TWEEDE BIJVOEGSEL behoorende bij de van Zondag 25 cn Maandag 24 Nov. 1890. Parijsche Kroniek. LAATSTE BERICHTEN. Zeetijdingen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Werd er in den laatsten tijd reeds bij her haling over de vorming eener »droite con- stitutionnelle" in de Kamers gesproken, waar hij zich de legitimisten, orléanisten, bona- partisten, in een woord alle conservateurs, zouden aansluiten om zich «en bloc" voor de Republiek als regeeringsvorm te verkla ren, sedert de zinspelingen op deze nieuwe partij door Mgr. Lavigerie in de eerste plaats en door Mgr. Freppel in de tweede plaats in de Kamer gedaan, wordt zij door de dag bladen van alle kleuren en partijen dagelijks behandeld. Het was bij gelegenheid van een déjeuner dat kardinaal Lavigerie in zijne aartsbis schoppelijke residentie te Algiers aan den staf van het Middellandsche zee-escader aan bood, dat de prelaat over de plaats, die de Kerk tegenover de Republiek heett in te nemen, zich ongeveer als volgt uitdrukte «Wanneer een volk zijn wil duidelijk heeft »doen kennen en, zooals Leo XIII nog niet slang geleden verklaard heeft, de regeerir.gs- «vorm, die het zich koos, in zich-zelve niets «strijdigs bevat tegen de beginselen, welke «alleen de christelijke en beschaafde natiën «kunnen doen leven wanneer om zijn land «aan den afgrond, dien het bedreigt, te ont- «rukken, het zou willen toetreden tot den «sedert jaren bestaanden regeeringsvorm, «dan heett het uur geslagen die proef als «afgedaan te beschouwen en aan onze ver- «deeldheden een einde te maken, door alles op «te offeren, voor zoover het geweten en de eer «ons toelaten en bevelen, voor het welzijn «van het Vaderland. Dat is het wat ik in «mijne omgeving verkondig en wat ik in «Frankrijk door geheel onze geestelijkheid «ook wensch te hooren verkondigen. Ik «ben verzekerd dat ik, zoo sprekende, door «geen enkele daartoe gerechtigde stem zal «worden tegengesproken. Buiten die onder- «werping en vaderlandslievende toetreding «is inderdaad niets meer mogelijk, noch om «de orde en den vrede te bewaren, noch «om de wereld van de maatschappelijke on- «heilen te verlossen, noch den godsdienst «zelfs te redden, waarvan wij de dienaren «zijn." Mr. Pion, die een der eersten was in de Kamer om de zwenking den conservatieven naar de Republiek voor te bereiden, verklaart thans in de Soleil, dat hij geen enkele reden kan vinden waarom er niet evenals in Enge land ook in Frankrijk Wighs en Tories zouden zijn, en dat men op die wijze veel gemakkelijker tot den maatschappelijk en en godsdienstigen vrede zal geraken, dan met al die partijen wier verschillende aspiratiën dagelijks meer hersenschimmen worden. Ver wonderlijk zoude men het moeten noemen, zoo uit dien Boulangistischen rommel nog iets goeds geboren werd, doch even ver wonderlijk was de blindheid der partijen, die niet reeds vroeger inzagen, dat die zwen king noodzakelijk moest komen, en dat zij niet een paar jaren vroeger gemaakt is. Niettegenstaande die staatkundige beslom meringen, waarbij zich ook in den loop der laatste weken eenige financiëele voegden, die voornamelijk in New-York en Londen ontstaan, echter op de Parijsche beurs influenceer den, was het hier weer levendiger dan ooit. Bij het minste opklaren van den dampigen he mel, die soms aan de Londensche mist doet denken, gaat een ieder een luchtje scheppen en de groote boulevards wemelen van wan delaars en wandelaarsters. Ieder saisoen heeft hier zijn aantrekkelijk heid en zelfs als het najaar de laatste gera- niïuttts, dahlia's, begonia's en fuchsia's uit de bloemperken heeft doen verdwijnen, dan verschijnen in de bloemwinkels behalve de asters de in de laatste jaren zoo beroemd geworden «Crijsanthèmes (Chrysanthemums.) Deze, een paar eeuwen geleden uit Ja pan in Nederland ingevoerde sterrebloem, ik geloof door een zekere Jacob Breijne, heeft in Europa slechts langzamerhand meer be kendheid en vereerders gevonden. In haar geboorteland Japan draagt zij den naam van «Kiku" en is zij het zinnebeeld der keizer lijke macht, zooals de lelie dit der Fran- sche Koningen was. Zij gaf haar naam aan de hoogste Japansche ridderorde, waarmede de Keizer verdiensten beloont. Ook in China bestaat de Chrysanthemum, waar zij ganze- bloern heet en een groote rol als versiering en in de geschiedenis speejt. Op Corea noemt men haar «Bloem des Hemels" daar wordt zij bijpa aanbeden en viert men groote feesten ter harer eer. In Europa, vooral in Engeland, en thans ook in Frankrijk, heeft men het in het kweeken en ontwikkelen ervan zeer ver gebracht. Zelfs in ons land komt zij meer in den smaak en nog onlangs werd te Amsterdam, op het Damrak, een tentoon