13e Jaarg. Woensdag 26 November 1890. No. 3845. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: l'rijs der Ad verfeilt iëu PROCLAMATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsöl. no. 124..) Vai1 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Een buitengewoon nummer van de Staats courant bevat de volgende proclamatie In naam van Hare Majesteit WILHEL- MIN'A, bij de Gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, ENZ. ENZ. ENZ. Wij EMMA, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk: Het heeft Gode behaagd Mijnen geliefden en geëerbiedigden Gemaal koning Willem den Derde, tot Zich te nemen. Ruim een-en-veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche volk om Zijnen troon, en gedurende dit tijdvak werden, onder 's Hee- ren zegen, rust, vrede en welvaart aan het Vaderland geschonken. De Kroon is door Zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op Mijne beminde dochter Wilhelmina Helena Paulina Maria. Haar troon vinde zijnen hech ten steun in de innige trouw en verknocht heid van het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden ver- hooren, die tot Hem opgezonden worden voor onze koningin Wilhelmina Hij neme Haar onder Zijne heilige hoede en bescherming. Krachtens de wet ben Ik gedurende Hare minderjarigheid geroepen als regentes van het koninkrijk het koninklijk gezag voor Haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der vorsten en volkeren, neem Ik de Mij toevertrouwde regeeringstaak op Mij, met de bede, dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van land en volk en tot bevestiging van het koninkrijk. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in al de gemeenten des rijks zal worden aangeplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, en dat zij in het Staats blad zal worden geplaatst. Paleis Het Loo, den 24n November 1890. EMMA. De proclamatie draagt de mede-ondertee- kening van al de ministers. BELGIE. De dood van den Koning der Nederlanden heeft te Brussel, zijne geboortestad, een die pen indruk gemaakt. Alle bladen, zonder onderscheid van partijkleur, bevatten artike len met betuiging van lof en hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De hof maarschalk is gisteren naar de Nederland sche legatie gegaan om, in naam van Bel- gie's Koning, zijne condoleantie aan te bie den. Hetzelfde heeft de minister van buitenlandsche zaken gedaan in naam van de regeering. Men acht het niet onwaar schijnlijk dat de Koning in persoon de plechtige bijzetting van Koning Willem III bijwonen zal. Op de ontvangst van het treurig bericht door den Belgischen minister van buitenland sche zaken, prins de Chimay, heett deze zich onmiddellijk naar den Nederlandschen gezant te Brussel, baron Gericke van Hervijnen, be geven, om hem een bezoek van rouwbeklag te brengen. De gezant was reeds door twee officieuse telegrammen met het treurig feit in kennis gesteld, doch kon er geen geloof aan slaan. Toen echter de prins de Cliimay den gezant overtuigde, dat geen twijfel meer mogelijk was, was de grijze diplomaat zijn droefheid niet meer meester en barstte in een hevig snikken uit. Van de 22.500 ingeschreven kiezers in het arrondissement Brussel zijn er 16000 ter stembus gekomen. Met een meerderheid van 4500 stemmen is de liberale kandidaat, de oud-minister Charles Graud, gekozen. Ineen redevoering door den gekozene in de verga dering der Ligue libérale gehouden, zeide hij, dat zijne verkiezing beteekent de over winning der eendracht onder de liberalen en der herziening van de Grondwet. Na afloop dezer vergadering is de heer Grand in triomf naar de zaal der Association libérale ge leid. DUITSCHLAND. De Keizer heeft aan de Koningin-Weduwe van Nederland per telegraaf zijne deelneming betuigd. Prins Albrecht, prins-regent van Brunswijk, zal den Keizer bij de begrafenis des Konings vertegenwoordigen. De vorst van Waldeck Pyrmont, vader van Koningin Emma, die de feestelijkheden te Buc- keburg bijwoonde, waar de jonggehuwde prin ses Victoria haren intocht hield, ontving daar het noodlottige bericht en vertrok terstond. Te Berlijn werd het officieele bericht uit 's-Hage Zondag-ochtend te elf uur ontvan gen, nadat uit Luxemburg reeds particuliere tijdingen gekomen waren. De daar bestaande Nederlandsche vereeniging Nederland en Oranje heeft eene buitengewone vergadering belegd om over een passend rouwbetoon te beraadslagen. Alle bladen van de radicale af tot die van de meest conservatieve richting spreken on voorwaardelijk hunne waardeering uit voor de strikt constitutioneele gedragslijn, welke koning Willem III altijd gevolgd heett, en roemen de groote persoonlijke genegenheid, welke hij bij zijn volk genoten heeft, 's Ko nings vroegere weinig Pruisischgezinde ge voelens worden slechts ter loops aangevoerd, met de opmerking dat in de laatste jaren zijne betrekkingen tot het hof van Berlijn meer vriendschappelijk zijn geworden. In alle beschouwingen der Duitsche bladen vindt men onder verschillende vormen de zelfde gedachte terug, nl. dat de troonverwis- seling in Nederland rustig plaats hebben en ook in de toekomst geene staatkundige be roeringen teweegbrengen zal. ENGELAND. Koningin Victoria heeft tot Koningin Emma een schrijven van rouwbeklag gericht. Prins Heinrich von Battenberg zal Hare Majesteit bij de begrafenis des Konings vertegenwoor digen. Ook de hertogin van Albany zal daarbij vertegenwoordigd zijn. Op 's Konings begraafdag vindt te Londen een plechtigen lijkdienst plaats in de Hollandsche kerk. Als rouwteeken vlaggen de Koninklijke leveranciers en anderen halfstok. Velen schreven hunne namen in bij het Nederland sche gezantschap. Ook de kroonprins en andere leden der koninklijke familie en voor name personages. De Nederlandsche Ver eeniging zal een adres van rouwbeklag aan den gezant door eene deputatie laten over handigen. Al de ochtendbladen wijdden gisteren woor den van waardeering aan den overleden Ko ning der Nederlanden, en verklaarden, dat de Koningin, wegens de vele punten van aan knooping tusschen Engeland en Nederland, van Engeland's sympathie en welwillendheid zeker kon zijn. Volgens de jongste mededeelingen zal prins Eduard van Saksen-Weimar de Ko ningin vertegenwoordigen bij de ter aarde- bestelling van den Koning der Nederlanden. Het hof zal op bevel der Koningin voor den tijd van drie weken den rouw aannemen. ITALIË. De bekende uitslag van 391 der 508 ver kiezingen is als volgt314 ministerieelen, 8 twijfelachtigen, 20 van de oppositie der linker- en 10 van die der rechterzijde, 36 radicalen en 3 socialisten. De minister Crispi is in vier districten van Sicilië geko zen. Ook verschillende andere ministère zijn in onderscheidene districten gekozen. De verkiezing van den irredentist Barzilai gaf te Rome aanleiding tot vele manifesta-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1