No. 3846. V E R SCHIJNT DAGE L IJ K S. 13e Jaar»:. Donderdag 27 November 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: Prijs der Advertentiën KENNISGEVING. KENNISGEVING. ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (StsK'. no. Van 16 regels f 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Overlijden van Z. M. den Koning. De Burgemeester van Schiedam vervult bij dezen den droeven pligt, den ingezetenen kennis te geven, dat onze geëerbiedigde Koning, Zijne Majesteit WILLEM lil, op den 23sten November jongstleden, des morgens ten 5 uur 45 minuten op »het Loo" zacht en kalm is overleden. Overtuigd dat het doodsberigt van den geliefden Vorst, die gedurende meer dan 40 jaren in vrede en voorspoed over ons dierbaar Vaderland heeft geregeerd, en door wiens verscheiden de laatste mannelijke telg uit het huis van Oranje is heengegaan, door alle ingezetenen met diep gevoel van smart zal ontvan gen zijn, is voorzeker ,elke aansporing overbodig, om in deze dagen van diepen rouw alles te vermijden, wat met die treurige stemming strijdig zoude zijn. En is hiervan afkondigiug geschied, waar het behoort, den 2-laten November 1890. De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat, naar aanleiding van een bij hem ingekomen kabinets-schrijven van den heer Commissaris des IConings in deze Provincie, van den 24en dezer, No. 148, wegens het overlijden van Z. M. den Koning, tot en met Maandag den ln December a. s. en verder op den dag der begrafenis en op den daaraan on middellijk voorafgaanden dag, de klok ken van den Stadstoren, driemaal daags zullen worden geluid, als 's voorm. van 8- 9, en 'snam. vaan 12 -1 en van 4—5 uren en dat alle tooneelvoorstel- lingen en andere openbare vermakelijk heden tot en met aanstaanden Zondag, 30 November, zoomede op den dag van de begrafenis, verboden zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25n November 1890. De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. BELGIE. Bij de opening der zitting van de Kamer van afgevaardigden deed gisteren de voor zitter, de heer De Lantsheere, mededeeling van het overlijden van den Koning der Ne derlanden en voegde er bij dat de gevoelens van rouw over deze gebeurtenis weerklank vinden in België. De prins de Chimay, minister van buiten- landsche zaken, stemde met deze woorden in. Uit naam der linkerzijde sprak de heer Carlier in denzelfden geest. Uit naam der rechterzijde bracht de heer Nothomb, mi nister van Staat, hulde aan den overleden vorst, wiens grootmoedig karakter hij roem de en die de liefde van zijn volk verworven had. ENGELAND. In het Hoogerhuis uitte Granville zijne voldoening over de overeenstemming tusschen de regeeringen ten opzichte van het behoud des vredes. Hij betreurde het aannemen der Mc. Kinley-wet in de Vereenigde Sta ten. Salisbury betreurde de in Afrika ge pleegde schandalen, doch verklaarde dat het Gouvernement zich niet verplichten kon tot het beschermen van leven en eigendom in Afrika. Er zal een onderzoek worden inge steld. In de troonrede wordt gezegd dat in de betrekking tot andere mogendheden sedert de vorige parlementszitting geen verandering gekomen is. De waarborgen voor het be houd van den vrede in Europa acht de Ko ningin verzekerd. Met Italië zijn onderhan delingen geopend, waardoor het onder Engelschen invloed staande gebied in Noord oostelijk Afrika gescheiden zal worden van het tot Abyssinie behoorende gebied. Voorts wordt de met Portugal overeengekomen modus vivendi aangekondigd en de hoop uitgesproken dat met opzicht tot de vis- scherij op New-Foundland een regeling getroffen zal worden die alle partijen zal bevredigen. De mislukking van den aardap peloogst dreigt in de westelijke graat schappen van Ierland een schaarschte van voedingsmiddelen te veroorzaken welke door van regeeringswege te nemen maatregelen zooveel mogelijk gelenigd zal worden. Een wetsontwerp wordt aangekondigd tot verbe tering van het gewestelijk bestuur in som mige Iersche graafschappen. Parnell zou gisteren in eene vergadering van Iersche parlementsleden zijne aftreding als partijleider aankondigen. In de parle mentaire kringen houdt men het er voor, dat de thans geopende zitting slechts kort van duur zal zijn. Na het bekend worden van den afloop van Parnell's proces moeten de leiders der conservatieven het eens zijn geworden, dat het geschikte oogenblik om het Parlement te ontbinden, genaderd is. ITALIË. De Koning heeft den minister Crispi een telegram gezonden, waarin hij hem geluk- wenscht met zijne viervoudige verkiezing. Dij is namelijk te Palermo, Syracuse, Gir- genti en Messina gekozen. De volledige uitslag der verkiezingen is aldusgekozen zijn 372 ministerieel gezin den en 136 anti-ministerieelen van allerlei richting. LUXEMBURG. Het officieel orgaan bevat het antwoord van den Groothertog aan het gouvernement. Hij verklaart, de kroon van het groother togdom te aanvaarden onder inroeping van Gods zegen op zijne regeering en zijn nieuw vaderland. Hij hecht zijne goedkeuring aan de spoedvorderende maatregelen, door het gouvernement genomen. Verder zegt hij»Ofschoon ik had willen gaan knielen aan de lijkkist van den souve- rein dien gij hebt verloren, en aan de Ko ningin mijne innige deelneming gaan betui gen, geloof ik mij in de eerste plaats te moeten schikken naar de wenschen en de constitutie, door mij naar mijne hoofdstad te I begeven en bij de Kamer van afgevaardig den den eed af te leggen." Uit eene wel-ingelichte bron wordt ge meld dat de Groothertog eerst in de vol gende week hier zal komen. De Duitsche Keizer heeft den Groothertog een eigenhan- digen brief van gelukwensching met zijne troonsbeklimming doen toekomen. PORTUGAL. In het laatst opgetreden ministerie heeft nu reeds eene wijziging plaats gehad. De minister van financiën heeft zijn ontslag aangeboden en is vervangen door den heer Cunha, een progressist. De burggraaf Perdella zal Portugal bij de begrafenis van den Koning der Nederlanden vertegenwoordigen. Het hof heeft voor 10 dagen den rouw aangenomen. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg, zijn leed wezen uitsprekende over den dood van den Koning der Nederlanden, zegt dat Rusland zich oprecht en warm aansluit aan den rouw van het Nederlandsche volk, wegens de ban-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1