarin van een stoomma chine van 5 pkr. met ketel van hoogstens 6.94 M! verw. oppervlak. De Schiedamsche Werklieden-vereeniging. »Door eendracht grooter", voor eenigen tijd alhier opgericht, neemt steeds in ledental toe. De Vereeniging telt thans meer dan 100 leden. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Lei den, de heer J. M. M. C. Beukers, geboren te Schiedam, met academisch proefschrift getiteld Chorea hereditaria adultorum. Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2