behoorende bij de van Zondag 16 en Maandag 17 Nov. 1890. ^innenlandsche Berichten. Ingezonden. (Vervolg.) Te Stct. (no. 269) bevat de statuten der ^'gens de wet van 22 April 1855 (StW.no. erkende vereeniging Nederlandsche steno- S'afenvereeniging Willem Stolze te 's-Gra- Venhage. 'gens een in de Staatscourant van gis- Vo] Jeren opgenomen besluit, mogen in het St. l'"'s Gasthuis te Delft niet meer dan 186 Ulll|kzinnigen verpleegd worden 94 mannen en 92 vrouwen. Het aantal verpleegden V'*nr,!t vóór 1 Januari 1892 tot die of lagere Cljfers teruggebracht. Te Katholieke Kerk telt weder een mar- e'aar meer. De zeereerw. pater Redempto- Johannes Backer, die zich sedert 1866 ^ijdde aan den dienst der melaatschen te Uriname, is overleden. Evenals pater Damiaan, ,er|s heldhaftige opoffering in Europa de "=r°otste bewondering wegdroeg, is hij °P het veld van eer gestorven, te midden ZlJner zieken met wien hij vier-en-twintig Jaren had doorgebracht. Sedert tien jaren NVas pater Backer door de vreeselijke ziekte aangetast, en vooral in de laatste maanden V'ln zijn leven heeft hij verschrikkelijke smar- *en doorstaan. Men was genoodzaakt zelfs Zljne vingers te amputeeren. Tot het laatste oogenblik toe was hij kalm Pri gelaten. Tater Backer was geboren Hollander. Hoe* het grootste gedeelte der Melaatschen 'n Suriname niet katholiek is, is ernooiteen n,et-katholiek onder die ongelukkigen werk- Zaam geweest. T Zijn steeds Katholieke priesters die Zlch ter wille dier ongelukkigen opofferen. Msb Toor een paar dagen gaf het Nws. de |erzekering, dat er van de betaling van de eges der Rijn-Spoorwegmaatschappij, in Ifidatie, aan het rijk niets zou komen en )i at de lands-advocaat geadviseerd had inde Zaak te berusten. Het Vad. kan dit bericht beslist tegen- kreken. De lands-advocaat heeft geadviseerd n'pt te berusten. Aan de Noordzijde van het Noordzee- «anaal hebben opnemingen plaats gehad, le vermoedelijk in verband staan met den aan'eg van een spoorlijn Amsterdam— '•Knuiden. Te Alkmaar is Dinsdag het gesticht voor K. oude Mannen en Vrouwen door den eken, den zeereerw. heer J. H. Ruscheblatt, P'echtig ingewijd. Het plan voor deze stich- J;lrig werd ontworpen in 1877, ter gelegen- eid van het 30-jarig Pausschap van Pius door nu wijlen den heer J. F. Hintzen. Uit Nieuwediep wordt ons gemeld Gisteren-ochtend strandde in de Zuider- haaksgronden het Engelsche stoomschip County of Salop, geladen met rijst en van Rangoon naar Bremerhaven bestemd. Zoo spoedig mogelijk vertrokken de sleep- booten Stad Amsterdam en IJmuiden, be nevens een aantal vletterlieden en visschers, van hier ter assistentie. Aangezien het stoomschip echter met hoogwater was vast- geloopen, en er voorshands weinig kans be stond dit vlot te sleepen, is men onmiddellijk tot het lossen der lading overgegaan. Deze wordt met vischschuiten hier aangebracht. Thans zijn, behalve de genoemde, ook de sleepbooten Simson en Adsistent bij het schip men hoopt dit met hoog water af te kunnen brengen. (N. R. Ct.) Het vergaan van het Engelsche oorlogsschip „Serpent." Den indruk dien het Vergaan van de Serpent met hare geheele bemanning, waarvan wij eergisteren melding maakten, in Engeland teweeg gebracht heeft, zullen vele Nederlanders zich kunnen voorstellen, die bloedverwanten of vrienden verloren bij de groote ramp, die ons land destijds trof, bij het vergaan van de Adder. Omtrent de omstandigheden, waaronder het vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad, wordt gemeld, dat de Serpent door storm uit haar koers was geraakt, en de Spaansche kust tot op korten afstand was genaderd, wat door den zwaren mist niet aan boord gemerkt werd, tot men plotseling eenige hevige schokken voelde, die het geheele schip deden trillen. Het bleek toen, dat het schip dat op de rotsen had gestooten, veel averij had bekomen (een gat in de kiel), en vast was geloopen. Een tastbare duisternis heerschte en van de kust kon geen hulp geboden worden. Herhaaldelijk sloegen he vige zeeën overliet schip, en bij eiken golf slag dunde de bemanning, die volgens nadere berichten zelfs 300 man heeft bedragen. Inderdaad zijn er van de geheele beman ning slechts drie levend aan wal gekomen het is nog niet bekend of het gewone ma trozen of officieren zijn. Het ongeluk bad Maandag-nacht, en niet, zooals eerst gerejeld werd, Dinsdag-nacht plaats in het Camarinas niet ver van kaap Tosto, op ongeveer twintig mijlen van kaap Finistère, en tusschen de vijftig en zestig mijlen van Corunna, wat de dichtstbijgelegen plaats van eenig belang aan de kust is, waaruit verklaard kan worden, waarom eerst zoo laat het bericht van het vergaan der Serpent in Engeland ontvangen werdde communicatis tusschen Corunna en Camarinas heeft langs bergwegen plaats. De Serpent had zes kanonnen aan boord en staat ingeschreven als een kruiser van de derde klasse met dubbele schroeven, die in 1888 te Devonport van stapel liep. Het schip stond echter bij de marine niet gunstig be kend. Algemeen werd aan zijn zeewaardig heid getwijfeld, en zelfs was de bemanning van plan geweest over het schip, vóór zijn vertrek, in de couranten te klagen. Om ech ter vrienden en bloedverwanten niet te ver ontrusten, had men daarvan afgezien. De admiraliteit was echter toch van den slech ten staat van het schip op de hoogte. Toen te Plymouth het bericht van het vergaan der Serpent bekend werd, ontstond er een paniek in de stad, daar het grootste deel der bemanning aldaar thuis behoort. De aangrijpendste tooneelen waren in de straten te aanschouwen. Vrouwen en kinderen, wier mannen of vaders aan boord van de Serpent waren, liepen handenwringend rond, en trachtten nadere bijzonderheden in te winnen. Het bleek ook, dat velen de reis met de Serpent hadden aanvaard, in de overtuiging van nooit meer terug te zullen keeren. A.) Rechtszaken. Voor de Haagsche rechtbank is eergiste ren behandeld de poging tot vergiftiging op een timmerman te Delft gepleegd, door mid del van phosphorus, welke zijne vrouw, die wegens een bij hen inwonenden kostganger met haar man in den laatsten tijd in on min leefde, op zijn boterham gesmeerd had. De eisch van den officier van justitie luidde 10 jaar gevangenisstraf. Men bericht de aanhouding van den per soon, die eergisteren tot 8 maanden gevan genisstraf veroordeeld, verleden week uit het gerechtsgebouw te 's-Gravenhage zijnen be wakers wist te ontsnappen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Over liet nadeel van het lang uitstellen om een bril te gebruiken. Ik moet thans den lezer opmerkzaam maken op het nadeel, hetwelk diegene, die wezen lijk eenen bril behoeft, te wachten heeft, indien hij het gebruik daarvan te lang uitstelt, en wat daaruit voortvloeit, namelijk daardoor worden niet alleen de gezichtszenuwen over spannen maar het gezicht zelf wordt geheel verzwakt; boe verkeerd is het, dat personen door een verkeerde schaamte op een verren afstand lezen en hoe vaak wordt zulks waar genomen immers zulks is eene voorbode van het verval des gezichts als men gee- nen bril bezigt, dan kunnen later de oogen de prikkeling van de glazen niet meer ver dragen, en zoo moet men, ten gevolge van een verkeerd denkbeeld, dikwijls het genot missen van te kunnen zien, of eenig fijn werk van nabij te kunnen verrichten. Ik reken het mij ten plicht ieder te waar schuwen, die bespeurt en overtuigd is, dat hij de voorwerpen verder van de oogen moet verwijderen, dan bij vroeger gewoon was, opdat onder het lezen de letters ineen loo- pen, enz dan behoort men het niet langer uit te stellen, of men brengt zich in gevaar NIEUWE SCHIEDANISCHE COURANT V.».. - - u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5