FEUILLETON. B I N N E N L A N I). De Wraak van een Christen, besloten heeft eene commissie te benoemen, wier taak het zal zijn, de Mac Kinley-wet te onderzoeken en daarop wijzigingen voor te stellen. - Door dezen stap hoopt de Regee ring den toeleg der democraten te verijde len, die besloten waren nog vóór 1891 door verschillende afzonderlijke wetten do invoer rechten, nu op dit dan op dat artikel, stuk voor stuk te verminderen, zoodat er ten laatste van de Mac Kinley-wet nagenoeg niets zou overblijven. DUITSCHLAND. Het heet, dat een nieuw geschil is ont staan tusschen keizer Wilhelm en Bismarck. De gewezen Rijkskanselier verklaart, dat hij zich niet door den Keizer wil laten voorschrij ven, wat hij in zijn werk over het leven van keizer Wilhelm I zal mededeelen hij wil dus de proeven van dat werk niet door den Kei zer laten nazien. De Keizer daarentegen verlangt dit recht uit te oefenen en heeft laten weten, dat hij het boek tot onderzoek zal opeischen voor het verschijnt, op grond dat het zaken van staatsbelang behelst. Prins Bismarck heeft nu verklaard, dat hij het zoo noodig in Engeland zal uitgeven, om 's Keizers macht te ontgaan. ROME. Volgens de Pol. Corr. is tusschen den H. Stoei en de republiek Ecuader eene overeenkomst gesloten en geteekend, waarbij de regeering van dit land de verplichting op zich neemt, den katholieken bisschoppen des lands, die tot dusverre moesten leven van de vrijwillige bijdragen hunner diocesa- nen, van staatswege een passend inkomen te verschaffen. De heer Flores, president van Ecuador, zal dientengevolge den Kamers een wetsontwerp voorstellen, om jaarlijks een post van 1 millióen francs voor de bisschop pen uit te trekken. SPANJE. Bij een banket van meer dan duizend per sonen te Barcelona heeft de oud-minister Sagasta eene redevoering gehouden. Hij ver klaarde op het punt van tarieven opportunist te zijn en erkende de noodzakelijkheid om de sociale kwesties te onderzoeken zonder het aantal werkuren aan eenige beperking te onderwerpen. Verder was hij van oordeel dat Spanje maatregelen moest nemen tegen de gevolgen van de Mac Kinley-wet op zijn kolonialen handel. Hij eindigde zijne rede voering met een hettigen aanval op de con servatieve regeering, die hij, naar hij zeide, op vele punten zou moeten bestrijden. Schiedam, 17 November 1890. Blijkens eene mededeeling door de eerw. j geestelijkheid Zondag II. inde katholieke ker- Episode uit den tijd der Fransche revolutie. 36) Naar het Fransch van Just Girard. Inmiddels zonden de vijandelijke bevelheb bers, die in de naburige departementen het bevel voerden, en van de vijandelijke daden van Toustain onderricht waren, eenige deta chementen af met het bevel de bende te verstrooien en het hoofd er van dood of levend in handen te krijgen. Het was waarlijk geen gemakkelijke taak toor de vreemde soldaten om de vluchtelin gen, die met alle wegen en voetpaden en schuilhoeken bekend waren, in de bosschen en de bergpassen te achtervolgen. Meer dan eens gebeurde het, dat de vijandelijke sol daten, na het vrijkorps van Brutus te hebben omsingeld, en een bloedig gevecht te hebben j geleverd, hem als in een net meenden te I vangenmaar wanneer zij van alle zijden nader kwamen tot de plaats, waar zij eenige oogenblikken vroeger het gros der bende had ken te dezer stede gedaan, zal de St. Jans- school, in het pand aan de Overschiesche straat, vroeger genaamd «Aurora,den 12n Januari aanst. geopend worden. Aanst. Vrijdag, 21 November, feestdag van O. L. Vrouw Opdracht, zal het 50-jarig bestaan van de Cong fegatie der Broeders van Maria's Onbevlekte Ontvangenis ook te dezer stede feestelijk worden herdacht. Des ochtends ten 10 ure zal in de parochie kerk van O. L. Vrouw Visitatie eene plech tige Hoogmis voor de belangen van genoem de Congregatie worden opgedragen. De eerw. Broeders der St. Jozefsschol en zullen met al hunne leerlingen dezen plechtigen dienst bijwonen, waaronder eene feestrede zal worden gehouden. Na de Hoogmis wacht den leerlingen in de schoollokalen een feestelijk onthaal. Zal aldus in den kring dar eerw. Broeders en hunne leerlingen het gouden feest der Maastrichtsche Congregatie op waardige wij ze worden gevierd, ook daar buiten zal het gewis in ruimen kring levendige belangstel ling wekken. Van het geloof en den gods dienstzin onzer Schiedamsche Katholieken mogen we verwachten, dat zij bij deze ge legenheid zullen toonen, het in alle opzich ten verdienstelijk onderwijs der eerw. Broe ders op den rechten prijs te stellen. Wij vernemen, dat door de molenaars te dezer stede pogingen worden aangewend, om een onderling ondersteuningsfonds op te richten. Op de welwdlende medewerking van heeren eigenaars en aandeelhouders van molens meent men te mogen rekenen. Van de haringvisscherij is Zaterdag-middag alhier binnengekomen de logger «Harmonie", st. A. Schouten, met 2013 ton haring. Staatsblad no. 170 bevat de wet van '14 November 1890, houdende benoeming van eene Regentes. