EERSTE BIJVOEGSEL belioorencüe bij de van Zondag 23 en Maandag 24 Nov. 1890. Binnenlandsche Berichten. ingezonden. Rechtszaken. GEMENG1)E BERICHTEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Vervolg.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie van 21 No vember 1890, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd °p 94,570 pikols. (St. Ct Na het vertrek van H. M. de Koningin- regentes is er Donderdag-middag een bui tengewone ministerraad gehouden. Uit verschillende plaatsen van ons land, o. a. Uit Rotterdam, Amsterdam, Arnhem en's BoSch Vertrokken geneesheeren naar Berlijnteneinde aldaar tijdelijk onder dr. Koch werkzaam te zijn en zich met diens geneeswijze van teringlijders vertrouwd te maken. 2000 ge neesheeren uit alle oorden der wereld vertoe- Ven reeds te Berlijn. Betreffende het bericht, aangaande eenper soon. die Maandag-avond onder de gemeente Hilhgersberg zoude aangerand zijn, van zijn geld en horloge beroofd en daarna in het Vvater geworpen, kunnen wij met zekerheid melden, dat dit bericht geheel onjuist is. Aanleiding tot het valsche bericht is, dat één Van de 140 schapen, welke langs dien weg Werden gedreven, in de sloot geraakte, waai ftien in de duisternis naar zocht, doch van aanranding, roof of iemand van het leven te benemen, was geen sprake. (R> A.) Wij kunnen met zekerheid meciedeelen, dat in Den Haag reeds sedert geruimentijd Pogingen worden gedaan om daai een groot- Sche inrichting tot stand te brengen, waaiin lijders aan tering, aan bloedarmoede, ziekten der ademhalingsorganen, enz. zullen kunnen vvorden behandeld. Binnenkort zullen die plannen, die alle bans van slagen hebben, publiek worden gemaakt. Het comité heeft in de onmiddel- ]ijke nabijheid van Scheveningen een voor bet Sanatorium uiterst geschikte plaats ge vonden. (Vad.) De arrondissements-rechtbank, te s-Gra- Venliage, veroordeelde gisteren C. A. S., huisvrouw van J. v. B., te Delft, die haar «ïan trachtte te vergiftigen, door hem bo terhammen, besmeerd met phosphorbrei, op zijn werk te doen brengen, tot vier jaren gevangenisstraf, verminderd met 4 maanden, Wegens ondergane voorloopige hechtenis. Het vonnis overwoog, dat de ten laste ge legde voorbedachten rade niet bewezen is en veroordeelde beklaagde wegens het mis drijf van poging tot doodslag, welke poging zich door een begin van uitvoering heeftge- °penbaard en waarvan de geheele uitvoering alleen is verhinderd door omstandigheden, onafhankelijk van beklaagde. Bij het vernemen van haar vonnis viel de veroordeelde in onmacht en werd uit de ge rechtszaal gedragen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik U voor het volgende een plaatsje in uw geëerd blad verzoeken, ontvang daar voor bij voorbaat mijnen dank. Heden-ochtend werd, bij gelegenheid van den feestdag der H. Cecilia, patrones der koristen, in de kerk van O. L. Vrouw Visi tatie aan het Frankenland door het Zangkoor eene nieuwe Mis uitgevoerd van den organist der kerk, den heer B. L. L. J. Gores. Hoe wel niet zoo melodieus en streelend voor het gehoor als de Mis Canlemus Domino van denzelfden componist, en met veel eenvoudi ger orgelbegeleiding, heeft echter deze Mis Ad majorem Dei gloriam getiteld, veel meer kunstwaarde. In strengen stijl, contrapunctisch, zelfs sommige gedeelten dubbel contrapunctisch bewerkt, zooals het Benedictus, mist de ze compositie datgene, wat men zoo vaak bij Kerkzang met den naam van »dor- of droogheid" bestempelt, en doet tevens den bekwamen organist Gores als een zeer be gaafd componist kennen. De uitvoering (heden zonder Credowas voor eene eerste zeer verdienstelijk, vooral het Kyrie en het Benedictus voldeden uit muntend, en het geheel maakte een zeer