stelling dezer bloemsoort gehouden, waarvan de indruk verrassend moet geweest zijn. Sedert gisteren is ook hier eene Chrysanthe mum-tentoonstelling in de Rue de Grenelles, die stroomen liefhebbers trekt. Men ziet er van alle vormen en in alle kleuren van de fanonkelbloemigen tot de pennen- schachtvormigen of borsteligen tot de groote kwastbloemigen. De kleinere soorten wor den pompons genaamd. De kleuren zijn on telbaar, witte, lichtgele, oranje, bruine en roode in alle tinten. Weer verder goud, scharlaken purper en lichtpaars tegen wit dat als pas gevallen sneeuw op de bladeren ligt. De teelt dezer bloem schijnt niet moeielijk te zijn, en er worden nu reeds meer dan vijftienhonderd verscheidenheden in gevonden. Wat haar voornamelijk zoo aantrekkelijk voor de dames maakt, is hare bij uitnemend heid artistieke vorm. Zij die haar smaak vol weten te vereenigen, vinden in de groote keuze van kleuren de gelegenheid er de wonderschoonste bouquetten van te vervaardi gen. Met haren langen stengel afgeknipt, blijft zij op water gezet vele dagen voortbloeien en maakt zoo in de salons den lust uit der oogen. Ik bemerk, over die bloemen wat lang van stóf geweest te zijn, doch de gedachte dat er wellicht ondei mijne lezers en vooral le zeressen, gevonden zullen worden die deze gunstelingen der natuur nog niet genoeg kennende, haar nu meer zullen gaan waar- deeren en liefhebben, stelt mij over mijne uitweiding gerust. Want vergeten wij het niet; de bloemen zijn de beschaafsters en dikwerf de troosteressen zoowel der armen als der rijken. Wanneer er hier iets voorvalt, dat het tijdperk waarin wij thans leven, bijzonder teekent, dan noemt men dat »/in de siècle.-' Het volgende geval, dezer dagen bekend ge worden, is deze benaming zeker dubbel waardig. In het eind dezer maand zouden de verdachte moordenaars van den deur waarder Goulfé, Eyraud en,zijne medeplichtige, Gabrielle Bompard, voor het gerechtshof der Seine voorkomen, en de juryleden die daarbij zitting moesten nemen waren, zooals dit be hoort, aangewezen. Daar komt een der re porters van de Matin op de gedachte eenige dezer juryleden persoonlijk te gaan interviewen, en op een goeden morgen ver schijnt in de kolommen van dien onbeschei den Matin een breedvoerig verslag dier af gelegde bezoeken, de daarbij gevoerde ge sprekken en wat het ergst is, de appreciatie van het geding dat nog behandeld moet wor den. En somme, kan men daaruit opma ken dat de moordenaar met den dood en zijne medehelpster met levenslange dwang arbeid gestraft zullen worden. Het hof van deze tot nog toe ongekende onkieschheden in kennis gesteld, heeft de zaak van de rol voor November geschrapt en op die van De cember geplaatst, waarbij andere juryleden zullen tungeeren. Onbegrijpelijk komt het velen voor, dat dien speurhond van de Matin geen enkel jurylid ontmoette, die hem bij het vernemen van zijn voorstel bij den kraag greep en uit zijn deur wierp. Doch wie weet wat hem overkomen is, dat hij niet sgereporteerd" heeft Parijs, 8/21 Nov.1890. Fidélius. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen mor gen dr. Hesselink en dr. J. van der Hoeven Jr. naar Berliju vertrekken, om zich ten be hoeve van het stedelijk en het Kinderzie kenhuis te Rotterdam, zooveel mogelijk op de hoogte der geneeswijze van prof. ICoch te stellen. In de zitting van den Delftschen ge meenteraad op gisteren stelde de Voorzitter onmiddellijk na de opening der vergadering voor, naar aanleiding van de proclamatie in de Staatscourant aan H. M. de Koningin-Re gentes, een adres van hulde en verknochtheid te verzenden. Toen daartoe besloten werd, benoemde de Voorzitter de heeren Van Rhijn, Van der Mandelo, Bergansius en Fabius in eene commissie van redactie. Deze commissie hield zich onverwijld met hare taak bezig, en de zitting werd gedurende dien tijd geschorst. Na de heropening werd het ontwerp bij ac clamatie goedgekeurd en tot de verzending aan H. M. besloten. RIO DE JANEIRO, 22 November. Prudent Moraes is gekozen tot voorzitter van het Braziliaansche Congres. Schiedam aangekomen 20 November «Maria," kapt. A. Fredriksen, van Helgo land. st. «Brandon," Schiedam 20 No vember. Het stoomschip Brandon, van Har wich naar Rotterdam, is Dinsdag-avond door mist voor de zalmvisscherij «Prins Hendrik" op de rivier de Maas aan den grond geva ren en heden-morgen, hoewel de lading ge heel was gelost, met hoogwater niet vlotge- komen. Schiedam aangekomen 22 November st. «Knud," kapt. Jörgensen, van Riga. Frederiksfad aangekomen 15 November «Thecla," kapt. Simensen, van Schiedam. Faaborg aangekomen 18 November «Her- tha," kapt. Knudsen, van Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9