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 18, die van den minister van oorlog op Donderdag 20 Nov. a. s. niet plaats hebben. Naar aanleiding van een nader bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs, wordt nog ten overvloede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het in Frankrijk uitgevaardigd verbod van invoer van vee uit België en Nederland (zie Staatscourant van 14 dezer) zoowel den invoer langs de landgrens als den invoer over zee geldt. (St.-Ct.) Door het hoofdbestuur van den «Zuidhol- den ontdekt, waren zij niet weinig verwon derd daar niemand meer te vinden. Ziende dat deze pogingen gee* gevolg hadden, be sloot de Oostenrijksche generaal, om een eind te maken aan de vijandelijkheden van dien man, die niet te vangen was, in alle dorpen van het land van Auvrigny een mili taire bezetting te leggen en alle naburige velden en bosschen te doen doorkruisen door zoogenaamde vliegende kolonnes. Deze maatregelen werden tot op het oogen- blik van uitvoering geheim gehouden. Op den bepaalden dag vertrokken de verschil lende detachementen, om zich naar de plaat sen hunner bestemming te begeven. De generaal vergezelde de kolonne, die het dorp Auvrigny moest bezetten, waar hij voornemens was zijn hoofdkwartier te vestigen tot aan het eind van deze expeditie. XVI. „Bemin uwe vijanden. Doe wel aan degenen, die u liaten." De kolonne, waarbij zich de generaal be tond, was samengesteld uit een regiment Ilon- iandschen Bond voor Algemeen Kiesrecht' is een adres gericht aan de Tweede KameD waarin hij opkomt tegen het wijzigen dei' kieswet ten aanzien der splitsing van de groote gemeenten in enkelvoudige districten en andere ondergeschikten punten, vóórdat tevens het kiesrecht deiinitief is of wordt geregeld. Een «deskundige" deelt aan het UtreDaQbl mede, dat hij reden heeft om te gelooven. dat weldra door de Nederlandsche regeering een commissie van wetenschappelijke man nen, die zich op het gebied der bacteriolo gie een welverdienden naam hebben ver worven, benoemd zal worden om te Berlijn een speciale studie tê maken van dr. Koch's ontdekking. Men deelt aan het Ilbl. mede, dat de ge neesheer J. Nord te Amsterdam, wiens ont werp van een sanaorium voor teringlijders onlangs de aandacht heeft getrokken, eeist- daags naar Berlijn zal vertrekken, om daar de methode van prof. Koch te bestudeeren. Met 1 Januari a. s. treedt in Duitschland in werking: de nieuwe pensioenwet op inva liditeit en ouderdom van alle loontrekkende arbeiders of dienstboden in het Duitsche Rijk. Onder de termen dezer wet vallen ook de schippersknechts en zetschippers, onverschillig of zij op een binnen- of buiten- landsch schip varen, dat den Duitschen Rijn bevaart. Reeders of schippers, kapitein van booten en eigenaren van schepen, zoowel Neder landsche als Belgische, die tijdelijk in Duitsch land varen, moeten derhalve, op verbeurte van zware geldboeten, het bij hen in dienst zijnde Duitsche personeel aangeven en de voorgeschreven contribution voor hen be talen. De telefonische verbinding tusschen Rozen burg en Maassluis is thans gereed, zoodat de openstelling van het kantoor binnen eenige dagen te verwachten is. muugn» GOEDEREEDE. Daartoe uitgenoodigd door de onderafdeeling «Goedereede, Ouddorp en Stellendam," van de liberale kiesvereeniging Overflakkee en Goedereede, zal op Woensdag 26 November, in het logement van de wed. Akershoek te Ouddorp, door den heer W. F. Tak, uit Schiedam, eene lezing worden gehouden over het onderwerp «het kabinet- Mackay." ZWOLLE. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, een standbeeld te doen verrijzen voorZwol- gaarsehe huzaren en een bataljon Tyroolsche jagers, die in den oorlog in de bosschen en de bergen geoefend waren. Zij werd vooraf gegaan door een voorhoede van huzaren, door een officier gekommandeerd. Na eenige uren gemarcheerd te hebben, zond de generaal aan den officier, die de voorhoede geleidde, bevel, zich zoo spoedig mogelijk naar Auvrigny te begeven, om daar de inkwartiering van het overige gedeelte aan te kondigen. De officier vertrok in gestrekten draf en reeds waren de eerste huizen van Auvrigny in het gezicht, toen, terwijl zij een kromming van den weg bereikten, een hevig geweervuur uit het naburige hakhout en van den berg van het kasteel, vijt zijner huzaren doodde of kwetste. Met de zes overigen ging het nu in galop naar het dorp, dat zij reeds voor zich zagen. De officier, die beter bereden was dan zijne soldaten, had de eerste huizen reeds bereikt, toen een geweerschot hem aan den rechter knie kwetste en zijn paard deed nederstorten, dat met zijn ruiter in het stof rolde. Op hetzelfde oogenblik losten de huzaren drie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2