Bij dit Hnoimsr behooreD twee öïjvoepels. 13e Jaarg. Zondag 23 en Maandag 24 November 1890. No. 3843. V E R S 0 11 IJ N T D A G li L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I'iijs van dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden f 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht, van eten inhoud de/er courant is ver zekert! volgens de Wet. van 28 Juni 1881 Sisblno. 124.} MM Trijs der Advertciitiën: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.i0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Het bericht, dat de Congo-Staat aan den Doven-Congo de stoomboot Peace, behooren- de aan Engelsche zendelingen, aangehouden beeft en dat de Engelsche vlag is neerge haald en vervangen dooi' die van den Congo- Staat, is onjuist. Wat er plaats heeft ge- bad, bepaalt zich tot het volgende De dien-, sten van de Peace werden gerequireerd bij de schipbreuk eener stoomboot van den Congo-Staat tegen vergoeding aan de zen delingen. De zaak is verder met de zende lingen op vriendschappelijke wijze geregeld. In de drukkerijen te Brussel openbaart rich eene sterke beweging tot werkstaking. Verschillende inrichtingen, waarin de pa troons weigeren zich te onderwerpen aan bet loontarief. zooals dit door.de vereeniging van drukkersgezellen is vastgesteld, o. a. benige drukkerijen van kleine dagbladen, Worden met werkstaking bedreigd. Ook in twee groote inrichtingen is de werkstaking ''eeds algemeen. DUITSCHLAND. Omtrent het huwelijk van prins Adolf van Schaumburg-Lippe en prinses Victoria van tb-ui sen, de zuster van de Duitschen keizer, die eerst voor prins Alexander van Batten- berg, den ex-vorst van Bulgarije, bestemd Scheen, lezen wij in Berlijnsche bladen het Volgende De zaal in het paleis van keizerin Fr ede- rik, waar het burgerlijk huwelijk geslo ten werd, had als eenige versiering het levensgroot afbeeldsel van keizer Frederik aan eene tafel, bedekt met een rood, in goud geborduurd kleed, zat de huisminister Von Wedell. De bruid was gekleed in zilver- brocaat, gegarneerd met kostbare kanten en Versierd met myrthen. De bruidegom was' >n de fraaie uniform der Bonner huzaren. Acht jonge dames in het wit met roode bloemen waren bruidsmeisjes. De Keizer, in de rooden rok der lijfgarde, stralend van genoegen, leidde de in het grijs gekleede keizerin Frederik. Getuigen waren prins Heinrich van Pruisen en de kroonprins van Schaumburg-Lippe. Daarna reed men naar het koninklijk slot. Voor en achter de bruidskoets reden afdee- Hngen ulanen. De stoet werd begeleid door •"niters met magnesiumfakkels, die een too- Verachtig elïect in den mistigenavond maakten. In Je kapel werd het huwelijk kerkelijk ingezegend, nadat de gouden, van briljanten fonkelende en met rood gevoerde prinsesse- kroon der bruid op het hoofd was gezet. Overal hielden lijfwachten in historische klee ding de wacht. Toen het ja werd uitgesproken, luidden de klokken en bulderden de kanon nen in den slottuin. Onder de aanwezigen bevonden zich de drie zoontjes des Kei zes in blauwe matrozenpakjes, en graaf Moltke. Vreemde prinsen van Griekenland, Rumenië, Denemarken, Engeland, Duitsche vorsten, generaals en diplomaten, alle in de meest verscheiden uniformen naast de kost bare toiletten der dames leverden een schit terend schouwspel. Des avonds begaf het jonggehuwde paar zich naar Potsdam, om daar eenige dagen in het stadslot door te brengen. De Berlijnsche correspondent van de Stan dard meldt, dat niet paratoloidine de stof is, waarmede lvoeh zijn patiënten behandelt. Deze zelfstandigheid is lil. aan eiken schei kundige bekend en wordt in groote hoeveel heid verwerkt. Wegens de schaarschte