stichtenden indruk. Ik verneem, dat morgen (de laatste Zon dag van het Kerkelijk jaar), deze Mis weder zal worden ten gehoore gebracht, en twijfel niet of de eerste uitvoering van het Credo alsdan zal den godsdienstigen indruk ver sterken en verhoogen. Met de plaatsing dezer regelen zult U., M. de R., wel verplichten, Uw getrouwen lezer, X. Over het nadeel van liet lezen onder het rijden. Yele hebben de gewoonte, in diligences enz. te lezen dit is echter zeer verkeerd en nadeelig voor het gezicht, het heen en weer zweven van het boek voor de oogen moet voor het gezicht onvermijdelijk hinder lijk zijn. Het gezicht wordt daardoor te veel ingespannen om de letters in het oog te houden, en bij het opzien zijn de oogen dik wijls nog een geruimen tijd in werking, alsof de letters nog voor het gezicht wemel den. Er verloopt soms een geruime tijd, eer de oogen daarvan hersteld zijn. Kort geleden vroeg ik een bekende, die met mij reisde en een courant las, hoe hij zijne oogen gevoelde na zeer kort gelezen te hebben, antwoordde hij'mij, dat hij zich duizelig in het hoofd gevoelde. Ik nam dezelfde proef en werd ten volle van de waarheid dezer bewering overtuigd. Eerst ondervond ik een heviger prikkeling in de oogen, daarna pijn in het hoofd, en ik bemerkte ook, wel licht door het vooroverzitten, een ster keren aandrang van het bloed naar het hoofd. Hoe verder men gewoon is de letters van zich af te houden bij het lezen, des te meer bewegen zij en eveneens als men het lees- glas, door het heen en weer draaien over de letters, geraken de oogen daardoor des te spoediger vermoeid. M. VAN DER HOEK, Schiedam. Gezichtkundige. Donderdag dag van de beëediging van H. M. de Koningin-Regentes werden per Holl. Spoor te 's-Hage vijf duizend reizigers aangebracht. De ladingmeester der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen W. B., te Zutfen, geraakte gistermorgen door een noodlottig toeval onder den van Hengelo ko menden trein no. 243. waarvan onmiddellijke dood het gevolg was. De ongelukkige laat een talrijk gezin na. Uit de fabriek van de lieeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten, zijn voor Ned.-Indië verscheept: een prachtig gedreven zilveren eeresabel, met ivoren met zilver ge monteerd handvatvoorts 2 kolossale bijoux- koffers, elk wegende 5 kilogrammen aan zilver. Waarschijnlijk zijn deze stukken voor In dische vorsten bestemd, dewijl alles voorzien was van groote zilveren kronen. E e n S u i k e r t a n t e. Te Tessel wordt thans druk gesproken over- en niet minder druk gewerkt aan het aiosmaken" van de nalatenschap van wijlen mejuffrouw Neeltje Pater, die in '1783 te Broek in Waterland is overleden. Een der mede-erfgenamen, de heer P. Koning, is met de zaak zoover ge vorderd, dat hij van de familie van de over ledene een lijst heeft opgemaakt, welke loopt tot het vijfde geslacht. De leden van dit geslacht, die voor de rechtmatige erfge namen worden gehouden, zijn voor het meerendeel nog in leven en wonen meest allen te Tessel. Wanneer die erfenis, groot 60 millioen, eenmaal losraakt, betgeen volgens de meening van genoemden heer niet lang meer aan houdt, en in de Tesselsche haven aanlandt, dan zal dat eiland zich kunnen beroemen op het bezit van verscheiden millionnairs. Wraak. De nihilisten hadden zich lang kalm gehouden, oogenschijnlijk ten minste, tot daar nu eensklaps niet uit het machtige czarenrijk, maar uit de stad van weelde en vermaak bij uitnemendheid, uit Parijs, be richten komen, die aantoonen, dat zij er nog wel degelijk zijn en dat zij zich niet ten goede hebben geschikt, ondanks de zware straffen, telkens weder tegen hen geëischt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5