van marmotjes of guineesche biggetjes worden thans ook andere dieren gebruikt voor het winnen van de entstofzelfs koeien worden daarvoor gebezigd. ENGELAND. In een schrijven aan de Times vraagt Lord Wolseley, of. Engeland en de overige mogendheden zullen dulden, dat het groote beschavingswerk, in Afrika ondernomen, ge stuit worde door eenige zelfzuchtige Ilol- landsche kooplieden. De Times, die niet ophoudt Nederland aan te vallen ter zake der kwestie vandenKongo- staat, behelst thans weer een donderend artikel tegen Nederland, waarbij de oud bakken beweringen dienst doen. Lord Wol seley mengt zich nu almede in het debat en schrijft een brief in denzelfden zin aan de limes. De majoor Macdonald, die deel nam aan de onderhandelingen te Berlijn over de En- gelsch-Duitsche aangelegenheden in Afrika, vertrekt nu naar West-Afrika als Engelsch consul in het Duitsche gebied aldaar, ter vervanging van Hewett, maar met uitgebrei der rechtsmacht. Feitelijk zal hij daar op treden als politiek agent van Engeland in het gebied van den Niger. Hij zal toezicht moeten houden over het nakomen van En- geland's internationale verbintenissen. De Braziliaansche Agent te Londen heeft een dépêche ontvangen uit Rio de Janeiro, meldende dat de Constituante in hare heden gehouden zitting met 175 tegen 47 stem men erkend heeft dat het Voorloopig Bewind rechtmatig regeerde, en noodigde dat Bewind uit het uitvoerend en wetgevend gezag te blij ven uitoefenen totdat de constitutie definitief door beide deelen van het wetgevend gezag zal zijn bekrachtigd. FRANKRIJK. De Koningin der Nederlanden heeft aan den president der Republiek van het aan vaarden van het regentschap, wegens den toestand des Konings, kennis gegeven. De heer Carnot heeft, antwoordende aan de Ko ningin, haar zijne beste wenschen voor het herstel des Konings te kennen gegeven. Naar in de Couloirs der Kamer verhaald werd, zou de voorstelling, openbaar gemaakt van het voorgevallene te Nice, overdreven zijn. Der Duitsche vlag was geen beleediging aangedaan. De prefect had betoogingen ver boden, en het voorgevallene had geen aanleiding gegeven tot eenig incident. De Kamer heeft besloten, den congreganrs- tischen onderwijzers het recht te ontnemen, tegen verminderde prijzen op de spooi'wegen te reizen alleen den onderwijzers der offici- eele scholen is dit voorrecht gelaten. ROME. De toost door kardinaal Lavigerie dezer dagen bij de ontvangst van het Fransche Middellandsche zeeeskader gehouden, heeft blijkbaar te Rome een goeden indruk gemaakt, wat trouwens uit het vermelde artikel van den Moniteur de Rome reeds was op te maken. Het volgende wordt aan de Univers uit de Eeuwige Stad geschrevensDe toost van kardinaal Lavigerie wordt in de hooge Romeinsche kringen en in de geestelijke groepen, die men de Fransche kolonie noemt, zeer druk besproken. De betuigingen van instemming zijn talrijk." Men maakt verder melding van een zeer geestig woord door Z. 11. den Paus met betrekking tot het veel besproken onderwerp gesproken. Een aantal kardinalen en prelaten behandelden dezer dagen den toost van mgr. Lavigerie en daarbij ook het spelen der Marseillaise door het muziekkorps van de witte paters bij het vertrek der Fransche bevelhebbers van het eskader op de Middellandsche Zee. Deze omstandigheid heeft in Frankrijk hier en daar nogal ergernis verwekt, en is o. a. in de Autorité van Paul de Casssagnac met buitengewone heftigheid besproken. Toen nu de Paus naderde, zwegen de prelaten, maar Z. H. had reeds begrepen, wat het onderwerp van hunne discussie had uitge maakt. En zich tot den majordomus mgr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1